*

Αποστολέας Θέμα: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023  (Αναγνώστηκε 37844 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #224 στις: Μάιος 10, 2023, 05:00:02 μμ »
Αν το 2850 δεν έχει σίγουρο ροδο κ Κω τότε ζήτω που καηκαμε. Δική μου εκτίμηση είναι ότι τα 250 περίπου κενά δωδεκανησα- κυκλαδες-βορ Αιγαίο κ κρητη θα ξοδευτουν σε θέσεις μετά το 2800 ( κ προφανώς όσοι είναι πριν το 2800 κ επιλέγουν οικειοθελώς τα παραπάνω νησιά, τότε αφήνουν κενές θέσεις στα υπόλοιπα μέρη για τους υπόλοιπους)
. Η ησυχία που υπάρχει νομίζω ότι οφείλεται στην σχετική απογοητευση των φιλολόγων από την αρχική προσδοκία που δημιουργήθηκε από τα 560 κενά των μεταταξεων που κατέβηκαν στα 432 κ από το γεγονός ότι εξαφανίστηκε απρόσμενα  η Αθήνα γεγονός που οδηγεί στην έξοδο των Αθηναίων προς την επαρχία. Κ τώρα καλείται κάθε φιλόλογος να " νησί κάνεις ή να μη νησί??" , όπως πολύ εύστοχα παρατήρησε μια συναδελφος
Δηλ. ούτε με τους 432 (αρκετούς, ομολογώ) φετινούς διορισμούς είστε ευχαριστημένοι οι ΠΕ02;;
Πώς να έδινε πάλι Αττική;;; Σκεφτείτε ότι τα έβγαλε πέρσι όλα τα οργανικά κενά η Κεραμέως, για "τα δικά της τα παιδιά", που τα διόρισε χαριστικώς & εκτός προγραμματισμού, στη γενική παιδεία. Ήρθαν και με μεταθέσεις οι διορισμένοι του 2021, οπότε... πού αλλού θα είχε οργανικά κενά παρά στα νησιά & τη νότια επαρχιακή Ελλάδα;;
Όποιος θέλει διορισμό, δηλώνει τα πάντα και πηγαίνει. Όποιος δεν καίγεται, ίσως γιατί θα ξεβολευτεί αρκετά, ας περιμένει του χρόνου κι ό,τι βγει, όπως τύχει, με το δεδομένο πως θ' ανοίξουν οι πίνακες & θα υπάρξουν ανακατατάξεις. Καλή επιτυχία σε όλους!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:36:24 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #225 στις: Μάιος 10, 2023, 05:31:50 μμ »
Δηλ. ούτε με τους 432 (αρκετούς, ομολογώ) φετινούς διορισμούς είστε ευχαριστημένοι οι ΠΕ02;;
Πώς να έδινε πάλι Αττική;;; Σκεφτείτε ότι τα έβγαλε πέρσι όλα τα οργανικά κενά η Κεραμέως, για "τα δικά της τα παιδιά", που τα διόρισε χαριστικώς & εκτός προγραμματισμού, στη γενική παιδεία. Ήρθαν και με μεταθέσεις οι διορισμένοι του 2021, οπότε... πού αλλού θα είχε οργανικά κενά παρά στα νησιά & τη νότια επαρχιακή Ελλάδα;;
Όποιος θέλει διορισμό, δηλώνει τα πάντα και πηγαίνει. Όποιος δεν καίγεται, ίσως γιατί θα ξεβολευτεί αρκετά, ας περιμένει του χρόνου κι ό,τι βγει, όπως τύχει, με το δεδομένο πως θ' ανοίξουν οι πίνακες & θα υπάρξουν ανακατατάξεις. Καλή επιτυχία σε όλους!
Δηλ θέλεις ν μου πεις ότι εσύ αν τυχόν δεν ήσουν διορισμένη θ έμπαινες αυτή την εποχή εδώ κ θα μας τραγούδαγες το χαρωπά τα δύο Μ χέρια τ χτυπώ?

