*

Αποστολέας Θέμα: Εξετάσεις ΑΣΕΠ 4 Μαρτίου  (Αναγνώστηκε 21044 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kosks

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις ΑΣΕΠ 4 Μαρτίου
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 05, 2023, 10:48:31 πμ »
Εκ των υστέρων ένα δίκιο το έχουν...Ίσως, το βίωσαν και αυτοί νωρίτερα...

Πάντως, εγώ θεωρώ ότι η μετανάστευση κυρίως νέων θα συνεχιστεί για τα επόμενα χρόνια...είναι αναπόφευκτο...

Καλή συνέχεια σε όλους ...σε ό,τι και αν επιλέξετε.   ;)

Εγώ θέλω να συγχαρώ τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς που επόπτευσαν σήμερα τα παιδιά που πήγαν να δώσουν γραπτό χωρίς οι ίδιοι να 'δωσαν ποτέ τους γραπτό και μάλιστα ωρύονταν για να μη δώσουν γραπτό και να διοριστούν απ' ευθείας από λίστα. Εύγε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξετάσεις ΑΣΕΠ 4 Μαρτίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:09:01 »

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις ΑΣΕΠ 4 Μαρτίου
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 05, 2023, 10:59:05 πμ »
Εκ των υστέρων ένα δίκιο το έχουν...Ίσως, το βίωσαν και αυτοί νωρίτερα...
Ναι...είναι το δίκιο του γονέα που επειδή έτρωγε ξύλο μικρός, βαράει τα παιδιά του.

Πάντως, εγώ θεωρώ ότι η μετανάστευση κυρίως νέων θα συνεχιστεί για τα επόμενα χρόνια...είναι αναπόφευκτο...

Η φορολογική μετανάστευση (γιατί αυτό που μας ενδιαφέρει δεν είναι που δουλεύουν οι νέοι, αλλά που πληρώνουν τους φόρους τους) θα ανακοπεί αν απαιτήσουμε πίσω τα λεφτά που ξοδέψαμε για να σπουδάσουμε τους νέους, ή αν τους υποθηκεύσουμε την ακίνητή τους περιουσία (ΕΝΦΙΑ, Δημοτικά τέλη, τέλη κυκλοφορίας κλπ), στην περίπτωση που αυτοί επιδιώξουν φορολογική έδρα στο εξωτερικό ή στην περίπτωση που τολμήσουν να αυτονομηθούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2023, 11:27:45 πμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος kosks

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις ΑΣΕΠ 4 Μαρτίου
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 05, 2023, 11:21:11 πμ »
Eνα δίκιο το έχεις...Στην Αγγλία που έκανα κάτι φεγγάρια φεύγουν από τα πανεπιστήμια με ένα χρέος γύρω στα 40.000 και το αποπληρώνουν μέχρι την σύνταξη...

θα ανακοπεί αν απαιτήσουμε πίσω τα λεφτά που ξοδέψαμε για να σπουδάσουμε τους νέους

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις ΑΣΕΠ 4 Μαρτίου
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 05, 2023, 11:29:52 πμ »
Eνα δίκιο το έχεις...Στην Αγγλία που έκανα κάτι φεγγάρια φεύγουν από τα πανεπιστήμια με ένα χρέος γύρω στα 40.000 και το αποπληρώνουν μέχρι την σύνταξη...

Ναι..είναι ένας πολύ αποτελεσματικός τρόπος , για να υποταχθεί η νέα γενιά στην παλαιότερη.
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξετάσεις ΑΣΕΠ 4 Μαρτίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:09:01 »

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις ΑΣΕΠ 4 Μαρτίου
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 05, 2023, 02:13:16 μμ »
Επειδή όμως αυτό δεν το έχει συμβεί πουθενά, μπορείς να προτείνεις κάτι περισσότερο ρεαλιστικό;
Ρεαλιστικό όσον αφορά τον διορισμό των εκπαιδευτικών;;;

Νομίζω οι περισσότερες εναλλακτικές έχουν ήδη δοκιμαστεί.  Και η επετηρίδα δοκιμάστηκε, και ο γραπτός διαγωνισμός δοκιμάστηκε, και τα μόρια με αγορασμένα μεταπτυχιακά δοκιμάστηκαν.  Μόνο η λοταρία δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα. Αυτά τα τέσσερα μπορώ να σκεφτώ ως βασικές μεθόδους, και τους συνδυασμούς αυτών. Δεν ξέρω αν έχει κάποιος και κάποια άλλη μέθοδο να προτείνει.

