*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτό Σύστημα Διορισμών  (Αναγνώστηκε 98127 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 17, 2023, 05:13:20 μμ »
Γραπτός Ασεπ "ηλεκτρικά και πολιτικά φορτισμένο θέμα" ,"ασαφές πλαίσιο γραπτού", έδωσε πρόταση για σύστημα "με απλούστερη μοριοδότηση "...αναμονή πινάκων γενικής που θα ισχύσουν για τα επόμενα 2-3 χρόνια..ξεκάθαρες απόψεις από τον πρόεδρο του Ασεπ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:18 »

Αποσυνδεδεμένος typos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 17, 2023, 05:55:53 μμ »
Σιγά μην κάτσει να μετράει μόρια κάθε χρόνο ο Παπαϊωάννου επειδή κάποιοι θεωρούν τα παιχνίδια τους μεταρρύθμιση
Όαση σοβαρότητας μεσα στην ακατάσχετη και επικίνδυνη ανοησία που μας περιβάλει ….. 

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 17, 2023, 06:17:28 μμ »
Νομίζω ότι ο κύριος υπουργός για μια ακόμη φορά ήταν ξεκάθαρος με γραπτό η"χωρις γραπτό κόφτης τέρμα..

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 17, 2023, 07:05:24 μμ »
Δεν είπε πουθενά ότι είναι απλώς αυτός που θα γράψει καλύτερα. Αλλά είναι σα να λέτε ότι μια εταιρία πληροφορικής δεν θα πρέπει να έχει ως προαπαιτούμενο το πτυχίο πανεπιστημίου ή πιστοποιήσεις, γιατί δε σου εγγυάται κανείς ότι είναι καλός στη δουλειά του κάποιος που απλώς έχει πτυχίο πανεπιστημίου.

Αυτό που λέει είναι ότι πρέπει κάπως να διαπιστώσεις αν αυτός που σκοπεύεις να διορίσεις έχει τις απαραίτητες γνώσεις. Κι όχι, το πτυχίο από μόνο του δεν το εξασφαλίζει αυτό. Πολλές εταιρίες πληροφορικής βάζουν 2 και 3 σειρές τεστ σε υποψηφίους που και πτυχία έχουν και μεταπτυχιακά κι από όλα. Κι αφού περάσεις τα τεστ, σε περνάνε κι από 2-3 συνεντεύξεις. Προφανώς συνεντεύξεις στο δημόσιο δε θα πρέπει να γίνονται, για ευνόητους λόγους.

Κάποιες εταιρείες το κάνουν. Συμφωνώ. Υπάρχουν όμως και κάποιες που δεν το κάνουν.
Θεωρώ ότι το πτυχιο και τα μεταπτυχιακά που σίγουρα έχουμε όλοι από ένα ως δύο, είναι υπεραρκετά για να διδάξεις.
Πάντως για να διδάξεις σε ένα ιδιωτικό σχολείο ή κάποιο ιδιωτικό μεταλυκειακο κολλέγιο, σου ζητάνε κάποια δοκιμαστική μικροδιδασκαλια. Μου φαίνεται πιο λογική εξέταση από το να μου βάλουν διαγώνισμα. Δεν είναι αυτό η δουλειά μας. Δεν είναι η δουλειά μας το να έχουμε απλώς γνώσεις. Οπότε ένα διαγωνισμα θεωρώ ότι είναι σε αναντιστοιχία με την πραγματικότητα του επαγγέλματος μας. Το παράδειγμα που έφερες με την εταιρία δεν μου φαίνεται σχετικό.
Για να το πω απλά. Δεν μου λέει τίποτα αν κάποιος μαθηματικός γράψει σε γραπτό ΑΣΕΠ άριστα. Αν είχες ιδιωτικό σχολείο, για να τον προσλάβεις δεν θα του έβαζες διαγώνισμα. Θα του ζηταγες μικροδιδασκαλια. Το επάγγελμά μας δεν είναι να είμαστε απλώς κάτοχοι γνώσης. Δεν είναι αυτό. Δεν νομίζω να το έχω καταλάβει λάθος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:18 »

