*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2023  (Αναγνώστηκε 122358 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #280 στις: Απρίλιος 11, 2023, 12:25:13 μμ »
Κι αν έχει (λειτουργικό) κενό εκεί, θα σε διαθέσουν. Αλλιώς (αν δεν έχει κενό για σένα), έχουν δικαίωμα να σε πάνε όπου θέλουν.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δηλαδή θέλει κάποιος φουκαράς να πάει στον Πειραιά με απόσπαση και μπορεί να βρεθεί στα Κύθηρα; Θαύμα, θαύμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:59:39 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #281 στις: Απρίλιος 11, 2023, 12:26:40 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δηλαδή θέλει κάποιος φουκαράς να πάει στον Πειραιά με απόσπαση και μπορεί να βρεθεί στα Κύθηρα; Θαύμα, θαύμα.
Αμέ. Κι όλα αυτά θα τα μάθεις όταν γίνουν οι τοποθετήσεις. Πέρσι έγιναν τέλος Αυγούστου.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #282 στις: Απρίλιος 11, 2023, 05:28:31 μμ »
Καλησπέρα,συνάδελφοι
Ειμαι διορισμένη στην ειδική με οργανική σε σχολείο και πρώτη φορά φλερτάρω με αποσπάσεις.Εχω κάποιες απορίες,λοιπόν,  αν μπορεί κάποιος ν΄απαντήσει...
1.Αν κατάλαβα καλά, τώρα τρέχει η πρόσκληση για απόσπαση σε σχολεία άλλων πυσδε και αργότερα θα τρέξουν εντός πυσδε, σωστα;Πότε περίπου γίνεται αυτό και πώς έχει η διαδικασία, γίνεται όπως τώρα μέσω opsyd;Τα κενά που βλέπω τώρα στη διδε που ανήκω μπορεί αργότερα να μην υπάρχουν;
2. Κάνοντας αίτηση απόσπασης απο σμεαε σε κεδασυ΄με την τρέχουσα πρόσκληση και δηλώνοντας μόνο ενα κεδασυ (αυτό που με βολεύει) αλλά δεν το πιάσω λόγω μορίων, παραμένω στην οργανική μου ή μπορούν βάσει αίτησης να με πάνε είτε στο δεύτερο κεδασυ του πυσδε που αιτήθηκα είτε σε οποιοδήποτε κεδασυ;
3. Γενικά αν κάποιος αιτείται  κάποια και όχι όλα απο τα σχολεία που δίνονται ως κενά και δεν καταφέρει να πιάσει ένα απο αυτά, παραμένει στην οργανική του ή μπορούν με βάση τα μόρια του να τον τοποθετήσουν όπου προκύψει υπηρεσιακή ανάγκη, δλδ να πάει κάπου που δεν έχει δηλώσει καν;
4. Τα μόρια απο τα δικαιολογητικά της εντοπιότητας + συνυπηρέτησης υπολογίζονται για τα σχολεία/κεδασύ όλου του πυσδε που αιτείται ή μόνο για σχολεία/φορείς του δήμου όπου διαθέτει τα παραπάνω κριτήρια
5. Πόσο εφικτό είναι να κάνει κάποιος άνακληση της απόσπασης του και να γίνει δεκτή;Τι κλίμα επικρατεί ως προς αυτό;
Ευχαριστώ όσους μπουν στον κόπο ν' απαντήσουν.
Καλή Ανασταση

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #283 στις: Απρίλιος 11, 2023, 08:53:44 μμ »
1. Σωστά κατάλαβες. Τώρα γίνονται οι αιτήσεις για αποσπάσεις εκτός ΠΥΣΔΕ και αργότερα θα γίνουν οι αιτήσεις για αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ. Τα κενά που βλέπεις τώρα στη ΔΔΕ που ανήκεις είναι για να καλυφθούν πρώτα οι υπεράριθμοι και οι ειδικές κατηγορίες. Στη συνέχεια τα κενά που θα απομείνουν θα τα διεκδικήσουν όσοι θέλουν βελτίωση ή ήρθαν από μετάθεση (και οι νεοδιόριστοι αν υπάρχουν).

2. Η αίτηση απόσπασης είναι γενική. Αν πάρεις απόσπαση από ΣΜΕΑΕ σε ΚΕΔΑΣΥ και έχει κενό θα εγκριθεί και θα πας όπου είναι το κενό!

3. Όποιος πάει κάπου με απόσπαση διαλέγει τοποθέτηση τελευταίος από τους μόνιμους της περιοχής. Δεν μπορεί να επιστρέψει στην οργανική του, εκτός αν έχει κάνει ανάκληση της απόσπασης εγκαίρως, δηλαδή πριν πάει στην περιοχή της απόσπασης.