Τελικά μετά από πολύ συλλογική σκέψη και πολύ κουβέντα, η πλειοψηφία μάλλον φαίνεται να καταλήγει να προκρίνει τα παραθυράκια του νόμου και το βύσμα. Και να ψηφίζει κοινοβουλευτισμό, τσιπροκούληδες και λοιπές μαϊμούδες, αντί για δημοκρατία. The tragedy of the commons. Άρα, στην παρούσα πολιτική χουντοκατάσταση, ρεαλιστική είναι μόνο η αυτονομία και η φοροδιαφυγή. Το εθνικό μας σπορ δηλαδή....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2023, 04:54:46 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος Lilykol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις ΑΣΕΠ 4 Μαρτίου
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 05, 2023, 08:19:57 μμ »
O χτεσινός διαγωνισμός για το δημόσιο ήταν κατά το μεγαλύτερο ποσοστό για νομικούς και αποφοίτους δημόσιας διοίκησης παντείου και κατά δεύτερο λόγο για οικονομολόγους.Από αυτές τις ομάδες θα γίνουν και οι περισσότερες προσλήψεις.Τώρα σε έναν ενδεχόμενο διαγωνισμό για εκπαιδευτικούς θα είχε ενδιαφέρον να έμπαιναν ψυχομετρικά τεστ,νομοθεσίες για την αξιολόγηση ή το bullying, μελέτες περίπτωσης όπως τι θα έκανες αν σε προσέγγιζε ένας γονιός για ιδιαίτερα ή τι θα έκανες αν ένας συνάδελφος λούφαρε στην εφημερία-όπου εκεί θα έπρεπε να αναφερθείς και στο καθηκοντολόγιο.Μάλλον θα έκλαιγαν μανούλες με τα αποτελέσματα

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις ΑΣΕΠ 4 Μαρτίου
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 05, 2023, 08:22:19 μμ »
Ναι...είναι το δίκιο του γονέα που επειδή έτρωγε ξύλο μικρός, βαράει τα παιδιά του.

Η φορολογική μετανάστευση (γιατί αυτό που μας ενδιαφέρει δεν είναι που δουλεύουν οι νέοι, αλλά που πληρώνουν τους φόρους τους) θα ανακοπεί αν απαιτήσουμε πίσω τα λεφτά που ξοδέψαμε για να σπουδάσουμε τους νέους, ή αν τους υποθηκεύσουμε την ακίνητή τους περιουσία (ΕΝΦΙΑ, Δημοτικά τέλη, τέλη κυκλοφορίας κλπ), στην περίπτωση που αυτοί επιδιώξουν φορολογική έδρα στο εξωτερικό ή στην περίπτωση που τολμήσουν να αυτονομηθούν.


Πες μου ότι ψηφίζεις Τζημερο χωρίς να μου πεις ότι ψηφίζεις Τζήμερο !  :P ::) :-X ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος mvis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις ΑΣΕΠ 4 Μαρτίου
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 06, 2023, 01:48:54 πμ »

Πες μου ότι ψηφίζεις Τζημερο χωρίς να μου πεις ότι ψηφίζεις Τζήμερο !  :P ::) :-X ;D ;D ;D ;D

Να ΄σαι καλά! Θα τον λέμε Τζήμερο του pde.gr Σε κάθε θέμα, γράφει τις πατάτες του.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις ΑΣΕΠ 4 Μαρτίου
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 06, 2023, 09:37:32 πμ »

Πες μου ότι ψηφίζεις Τζημερο χωρίς να μου πεις ότι ψηφίζεις Τζήμερο !  :P ::) :-X ;D ;D ;D ;D

Δεν ξέρω τι ψηφίζω εγώ  (χωρίς πλάκα, ειλικρινά δεν ξέρω), αλλά εσύ φαίνεται (από τα λόγια σου) τι ψηφίζεις. Ψηφίζεις χούντα/κοινοβουλευτισμό, τσιπροκούληδες και λοιπές μαϊμούδες, αντί για αληθινή δημοκρατία.

Γιαυτό άλλωστε δεν προβληματίζεσαι για το γεγονός ότι έχουμε ΕΝΦΙΑ, Δημοτικά Τέλη, Τέλη Κυκλοφορίας, ΦΠΑ κλπ κλπ που τα περισσότερα τα πληρώνουμε για να τρέφεται το αδηφάγο κοινοβουλευτικό τέρας και τα κομματόσκυλά του.  Γιαυτό δεν προβληματίζεσαι για το ότι ποτέ κανείς δεν σε ρώτησε που θα ήθελες να πάνε οι φόροι που πληρώνεις, παρά μόνο τους πληρώνεις αδιαμαρτύρητα και με σκυμμένο το κεφάλι, ως γνήσιος ραγιάς που είσαι.