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #226 στις: Μάιος 10, 2023, 05:39:22 μμ »
Δηλ θέλεις ν μου πεις ότι εσύ αν τυχόν δεν ήσουν διορισμένη θ έμπαινες αυτή την εποχή εδώ κ θα μας τραγούδαγες το χαρωπά τα δύο Μ χέρια τ χτυπώ?
Κι εγώ σε νησί πρωτοδιορίστηκα κι οι περιοχές που μάς είχαν δώσει τότε για διορισμό, χάλια ήταν, δύσκολες & μακρινές. Αλλά, επειδή ήθελα πολύ να διοριστώ κι επειδή το είχα προσπαθήσει πολύ, δήλωσα και πήγα, χωρίς να κλαίγομαι!
Ομοίως, όποιος θέλει να διοριστεί & έχει κοπιάσει γι' αυτό, θα πάει οπουδήποτε. Αν, όμως, προτιμά την αναπλήρωση για τα επόμενα (Χ) χρόνια, Ok, ας κάνει αυτή την επιλογή με το όποιο ρίσκο! Οι καλές περιοχές κι η Αττική μαζί, έφυγαν πέρυσι, με τους διορισμούς που είχε τάξει η Κεραμέως στα δικά της παιδιά...! Έτσι έχουν τα πράγματα.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #227 στις: Μάιος 10, 2023, 06:32:25 μμ »
Κι εγώ σε νησί πρωτοδιορίστηκα κι οι περιοχές που μάς είχαν δώσει τότε για διορισμό, χάλια ήταν, δύσκολες & μακρινές. Αλλά, επειδή ήθελα πολύ να διοριστώ κι επειδή το είχα προσπαθήσει πολύ, δήλωσα και πήγα, χωρίς να κλαίγομαι!
Ομοίως, όποιος θέλει να διοριστεί & έχει κοπιάσει γι' αυτό, θα πάει οπουδήποτε. Αν, όμως, προτιμά την αναπλήρωση για τα επόμενα (Χ) χρόνια, Ok, ας κάνει αυτή την επιλογή με το όποιο ρίσκο! Οι καλές περιοχές κι η Αττική μαζί, έφυγαν πέρυσι, με τους διορισμούς που είχε τάξει η Κεραμέως στα δικά της παιδιά...! Έτσι έχουν τα πράγματα.
το οτι υπαρχουν εκπαιδευτικοι που γνωριζουν ποσα πετραδακια εχει καθε παραλια των νησιων της δ δωδεκανησου ειναι αδιαμφισβητητο γεγονός. Αυτο ομως δεν αφαιρει το δικαιωμα  στο κλαμα των υποψηφιων φετινων νεοδιοριστων ως ενδειξη αναγνωρισης των κοπων και βασανων των αρχαιοτερων, ακόμα κι αν αυτο το κλαμα γινεται στην κοινη θεα ενος φορουμ. Κ οποιος το αντεχει
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2023, 08:38:49 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:36:24 »

Αποσυνδεδεμένος elpida31

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #228 στις: Μάιος 10, 2023, 08:31:48 μμ »
Καλησπέρα σας, θα ρωτήσω και εγώ γνώμη, αν και δε μου αρέσει. Είμαι και εγώ φιλόλογος και έχω θέση 3940 στον πίνακα ασεπ. Πιστεύετε ότι υπάρχει πιθανότητα διορισμού, αν δηλώσω όλη την Ελλάδα? Ξέρω οτι κανείς δεν είναι μάντης, απλά είμαι πελαγωμένη και ψάχνω μια γνώμη!Σας ευχαριστώ εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος Filologos!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #229 στις: Μάιος 10, 2023, 08:59:22 μμ »
Καλησπέρα. Απο τα  σχόλια που διαβάζω κι εγώ λένε για Μαξ στο 3200. Αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

Αποσυνδεδεμένος elpida31

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #230 στις: Μάιος 10, 2023, 09:34:47 μμ »
Καλησπέρα. Απο τα  σχόλια που διαβάζω κι εγώ λένε για Μαξ στο 3200. Αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

Ευχαριστώ πολύ, δεν παύω να ελπίζω!Καλά αποτελέσματα σε όλους και σε όλες!

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #231 στις: Μάιος 10, 2023, 10:25:37 μμ »
Οι περισσότεροι ειμαστε σε αυτή την κατάσταση. Εγώ όταν είδα τα κενά σκέφτηκα να μην κάνω αίτηση, έχω και ένα μωρό παιδί, αν χρειαστεί παιδίατρο τι θα κάνω στο νησί;
Ο,τι κάνουν και οι γονείς των παιδιών που κατοικούν στο νησί που θα διοριστείς…

