*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτό Σύστημα Διορισμών  (Αναγνώστηκε 97813 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #154 στις: Ιούλιος 18, 2023, 08:31:05 πμ »
Πόσα χρήματα και σε ποιους να έχουν άραγε «επενδύσει», τα φροντιστήρια γραπτού ασεπ για την προώθηση των συμφερόντων τους;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:23 »

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #155 στις: Ιούλιος 18, 2023, 08:38:55 πμ »
Διάβασα παραπάνω κάτι σχόλια άκρως επιθετικά που μάλλον δηλώνουν την απόγνωση αυτών που θέλουν επιστροφή του γραπτού ασεπ.


Ομάδα Εκπαιδευτικών Κατά Γραπτού Διαγωνισμού ΑΣΕΠ= 10,630 total members

Ομάδα Εκπαιδευτικών Υπερ Γραπτού Διαγωνισμού ΑΣΕΠ= 23 total members

I rest my case.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #156 στις: Ιούλιος 18, 2023, 10:20:56 πμ »
Το αν έχεις 1 ή 2 πτυχία ξεχωρίζει ποιος είναι καλύτερος εκπαιδευτικός;
Το αν έχεις master ή διδακτορικό ξεχωρίζει ποιος είναι καλύτερος εκπαιδευτικός;
Το αν έχεις χαρτί αγγλικών και γαλλικών ξεχωρίζει ποιος είναι καλύτερος μαθηματικός ή φυσικός;
Το αν έχεις παιδί ή δεν έχεις ξεχωρίζει ποιος είναι καλύτερος εκπαιδευτικός;
Το αν έχεις 15 ή 25 μήνες προϋπηρεσία ξεχωρίζει ποιος είναι καλύτερος εκπαιδευτικός;
Το αν είσαι 25 ή 35 ή 45 ή 55 χρονών ξεχωρίζει ποιος είναι καλύτερος εκπαιδευτικός;
1. Μάλλον δεν έχεις καταλάβει την αξία του πτυχίου. Να στο πω αλλιώς. Αν κάποιος έχει πτυχίο Μαθηματικού και άλλο ένα πτυχίο φυσικού, ναι θα φανεί πιο χρήσιμος σε ένα σχολείο από κάποιον που έχει ένα πτυχίο Μαθηματικού. Οπότε είναι πιο νορμάλ κριτήριο από ένα γραπτό διαγωνισμό.
2. Σαφέστατα κάποιος που έχει διδακτορικό ξέρει περισσότερα και επομένως ναι είναι καλύτερος από κάποιον που έχει μάστερ. Εσύ συνέχισε να υποτιμάς τις σπουδές.
3. Οι ξένες γλώσσες είναι χρήσιμες για την μελέτη βιβλιογραφίας αλλά και για προγράμματα erasmus. Οπότε σίγουρα είναι καλύτερο κριτήριο από ένα γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ.
4. Το αν έχεις παιδί δεν ξεχωρίζει αν είσαι καλύτερος εκπαιδευτικός αλλά σημαίνει ότι έχεις περισσότερες άμεσες ανάγκες να καλύψεις από κάποιον που δεν έχει. Επομένως το θεωρώ οκ που μοριοδοτειται. Δεν σημαίνει πάντως ότι είναι καλύτερος εκπαιδευτικός.
5. Όσους περισσότερους μήνες έχεις υπηρετήσει σε ένα σχολείο, είσαι αποτελεσματικότερος στη δουλειά σου εντός και εκτός τάξης. Οι δεξιότητες διαχείρισης της τάξης αναπτύσσονται με το χρόνο. Αυτό λένε τα παιδαγωγικά βιβλία.
5. Η ηλικία δεν ξεχωρίζει ποιος είναι καλύτερος εκπαιδευτικός. Όμως οι 25αρηδες αυτού του τόπου πρέπει να ξέρουν ότι το εκπαιδευτικό κίνημα οφείλει να παλεύει για μια δουλειά με αξιοπρέπεια. Δεν είναι καθόλου αξιοπρεπές να τάσσονται κάποιοι υπέρ του γραπτού ΑΣΕΠ που θα δίνεται κάθε δύο χρόνια για να πας αναπληρωτής 2,4,6,8 ως 10 μήνες το πολύ. Ο 55αρης που έχει πολλές παραστάσεις από σχολεία, σαφώς και είναι καλύτερος από τον 25αρη σε ορισμένα θέματα.