Το μόνο που φαίνεται να σε ενόχλησε είναι ότι ζήτησα πίσω τα λεφτά που ξοδέψαμε για να σπουδάσουμε όσους την κοπάνησαν από την χώρα μας. Πήγαινε λοιπόν δώσε τον ΑΣΕΠ σου, βάλε και το βύσμα σου για να τρουπώσεις κάπου στο χουντικό-κοινοβουλευτικό δημόσιο, και άσε με εμένα στην ησυχία μου και στην αυτονομία μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2023, 10:12:33 πμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις ΑΣΕΠ 4 Μαρτίου
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 06, 2023, 10:07:20 πμ »
O χτεσινός διαγωνισμός για το δημόσιο ήταν κατά το μεγαλύτερο ποσοστό για νομικούς και αποφοίτους δημόσιας διοίκησης παντείου και κατά δεύτερο λόγο για οικονομολόγους.Από αυτές τις ομάδες θα γίνουν και οι περισσότερες προσλήψεις.Τώρα σε έναν ενδεχόμενο διαγωνισμό για εκπαιδευτικούς θα είχε ενδιαφέρον να έμπαιναν ψυχομετρικά τεστ,νομοθεσίες για την αξιολόγηση ή το bullying, μελέτες περίπτωσης όπως τι θα έκανες αν σε προσέγγιζε ένας γονιός για ιδιαίτερα ή τι θα έκανες αν ένας συνάδελφος λούφαρε στην εφημερία-όπου εκεί θα έπρεπε να αναφερθείς και στο καθηκοντολόγιο.Μάλλον θα έκλαιγαν μανούλες με τα αποτελέσματα

Πολύ σωστή παρατήρηση.

Ποιος κρίνει τα θέματα που μπαίνουν στον ΑΣΕΠ, και κατά πόσο τα θέματα αυτά έχουν σχέση με την εκπαιδευτική πραγματικότητα;

Πιστεύω πρέπει να γίνει τράπεζα θεμάτων με θέματα του ΑΣΕΠ, και να κριθούν τα θέματα αυτά από τους εν ενεργεία εκπαιδευτικούς, πριν φτάσουν να ερωτώνται οι φερέλπιδες νεοδιόριστοι για αυτά.
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος mvis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις ΑΣΕΠ 4 Μαρτίου
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 10, 2023, 05:45:47 μμ »
.....
Το μόνο που φαίνεται να σε ενόχλησε είναι ότι ζήτησα πίσω τα λεφτά που ξοδέψαμε για να σπουδάσουμε όσους την κοπάνησαν από την χώρα μας. Πήγαινε λοιπόν δώσε τον ΑΣΕΠ σου, βάλε και το βύσμα σου για να τρουπώσεις κάπου στο χουντικό-κοινοβουλευτικό δημόσιο, και άσε με εμένα στην ησυχία μου και στην αυτονομία μου.

Να σε ενημερώσουμε πως τα λεφτά σου-τα κλέβουν άλλοι και όχι οι σπουδές ανθρώπων 18+ που συνήθως με τόσα που φορολογήθηκαν οι γονείς τους τα έχουν καλύψει.
Επίσης, ζήτησε στο δημοτικό σου συμβούλιο για τα τέλη και τα χρήματα που φορολογήσε και άρχισε να διαβάζεις τις κατανομές του ΥΠΕΣ και των άλλων υπουργείων για να καταλάβεις που πάει τι και με κάθε νόμιμο τρόπο, εξέφρασε τις αντιρρήσεις σου για την ΚΑΤΑΣΠΑΤΑΛΗΣΗ.

Δεν την κοπανάει κάποιος απο τη χώρα επειδή πήρε πτυχίο. Δεν είναι κλέφτες οι πτυχιούχοι. Άλλοι την κοπανάνε και σε κλέβουν.
Συμμαζέψου. το ΣΥΝΤΑΓΜΑ της Ελλάδας = ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ.

Σταμάτα να απαιτείς παρανομίες.
ήήηηηη αποδέξου ότι θέλεις ΙΔΙΩΤΙΚΗ παιδεία και ανταποδοτικά οφέλη. Λειτουργείς σαν ΙΕΚ που απαιτεί συγκεκριμένες συμβάσεις με ΝΠΙΔ.
Κάτσε σκέψου τι έχεις τον Τζήμερο. 

