*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτό Σύστημα Διορισμών  (Αναγνώστηκε 97772 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #476 στις: Οκτώβριος 04, 2023, 07:00:52 πμ »
Τοσος πονος, τοση διψα…

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:06:50 »

Αποσυνδεδεμένος ALICE365

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έν οίδα ότι ουδέν οίδα
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #477 στις: Οκτώβριος 04, 2023, 07:06:33 πμ »
Όπως καταλάβατε μετά το σημερινό πατατράκ για τους περισσοτέρους οι επιλογές είναι ο γραπτός η το διδακτορικό...Και επειδή το διδακτορικό είναι δύσκολο ισως και αδύνατο για πολλούς μένει ο γραπτός... :(
Ποιο είναι το σημερινό πατατρακ....; οι φιλόλογοι μέχρι το τέλος της χρονιάς θα γίνουν αναρπαστοι....

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #478 στις: Οκτώβριος 04, 2023, 08:46:25 πμ »
Όπως καταλάβατε μετά το σημερινό πατατράκ για τους περισσοτέρους οι επιλογές είναι ο γραπτός η το διδακτορικό...Και επειδή το διδακτορικό είναι δύσκολο ισως και αδύνατο για πολλούς μένει ο γραπτός... :(
Θέλεις να κανονίσω να γίνει γραπτος μόνο για τους πε02 και μάλιστα συντομα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Themida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #479 στις: Οκτώβριος 04, 2023, 11:37:50 πμ »
Όσο και αν κάποιοι ειρωνεύεστε, αυτό που έγινε χτες στη γενική των ΠΕ02 είναι αχαρακτήριστο. Ποιοι ανάρπαστοι? Οι φιλόλογοι? Της ειδικής που πήγαν με 53 μόρια? Η γενική σταμάτησε στο 57. Καλά κάνουν και δουλεύουν. Απλά να μένουν στην ειδική και όχι χρησιμοποιώντας τα μόρια τους να αρπάζουν μετά θέσεις της γενικής. Έτσι θα δημιουργηθεί πίνακας με μεταπτυχιακά μόνο ειδικής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:06:50 »

Αποσυνδεδεμένος Themida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #480 στις: Οκτώβριος 04, 2023, 11:59:20 πμ »
Στης γενικής σταμάτησε στο 67+ όχι στο 57.

Αποσυνδεδεμένος kosks

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #481 στις: Οκτώβριος 04, 2023, 03:03:41 μμ »
Τα προσόντα για τους περισσοτέρους αθροίζουν γύρω στο 50...Πως θα φτάσει ο άλλος τα 73 μόρια στην Α φάση η τα 68 της Β φάσης... :'(

Αυτά είναι τα δικά μου 50.5...

Βαθμός Πτυχίου 7* 2.5 = 17.5
1 Μπτχ = 20
1 Ξένη Γλώσσα = 7
ΗΥ = 4
Σεμινάριο =2


Στης γενικής σταμάτησε στο 67+ όχι στο 57.

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 275
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #482 στις: Οκτώβριος 04, 2023, 05:19:28 μμ »
Όπως καταλάβατε μετά το σημερινό πατατράκ για τους περισσοτέρους οι επιλογές είναι ο γραπτός η το διδακτορικό...Και επειδή το διδακτορικό είναι δύσκολο ισως και αδύνατο για πολλούς μένει ο γραπτός... :(

Νομίζω πως τη χθεσινή φάση κάθε άλλο πέρα από πατατράκ θα μπορούσε να τη χαρακτήριζε κανείς για όλους τους κλάδους, εξαιρουμένων των κλάδων της δευτεροβάθμιας στους οποίους δεν έγιναν καθόλου προσλήψεις και των ΠΕ05 και ΠΕ07 στη πρωτοβάθμια.

