*

Αποστολέας Θέμα: Αναλφάβητος μαθητής Γυμνασίου.....  (Αναγνώστηκε 3304 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλφάβητος μαθητής Γυμνασίου.....
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 21, 2022, 09:11:21 πμ »
Ένα και ένα κάνουν δυο. Αν το παιδί πήγαινε σχολείο τακτικά, όσοι δάσκαλοι συνάντησε ήταν άχρηστοι και να με συγχωρείτε.

μην είσαι τόσο αφοριστικός , δεν είναι τόσο απλό . και οι δάσκαλοι πρέπει να προχωράνε με την τάξη. το ζήτημα είναι η γελοία σε πολλά (όχι όλα και στην ουσία) συμπερίληψη ! ε, δε γίνεται η τάξη κολυμπήθρα του σιλωάμ , τέρμα τα θαύματα. δεν είναι και για μαθησιακές δυσκολίες και για αλλόγλωσσους και για διάφορα. πρέπει να λειτουργούν αποτελεσματικά παράλληλες ενισχυτικές δομές στο δημοτικό, αποτελεσματικές όμως (όχι σαν τις 3-4 παράλληλες που διαλύουν το σύμπαν). παράλληλα σημαίνει για μένα : ΕΝΤΟΣ σχολείου, ΕΚΤΟΣ τάξης για ένα διάστημα ή και παράλληλα καλύπτεις κενά και επανέρχεσαι στην τάξη. αλλά ουσιαστικά πράγματα και χωρίς ανάμιξη γονέων ! όταν λεω - και σε άλλες περιπτώσεις- ότι υπάρχει στρεβλό πλαίσιο θεσμικό ... δεν είναι θέμα ούτε των δασκάλων πια . τώρα δε με την αξιολόγηση , τους ομίλους , τα ευρωπαϊκά και άλλα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναλφάβητος μαθητής Γυμνασίου.....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:09:49 »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3645
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναλφάβητος μαθητής Γυμνασίου.....
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 21, 2022, 09:46:55 πμ »
Ο δασκαλος μπορει να κανει χ πραγματα. Ακομα και να μην πατουσε στο σχολειο ο μαθητης ή να εκανε εγγραφη τωρα στα 14 του (ναι! Υπαρχουν παιδια που μεχρι τα 14 και ακομα πιο πολυ δεν εχουν περασει ουτε εξω απο το σχολειο) για τον οποιονδηποτε λογο (αυτο που περναει απο το δικο μου φτωχο μυαλο ειναι οτι «ανακαλυψε» το παιδι καποια υπηρεσια και απειλησε  τον πατερα με εισαγγελεα), ειχε αλλα 2 χρονια που μπορουσε να μεινει στο δημοτικο. Σε αυτα τα 2 χρονια θεωρω οτι κατι θα «τσιμπησει» αν ο δασκαλος δεν τον αντιμετωπιζει ως τον Αλλο, ως αυτον που …..»αστον μωρε, δεν κανει»….

Κρατω μια επιφυλαξη για το οριο ηλικιας πρωτης εγγραφης σε δημοτικο…. Ξερω, και παρεθεσα το νομο, οτι το οριο φοιτησης ειναι τα 16. Μηπως ομως η πρωτη εγγραφη πρεπει να γινει ως τα 14;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλφάβητος μαθητής Γυμνασίου.....
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 21, 2022, 10:11:17 πμ »
@emmaki
συμφωνώ σε όσα λες και πρέπει να σε ευχαριστήσουμε για τις τόσες πληροφορίες που έδωσες ήδη.
@asta napane
δεν θες να πεις αφοριστική αλλά αντισυναδελφική μάλλον, γιατί πίνω νερό που ίσως κάποτε το ποτήρι του να είχε κρασί... Στην πραγματική λοιπόν κατηγορία, θα πω πως ίσως είμαι. Δεν μιλάμε για παιδί με μαθησιακές δυσκολίες, δεν μιλάμε για μετανάστη που δεν ξέρει τη γλώσσα, μιλάμε για παιδί που πήρε απολυτήριο Δημοτικού και δεν έμαθε τα 24 γράμματα. Διευθυντή δεν είχε το σχολείο, αν ο δάσκαλος δεν είχε χρόνο και έπρεπε και καλά να προχωρήσει το υπόλοιπο τμήμα του Δημοτικού στις εκθέσεις ιδεών; Αυτός ο χριστιανός δεν μπορούσε να τον στείλει μερικές ώρες να φτιάχνει στην πρώτη με πλαστελίνες τα γράμματα; μέχρι τα Χριστούγεννα ξέρουν όλα τα 6χρονα ανάγνωση. Δεν μπορεσαν να βρεθούν στα τόσα χρόνια μερικοί μήνες; να βάλει τα παιδιά  να του μάθουν σαν να ήταν αλληλοδιδακτικό, αν είχε τόσο απασχολημένους δασκάλους. Δεν ντράπηκε να υπογράψει απολυτήριο; Το έστειλε να κάνει τι στο Γυμνάσιο; Να μην ξεχωρίζει μήπως; Δεν ξεχωρίζει τώρα δηλ; Ας είμαι λοιπόν αντισυναδελφική, ας πάει το παλιάμπελο. Καλός άνθρωπος να είμαι τουλάχιστον.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλφάβητος μαθητής Γυμνασίου.....
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 21, 2022, 10:20:40 πμ »