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 17, 2023, 07:19:39 μμ »
Κάποιες εταιρείες το κάνουν. Συμφωνώ. Υπάρχουν όμως και κάποιες που δεν το κάνουν.
Θεωρώ ότι το πτυχιο και τα μεταπτυχιακά που σίγουρα έχουμε όλοι από ένα ως δύο, είναι υπεραρκετά για να διδάξεις.
Πάντως για να διδάξεις σε ένα ιδιωτικό σχολείο ή κάποιο ιδιωτικό μεταλυκειακο κολλέγιο, σου ζητάνε κάποια δοκιμαστική μικροδιδασκαλια. Μου φαίνεται πιο λογική εξέταση από το να μου βάλουν διαγώνισμα. Δεν είναι αυτό η δουλειά μας. Δεν είναι η δουλειά μας το να έχουμε απλώς γνώσεις. Οπότε ένα διαγωνισμα θεωρώ ότι είναι σε αναντιστοιχία με την πραγματικότητα του επαγγέλματος μας. Το παράδειγμα που έφερες με την εταιρία δεν μου φαίνεται σχετικό.
Για να το πω απλά. Δεν μου λέει τίποτα αν κάποιος μαθηματικός γράψει σε γραπτό ΑΣΕΠ άριστα. Αν είχες ιδιωτικό σχολείο, για να τον προσλάβεις δεν θα του έβαζες διαγώνισμα. Θα του ζηταγες μικροδιδασκαλια. Το επάγγελμά μας δεν είναι να είμαστε απλώς κάτοχοι γνώσης. Δεν είναι αυτό. Δεν νομίζω να το έχω καταλάβει λάθος.

Τα ένα έως δύο μεταπτυχιακά που έχουμε όλοι όπως λες με κάνουν να τάσσομαι ξεκάθαρα υπέρ γραπτού ΑΣΕΠ για ευνόητους λόγους..ότι η συντριπτικοτατη πλειοψηφία του απλά έχει κόστος οικονομικό και μόνο...ξεφτιλισε ο κλάδος της εκπαίδευσης την ίδια την εκπαίδευση και τη γνωση

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 17, 2023, 07:25:15 μμ »
Τα ένα έως δύο μεταπτυχιακά που έχουμε όλοι όπως λες με κάνουν να τάσσομαι ξεκάθαρα υπέρ γραπτού ΑΣΕΠ για ευνόητους λόγους..ότι η συντριπτικοτατη πλειοψηφία του απλά έχει κόστος οικονομικό και μόνο...ξεφτιλισε ο κλάδος της εκπαίδευσης την ίδια την εκπαίδευση και τη γνωση
Δεν είπα ότι καλώς τα έχουν. Είπα ότι τα έχουν. Όλα τα άλλα τα διάβασες που έγραψα; Δηλαδή πως την είδαμε βρε συνάδελφοι; Μόνο εγώ έχω την αντίληψη ότι το επάγγελμα του εκπαιδευτικού θέλει τέτοιες δεξιότητες που δεν αναδεικνύονται από ένα γραπτό; Απάντησε μου σε αυτά και άσε τους ευνόητους λόγους. Εσύ για να επιλέξεις κάποιον αν ήσουν ιδιοκτήτης σε σχολείο τι θα έκανες; Θα τον έβαζες να γράψει διαγώνισμα ή θα του ζηταγες μικροδιδασκαλια. Εμένα η εμπειρία μου από ιδιωτικό σχολείο είναι το δεύτερο. Με έβαλαν και σωστά να κάνω μια μικροδιδασκαλια. Δεν με βάλανε να γράψω διαγωνισμα.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 17, 2023, 07:37:00 μμ »
Σε τι να σου απαντήσω συνάδελφε;μικροδιδασκαλια δεν κάνεις με τον ΑΣΕΠ ούτε όμως με τα πληρωμένα μεταπτυχιακά...άρα τη μικροδιδασκαλια την ξεχνάμε καλώς ή κακώς και στις δύο περιπτώσεις...οπότε μένει η εντός η εκτός εισαγωγικων απόδειξη της γνώσης...πες μου εσύ λοιπόν πως αυτή αποδεικνύεται με κάποιον τροπο

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 17, 2023, 07:42:16 μμ »
Κάναμε μικροδιδασκαλια για να πάρουμε παιδαγωγική κατάρτιση. Πιστοποιηθηκαμε.



Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 17, 2023, 07:46:22 μμ »
Σε τι να σου απαντήσω συνάδελφε;μικροδιδασκαλια δεν κάνεις με τον ΑΣΕΠ ούτε όμως με τα πληρωμένα μεταπτυχιακά...άρα τη μικροδιδασκαλια την ξεχνάμε καλώς ή κακώς και στις δύο περιπτώσεις...οπότε μένει η εντός η εκτός εισαγωγικων απόδειξη της γνώσης...πες μου εσύ λοιπόν πως αυτή αποδεικνύεται με κάποιον τροπο

Βρε συνάδελφε τόσα σε ρώτησα, τίποτα δεν μου απάντησες. Θα του έβαζες διαγώνισμα του καθηγητή που θα προσλαμβανες αν ήσουν ιδιοκτήτης ιδιωτικού σχολείου; Θέλω να δω με αυτή την ερώτηση αν αντιλαμβανόμαστε με τον ιδιο τρόπο το επάγγελμα του εκπαιδευτικού.

Αναρωτιέμαι δηλαδή όλοι όσοι είστε υπέρ του γραπτού αν έχετε καταλάβει το επάγγελμα που κάνετε.
Οπότε απάντησε μου τι θα έκανες αν ήσουν ιδιοκτήτης.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 17, 2023, 08:01:42 μμ »
Σου απάντησα αλλά μάλλον δεν το κατάλαβες...σε ρωτάω εγώ λοιπόν είσαι ιδιοκτήτης ιδιωτικου εσύ που τόσο σου αρέσει ως παράδειγμα και σου έρχονται 30000 άτομα σε μια ειδικότητα.  Τι κάνεις;μικροδιδασκαλια σε 30.000ατομα;για να τους προσλάβεις ποτέ;σε καμία επταετία;και αν θες 2-3ειδικοτητες;καλό αλλά χρονοβόρο έως αδύνατο ..άρα;δεν πρέπει να σκεφτείς κάτι άλλο;πιο εφικτό;

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 17, 2023, 08:11:59 μμ »
Σου απάντησα σε αυτό. Κάνεις παιδαγωγική κατάρτιση σαν κράτος. Υποτίθεται στην παιδαγωγική κατάρτιση πιστοποιηθηκαμε.

Οπότε οι 30000 μπαίνουν με βάσει τα προσόντα τους σε μια σειρά. Αν ήμουν ιδιοκτήτης, δεν θα ερχόντουσαν οι 30000. Θα δεχομουν 50 βιογραφικά και θα αξιολογουσα αρχικά με το βιογραφικό (άρα με τα προσόντα κατ αντιστοιχία με τη δική μας μοριοδοτηση).
Πάντως με την λογική σου να πάμε σε κάτι πιο εφικτό, στο τέλος θα πουμε "ας μας βάλουν χρονόμετρο ποιος θα λύσει πιο γρηγορα μια διαίρεση". Έτσι θα κρίνουμε τον καλύτερο.
Τι πτυχίο πήρατε ήθελα να ήξερα; Δεν δώσατε μαθήματα; Τόσο εύκολες είναι οι σχολές σας; Δηλαδή μόνο εγώ τελείωσα Πολυτεχνείο από εδώ μέσα  και θεωρώ ότι το πτυχίο δεν βγήκε παίζοντας. Τόσο πολύ υποτιμάτε το πτυχίο σας οι υπόλοιποι που δέχεστε να παίξετε την εργασία σας σε ένα τεστ;

