*

Αποστολέας Θέμα: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?  (Αναγνώστηκε 4652 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έγραψα κ στο νήμα της "άνευ αποδοχών ". Στη διδε μου αρνήθηκαν την τετράμηνη άνευ για ανατροφή τέκνου κ σε λιγο λήγει η κανονική άδεια ανατροφής.  Είμαι διορισμένη (2021)σε άλλο νόμο από αυτόν που κατοικω.
Πήρα πυσδε λοιπόν να ρωτήσω που θα τοποθετηθώ κ μου είπαν ότι δεν υπάρχουν κενά κ θα πρέπει να πηγαίνω στη διδε να κάθομαι,150km από το σπίτι μου.
Όταν ζήτησα να τοποθετηθώ σε καποιο σχολείο πιο κοντά μου,για διοικητικό,γιατί ξέρω ότι υπάρχει ανάγκη, μου είπαν δεν προβλέπεται. Ούτε ξερω αν θα πρέπει να μείνω ως 31/8 στη διδε. Είμαι στη διάθεσή πυσδε. Ούτε σπίτι βρίσκω για λίγους μήνες,μήπως κ μετακομιζα με οικογένεια.  Απελπισία..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 11, 2023, 10:18:54 μμ »
Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι που να προβλέπει ο νόμος για τέτοιες περιπτώσεις. Να ζητήσεις ακρόαση από τον διευθυντή β/θμιας (καλύτερα από το ΠΥΣΔΕ) και να του εξηγήσεις το πρόβλημα. Ίσως κάτι βρεθεί (τουλάχιστον να μην πας κάθε μέρα) Όσο αφορα τα κενά είναι πολυ πιθανό μέχρι το τέλος τις χρονιας να προκύψει. Σε αυτή την περίπτωση και πάλι πας αυτοδίκαια. Μην στηριχθείς σε αυτά που λένε στην γραμματεία. Ζήτα οπωσδήποτε ακρόαση και συννεοήσου και με καποιο αιρετο. Επίσης κάνε αίτηση στο ΚΥΣΔΕ στο υπουργείο για απόσπαση για ειδικούς λόγους (ίσως κάτι να γινει).

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 11, 2023, 10:59:16 μμ »
Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι που να προβλέπει ο νόμος για τέτοιες περιπτώσεις. Να ζητήσεις ακρόαση από τον διευθυντή β/θμιας (καλύτερα από το ΠΥΣΔΕ) και να του εξηγήσεις το πρόβλημα. Ίσως κάτι βρεθεί (τουλάχιστον να μην πας κάθε μέρα) Όσο αφορα τα κενά είναι πολυ πιθανό μέχρι το τέλος τις χρονιας να προκύψει. Σε αυτή την περίπτωση και πάλι πας αυτοδίκαια. Μην στηριχθείς σε αυτά που λένε στην γραμματεία. Ζήτα οπωσδήποτε ακρόαση και συννεοήσου και με καποιο αιρετο. Επίσης κάνε αίτηση στο ΚΥΣΔΕ στο υπουργείο για απόσπαση για ειδικούς λόγους (ίσως κάτι να γινει).
Σε ένα μήνα επιστρέφω,ίσως προκύψει κάποιο κενό,τι να πω..Πολύ ενδιαφέρουσες οι κινήσεις που προτείνεις,δεν τα είχα σκεφτεί καν.. Θα ενημερώσω,σ ευχαριστώ πάρα πολύ gismix!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 11, 2023, 11:59:38 μμ »
Σίγουρα στις 30/6 θα ξεκινήσουν οι διακοπές σου. Είσαι απλά εκπαιδευτικός στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Δεν ζήτησες εσύ να σε πάνε στη ΔΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 12, 2023, 12:15:16 πμ »
Σίγουρα στις 30/6 θα ξεκινήσουν οι διακοπές σου. Είσαι απλά εκπαιδευτικός στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Δεν ζήτησες εσύ να σε πάνε στη ΔΔΕ.
Ευχαριστώ πολύ Lasid!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 12, 2023, 12:16:35 πμ »
Παρακαλώ Jarvis. Επίσης, από 8-23 Απριλίου θα έχεις, όπως όλοι οι εκπαιδευτικοί, δυο εβδομάδες διακοπές για το Πάσχα.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 12, 2023, 12:21:38 πμ »
Παρακαλώ Jarvis. Επίσης, από 8-23 Απριλίου θα έχεις, όπως όλοι οι εκπαιδευτικοί, δυο εβδομάδες διακοπές για το Πάσχα.
Α αυτό είναι πολύ καλό.. Ελπίζω πάντως να βγει κάποιο κενό και να πάω σχολείο.  Νιωθω οτι θα έχει πολύ περισσότερο νόημα να τραβιέμαι σχεδόν δύο ώρες από το σπίτι μου για να κανω μάθημα..