δεν θες να πεις αφοριστική αλλά αντισυναδελφική μάλλον
Δεν ντράπηκε να υπογράψει απολυτήριο; Το έστειλε να κάνει τι στο Γυμνάσιο;

αντισυναδελφική θεωρώ μόνο τη συμπεριφορά κρυπτοναρκισσιστών και άρρωστα εξουσιομανών που κάνουν ό,τι μπορούν για να ανελιχθούν ως στελέχη εκτός τάξης χωρίς ίχνος φιλεκπαιδευτικής διάθεσης (τα βλέπουμε).

όταν λέω ήπια  το "αφοριστικά" αυτό εννοώ :) . στα λοιπά δεν έχεις άδικο, το πρόβλημα κατ'εμέ είναι αλλού και αυτό είπα. αντί για χαζοδεξιότητες εντός προγράμματος ας υπήρχε ένα ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ δίωρο και να προβλέπονται όλες οι δεξιότητες  και ενισχύσεις με επιλογή ή/και με την κρίση των συλλόγων σε περιπτώσεις που υπάρχει θέμα. τόσο απλό και ξεκάθαρο : άλλη οργάνωση λέμε.

το πόσοι ντρέπονται και υπογράφουν, άστο... ντρέπονται στα γυμνάσια, λύκεια,  ΕΠΑΛ, ΣΔΕ, ΙΕΚ όλοι;;;;;; είναι βαθιά η σαπίλα λέμε. και δεν φταίνε μόνο οι εκπαιδευτικοί που δεν έχουν και πολλά περιθώρια . και όταν αυτά τους εγκλωβίζουν δεν θα πεθάνουν κιόλας να σώσουν την παρτίδα που δεν σώζεται έτσι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναλφάβητος μαθητής Γυμνασίου.....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:09:49 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλφάβητος μαθητής Γυμνασίου.....
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 21, 2022, 10:24:12 πμ »
Κρατω μια επιφυλαξη για το οριο ηλικιας πρωτης εγγραφης σε δημοτικο…. Ξερω, και παρεθεσα το νομο, οτι το οριο φοιτησης ειναι τα 16. Μηπως ομως η πρωτη εγγραφη πρεπει να γινει ως τα 14;

ο 1566/85 αναφέρει ως όριο της υποχρεωτικής τα 16 , υποχρεωτική είναι ΚΑΙ το γυμνάιο,  γι' αυτό και στο γυμνάσιο ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΑ εγγράφεις μαθητές μέχρι ΜΟΝΟ τα 16 . στο δημοτικό δεν έχω δει 15χρονο πχ... πουθενά.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3645
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναλφάβητος μαθητής Γυμνασίου.....
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 21, 2022, 10:41:06 πμ »
ο 1566/85 αναφέρει ως όριο της υποχρεωτικής τα 16 , υποχρεωτική είναι ΚΑΙ το γυμνάιο,  γι' αυτό και στο γυμνάσιο ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΑ εγγράφεις μαθητές μέχρι ΜΟΝΟ τα 16 . στο δημοτικό δεν έχω δει 15χρονο πχ... πουθενά.

16 ειναι η υποχρεωτικη αποφοιτηση!!!!