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 17, 2023, 08:18:22 μμ »
Κάποιες εταιρείες το κάνουν. Συμφωνώ. Υπάρχουν όμως και κάποιες που δεν το κάνουν.
Θεωρώ ότι το πτυχιο και τα μεταπτυχιακά που σίγουρα έχουμε όλοι από ένα ως δύο, είναι υπεραρκετά για να διδάξεις.
Τα ιταλο-βουλγαρικά μεταπτυχιακά και τα πάσης φύσεως πιστοποιητικά κι επιμορφώσεις που μόνα κριτήρια για την απόκτηση είναι να ξέρεις να γράφεις τ' όνομά σου και να πληρώνεις τα δίδακτρα, είναι "υπεραρκετά για να διδάξεις".
Εδώ γελάμε!
Συνάδελφοι, όποιος διάβασε τίμια για να περάσει στο μεταπτυχιακό, να γράψει εργασίες, διπλωματική, εξετάσεις δεν έχει να φοβηθεί τίποτα με τον γραπτό διαγωνισμό, που στο κάτω κάτω καλείται να αποδείξει ότι γνωρίζει το γνωστικό αντικείμενο που πρόκειται να διδάξει (και όχι το ό,τι να ναι άσχετο μεταπτυχιακό που μπορεί να απέκτησε).
Ναι, μεν μικροδιδασκαλία είναι ανέφικτο να κάνουν ενώπιον επιτροπής όλοι οι χιλιάδες υποψήφιοι, αλλά μια χαρά μπορούν να γράψουν σενάριο διδασκαλίας όπου θα εξηγούν και θα τεκμηριώνουν τον τρόπο με τον οποίο θα διδάξουν.
Επίσης, ως προς τον ιδιωτικό τομέα, πουθενά δε σε προσλαμβάνουν μόνο με το πτυχίο σου, αλλά περνάς από 4 συνεντεύξεις τη φορά για να σε προσλάβουν. Πουθενά δεν προσλαμβάνουν χωρίς να αποδείξεις ότι αξίζεις τη θέση που διεκδικείς. 
Μην μπερδεύουμε τις σοβαρές συνεντεύξεις στον ιδιωτικό τομέα με τις προσλήψεις στα φροντιστήρια και τα ιδιωτικά σχολεία που ξέρουμε όλοι πως αν δεν είσαι γνωστός του ιδιοκτήτη ή απόφοιτος, δεν περνάς ούτε απ' έξω, όχι να σε προσλάβουνε κιόλας! Μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας!

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 17, 2023, 08:29:00 μμ »
Σου απάντησα σε αυτό. Κάνεις παιδαγωγική κατάρτιση σαν κράτος. Υποτίθεται στην παιδαγωγική κατάρτιση πιστοποιηθηκαμε.

Οπότε οι 30000 μπαίνουν με βάσει τα προσόντα τους σε μια σειρά. Αν ήμουν ιδιοκτήτης, δεν θα ερχόντουσαν οι 30000. Θα δεχομουν 50 βιογραφικά και θα αξιολογουσα αρχικά με το βιογραφικό (άρα με τα προσόντα κατ αντιστοιχία με τη δική μας μοριοδοτηση).
Πάντως με την λογική σου να πάμε σε κάτι πιο εφικτό, στο τέλος θα πουμε "ας μας βάλουν χρονόμετρο ποιος θα λύσει πιο γρηγορα μια διαίρεση". Έτσι θα κρίνουμε τον καλύτερο.
Τι πτυχίο πήρατε ήθελα να ήξερα; Δεν δώσατε μαθήματα; Τόσο εύκολες είναι οι σχολές σας; Δηλαδή μόνο εγώ τελείωσα Πολυτεχνείο από εδώ μέσα  και θεωρώ ότι το πτυχίο δεν βγήκε παίζοντας. Τόσο πολύ υποτιμάτε το πτυχίο σας οι υπόλοιποι που δέχεστε να παίξετε την εργασία σας σε ένα τεστ;

