*

Αποστολέας Θέμα: Πρόθεση διευθυντή να "κόψει" κανονική άδεια  (Αναγνώστηκε 5193 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση διευθυντή να "κόψει" κανονική άδεια
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 01, 2022, 07:25:40 μμ »
Α,Β,Γ,Δ ναι αν θέλει μπορεί να μην στη δώσει. Έχω πετύχει πολλά τέτοια ζώα. .

τι εννοεις ::: μπορεις να μου πεις ενα συγκεκριμενο παραδειγμα;;
τι εγινε πρακτικα; του/ην εκανε δωρο την αδεια; τον/ην εβγαλε Α/Α (και ποια η εξελιξη της), τον/ην κρεμασε απο τον ιστο της σημαιας; τον εβαλε τιμωρια να γραψει 100 φορες δεν θα παρω κανονικη;;;
σορρυ για το υφος αλλα θελω λεπτομερειες  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόθεση διευθυντή να "κόψει" κανονική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:14:00 »

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2885
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση διευθυντή να "κόψει" κανονική άδεια
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 01, 2022, 08:04:08 μμ »
Ο victor123 έχει δίκιο. Ου μπλέξεις.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση διευθυντή να "κόψει" κανονική άδεια
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 01, 2022, 08:13:08 μμ »
μαλιστα...δηλαδη ....
α) πεθαινει συγγενικο σου προσωπο (χτυπα ξυλο) και δεν θα πας στην κηδεια?? (θα πας και θα παρεις ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ) ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ, κλασικη αιτια αδειας και αν θελει ας σε βγαλει Α/Α (ενω τον εχεις ενημερωσει) ΕΦΙΚΤΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΙΝΔΥΝΟ
β) βρισκεται στο νοσοκομειο συγγενικο σου προσωπο....(ομοιως)
γ)πλημμυρισε,καιγεται,το σπιτι σου, το αυτοκινητο σου... (ομοιως)
δ) εχεις εμπλακει με το αυτοκινητο σου σε τροχαιο ...(ομοιως)

βαριεμαι να γραφω κατεβατα, συμπληρωστε οι υπολοιποι τους λογους που εχετε παρει κανονικη αδεια

το να σε βγαλει ο διευθυντης  Α/Α, θελει τεκμηριωση που αν δεν ειναι σωστη θα τρεχει αυτος

εκτος αν πρεπει να ειμαστε με σκυμμενο το κεφαλι στον καθε "ακραιο" διευθυντη, προισταμενο κλπ οπως θελουν μερικοι εδω...


Για αυτά που αναφέρεις προφανώς είναι καφρος αν δεν την δώσει.
Ο θεματοθετης να μας πει αν είναι τετοια περίπτωση.
Γιατί συγγνώμη κιόλας, εγω έχω συναδέλφους ππυ έχουν ζητήσει κανονική για να πάνε ταξίδι. Όχι άνθρωποι που οι οικογένειες είναι μακριά. Απλώς ήθελαν ταξίδι γιατί ο/η σύζυγος δουλεύει σεζόν και δεν έφυγαν καλοκαίρι. Ε εκεί έχει κάθε δικαίωμα να σου πει να την προγραμματίσεις όταν βολεύει το σχολείο.

Όσο για τα ΑΒΓΔ, απλώς την ώρα που ενημερώνεις λες, δεν μοορω να έρθω για τον χ λόγο, γράψε μου μια κανονική και θα κάνω την άδεια μετά. Δεν εξαφανίζεσαι για να πάρεις τρεις μέρες μετά.