Υποτιμάτε συνεχώς και την εμπειρία και την προϋπηρεσία και τα  πτυχία. Σας αφήνω στην κρίση των συναδέλφων. Εγώ σας απάντησα στα ερωτήματα σας αλλά ειλικρινά δεν είμαι βέβαιος κατά πόσο είστε διατεθειμένος να τα κατανοήσετε. Είναι η μανία του γραπτού ΑΣΕΠ, είναι τα μπλε γυαλιά σας, είναι το 41%. Δεν ξέρω τι σας κάνει τόσο μανιακό και τόσο κατά του πτυχίου και της προϋπηρεσίας.

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #157 στις: Ιούλιος 18, 2023, 11:00:47 πμ »
Σολοικίζω εν γνώσει μου σε ό,τι αφορά το τελικό ν των μορίων και όχι μόνο. Δεν θα μπω στον κόπο να σου υποδείξω κι άλλες διορθώσεις. Δεν το αξίζεις.
Αν ορισμένοι από εσάς αποκαλείτε εδώ μέσα, πίσω από το πληκτρολόγιο τους εαυτούς σας "εκπαιδευτικούς', από τον τρόπο που γράφετε κι εκφράζεστε, εμείς θα θεωρούμαστε τότε ότι είμαστε οι νέοι Πεσταλότσι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:23 »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #158 στις: Ιούλιος 18, 2023, 12:21:42 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2023, 10:21:45 πμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #159 στις: Ιούλιος 18, 2023, 12:27:42 μμ »
1.  Αν κάποιος έχει πτυχίο Μαθηματικού και άλλο ένα πτυχίο φυσικού, ναι θα φανεί πιο χρήσιμος σε ένα σχολείο από κάποιον που έχει ένα πτυχίο Μαθηματικού.
2. Σαφέστατα κάποιος που έχει διδακτορικό ξέρει περισσότερα και επομένως ναι είναι καλύτερος από κάποιον που έχει μάστερ.
3. Οι ξένες γλώσσες είναι χρήσιμες για την μελέτη βιβλιογραφίας αλλά και για προγράμματα erasmus
4. Το αν έχεις παιδί δεν ξεχωρίζει αν είσαι καλύτερος εκπαιδευτικός
5. Όσους περισσότερους μήνες έχεις υπηρετήσει σε ένα σχολείο, είσαι αποτελεσματικότερος στη δουλειά σου
5. Η ηλικία δεν ξεχωρίζει ποιος είναι καλύτερος εκπαιδευτικός.

Αν τα έχουν όλα αυτά θα πάρουν προσαύξηση και θα διοριστούν!
Γιατί αφού είναι καλύτεροι μια βάση θα την πιάσουν.
Αν αυτός που δεν έχει γλώσσες πάρει στον γραπτό 90 και αυτός που έχει γλώσσες πάρει 30 όμως;   
Eίναι καλύτερος αυτός που έχει τις γλώσσες;       


είναι τα μπλε γυαλιά σας

Είμαι διορισμένος με γραπτό διαγωνισμό και ΝΔ δεν έχω ψηφίσει ποτέ στη ζωή μου.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2023, 12:30:18 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #160 στις: Ιούλιος 18, 2023, 12:36:09 μμ »
Αν ο γραπτός ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών γίνει με την ίδια προχειρότητα και ανοργανωσία με την οποία έγινε ο προηγούμενος γραπτός διαγωνισμός για το δημόσιο, νομίζω ότι δεν θα είναι καθόλου μα καθόλου αδιάβλητος.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #161 στις: Ιούλιος 18, 2023, 01:05:33 μμ »
Είμαι διορισμένος με γραπτό διαγωνισμό και ΝΔ δεν έχω ψηφίσει ποτέ στη ζωή μου.  :)
Παρομοίως!!! Αλλ' απ' τη στιγμή που κυλούν οι πίνακες, ήδη γίναν τριάντα χιλιάδες σχεδόν νέοι διορισμοί, ποιος ο λόγος για γραπτό;;;