Ξαναλεω, ισως υπαρχει και ηλικιακο οριο πρωτης εγγραφης… δεν εχω χρονο να το ψαξω

Εχω δει Ρομα 15χρονα, οπως και παιδια με αναπηρια που «ξαφνικα» οι γονεις στα 14 τους αποφασισαν να τα στεικουν στο σχολειο και τα βαζουμε για μια χρονια στο ειδικο δημοτικο ή στο σχολειο του χωριου τους (συνηθως ειναι σε χωρια μακρια απο ειδικο σχολειο και δεν ειναι δυνατη η μετακινηση) και τους δινουμε απολυτηριο….
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αναλφάβητος μαθητής Γυμνασίου.....
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 21, 2022, 10:42:31 πμ »
Παιδιά το ζήτημα δεν είναι αμιγώς εκπαιδευτικό. Αλλά κοινωνικό. Έχει να κάμει με την περιθωριοποίηση ολάκερων κοινωνικών ομάδων. Και το σχολειό σ' αυτήν την κοινωνία εντάσσεται και λειτουργεί. Όχι ξέχωρα απ' αυτήν.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλφάβητος μαθητής Γυμνασίου.....
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 21, 2022, 11:13:08 πμ »
16 ειναι η υποχρεωτικη αποφοιτηση!!!

γράφω άλλο πράγμα για το γυμνάσιο
μεχρι 16 εγγράφεται αυτεπάγγελτα στο γυμνάσιο στην τάξη που πρέπει να είναι. και έχει εμπλοκές άλλες , αν δεν εμφανιστεί.  τον νόμο ή την εγκύκλιο για το δημοτικό δεν τον/την έχω δει, δεν ξέρω ακριβώς (δεν μου χρειάστηκε).
προφανώς θα συμβαίνει για να το λες αλλά σε μεγάλη πολη με τα 7χρονα πχ να εμφανιστεί 15χρονο δεν παίζει από τους γονείς (και σωστά από μια άποψη).

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3645
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναλφάβητος μαθητής Γυμνασίου.....
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 21, 2022, 11:48:00 πμ »
γράφω άλλο πράγμα για το γυμνάσιο
μεχρι 16 εγγράφεται αυτεπάγγελτα στο γυμνάσιο στην τάξη που πρέπει να είναι. και έχει εμπλοκές άλλες , αν δεν εμφανιστεί.  τον νόμο ή την εγκύκλιο για το δημοτικό δεν τον/την έχω δει, δεν ξέρω ακριβώς (δεν μου χρειάστηκε).
προφανώς θα συμβαίνει για να το λες αλλά σε μεγάλη πολη με τα 7χρονα πχ να εμφανιστεί 15χρονο δεν παίζει από τους γονείς (και σωστά από μια άποψη).

Συνηθως δεν εμφανιζονται σε σχολεια πολεων, αλλα στις παρυφες…..

Επισης, ξερω οτι για το νηπιαγωγειο ειναι μεχρι 7 χρονων η πρωτη εγγραφη και 8 η αποφοιτηση….. Εκει να δεις διαφοροποιησεις….. Τα 3,5 με το 7…..
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αναλφάβητος μαθητής Γυμνασίου.....
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 21, 2022, 12:52:15 μμ »
Επειδή πολλοί καθηγητές δεν έχετε "περάσει" από δημοτικά επιτρέψτε μου να προσθέσω μερικές πληροφορίες σε αυτές της emmaki.
Υπάρχουν ρομά παιδιά που έρχονται στο σχολείο ως "τουρίστες". Μια μέρα εδώ, μια εκεί, 3 παραπέρα. Όταν ανοίγει ο καιρός δε και οι οικογένειές τους αλλάζουν τόσο κατοικίας ή πάνε σε αγροτικές δουλειές, τα χάνεις τελείως. Στο δημοτικό δεν μετριούνται οι απουσίες όπως στην Βθμια και για να "μείνει" ένα παιδί στην τάξη πρέπει να συμφωνήσουν και οι γονείς του. Εάν δε το δημοτικό δεν έχει τμήμα ένταξης για να αναλάβει τέτοια παιδιά στο πλαίσιο της εξατομίκευσης και της μικρής τάξης, χαιρέτα μου τον πλάτανο  (για να φοιτήσει το παιδί σε τμήμα ένταξης, επίσης πρέπει να συμφωνήσουν οι γονείς του).
Οπότε.. παιδί που "σκάει μύτη" στο δημοτικό στα 8 του, το "βλέπουνε" μια φορά την εβδομάδα και είναι ήδη 4-5 χρόνια μεγαλύτερο από το επίπεδο στο οποίο αντιστοιχεί (δεν είναι πάντα εφικτό να βάζεις ένα προεφηβάκι 10-11 χρονών με τα μικράκια της 1ης-2ας δημοτικού), τί ακριβώς περιμένετε να κάνουν οι δάσκαλοι για να μην τους πειτε "άχρηστους";;;