4. Αν γίνεται όπως υπολογίζονται τα μόρια εντοπιότητας / συνυπηρέτησης στις μεταθέσεις, τότε στην τοποθέτηση παίρνεις τα μόρια μόνο στην αντίστοιχη περιοχή εντοπιότητας ή συνυπηρέτησης.

5. Απενεργοποίηση της αίτησης απόσπασης μπορεί να γίνει, μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος, μέχρι τις 02-06-2023.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:59:39 »

Αποσυνδεδεμένος Olgitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #284 στις: Απρίλιος 12, 2023, 09:27:32 πμ »
Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί, αλλά ήθελα να ρωτήσω, ως νεοδιόριστη του 22 δικαιούμαι απόσπαση κατα προτεραιότητα, ενώ έχω υπηρετήσει μόνο το 1 έτος;

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #285 στις: Απρίλιος 12, 2023, 09:52:02 πμ »
Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί, αλλά ήθελα να ρωτήσω, ως νεοδιόριστη του 22 δικαιούμαι απόσπαση κατα προτεραιότητα, ενώ έχω υπηρετήσει μόνο το 1 έτος;
Δικαιούσαι (υποθέτω ότι για να λες κατά προτεραιότητα, ανήκεις στις ειδικές κατηγορίες που ορίζει ο νόμος), αλλά θα χρωστάς την οργανική σου κι άρα δε θα μπορείς να ζητήσεις ούτε μετάθεση, ούτε βελτίωση θέσης.

Αποσυνδεδεμένος Olgitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #286 στις: Απρίλιος 12, 2023, 10:01:33 πμ »
Δικαιούσαι (υποθέτω ότι για να λες κατά προτεραιότητα, ανήκεις στις ειδικές κατηγορίες που ορίζει ο νόμος), αλλά θα χρωστάς την οργανική σου κι άρα δε θα μπορείς να ζητήσεις ούτε μετάθεση, ούτε βελτίωση θέσης.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Φαντάζομαι μπορώ να κάνω ανάκληση αν ξέρω που θα τοποθετηθώ στο ΠΥΣΔΕ οργανικής.Ακόμα δεν μας έχουν δώσει τα κενά και τις οργανικές (αν δεν έχουν ώρες ίσως μείνουμε κάποιοι στην διάθεση).

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #287 στις: Απρίλιος 12, 2023, 10:37:57 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Φαντάζομαι μπορώ να κάνω ανάκληση αν ξέρω που θα τοποθετηθώ στο ΠΥΣΔΕ οργανικής.Ακόμα δεν μας έχουν δώσει τα κενά και τις οργανικές (αν δεν έχουν ώρες ίσως μείνουμε κάποιοι στην διάθεση).
Η εγκύκλιος αποσπάσεων λέει ότι μπορείς να κάνεις ανάκληση μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος, μέχρι τις 2/6. Η λογική λέει ότι μέχρι τότε θα ξέρεις την οργανική σου. Οι αιτήσεις οριστικής τοποθέτησης αναμένεται να ξεκινήσουν είτε τη βδομάδα μετά το Πάσχα, είτε την επόμενη αυτής.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #288 στις: Απρίλιος 12, 2023, 12:54:23 μμ »
1. Σωστά κατάλαβες. Τώρα γίνονται οι αιτήσεις για αποσπάσεις εκτός ΠΥΣΔΕ και αργότερα θα γίνουν οι αιτήσεις για αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ. Τα κενά που βλέπεις τώρα στη ΔΔΕ που ανήκεις είναι για να καλυφθούν πρώτα οι υπεράριθμοι και οι ειδικές κατηγορίες. Στη συνέχεια τα κενά που θα απομείνουν θα τα διεκδικήσουν όσοι θέλουν βελτίωση ή ήρθαν από μετάθεση (και οι νεοδιόριστοι αν υπάρχουν).

2. Η αίτηση απόσπασης είναι γενική. Αν πάρεις απόσπαση από ΣΜΕΑΕ σε ΚΕΔΑΣΥ και έχει κενό θα εγκριθεί και θα πας όπου είναι το κενό!

3. Όποιος πάει κάπου με απόσπαση διαλέγει τοποθέτηση τελευταίος από τους μόνιμους της περιοχής. Δεν μπορεί να επιστρέψει στην οργανική του, εκτός αν έχει κάνει ανάκληση της απόσπασης εγκαίρως, δηλαδή πριν πάει στην περιοχή της απόσπασης.

4. Αν γίνεται όπως υπολογίζονται τα μόρια εντοπιότητας / συνυπηρέτησης στις μεταθέσεις, τότε στην τοποθέτηση παίρνεις τα μόρια μόνο στην αντίστοιχη περιοχή εντοπιότητας ή συνυπηρέτησης.

5. Απενεργοποίηση της αίτησης απόσπασης μπορεί να γίνει, μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος, μέχρι τις 02-06-2023.