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #232 στις: Μάιος 11, 2023, 04:47:44 μμ »
Κι εγώ σε νησί πρωτοδιορίστηκα κι οι περιοχές που μάς είχαν δώσει τότε για διορισμό, χάλια ήταν, δύσκολες & μακρινές. Αλλά, επειδή ήθελα πολύ να διοριστώ κι επειδή το είχα προσπαθήσει πολύ, δήλωσα και πήγα, χωρίς να κλαίγομαι!
Ομοίως, όποιος θέλει να διοριστεί & έχει κοπιάσει γι' αυτό, θα πάει οπουδήποτε. Αν, όμως, προτιμά την αναπλήρωση για τα επόμενα (Χ) χρόνια, Ok, ας κάνει αυτή την επιλογή με το όποιο ρίσκο! Οι καλές περιοχές κι η Αττική μαζί, έφυγαν πέρυσι, με τους διορισμούς που είχε τάξει η Κεραμέως στα δικά της παιδιά...! Έτσι έχουν τα πράγματα.
Γνωρίζεις πώς γίνονται οι διορισμοί ή γράφεις για να κάνεις μαύρη προπαγάνδα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2023, 07:56:16 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #233 στις: Μάιος 11, 2023, 07:46:24 μμ »
Κι εγώ σε νησί πρωτοδιορίστηκα κι οι περιοχές που μάς είχαν δώσει τότε για διορισμό, χάλια ήταν, δύσκολες & μακρινές. Αλλά, επειδή ήθελα πολύ να διοριστώ κι επειδή το είχα προσπαθήσει πολύ, δήλωσα και πήγα, χωρίς να κλαίγομαι!
Ομοίως, όποιος θέλει να διοριστεί & έχει κοπιάσει γι' αυτό, θα πάει οπουδήποτε. Αν, όμως, προτιμά την αναπλήρωση για τα επόμενα (Χ) χρόνια, Ok, ας κάνει αυτή την επιλογή με το όποιο ρίσκο! Οι καλές περιοχές κι η Αττική μαζί, έφυγαν πέρυσι, με τους διορισμούς που είχε τάξει η Κεραμέως στα δικά της παιδιά...! Έτσι έχουν τα πράγματα.

Επιμενεις σε συνεχομενα μηνυματα να το αναφερεις αυτο συναδελφε.
Αυτο γινοταν ΠΑΝΤΑ. Η διαφορα επι γραπτου ΑΣΕΠ ηταν οτι ξερανε ολοι οτι διορισμοι θα γινουν 2 χρονιες. Μισοι διοριστεοι την 1η και αλλοι μισοι την 2η....
Την 1η φουρνια βγαζανε παντα δυσκολες περιοχες και απομακρυσμενες για αυτο και πολλοι διοριστεοι τοτε υψηλοβαθμοι δηλωνανε την 2η χρονια να διοριστουν αφου τα κενα ηταν παντα καλυτερα. Η διαφορα στους 2 τελευταιους διορισμους ειναι φυσικα η υποχρεωτικη 2χρονη παραμονη . Αυτο  ειναι και ηταν το σκανδαλο. Αλλα οχι ρουσφετολογικο σκανδαλο. Ειναι σκανδαλο γιατι πουθενα δημοσιος λειτουργος δεν καθεται 2 χρονια υποχρεωτικα.
Οποτε μην αναφερεις συνεχως περι βολεμενων κ.τ.λ.
Για αποδειξεις των παραπανω θα μπορουσες να ανατρεξεις σε ολες τις προσκλησεις διορισμων επι γραπτου απο 2000 εως το 2009. Παρατηρησε την 1η προσκληση και επειτα την 2η.

Επισης επειδη σε παραπανω μηνυμα αναφερεις το εκτος προγραμματισμου να σου αναφερω οτι ο νομος 4589/2019 αναφερει οτι πινακες συντασσονται και εχουν ισχυ 3 ετων και απο εκει γινονται οι διορισμοι. Κανενας δεν μιλησε για 1 φουρνια μονο διορισμων. Φυσικα ολοι μας δεν πιστευαμε οτι εφτασε η στιγμη μετα απο τοσα χρονια (11 τον αριθμο) να γινονται και παλι στην εκπαιδευση , οπως σε ολο το αλλο δημοσιο γινοταν , διορισμοι καθε χρονο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2023, 07:50:27 μμ από nikolopol »

Αποσυνδεδεμένος sofnik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #234 στις: Μάιος 11, 2023, 08:58:02 μμ »
Επιμενεις σε συνεχομενα μηνυματα να το αναφερεις αυτο συναδελφε.
Αυτο γινοταν ΠΑΝΤΑ. Η διαφορα επι γραπτου ΑΣΕΠ ηταν οτι ξερανε ολοι οτι διορισμοι θα γινουν 2 χρονιες. Μισοι διοριστεοι την 1η και αλλοι μισοι την 2η....
Την 1η φουρνια βγαζανε παντα δυσκολες περιοχες και απομακρυσμενες για αυτο και πολλοι διοριστεοι τοτε υψηλοβαθμοι δηλωνανε την 2η χρονια να διοριστουν αφου τα κενα ηταν παντα καλυτερα. Η διαφορα στους 2 τελευταιους διορισμους ειναι φυσικα η υποχρεωτικη 2χρονη παραμονη . Αυτο  ειναι και ηταν το σκανδαλο. Αλλα οχι ρουσφετολογικο σκανδαλο. Ειναι σκανδαλο γιατι πουθενα δημοσιος λειτουργος δεν καθεται 2 χρονια υποχρεωτικα.
Οποτε μην αναφερεις συνεχως περι βολεμενων κ.τ.λ.
Για αποδειξεις των παραπανω θα μπορουσες να ανατρεξεις σε ολες τις προσκλησεις διορισμων επι γραπτου απο 2000 εως το 2009. Παρατηρησε την 1η προσκληση και επειτα την 2η.