Όταν οι κοινωνικές υπηρεσίες στην χώρα είναι διαλυμένες, και τέτοιες περιπτώσεις που κανονικά είναι παραμέληση ανηλίκου (γιατί απαγορεύεται να μην μεριμνάνε οι γονείς για την παρακολούθηση του παιδιού στο σχολείο) αφήνονται στην τύχη τους, τί ακριβώς μπορεί να κάνει πρακτικά ένας εκπαιδευτικός; Να ειδοποιήσει τις υπηρεσίες; Τον εισαγγελέα ανηλίκων; Για να πάνε να "τρίξουν τα δόντια" προσωρινά στην οικογένεια, να το στείλουν για κανα μήνα και μετά πάλι μη το είδατε και να μπουκάρουν και στο σχολείο οι γονείς να απειλούν τους εκπαιδευτικούς που τους "στείλανε την αστυνομία"; Οι κοινωνικές υπηρεσίες δεν έχουν την δυνατότητα να ασχοληθούν με βάθος και με συνέχεια σε αυτές τις περιπτώσεις. Οπότε οι δάσκαλοι τα "κρατάνε" τα παιδιά αυτά όσο μπορούν στο δημοτικό και ύστερα τα "σπρώχνουν" να βγουν γιατί δεν υπάρχει τίποτα άλλο να κάνουν.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλφάβητος μαθητής Γυμνασίου.....
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 21, 2022, 02:19:53 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι από τις πληροφορίες του ερωτήματος, δεν καταλαβαίνουμε πολλά. Αναλφάβητος στην Α γυμνασίου σημαίνει τι; Κυριολεκτικά αναλφάβητος ή οριακά συλλαβιζει και γράφει; Έχει φοιτήσει τακτικά στο δημοτικό; Φαντάζομαι ότι δεν φοιτούσε, οπότε δεν θα φοιτήσει ούτε τώρα, άρα το θέμα θα γίνει περίπλοκο και λόγω των απουσιών, πέρα από το μαθησιακό κομμάτι. Σίγουρα είναι αρκετά σοβαρό θέμα για να λύνεται με ατομικές πρωτοβουλίες ή συμβουλές από ένα φόρουμ. Γενικα όμως, ακριβώς επειδή δεν υπάρχουν κοινωνικές υπηρεσίες ούτε προβλέψεις στα σχολεία, πέρα από τους Ρομα που είναι χρόνιο πρόβλημα, τα τελευταία χρόνια είχαμε πρόσφυγες που στέλνονται τυχαία σε σχολεία βάσει ηλικίας χωρίς άλλες υποστηρικτικές δομές, αλλοδαπούς που έρχονται χωρίς να ξέρουν τη γλώσσα (σ εμάς πχ ήρθαν πολλοί από Αλβανία μετά τον σεισμό του 2020, στα μισά της χρονιάς), και φοβάμαι βλέποντας και τις τελευταίες ειδήσεις, ότι θα αυξηθούν και περιστατικά κοινωνικής εξαθλίωσης και παραμέλησης. Αυτά θέλουν σοβαρή αντιμετώπιση και λυπάμαι που τα λέω, στα περισσότερα σχολεία της χώρας δεν υπάρχει σοβαρή διάθεση για να γίνουν σωστές συνεργασίες, να ζητηθεί η συνδρομή ειδικών, να ξεπεράσει ο καθένας τις ιδεολογικές του αγκυλώσεις, τον αντικοινωνισμο του ή τη μεγαλομανία του, να καταδεχτεί να «ρίξει το επιπεδό του» και να ασχοληθεί με τον αληθινό κόσμο και όχι τις φαντασιώσεις του ιδεατου μαθητικού πληθυσμού που θεωρεί ότι θα έπρεπε να υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλφάβητος μαθητής Γυμνασίου.....
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 21, 2022, 08:11:17 μμ »
είναι βαθιά η σαπίλα λέμε. και δεν φταίνε μόνο οι εκπαιδευτικοί που δεν έχουν και πολλά περιθώρια . και όταν αυτά τους εγκλωβίζουν δεν θα πεθάνουν κιόλας να σώσουν την παρτίδα που δεν σώζεται έτσι.