Σ' ευχαριστώ Lasid
Ωστόσο δε μου είναι ακόμη σαφές το εξής που γράφεις...
 Η αίτηση απόσπασης είναι γενική. Αν πάρεις απόσπαση από ΣΜΕΑΕ σε ΚΕΔΑΣΥ και έχει κενό θα εγκριθεί και θα πας όπου είναι το κενό!
Απ΄ότι βλέπω στον opsyd δηλώνεις συγκεκριμένο ΚΕΔΑΣΥ δε νομίζω ότι η απόσπαση εκεί είναι γενική, επομένως αν ανοίξει κενό και δεν το πιάσω παραμένω οργανική ή βάσει και μόνο της αίτησης μπορούν να με πάνε στο άλλο κεδασύ, το οποίο δεν έχω δηλώσει;
Επίσης γραφεις...
. Όποιος πάει κάπου με απόσπαση διαλέγει τοποθέτηση τελευταίος από τους μόνιμους της περιοχής. Δεν μπορεί να επιστρέψει στην οργανική του, εκτός αν έχει κάνει ανάκληση της απόσπασης εγκαίρως, δηλαδή πριν πάει στην περιοχή της απόσπασης.
Εγώ εννοούσα τι γίνεται με την τοποθέτηση εκείνου που ζητάει απόσπαση εντός πυσδε, εαν αιτηθεί ένα και μόνο σχολείο αλλά δεν το πιάσει , ποια είναι η τύχη του για εκελινη τη χρονιά;
Και κατί τελευταίο που διαπίστωσα πριν λίγο
Ο σύζυγός μου ειναι ελευθερος επαγγελματίας αλλα στον opsyd στη συνυπηρέτηση δεν υπάρχει αντίστοιχο πεδίο να κλικάρω για την χρονολογία έναρξης της επιχείρησής του. Τι κάνω σε αυτ'η την περίπτωση;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #289 στις: Απρίλιος 12, 2023, 02:31:26 μμ »
Αν έχεις οργανική θέση, ζητήσεις απόσπαση ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ, παραμένεις εκεί που είσαι.

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #290 στις: Απρίλιος 12, 2023, 03:36:04 μμ »
ίσα ίσα , το έγραψες κιόλας και εξαρχής...πολύ εντάξει τα γράφεις.  απλώς θέλω να υπογραμμίσω ότι οι κανόνες είναι για τους πλεμπαίους. ακριβώς όμως επειδή όλα γίνονται , αν βρεθεί άκρη (και όχι απαραίτητα βύσμα, και η κλάψα βοηθάει), όσο αναξιοπρεπές και να φαίνεται , επειδή καήκαμε πολλοί χρόνια με αξιοπρέπειες, προσπαθούμε να αφενός να γράψουμε για παρτάλια που ίσως διαβάζουν ότι ξέρουμε τι γελοιότητες παίζουν και αφετέρου για να ξυπνήσουμε όσους μπορούμε μπας και σπρώξουν κάπως τα πράγματα :)  8) ;D

καλή επιτυχία σε όλους , γιατί προεκλογικά πάντα γυρίζει ... εκμεταλλευτείτε ό,τι μπορείτε και τη συγκυρία. αυτό.
Με το σταυρό στο χέρι τελικά δεν πας πουθενά. Λυπάμαι που θα το πω, αλλά εάν δεν ξέρεις κόσμο από μέσα..όσο για το τι είναι αξιοπρέπεια αυτό έχει να κάνει με το πόσο η δική σου/μου προσωπικότητα δεν ανέχεται κάποιες ατασθαλίες, είτε αυτές είναι σε σχολείο είτε σε φορέα με διοικητικό έργο. Γιατί όπως έχει καταντήσει πλέον το δημόσιο..

Αποσυνδεδεμένος professora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #291 στις: Απρίλιος 12, 2023, 03:55:41 μμ »
Καλησπέρα σας.

Ήθελα να ρωτήσω, αν παρέλθει η ημερομηνία ανάκλησης απόσπασης δλδ η 02/06, υπάρχει δυνατότητα ανάκλησης σε δεύτερο χρόνο; Πχ Αύγουστο; Ο σύζυγος μου διορίζεται τώρα - πιθανόν στο μέρος που θα επιδιώξω απόσπαση. Αλλά επειδή ποτέ δε ξέρεις, θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #292 στις: Απρίλιος 12, 2023, 04:19:55 μμ »
Η 02/06 είναι η ημερομηνία ανάκλησης της αίτησης απόσπασης. Αφού βγουν οι αποσπάσεις μπορείς να κάνεις αίτηση ανάκλησης απόσπασης. Συνήθως ικανοποιείται.
Οπότε μην αγχώνεσαι. Κάνε τώρα την αίτηση και αν κάτι αλλάξει στην πορεία πράττεις ανάλογα.

Αποσυνδεδεμένος professora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #293 στις: Απρίλιος 12, 2023, 04:29:24 μμ »
Ευχαριστώ!  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 745
Σύνολο: 753

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.