Πιο συγκεκριμένα, με μια ανάγνωση μόνο του πίνακα γενικής αγωγής, ο οποίος μάλιστα βρίσκεται στη πρώτη χρονιά χρήσης για τις προσλήψεις αναπληρωτών και περιλαμβάνει όλους τους φρέσκους πτυχιούχους (εκτός από αυτούς που ορκίστηκαν το καλοκαίρι), αλλά και τους παλιότερους αναπληρωτές που συγκέντρωσαν πληθώρα προσόντων και προϋπηρεσίας τα τελευταία χρόνια, βλέπουμε πως τα μόρια του τελευταίου προσληφθέντα ανά ειδικότητα ήταν τα παρακάτω:

Πρωτοβάθμια:
ΠΕ05: 60.23 (μικρή κάλυψη κενών)
ΠΕ06: 50.38 (χωρίς προσλήψεις στο πρόγραμμα για τα νηπιαγωγεία που κατεβάζει σημαντικά τη σειρά του τελευταίου στο πίνακα)
ΠΕ07: 77.68 (μικρή κάλυψη κενών)
ΠΕ08: 20.75
ΠΕ11: 57.78
ΠΕ60: 49.78
ΠΕ70: 25.35 (στη γενική αγωγή)
ΠΕ70: 14.1 (στη γενική αγωγή για κάλυψη κενών παράλληλης στήριξης λόγω εξάντλησης κύριου και επικουρικού πίνακα ειδικής)
ΠΕ79: 24.9
ΠΕ86: 24.5
ΠΕ91.01: 40.45
ΠΕ91.02: 30.03

Δευτεροβάθμια:
ΠΕ02: 67.68
ΠΕ03: 53.2
ΠΕ04.01: 66.55
ΠΕ04.02: 54.85
ΠΕ04.04: 51.28
ΠΕ04.05: 58.53
ΠΕ06: 38.43 (προσλήψεις μειωμένου ωραρίου σε ΔΥΕΠ)
ΠΕ86: 24.18

Με βάση τα παραπάνω και υπογραμμίζοντας ξανά πως βρισκόμαστε στις πρώτες προσλήψεις της τριετίας ισχύος των νέων πινάκων και σε όλους τους κλάδους υπάρχουν άτομα με αυξημένη μοριοδότηση στις πρώτες εκατοντάδες ή χιλιάδες θέσεις κάθε πίνακα, θεωρώ πως η κατάργηση του προσοντολογίου δεν θα επιφέρει καμιά αλλαγή προς το καλύτερο ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΛΑΔΟ.

Μάλιστα, η θεσμοθετημένη τριετία του "κλειδώματος" των πινάκων θα δημιουργήσει τεράστια προβλήματα στη κάλυψη κενών κλάδων όπου η ζήτηση αναπληρωτών είναι πολύ μεγαλύτερη από την προσφορά (π.χ. στους σχολικούς νοσηλευτές και στους ΠΕ70 όπου ήδη χθες έμειναν εκατοντάδες θέσεις κενές επειδή άδειασαν οι πίνακες - ανατρέξτε στα σχόλια του αντίστοιχου νήματος για να το διαπιστώσετε).

Δυστυχώς, η παγίδα στην οποία πέφτουν πολλοί και τάσσονται υπέρ του γραπτού ασέπ είναι πως θεωρούν πως αν περάσουν τη βάση ή ακόμα καλύτερα αν πετύχουν υψηλή βαθμολογία θα προσληφθούν η θα διοριστούν.