Συμφωνώ, όπως συμφωνώ πως το ζήτημα δεν είναι αμιγώς εκπαιδευτικό. Αλλά θα μου επιτρέψετε όλοι να πω πως τα παιδιά των Ρομά είναι τα μόνα παιδιά που επιδοτούνται για την φοίτησή τους στο σχολείο και τα λεφτά φροντίζουν να τα λαμβάνουν με τις επισκέψεις τους στα σχολεία (γι' αυτό ρώτησα αν παρακολουθούσε στο Δημοτικό ή ερχόταν μόνο μέχρι να δοθεί το επίδομα). Σε κάθε περίπτωση όμως, το δικό μας μερίδιο ευθύνης δεν το κάνουμε. Δεν ενδιαφέρθηκε ο Διευθυντής του Δημοτικού (και αν γι αυτό έχει χίλιες δικαιολογίες, έχω χίλιες ενστάσεις για την ευαισθησία του) αφού έστειλε παιδί που δεν αναγνωρίζει την αλφαβήτα στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, ενώ μπορούσε να μην το στείλει ακόμη. Όταν είσαι ευθυνόφοβος φυσικά δεν τον αναφέρεις όμως και να πώς όλα είναι ένας φαύλος κύκλος. Θέλουμε για να δράσουμε κάλυψη από παντού, αλλά κάπου ώπα. Μετά οι γονείς τα βάζουν μαζί μας και παρόλο που οι περισσότεροι είναι ένα πρόβλημα από μόνοι τους, ναι είναι λογικό να μην θεωρούν πως γίνεται μάθημα στο σχολείο. Δεν είδα να έχουν την ίδια στάση στο φροντιστήριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2022, 08:13:32 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3645
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναλφάβητος μαθητής Γυμνασίου.....
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 21, 2022, 10:31:57 μμ »
Συμφωνώ, όπως συμφωνώ πως το ζήτημα δεν είναι αμιγώς εκπαιδευτικό. Αλλά θα μου επιτρέψετε όλοι να πω πως τα παιδιά των Ρομά είναι τα μόνα παιδιά που επιδοτούνται για την φοίτησή τους στο σχολείο και τα λεφτά φροντίζουν να τα λαμβάνουν με τις επισκέψεις τους στα σχολεία (γι' αυτό ρώτησα αν παρακολουθούσε στο Δημοτικό ή ερχόταν μόνο μέχρι να δοθεί το επίδομα). Σε κάθε περίπτωση όμως, το δικό μας μερίδιο ευθύνης δεν το κάνουμε. Δεν ενδιαφέρθηκε ο Διευθυντής του Δημοτικού (και αν γι αυτό έχει χίλιες δικαιολογίες, έχω χίλιες ενστάσεις για την ευαισθησία του) αφού έστειλε παιδί που δεν αναγνωρίζει την αλφαβήτα στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, ενώ μπορούσε να μην το στείλει ακόμη. Όταν είσαι ευθυνόφοβος φυσικά δεν τον αναφέρεις όμως και να πώς όλα είναι ένας φαύλος κύκλος. Θέλουμε για να δράσουμε κάλυψη από παντού, αλλά κάπου ώπα. Μετά οι γονείς τα βάζουν μαζί μας και παρόλο που οι περισσότεροι είναι ένα πρόβλημα από μόνοι τους, ναι είναι λογικό να μην θεωρούν πως γίνεται μάθημα στο σχολείο. Δεν είδα να έχουν την ίδια στάση στο φροντιστήριο.


Νομιζω δεν υπαρχει πλεον επιδομα Ρομα για τη φοιτηση….
Γι αυτο εχει αυξηθει και η σχολικη διαρροη
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλφάβητος μαθητής Γυμνασίου.....
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 08:52:20 πμ »

Νομιζω δεν υπαρχει πλεον επιδομα Ρομα για τη φοιτηση….
Γι αυτο εχει αυξηθει και η σχολικη διαρροη

Οι Ρομα δυστυχώς έχουν αποδειχτεί πολύ αρνητικοί σε μια υποτυπώδη ενσωμάτωση τους έστω στην εκπαιδευτική διαδικασια.
Ο ρόλος του σχολείου στην περίπτωση αυτή (και όχι μόνο) είναι κοινωνικός. Το τι θα μάθει, είναι δευτερεύον. Μακάρι να φοιτήσει και να ενταχθεί κάπως σε κάποιες παρέες και κάποια ρουτίνα και να υπάρξει διάθεση για βοήθεια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159554
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 298
Σύνολο: 307

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.