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #162 στις: Ιούλιος 18, 2023, 02:23:49 μμ »
Είμαι διορισμένος με γραπτό διαγωνισμό και ΝΔ δεν έχω ψηφίσει ποτέ στη ζωή μου.  :)


Τελικά, οι διορισμένοι έχουν μεγαλύτερη ανησυχία από τους αναπληρωτές μην τυχόν και δε γίνει γραπτός, φυσικά, πλέον,  εκ του ασφαλούς. Σου λέει, εγώ έδωσα, πριν τόσα χρόνια, μόνο με το πτυχίο μου, είχα να διαβάσω απ' τη σχολή, θα δινεις και εσύ και μάλιστα συνέχεια, σταμάτα να λες ότι σπουδάζεις συνεχώς, ότι διαβάζεις συνεχώς και επιμορφωνεσαι συνεχώς. Δεν άλλαξε τίποτα από το 2008. Ξέρω εγώ το καλό σου για σένα. Κάτι σαν την κατσίκα του γείτονα. Φαντάζομαι θα είναι οι ίδιοι που τους υπόλοιπους συναδέλφους στο σχολείο τους θεωρούν κατώτερους.

Είναι πολύ βολικό δε, έναν αναπληρωτή ή πτυχιούχο να τον τοποθετούν στην ίδια αφετηρία με τον μαθητή και τη διαδικασία που πρέπει να περάσει ως μαθητής για να εισαχθεί σε μια σχολή.

Κάποιος συνάδελφος διορισμένος πριν λίγες μέρες είχε κάνει μια σύσταση εδώ να κάνουν λίγο στην άκρη οι διορισμένοι γιατί σημαντικό αυτή τη στιγμή είναι να ακουστούν οι ανησυχίες των αναπληρωτών. Να είναι καλά, δυστυχώς δεν εισακούστηκε...

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #163 στις: Ιούλιος 18, 2023, 02:37:57 μμ »
Παρομοίως!!! Αλλ' απ' τη στιγμή που κυλούν οι πίνακες, ήδη γίναν τριάντα χιλιάδες σχεδόν νέοι διορισμοί, ποιος ο λόγος για γραπτό;;;
Επειδή έχω και εγώ την ίδια απορία έκατσα  και έκανα μια καταγραφή όλων των προσλήψεων από Αύγουστο μέχρι τον Δεκέμβριο και τα αποτελέσματα είναι ότι εκτός του κλάδου πε02 όπου ο τελευταίος που έκανε πρόσληψη αναπληρωτη είχε 49 μόρια δηλ πτυχίο.. μια ξένη γλώσσα.. ένα μεταπτυχιακό στους περισσότερους δε κλάδους ο τελευταίος έκανε πρόσληψη μόνο με το πτυχίο πχ κλάδος Πε86 ο τελευταίος έκανε πρόσληψη με 14 μόρια. Και ρωτώ η κεραμεως δεν το  γνώριζε;;; ποιος είναι ο λόγος που η κυβέρνηση θέλει αυτό το ανακάτεμα;;