Αποσυνδεδεμένος irene1988

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 12, 2023, 12:50:11 πμ »
Αγαπητέ @Lasid επειδη με ενδιαφέρει και εμένα,  γνωρίζεις αν αυτό με τη θερινή άδεια και τις διακοπές του Πάσχα για τους εκπαιδευτικούς στη διαθεση υπάρχει σε κάποια νομοθεσία? Σε ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 12, 2023, 02:07:26 μμ »
Όσοι είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ στις 30/6 θα παρουσιαστούν σε ένα σχολείο. Ακόμα και να βρίκεται καποιος στην β/θμια ως βπηθητικος θα πάει σε σχολείο έστω και αν δεν έχει κενό. Εκεί θα κάνει την θερινή υπηρεσία και θα παραμείνει με΄χρι της τοποθετησης σε άλλο σχολείο τον Σεπτέμβριο. Ωράριο και δικοπές υπαλλήλου έχουν μόνο όσοι έχουν αποσπαστεί στην β/θμια.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 04:13:46 μμ »
Γειά σε όλους και όλες! Να ρωτήσω πάλι κάτι σχετικό και συγγνώμη αν απασχολώ το φόρουμ με τα δικά μου,τη στιγμή που ο εκπαιδευτικος - και μη- κόσμος χάνεται.
Τη Δευτέρα τελειώνει η άδεια ανατροφής μου (κι ο ένας μήνας ανευ) και πρέπει να επιστρέψω. Το θέμα είναι που. Πριν ένα μήνα προφορικά το πυσδε μου είχε ότι θα παω ισως στη διδε,αλλα χθες που πήρα πάλι πυσδε, δεν είχαν ιδέα. Κενό σε σχολείο δεν υπάρχει.  Ξερουν οτι μενω σε αλλο νομο κι εχω κ νηπιο κι αρα πρέπει να οργανωσω λιγο την νεα φαση, αλλα τελευταία στιγμη,δεν ειχαν ιδεα. Μου είπαν θα ενημερώσουν οι ιδιοι. Σήμερα τίποτα. Αύριο να ξαναπάρω?Δεν πρέπει εν τω μεταξύ να με τοποθετήσουν όπου είναι,επισήμως κι εγγραφως,μέσω απόφασης? Δεν θέλω να θεωρηθεί ότι Δευτέρα πχ απουσιάζω αδικαιολογητα από εργασία.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 04:43:04 μμ »
Jarvis, τη Δευτέρα πρέπει να παρουσιαστείς στο σχολείο που είσαι τοποθετημένη είτε οργανικά είτε προσωρινά. Ο διευθυντής θα ενημερώσει τη ΔΔΕ ότι υπάρχει εκπαιδευτικός λειτουργικά υπεράριθμος κ.τ.λ. Το τι θα γίνει από κει και πέρα εξαρτάται από πολλά πράγματα. Μπορεί να σε αφήσουν στο σχολείο για γραμματειακή υποστήριξη αφού δεν υπάρχουν κενά. Μπορεί να σε πάνε στη Διεύθυνση. Παλαιότερα σε σχολείο που ήμουνα και επέστρεψε η συνάδερφος που είχε οργανική από άδεια, έφυγε από το σχολείο αυτή που την αντικαθιστούσε.
Επικοινώνησε με τον / την διευθυντή/τρια του σχολείου σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2023, 04:46:25 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 04:48:08 μμ »
Γιατί γράφεις να σε τοποθετήσουν; Δεν γίνεται να μην είσαι τοποθετημένη κάπου.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 05:03:27 μμ »
Αυτό το ρήμα χρησιμοποίησαν.  Μάλλον κατά λάθος. στο σχολείο όπου με τοποθέτησαν Σεπτεμβρίο,μου είπαν τώρα πως δε γίνεται να πάω,υπάρχει αναπληρωτής. Δεν έχω οργανική εν τω μεταξύ. Σ ευχαριστώ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γίνεται να αποφύγω τοποθέτηση στη διδε μετά την άδεια ανατροφής?
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 05:15:16 μμ »
'Οπως σου είπαν εδω μέσα θα πας στο σχολείο που σε έβαλαν τον Σεπτέμβριο. Εκεί είσαι τοποθετημένη δηλαδή είναι ο ατομικός σου φάκελος και από εκεί πληρώνεσαι. Τώρα απο εκεί και πέρα το τι θα γίνει εξαρτάται. κανονικά προηγείσαι εσύ (ακόμα και αν δεν έχεις οργανική)και πρέπει ο αναπληρωτής να φύγει. Όπως τα ΠΥΣΔΕ δεν κάνουν πάντα αυτό. Χρειάζεται να πας από την β/θμια για να βρει λύση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.154 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.