Εμάς πάντως σε μητέρα με άρρωστο παιδί που δεν του είχε πει να της κρατήσει ημερομηνία για την αίτηση της άδειας, της είπε να φέρει χαρτι γιατρού για την απουσία.
Κι εμείς όταν αρρωσταίνει το παιδί αμέσως λέμε και τι άδεια θα πάρουμε για να είμαστε καλυμμένοι.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση διευθυντή να "κόψει" κανονική άδεια
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 01, 2022, 08:17:38 μμ »
Δικαιούσαι κανονική άδεια για ανυπαιτιο κωλυμα και ζητείται ή την ίδια μερα ή αμέσως μετα

Σοβαρα; Γιατί εμάς μας βγάζει την ψυχή αν έχουν κλείσει τα πρωτόκολλα της προηγούμενης μερας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόθεση διευθυντή να "κόψει" κανονική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:14:00 »

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση διευθυντή να "κόψει" κανονική άδεια
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 01, 2022, 08:49:45 μμ »

Εμάς πάντως σε μητέρα με άρρωστο παιδί που δεν του είχε πει να της κρατήσει ημερομηνία για την αίτηση της άδειας, της είπε να φέρει χαρτι γιατρού για την απουσία.


χαρτι για την ιδια ή για το παιδι? οταν ειναι αρρωστο το παιδι ειναι διαφορετικη αδεια,(επιπλεον μερες)  και προφανως θελει γνωματευση γιατρου για το παιδι

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση διευθυντή να "κόψει" κανονική άδεια
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 01, 2022, 08:55:35 μμ »
Σοβαρα; Γιατί εμάς μας βγάζει την ψυχή αν έχουν κλείσει τα πρωτόκολλα της προηγούμενης μερας;
Γιατί δεν γνωρίζει τη νομοθεσια! Αν σου σκάσει το λάστιχο το πρωί ή σου βγάλει πρόβλημα το αυτοκίνητο ή έχει μαζέψει χιόνι ο δρόμος που μένεις και δεν έχει καθαριστεί και δεν μπορείς να πας, πότε θα έπρεπε να έχεις ζητήσει την αδεια;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση διευθυντή να "κόψει" κανονική άδεια
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 01, 2022, 09:08:14 μμ »
χαρτι για την ιδια ή για το παιδι? οταν ειναι αρρωστο το παιδι ειναι διαφορετικη αδεια,(επιπλεον μερες)  και προφανως θελει γνωματευση γιατρου για το παιδι

Ήταν πριν θεσπιστεί άδεια ασθένειας τέκνου. Η κοπέλα περίμενε ότι θα πάρει την κανονική αλλά δεν του το είπε. Έλειψε 2-3 μέρες κ το είπε μετά, της είπε ότι δεν είχε κρατημένο πρωτοκολο οπότε δεν γινόταν εκ των υστέρων, άρα να φέρει χαρρι γιατρού για να πάρει δική της αναρρωτική (εν γνωσει του δλδ ότι ήταν ψεύτικο χαρτι, απλώς καψωνι γιατί δεν έδειξε τον δέοντα προβληματισμό για την αίτηση άδειας).

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση διευθυντή να "κόψει" κανονική άδεια
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 01, 2022, 09:10:22 μμ »
Γιατί δεν γνωρίζει τη νομοθεσια! Αν σου σκάσει το λάστιχο το πρωί ή σου βγάλει πρόβλημα το αυτοκίνητο ή έχει μαζέψει χιόνι ο δρόμος που μένεις και δεν έχει καθαριστεί και δεν μπορείς να πας, πότε θα έπρεπε να έχεις ζητήσει την αδεια;

Δεν έχει θέμα αν τον πάρεις και του πεις «δεν μπορώ να έρθω, κράτα μου μια κανονική άδεια». Αν όμως πεις απλα ότι ετυχε κατθ κ δεν μπορείς και μετά πας να ζητήσεις κανονική, λέει ότι δεν μπορείς να την αιτηθείς με ημερομηνία μεταγενέστερη της άδειας. Δεν νομίζω ότι δεν γνωρίζει τον νόμο. Απλώς θέλει να δυσκολέψει τη ζωή για να λειτουργεί αποτρεπτικά από το να λείπεις.