Η αλήθεια είναι (και νομίζω πως φαίνεται ξεκάθαρα στα στοιχεία που σας παρέθεσα) πως το αν γίνεται να δουλέψει κάποιος στον χ κλάδο είναι σχέση προσφοράς και ζήτησης. Για παράδειγμα, στον πολύπαθο κλάδο των φιλολόγων, με όποιο τρόπο και να γίνουν οι προσλήψεις ο αριθμός των ατόμων που θα προσληφθούν θα είναι ακριβώς ο ίδιος. Το μόνο που θα διαφέρει θα είναι τα επιμέρους προσόντα ή η βαθμολογία τους στον ασέπ που οδήγησαν στο άθροισμα των μορίων τους. Δηλαδή αυτό που θα συμβεί θα είναι να γίνει ένα ανακάτεμα των υποψηφίων και κάποιοι να πάρουν τη θέση κάποιων άλλων που με το προηγούμενο σύστημα δούλευαν και οι τελευταίοι να τεθούν εκτός του συστήματος. Κατά τη γνώμη μου μάλιστα, αν θεσμοθετηθεί ο γραπτός όπως περιγράφεται με συνυπολογισμό του προσοντολογίου, ούτε αυτό θα συμβεί σε μεγάλο βαθμό αφού οι έχοντες προϋπηρεσία θα είναι πάλι αυτοί που θα προηγούνται στον πίνακα.

Πέρα από τους φιλόλογους (ενδεχομένως και τους φυσικούς) θεωρώ πως κανένας άλλος κλάδος δεν έχει συμφέρον από τη καθιέρωση του γραπτού διαγωνισμού, ακόμα και με τη λογική του να "φάω εγώ τη θέση του άλλου", που είναι το μοναδικό δυστυχώς κίνητρο της υποστήριξης του γραπτού από το συγκεκριμένο κλάδο (και το λέω μετά λύπης).

Αντιθέτως, η διεκδίκηση περισσότερων προσλήψεων και περισσότερων διορισμών (που θα αποσυμφορήσουν τον πίνακα από τα άτομα με τις υψηλές μοριοδοτήσεις) στα πραγματικά κενά των σχολείων, η ίδρυση νέων δομών υποστηρικτικής εκπαίδευσης στη δευτεροβάθμια (π.χ. ολοήμερο) ειδικά για τα παιδιά που το έχουν περισσότερο ανάγκη, η μείωση του αριθμού παιδιών ανά τμήμα, η αναδιαμόρφωση του πλαισίου της παράλληλης στήριξης στη δευτεροβάθμια (ώστε να μην αναλαμβανει ένας φιλόλογος 5 και 6 παιδιά) και (το πιο κομβικό κατά τη γνώμη μου) ο δραστικός περιορισμός των εισακτέων στις σχολές που χορηγούν επαγγελματικά δικαιώματα φιλολόγου (ήδη η ΕΒΕ παρά τα αρνητικά της βοηθά στο κομμάτι αυτό), αποτελούν πιο υγιείς τρόπους για να αμβλυνθεί αυτή η ανισορροπία που παρατηρείται στα μόρια που αποτελούν το κατώφλι για να δουλέψει κάποιος ΠΕ02 στην εκπαίδευση με βάση το προσοντολόγιο.

Οπότε καλό είναι οι συνάδελφοι και τα συλλογικά τους όργανα να κάνουν κινήσεις προς αυτές τις κατευθύνσεις και όχι να σιγοντάρουν  τους ιθύνοντες για την καθιέρωση του γραπτού γιατί τελικά αυτοί που θα την "πατήσουν" θα είναι οι ίδιοι. Αντιθέτως, οι κυβερνώντες θα έχουν πετύχει τον σκοπό τους που δεν είναι άλλος από το να κατακερματίσουν τους εκπαιδευτικούς μοιράζοντας ξανά την τράπουλα, αυτή τη φορά εις βάρος όλων μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2023, 05:31:27 μμ από neossos »

Αποσυνδεδεμένος MIKE71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #483 στις: Οκτώβριος 04, 2023, 06:57:20 μμ »
Μπράβο σας, για την σωστή ανάλυση που καταγράψατε. Ακριβώς τα όσα λέτε είναι η πραγματική αλήθεια. Να μην υπάρξει ποτέ ΑΣΕΠ είναι εις βάρος όλων ,παλαιών και νέων  αναπληρωτών. Να αιτηθούν άμεσα  οι σύλλογοι περισσότερους διορισμούς εκπαιδευτικών  και άνοιγμα νέων οργανικών θέσεων . Ειδικότερα, στον κλάδο φιλολόγων ΠΕ02 που έχει στον πίνακα τούς περισσότερους εκπαιδευτικούς, να διορίσει η κυβέρνηση απο το 2024  μεγάλο αριθμό Φιλολόγων, όπου εκεί είναι το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος kosks

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #484 στις: Οκτώβριος 04, 2023, 07:37:29 μμ »
Δεν υπάρχει αμφιβολία οτι το σύστημα ευνοεί κάποιες ειδικότητες (πχ ΔΑΣΚΑΛΟΙ) και κάποιες τις καταστρέφει.