Αυτό σου λέω ότι τα βιογραφικά που θα εξετάζει θα ήταν μπουκωμενα από πληρωμένες πιστοποιήσεις...για αυτό προτιμώ ΑΣΕΠ..εσύ σαν ιδιωτική εκπαίδευση θα περνούσες τους πρώτους 50..το κράτος μπορεί να κάνει το ίδιο;κι αν ήσουν εσύ ο 51ος και κάτω δεν θα διαμαρτυροσουν  έτσι και το έκανε αυτό το κράτος;..δεν ήθελα να σου απαντήσω σκληρά αλλά επειδή το κάνεις εσύ καθώς αναρωτιέσαι τι εκπαιδευτικοί είμαστε εμείς κι αν κατάλαβαινουμε τη φύση της δουλειάς μας θα στο ανταποδώσω..αντιλαμβάνεσαι τι λες;η στην πρεμουρα σου να μη δώσεις γραπτό διαγωνισμό χάνεται κάθε σύνδεση με την πραγματικότητα;ειλικρινά δεν ήθελα να μπω σε προσωπική αντιπαράθεση αλλά όποιος υβρίζει και υποτιμά ευθέως η πλαγίως θα δέχεται τα ανάλογα.

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 17, 2023, 08:33:37 μμ »
Τα ιταλο-βουλγαρικά μεταπτυχιακά και τα πάσης φύσεως πιστοποιητικά κι επιμορφώσεις που μόνα κριτήρια για την απόκτηση είναι να ξέρεις να γράφεις τ' όνομά σου και να πληρώνεις τα δίδακτρα, είναι "υπεραρκετά για να διδάξεις".
Εδώ γελάμε!
Συνάδελφοι, όποιος διάβασε τίμια για να περάσει στο μεταπτυχιακό, να γράψει εργασίες, διπλωματική, εξετάσεις δεν έχει να φοβηθεί τίποτα με τον γραπτό διαγωνισμό, που στο κάτω κάτω καλείται να αποδείξει ότι γνωρίζει το γνωστικό αντικείμενο που πρόκειται να διδάξει (και όχι το ό,τι να ναι άσχετο μεταπτυχιακό που μπορεί να απέκτησε).
Ναι, μεν μικροδιδασκαλία είναι ανέφικτο να κάνουν ενώπιον επιτροπής όλοι οι χιλιάδες υποψήφιοι, αλλά μια χαρά μπορούν να γράψουν σενάριο διδασκαλίας όπου θα εξηγούν και θα τεκμηριώνουν τον τρόπο με τον οποίο θα διδάξουν.
Επίσης, ως προς τον ιδιωτικό τομέα, πουθενά δε σε προσλαμβάνουν μόνο με το πτυχίο σου, αλλά περνάς από 4 συνεντεύξεις τη φορά για να σε προσλάβουν. Πουθενά δεν προσλαμβάνουν χωρίς να αποδείξεις ότι αξίζεις τη θέση που διεκδικείς. 
Μην μπερδεύουμε τις σοβαρές συνεντεύξεις στον ιδιωτικό τομέα με τις προσλήψεις στα φροντιστήρια και τα ιδιωτικά σχολεία που ξέρουμε όλοι πως αν δεν είσαι γνωστός του ιδιοκτήτη ή απόφοιτος, δεν περνάς ούτε απ' έξω, όχι να σε προσλάβουνε κιόλας! Μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας!
Μην μπερδεύουμε τις σοβαρές συνεντεύξεις στον ιδιωτικό τομέα
Και ι γιατί να μην εφαρμοστεί μία σοβαρή συνέντευξη στον δημόσιο τομέα, στο πλαίσιο του ΑΣΕΠ; Δε θέλω να επαναλαμβάνομαι, το γραπτό κείμενο δείχνει κατά πόσο κατέχει ένας υποψήφιος κατέχει σωστά το αντικείμενο σπουδών του για το οποίο εξετάζεται και όχι ΠΩΣ θα διδάξει στην τάξη, ακόμα και την προσωπικότητά του, έχουμε δει πολλά στην τάξη, για μαθητές μιλάμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159861
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.