Αποσυνδεδεμένος denio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση διευθυντή να "κόψει" κανονική άδεια
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 04, 2023, 02:14:40 μμ »
ειχα και εγω περσι παρομοιο προβλημα και εκανα το εξης.αιτηση μεσω gov.gr υπευθυνη δηλωση και την εστελνα στο email του σχολειου.ηταν υποχρεωμενος να απαντησει.αν την εκοβε επρεπε να το δικαιολογησει.αλλα μετα πατας περι μη ισης μεταχειρισης εαν εχει δωσει και σε αλλους.εναλλακτικα μπορεις να κανεις καταγγελια στην ΓΕΝΙΚΗ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ και φυσικα εφοσον αδικησε ΜΗΝΥΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΣ.εγω μολις ειχα απιελησει την διευθυνση του σχολειου εκανε πισω και μου υπεγραψε ολες τις κανονικες αλλα προσεχα μη μου στησει κανα σκηνικο βεβαια

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση διευθυντή να "κόψει" κανονική άδεια
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 04, 2023, 08:28:28 μμ »
χαρτι για την ιδια ή για το παιδι? οταν ειναι αρρωστο το παιδι ειναι διαφορετικη αδεια,(επιπλεον μερες)  και προφανως θελει γνωματευση γιατρου για το παιδι

Ασθένειας Τεκνου
Για τη χορήγηση της άδειας αυτής θα πρέπει ο γονέας εκπαιδευτικός να υποβάλει αίτηση
στο Σχολείο που υπηρετεί οργανικά ή με απόσπαση, προκειμένου να χορηγηθεί η άδεια από τον
αρμόδιο Διευθυντή του Σχολείου. Η αίτηση αυτή υποβάλλεται εντός επτά (7) ημερών από την
απουσία του.

Ειδικότερα, οι Διευθυντές Σχολείων, έχουν αρμοδιότητα να χορηγούν την ανωτέρω άδεια
στους εκπαιδευτικούς της σχολικής μονάδας της οποίας προΐστανται, ενημερώνοντας αμελλητί
τον οικείο Διευθυντή Εκπαίδευσης.

ΘΕΜΑ: «Διευκρινίσεις σχετικά με τη χορήγηση άδειας λόγω θανάτου μέλους οικογένειας αναπληρωτών εκπαιδευτικών».
Με αφορμή πολλά ερωτήματα, που υποβάλλονται στην υπηρεσία μας σχετικά με τη χορήγηση της άδειας λόγω θανάτου μέλους οικογένειας αναπληρωτών εκπαιδευτικών, σας ενημερώνουμε για τα εξής:
Με το αρ. 9 της Εθνικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας ετών 2002-2003 ορίζεται ότι: «Στους εργαζόμενους (-ες) με εξαρτημένη σχέση εργασίας χορηγείται άδεια δύο (2) ημερών με αποδοχές σε περίπτωση θανάτου συζύγου, τέκνων, γονέων και αδελφών» (σχετική η Φ.351.5/43/67822/Δ1/5-5-2014 με ΑΔΑ ΒΙΦΓ9-4ΘΑ εγκύκλιος της υπηρεσίας μας).
Με το αρ. 8 της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. ετών 2010-2011-2012 προστίθεται ερμηνευτική διάταξη ως εξής: «Το δικαίωμα αδείας λόγω θανάτου συγγενούς που θέσπισε το άρθρο 9 της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. 2002-2003 διευκρινίζεται ότι χορηγείται, όχι μόνο στους εξ αίματος, αλλά και στους εξ αγχιστείας συγγενείς στην ίδια γραμμή και τον ίδιο βαθμό». Στις επόμενες και μέχρι σήμερα Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. ορίζεται ότι εξακολουθεί να ισχύει η ίδια διάταξη.



Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση διευθυντή να "κόψει" κανονική άδεια
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 04, 2023, 09:20:37 μμ »
Ολες οι άδειες εκτος των αναρρωτικων είναι δυνητικές αμα θέλει λέει ΟΧΙ  κ σε βγάζει Α/Α (οχι πως θα γίνει κ τπτ αν ειναι μια μέρα ας πουμε  8) ) . Τα υπολοιπα ειν κουβέντα καφενείου.