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #164 στις: Ιούλιος 18, 2023, 02:46:54 μμ »
pati για οσους ειναι διορισμενοι κι υπερασπιζονται το γραπτο  διαγωνισμο βρισκεις να πεις, για οσους εχουν τιγκαρει στις μουφα πιστοποιησεις και πτυχια κι ετσι τα καταντησαν κουρελοχαρτα ακυρωνοντας και τα δικα σου που λες οτι εχουν αποκτηθει  με κοπο και μοχθο , οπως και καποιων άλλων ελαχιστων , δεν βλεπω να σχολιαζεις..μηπως επειδη λες αφου τα χω κι εγω ας τα χουν κι αλλοι εγω ειμαι μεσα στους διορισμους..δεν θα επρεπε ατομα σαν εσενα -οπως μας τα λες-να βρει δυο κουβεντες και γι αυτο;δεν βλεπετε καποιοι οτι κουρελιαστηκαν μεχρι και διδακτορικα;νομιζετε σε καλο θα βγει αυτο ή οτι τελειωνουν τα βασανα σε εναν διορισμο ο οποιος σαφως κι ειναι πολυ σημαντικος..ετσι πιστευαμε ολοι μεχρι που ηρθε η αξιολογηση και ποιος ξερει μετα τι αλλο. σαφως και για οποιον ειναι αδιοριστος  ειναι βασικο να πιασει το πρωτο μαξιλαρακι που ειναι ο διορισμος και μετα βλεπουμε οτι ερθει θα αντιμετωπιστει στην ωρα του αλλα δεν αργουν και τοσο να βγουν κι αλλα στο δρομο σου μη νομιζεις...ειλικρινα δε σε ποναει ολους αυτους τους κοπους καποιοι να στους ακυρωνουν ;προσωπικα βαρεθηκα με τα ξερα να καιγονται και τα χλωρα και με το βασιλικο να ποτιζεται κι η γλαστρα..προτιμω εστω και με επιπλεον κοπο και πονο να ξεχωριζει η ηρα απ το σταρι..πολυ ευκολα μιλατε καποιοι για κακια εκ μερους των διορισθεντων και για κατσικες γειτονων κλπ..ποιος σκαβει ομως τον λακο του αλλου στην πραγματικοτητα μπορει και να μας εκπληξει  αν σκεφτουμε αντικειμενικα κι εξω απο τον εαυτο μας για οποιον μπορει οντως να το κανει.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #165 στις: Ιούλιος 18, 2023, 02:48:18 μμ »
Ακριβώς. Το παρακολούθησα αρκετά φέτος. Εργάστηκαν άνθρωποι σε μια σειρά από κλάδους με χαμηλή ως μηδενική προϋπηρεσία. Οπότε δεν βρίσκω κανένα λόγο να λένε "ο γραπτός θα βοηθήσει τους νέους". Τα επιχειρήματα ειδικά των διορισμένων υπέρ του γραπτού είναι για γέλια και δυστυχώς και για κλάματα αφού είναι υπαρκτά πρόσωπα που δηλώνουν εκπαιδευτικοί. Εκπαιδευτικοί που αμφιβάλλουν για την αξία του πτυχίου των συναδέλφων τους. Επιεικως απαράδεκτο.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #166 στις: Ιούλιος 18, 2023, 02:55:31 μμ »
Ακριβώς. Το παρακολούθησα αρκετά φέτος. Εργάστηκαν άνθρωποι σε μια σειρά από κλάδους με χαμηλή ως μηδενική προϋπηρεσία. Οπότε δεν βρίσκω κανένα λόγο να λένε "ο γραπτός θα βοηθήσει τους νέους". Τα επιχειρήματα ειδικά των διορισμένων υπέρ του γραπτού είναι για γέλια και δυστυχώς και για κλάματα αφού είναι υπαρκτά πρόσωπα που δηλώνουν εκπαιδευτικοί. Εκπαιδευτικοί που αμφιβάλλουν για την αξία του πτυχίου των συναδέλφων τους. Επιεικως απαράδεκτο.
Δηλαδή στα σχολεία που έχεις δουλέψει εσύ, είναι όλοι το ίδιο καλοί ή το ίδιο ικανοί ή ανίκανοι; Όλοι πτυχίο έχουν... Ίσως και παραπάνω από ένα. Όσο για τους μονίμους, ξαναλέω ότι δε σας πειράζει καθόλου να μιλάνε, αρκεί να λένε αυτά που θέλετε να ακούσετε... Μόλις πουν κάτι διαφορετικό, θυμάστε ότι είναι μόνιμοι.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών 2024
« Απάντηση #167 στις: Ιούλιος 18, 2023, 02:56:09 μμ »
έκατσα  και έκανα μια καταγραφή όλων των προσλήψεων από Αύγουστο μέχρι τον Δεκέμβριο και τα αποτελέσματα είναι ότι εκτός του κλάδου πε02 όπου ο τελευταίος που έκανε πρόσληψη αναπληρωτη είχε 49 μόρια δηλ πτυχίο.. μια ξένη γλώσσα.. ένα μεταπτυχιακό

Δηλαδή για να πάει κάποιος αναπληρωτής ΠΕ2 πρέπει εκτός από το πτυχίο να έχει μεταπτυχιακό + γλώσσα ;
Κατά τα άλλα ο γραπτός διαγωνισμός απαξιώνει το πτυχίο.  :)


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 557
Σύνολο: 567

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.