Έμενα με αποκλείει από τα αποδυτήρια δεν μου δίνει καμία απολύτως ευκαιρία  σε αντίθεση με τον γραπτό.

Και δεν έχω χρόνο χρήματα η διάθεσή για 2ο μεταπτυχιακό  η διδακτορικό κτλ

Και στο σύστημα Γαβρολγου μπορεί να φάει ο άλλος την θέση κάποιου άλλου πχ κάνοντας διδακτορικό (έτσι...?)

Στο υπόλοιπο ΔΗΜΟΣΙΟ υπάρχει γραπτός το ξέρω γιατί έδωσα και είμαι επιτυχών. Κάτι που αποφεύγουν αρκετοί να θυμηθούν.

Ερώτησή ---> Πόσο 'νέοι' είναι  οι αναπληρωτές του συστήματος Γαβρογλου στην Βθμια ...?

Και επίσης συμφωνείτε να γίνονται διορισμοί μόνο στην Βθμια τα επόμενα δυο χρόνια...?














Αποσυνδεδεμένος bo's

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #485 στις: Οκτώβριος 04, 2023, 07:53:17 μμ »
Καλη ισως να τη χαρακτηριζε κανεις εαν θα μπορουσε να μπει κανεις με τα < τυπικα>.. λεμε τωρα προσοντα μεταπτυχιακο ξενη γλωσσα σεμιναριο υπολογιστες κλπ.. οταν δεν μπαινουν ουτε με αυτα και με την προελλογικη υποσχεση οτι θ ακολουθησει β2 φαση; με τι καλυψη; δεν πιστευει κανεις, καθε αλλο παρα καλη θεωρειται. Πλην ελαχιστα ορισμενων εξαιρεσεων οι περισσοτερες ειδικοτητες φαγανε παλι το αγγουρι για τα καλα και δε ξερω γιατι δεν διαμαρτυρετε κανεις. Σιγη στα site στις οργανωσεις παντου. Προεκλογικα; Δεν βερω..
Ειδικα οι ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ11 τσακιστηκαν και ειναι αυτοι που μπορει να ζητανε και εναλλακτικες επιλογες.
Γραπτος οχι αλλα επετηριδα ισως ειναι μια λυση.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #486 στις: Οκτώβριος 04, 2023, 08:04:47 μμ »
Δεν υπάρχει αμφιβολία οτι το σύστημα ευνοεί κάποιες ειδικότητες (πχ ΔΑΣΚΑΛΟΙ) και κάποιες τις καταστρέφει.

Έμενα με αποκλείει από τα αποδυτήρια δεν μου δίνει καμία απολύτως ευκαιρία  σε αντίθεση με τον γραπτό.

Και δεν έχω χρόνο χρήματα η διάθεσή για 2ο μεταπτυχιακό  η διδακτορικό κτλ

Και στο σύστημα Γαβρολγου μπορεί να φάει ο άλλος την θέση κάποιου άλλου πχ κάνοντας διδακτορικό (έτσι...?)

Στο υπόλοιπο ΔΗΜΟΣΙΟ υπάρχει γραπτός το ξέρω γιατί έδωσα και είμαι επιτυχών. Κάτι που αποφεύγουν αρκετοί να θυμηθούν.

Ερώτησή ---> Πόσο 'νέοι' είναι  οι αναπληρωτές του συστήματος Γαβρογλου στην Βθμια ...?