Επισης επειδη σε παραπανω μηνυμα αναφερεις το εκτος προγραμματισμου να σου αναφερω οτι ο νομος 4589/2019 αναφερει οτι πινακες συντασσονται και εχουν ισχυ 3 ετων και απο εκει γινονται οι διορισμοι. Κανενας δεν μιλησε για 1 φουρνια μονο διορισμων. Φυσικα ολοι μας δεν πιστευαμε οτι εφτασε η στιγμη μετα απο τοσα χρονια (11 τον αριθμο) να γινονται και παλι στην εκπαιδευση , οπως σε ολο το αλλο δημοσιο γινοταν , διορισμοι καθε χρονο.


Αν θυμάμαι καλά, είχαν κάνει δικαστήριο οι πρώτοι νεόδιοριστοι για την κατάργηση της διετίας.Ξέρει κάποιος κάτι σχετικό; Συγνώμη αν θεωρηθεί άσχετο, αλλά  όλοι όσοι πρόκειται να διοριστούν , τους καίει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #235 στις: Μάιος 11, 2023, 09:05:58 μμ »
Κι εγώ σε νησί πρωτοδιορίστηκα κι οι περιοχές που μάς είχαν δώσει τότε για διορισμό, χάλια ήταν, δύσκολες & μακρινές. Αλλά, επειδή ήθελα πολύ να διοριστώ κι επειδή το είχα προσπαθήσει πολύ, δήλωσα και πήγα, χωρίς να κλαίγομαι!
Ομοίως, όποιος θέλει να διοριστεί & έχει κοπιάσει γι' αυτό, θα πάει οπουδήποτε. Αν, όμως, προτιμά την αναπλήρωση για τα επόμενα (Χ) χρόνια, Ok, ας κάνει αυτή την επιλογή με το όποιο ρίσκο! Οι καλές περιοχές κι η Αττική μαζί, έφυγαν πέρυσι, με τους διορισμούς που είχε τάξει η Κεραμέως στα δικά της παιδιά...! Έτσι έχουν τα πράγματα.
Ντρέπονται και τα πλήκτρα του υπολογιστή με τις ανοησίες που γράφεις !! Αλλά ας μην ήταν ο ΣΥΡΙΖΑ να σας δικαιώσει εσάς τους χαμηλόβαθμους, με τα εκλογικά του ρουσφέτια και θα σου έλεγα που θα ήσουν τώρα ... Ντροπή και μόνο .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2023, 09:14:18 μμ από nikolopol »

Αποσυνδεδεμένος mig-fisikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #236 στις: Μάιος 11, 2023, 09:15:29 μμ »
Ο,τι κάνουν και οι γονείς των παιδιών που κατοικούν στο νησί που θα διοριστείς…
Κάποιοι κάναμε στρατιωτική θητεία σε παραμεθόρια νησιά με μισθό φαντάρου 8,20 ευρώ και τώρα που αν μας πάρουν θα το παίξουμε δύσκολοι;
και ούτε μόρια  ούτε τίποτα , είχαμε διαμονή δωρεάν όμως  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Marphil

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
  • Φύλο: Γυναίκα
  • «Κάθε πρόχειρη γραφή [θέλει] τον Πικιώνη της»
    • Προφίλ
Απ: Διορισιμοί Φιλολόγων 2023
« Απάντηση #237 στις: Μάιος 11, 2023, 09:20:08 μμ »
Μην αρχίζετε πάλι τα περσινά! Είναι γνωστό ότι από δω και πέρα έτσι θα πηγαίνει... Διορισμός σε χ μέρος, 2 χρόνια, μετάθεση σε y μέρος, διορισμός στο χ μέρος. Εκτός κι αν καταργηθεί η διετία, αν επανέλθει η τριετία, αν γίνει μονοετής η υποχρεωτική υπηρέτηση. Κάποιοι αγωνιούν και είναι κρίμα να παίζουμε με τον πόνο τους. Και δεν είναι όλοι 25 χρονών, όπως ευαγγελίζονται κάποιοι αξιολογητές στα ΜΚΔ!
Αιδώς Αργείοι!

Φιλικά πάντα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.