Τσαμπουκάδες με βλήματα-διευθυντές π ίσως σ κάνουν τη ζωη δ'υσκολη σε 2ρο χρόνο καθοτι το εργασιακό ωράριο ειν 8-2 κ ΚΑΙ μπορούν να σ αναθέσουν ενα κάρο παπα#$%ιες ή να θες κάτι να ζητήσεις απλό μετά κ να μην έχεις τα μούτρα γιατί έχετε γίνει μυλος εκει μέσα, εγώ δεν τις καταλαβαίνω.

Θες να λειψεις παιδί μ κ θες οπωσδήποτε να λειψεις κ "μυρίζεσαι" οτι θα πει οχι??
Πάρε αναρρωτικές χωρις να ζητήσεις ή να πεις πριν ΤΙΠΟΤΑ. 2 με υπευθ δήλωση (οχι συνεχομένες), αλλιώς αν θες παραπάνω πάρε απο ενα γιατρό για παραπάνω μέρες . Ολες μαζι ειναι 8 μέρες το χρόνο χωρίς επιτροπή.

Αποσυνδεδεμένος Popinikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση διευθυντή να "κόψει" κανονική άδεια
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 04, 2023, 11:32:53 μμ »
Εγώ πάντως έχω φέτος ένα διευθυντή, που δεν περιγράφεται. Με είπε ψεύτρα ότι κόλλησα covid και έλειψα 5 μέρες.Παρακαλουσα 2 εβδομάδες να μου δώσει άδεια για κάνω τις ετήσιες γυναικολογικές εξετάσεις. Υπάρχει συνάδερφος που αρρώστησε το παιδί της 2 φορές , δεν της έδινε άδειες ασθενείας τεκνου και έτρεχε στο σπίτι της στα διαλείμματα να δει το παιδί της που είχε 39 πυρετό και ήταν μόνο του όλη την ημέρα
 Αλήθεια σε τέτοιες περιπτώσεις τι κάνουμε? Δεν μπορούμε να αναφέρουμε την κατάσταση στην δευτεροβάθμια που ανήκουμε?

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση διευθυντή να "κόψει" κανονική άδεια
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 05, 2023, 09:26:54 πμ »
Εγώ πάντως έχω φέτος ένα διευθυντή, που δεν περιγράφεται. Με είπε ψεύτρα ότι κόλλησα covid και έλειψα 5 μέρες.Παρακαλουσα 2 εβδομάδες να μου δώσει άδεια για κάνω τις ετήσιες γυναικολογικές εξετάσεις. Υπάρχει συνάδερφος που αρρώστησε το παιδί της 2 φορές , δεν της έδινε άδειες ασθενείας τεκνου και έτρεχε στο σπίτι της στα διαλείμματα να δει το παιδί της που είχε 39 πυρετό και ήταν μόνο του όλη την ημέρα
 Αλήθεια σε τέτοιες περιπτώσεις τι κάνουμε? Δεν μπορούμε να αναφέρουμε την κατάσταση στην δευτεροβάθμια που ανήκουμε?
Δεν έχει δικαίωμα να σου τις κόψει. Άδεια γυναικολογικού ελέγχου υπάρχει για όλο το δημόσιο και είναι μια extra μέρα, όχι αναρρωτική ή κανονική. Όσο για το άρρωστο παιδί, ούτε να το συζητήσω. Δεν επαιτείς, τις ανακοινώνεις τις άδειες. «Την Τρίτη δεν θα έρθω γιατί έχω αυτή την εξέταση». Και του πας την ιατρική βεβαίωση. Τελεία. Αν στην κόψει, πας το θέμα στη Διευθυνση. Ο κάθε ανόητος που νομίζει ότι έχει εξουσία, καταπατά το νόμιμο δικαίωμα των αδειών. Μόνο η κανονική άδεια μπορεί να είναι θέμα, και αυτό όχι παντα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2023, 09:28:46 πμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος Popinikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση διευθυντή να "κόψει" κανονική άδεια
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 05, 2023, 10:23:25 πμ »
Έχω κάτι εξετάσεις που πρέπει να κάνω σε 2 εβδομάδες. Θα πάω να του πω " την τάδε ημερομηνία θα λείψω " και θα σας πω αντιδράσεις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.