Και επίσης συμφωνείτε να γίνονται διορισμοί μόνο στην Βθμια τα επόμενα δυο χρόνια...?
Θα σταθώ μόνο πόσοι νέοι είναι αναπληρωτες του συστήματος γαβρογλου. Λοιπόν ένα 35% είναι με προϋπηρεσία ο έως 3 χρόνια στους πρώτους 100 στον κλάδο πε02...

Αποσυνδεδεμένος milks

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #487 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 03:00:51 μμ »
Γνωρίζουμε πότε θα έρθει το νέο σύστημα...γιατί από το 2021 το λένε...

Αποσυνδεδεμένος typos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #488 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 04:12:09 μμ »
μετά τη χθεσινή κατραπακιά περιμένετε στα αλήθεια να ανοίξει η κυβέρνηση μέτωπο με εκπαιδευτικούς ;;;;;;  εν όψει ευρωεκλογών ;;;;;

το θεωρώ απίθανο

Αποσυνδεδεμένος thouvou000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #489 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 04:35:07 μμ »
Δεν υπάρχει αμφιβολία οτι το σύστημα ευνοεί κάποιες ειδικότητες (πχ ΔΑΣΚΑΛΟΙ) και κάποιες τις καταστρέφει.

Έμενα με αποκλείει από τα αποδυτήρια δεν μου δίνει καμία απολύτως ευκαιρία  σε αντίθεση με τον γραπτό.

Και δεν έχω χρόνο χρήματα η διάθεσή για 2ο μεταπτυχιακό  η διδακτορικό κτλ

Και στο σύστημα Γαβρολγου μπορεί να φάει ο άλλος την θέση κάποιου άλλου πχ κάνοντας διδακτορικό (έτσι...?)

Στο υπόλοιπο ΔΗΜΟΣΙΟ υπάρχει γραπτός το ξέρω γιατί έδωσα και είμαι επιτυχών. Κάτι που αποφεύγουν αρκετοί να θυμηθούν.

Ερώτησή ---> Πόσο 'νέοι' είναι  οι αναπληρωτές του συστήματος Γαβρογλου στην Βθμια ...?

Και επίσης συμφωνείτε να γίνονται διορισμοί μόνο στην Βθμια τα επόμενα δυο χρόνια...?
Είσαι εγωιστής. Κοιτάς μόνο την πάρτη σου. Δεν κοιτάς που άνθρωποι που έχουν γυρίσει τόσα χρόνια τόσα σχολεία σε όλη τη χώρα θα αναγκαστούν να δώσουν και γραπτό και θα τους κατακερματίζει και την προυπηρεσια κι εσύ νομίζεις τώρα ότ θα αλλάξει κάτι για τους μη έχοντες προυπηρεσία. Εγώ έχω να πω το εξής: Δε γνωρίζατε ποιοι κλάδοι είναι μπουκωμένοι πριν αποφασίσετε να επιλέξετε τη σχολή εκείνη; Γιατί πρέπει να ευνοηθούν αυτοί που δεν έχουν ελπίδα χωρίς γραπτό; Να το σκεφτόσασταν νωρίτερα πριν επιλέξετε τη σχολή ή να μην έχετε αυταπάτες και κυνηγάτε το δημόσιο από τη στιγμή που θα έπρεπε πριν επιλέξετε τη σχολή να γνωρίζετε αν ένας κλάδος είναι κορεσμένος. Θα πρέπει κάποτε να αναλάβετε τις ευθύνες σας. Θα την πληρώσουν άλλοι επειδή η δική σας σχολή δεν έχει πολλές θέσεις αυτά τα χρόνια ή γενικά ή επειδή υπάρχουν νεότεροι αποφοιτούντες; Τι να γίνει τώρα δηλαδή; Έτσι έχουν τα πράγματα στην εκπαίδευση. Τι δηλαδή; Καταργούμε τους παλιούς ουσιαστικά μπας και μπει κανένας νέος; Ωραία λογική ρε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.