Και ακόμα και να μην ήταν συνταγματικό δικαίωμα η δωρεάν παιδεία.
Δεν σου χρωστάει ΚΑΝΕΝΑΣ τίποτα επειδή σπούδασε.
Πώς ζητάς "τα λεφτά σου πίσω", με ποια αναίδεια; Με ποια υποδομή; Με τι σκεπτικό; Μαζί σπουδάσατε; Μαζί πληρώνατε φόρους; Μαζί πήρατε πτυχίο;

Από πού και ως πού τα βάζεις με τους πτυχιούχους που φεύγουν και όχι με τους κυβερνητικούς που διαλάνε το πλαίσιο εργασίας τους και μηδενίζουν αξιοπρέπειες και ευκαιρίες που τυπικά θα έπρεπε να έχουν;;;


2ον: Ενημερωτικά: ο λογικός συλλογισμός καταδεικνύει πως αυτός που δέχεται να εξετασθεί σε διαγωνισμό έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να μην έχει βύσμα. Αυτός που έχει βύσμα, δεν έχει καμιά πρόθεση να εξετασθεί σε τίποτα.
Όσοι κάνουν αιτήσεις μέσω ΑΣΕΠ για σειρές κατάταξης κτλ με διάφορα *κούκου κριτήρια, μπορεί να έχουν.
Αυτοί που πήγαν να δώσουν στον διαγωνισμό δεν έχουν λόγο να έχουν. Διαφορετικά δεν θα πήγαιναν να εξετασθούν.

3ον: Είσαι κατά των διαγωνισμών κτλ διαδικασιών αξιολόγησης. Δεν σου αρέσει η τωρινή για τους εκπαιδευτικούς. Δεν σου αρέσει και ο γενικός της 4/3 ΑΣΕΠ 2Γ.
Δεν έχω δει στα σχόλιά σου αντιπρόταση για τη διαδικασία ελέγχου για δεξιότητες και γνώσεις που απαιτείται να έχει οποιοσδήποτε Δ.Υ.
Τι προτείνεις;

Βύσμα + διαγωνισμός δεν πάει. Βύσμα σκέτο πάει.
Νιώσε. Έχεις γνωρίσει και ξέρεις μόνο βύσματα γύρω σου μάλλον και έχεις μπερδευτεί.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις ΑΣΕΠ 4 Μαρτίου
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 10, 2023, 06:03:11 μμ »
Συμμαζέψου. το ΣΥΝΤΑΓΜΑ της Ελλάδας = ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ.
Σταμάτα να απαιτείς παρανομίες. ήήηηηη αποδέξου ότι θέλεις ΙΔΙΩΤΙΚΗ παιδεία και ανταποδοτικά οφέλη.
Καταρχήν εκτίμηση ιδιαίτερη στο κοινοβουλευτικό σύνταγμα δεν έχω, ασχέτως αν συμφωνώ με την δωρεάν παιδεία.

Η παιδεία έχει ανταποδοτικά οφέλη προς την πολιτεία, ανεξάρτητα αν αυτή είναι δωρεάν ή όχι.

Εγώ είμαι υπέρ της δωρεάν παιδείας, όσο όμως η πολιτεία εξακολουθεί να λαμβάνει έμμεσα ή άμεσα οφέλη από αυτήν την παιδεία.

Για όσους κάνουν χρήση των παροχών δωρεάν παιδείας, και μετά εγκαταλείπουν την πολιτεία μας, για αυτούς θα ήθελα είτε να επιτρέψουν οι ίδιοι είτε να επιστρέψουν τα έξοδα που έκανε η πολιτεία για αυτούς.



Από πού και ως πού τα βάζεις με τους πτυχιούχους που φεύγουν και όχι με τους κυβερνητικούς που διαλάνε το πλαίσιο εργασίας τους και μηδενίζουν αξιοπρέπειες και ευκαιρίες που τυπικά θα έπρεπε να έχουν;;;

Και με τους δύο τα βάζω.

2ον: Ενημερωτικά: ο λογικός συλλογισμός καταδεικνύει πως αυτός που δέχεται να εξετασθεί σε διαγωνισμό έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να μην έχει βύσμα. Αυτός που έχει βύσμα, δεν έχει καμιά πρόθεση να εξετασθεί σε τίποτα.
Όσοι κάνουν αιτήσεις μέσω ΑΣΕΠ για σειρές κατάταξης κτλ με διάφορα *κούκου κριτήρια, μπορεί να έχουν.
Αυτοί που πήγαν να δώσουν στον διαγωνισμό δεν έχουν λόγο να έχουν. Διαφορετικά δεν θα πήγαιναν να εξετασθούν.

3ον: Είσαι κατά των διαγωνισμών κτλ διαδικασιών αξιολόγησης. Δεν σου αρέσει η τωρινή για τους εκπαιδευτικούς. Δεν σου αρέσει και ο γενικός της 4/3 ΑΣΕΠ 2Γ.
Δεν έχω δει στα σχόλιά σου αντιπρόταση για τη διαδικασία ελέγχου για δεξιότητες και γνώσεις που απαιτείται να έχει οποιοσδήποτε Δ.Υ.
Τι προτείνεις;
Βύσμα + διαγωνισμός δεν πάει. Βύσμα σκέτο πάει.
Νιώσε. Έχεις γνωρίσει και ξέρεις μόνο βύσματα γύρω σου μάλλον και έχεις μπερδευτεί.
Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με αυτά που λες.

Δεν έχει να κάνει με τα βύσματα αυτό που λέω για τον ΑΣΕΠ, πιάστηκες από μια φράση μου ("δώστε τον ΑΣΕΠ σας") και δεν πάτησες τον σύνδεσμο να δεις τι ακριβώς εννοώ με αυτό που λέω.
 
Αυτό που θέλω να πω έχει να κάνει με τις επιδιώξεις της νέας γενιάς, που αντί να χαράξει τον δικό της δρόμο και να πάρει τα μέσα παραγωγής στα χέρια της, ζητιανεύει τα χρήματα και τους βαθμούς της παλιάς γενιάς, μέσω διάφορων διαγωνισμών (για τους βαθμούς) ή εκδουλεύσεων (για τα χρήματα).

Παραθέτω λοιπόν ξανά το κείμενο στο οποίο οδηγούσε η φράση μου "Δωστε τον ΑΣΕΠ σας", για να καταλάβεις ότι μιλούσα σε ευρύτερο πλαίσιο που αφορούσε όλα τα είδη διαγωνισμών τα οποία η παλιά γενιά επιβάλει στην νέα, και όχι μόνο τον διαγωνισμό ΑΣΕΠ.

Αν δεν συμφωνείς να είναι ο γραπτός διαγωνισμός ο τρόπος διορισμού των εκπαιδευτικών, τι άλλο θα πρότεινες; Λες να το παίξουμε στα ζάρια;

Αφού η νέα γενιά είναι κοροϊδάρες και ζητιανεύουν τα λεφτά (και τους βαθμούς) της παλιάς γενιάς, καλά να πάθουν! H ιδανική κοινωνία είναι μια κοινωνία όπου τα περισσότερα μέσα παραγωγής (ενέργεια, τροφή κλπ) είναι εφικτό να είναι αποκεντρωμένα και να ελέγχονται-διαχειρίζονται από ελεύθερα άτομα ο καθένας για τον εαυτό του, ενώ όσα μέσα παραγωγής παραμένουν αναγκαστικά κεντρικοποιημένα, αυτά διαχειρίζονται από τους πολίτες με δημοκρατικές μεθόδους. Και φυσικά υπάρχει και ένα μονοπώλιο βίας που εγγυάται ότι η δημοκρατία θα εφαρμόζεται τόσο στα κεντρικοποιημένα μέσα παραγωγής, όσο και στο νόμισμα με το οποίο γίνονται οι ανταλλαγές των αγαθών που παράγονται από κεντρικοποιημένα μέσα παραγωγής.

Αντί λοιπόν να κοιτάξουν οι νέοι να πάρουν τα μέσα παραγωγής υπό τον έλεγχό τους και/ή να αυτονομηθούν, κυνηγάνε τα νούμερα και τους αριθμούς (τους βαθμούς και τα χρήματα) των γέρων. Μέσα σε αυτό το ευρύτερο πλαίσιο ηλιθιότητας κινούνται και όσοι διαγωνίζονται για τον ΑΣΕΠ.  Η απόγνωσή τους είναι απόρροια της ηλιθιότητάς της γενιάς τους.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2023, 06:21:52 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος kosks

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις ΑΣΕΠ 4 Μαρτίου
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 12, 2023, 06:30:43 μμ »
Ποιος δεν συμφωνεί με αυτά που λέει...?

https://fresh-education.gr/υποψήφια-διαγωνισμό-του-ασεπ/

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις ΑΣΕΠ 4 Μαρτίου
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 04, 2023, 07:02:28 μμ »
Έχει κάποιος/α ενημέρωση για το πότε θα πληρωθούν οι επιτηρητές;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.