*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2023  (Αναγνώστηκε 122232 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #294 στις: Απρίλιος 12, 2023, 08:54:13 μμ »
Οι αποσπάσεις τελικά θα παγώσουν λόγω εκλογών; Δε νομίζω να εξαιρέθηκαν τελικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:48:49 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #295 στις: Απρίλιος 13, 2023, 01:36:09 πμ »
Σ' ευχαριστώ Lasid
Ωστόσο δε μου είναι ακόμη σαφές το εξής που γράφεις...
 Η αίτηση απόσπασης είναι γενική. Αν πάρεις απόσπαση από ΣΜΕΑΕ σε ΚΕΔΑΣΥ και έχει κενό θα εγκριθεί και θα πας όπου είναι το κενό!
Απ΄ότι βλέπω στον opsyd δηλώνεις συγκεκριμένο ΚΕΔΑΣΥ δε νομίζω ότι η απόσπαση εκεί είναι γενική, επομένως αν ανοίξει κενό και δεν το πιάσω παραμένω οργανική ή βάσει και μόνο της αίτησης μπορούν να με πάνε στο άλλο κεδασύ, το οποίο δεν έχω δηλώσει;
Επίσης γραφεις...
. Όποιος πάει κάπου με απόσπαση διαλέγει τοποθέτηση τελευταίος από τους μόνιμους της περιοχής. Δεν μπορεί να επιστρέψει στην οργανική του, εκτός αν έχει κάνει ανάκληση της απόσπασης εγκαίρως, δηλαδή πριν πάει στην περιοχή της απόσπασης.
Εγώ εννοούσα τι γίνεται με την τοποθέτηση εκείνου που ζητάει απόσπαση εντός πυσδε, εαν αιτηθεί ένα και μόνο σχολείο αλλά δεν το πιάσει , ποια είναι η τύχη του για εκελινη τη χρονιά;
Και κατί τελευταίο που διαπίστωσα πριν λίγο
Ο σύζυγός μου ειναι ελευθερος επαγγελματίας αλλα στον opsyd στη συνυπηρέτηση δεν υπάρχει αντίστοιχο πεδίο να κλικάρω για την χρονολογία έναρξης της επιχείρησής του. Τι κάνω σε αυτ'η την περίπτωση;
Ευχαριστώ
Αν στην αίτηση δηλώνεις συγκεκριμένο ΚΕΔΑΣΥ, τότε δεν πρόκειται να σε πάνε σε άλλο ΚΕΔΑΣΥ. Στην γενική αγωγή η απόσπαση είναι γενική, με την έννοια ότι μπορεί να τοποθετηθείς οπουδήποτε μέσα στην περιοχή απόσπασης.

Στην απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ αν δηλώσεις μόνο ένα σχολείο και δεν το πιάσεις προς τοποθέτηση, παραμένεις στην οργανική σου.

Για τη συνυπηρέτηση του συζύγου ελεύθερου επαγγελματία θα σε ενημερώσουν συνάδελφοι που έχουν την εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #296 στις: Απρίλιος 13, 2023, 02:44:33 μμ »
Αν στην αίτηση δηλώνεις συγκεκριμένο ΚΕΔΑΣΥ, τότε δεν πρόκειται να σε πάνε σε άλλο ΚΕΔΑΣΥ. Στην γενική αγωγή η απόσπαση είναι γενική, με την έννοια ότι μπορεί να τοποθετηθείς οπουδήποτε μέσα στην περιοχή απόσπασης.

Στην απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ αν δηλώσεις μόνο ένα σχολείο και δεν το πιάσεις προς τοποθέτηση, παραμένεις στην οργανική σου.

Για τη συνυπηρέτηση του συζύγου ελεύθερου επαγγελματία θα σε ενημερώσουν συνάδελφοι που έχουν την εμπειρία.

Σ΄ ευχαριστώ πολύ, Lasid!
Όσο για τη συνυπηρέτηση με συζυγο ελευθερο/η επαγγελματία μου είπαν πως αρκεί βεβαίωση μητρώου επιχείρησης απο ααδε όπου φαίνεται η έναρξη, η κατάσταση και φυσικά η έδρα της επιχείρησης.
Καλό Πάσχα, με υγεία σε όλους!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2023, 03:00:44 μμ από gmork »

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #297 στις: Απρίλιος 14, 2023, 12:12:07 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι! Μια ερώτηση, καθαρά και μόνο για επιβεβαίωση... Αν το μοναδικό μοριοδοτούμενο κριτήριο ενός εκπαιδευτικού είναι η προϋπηρεσία του, δεν χρειάζεται να ανεβάσει ή να στείλει κάπου κάποιο δικαιολογητικό, σωστά;

Edit: Έκανα την αίτηση και αυτοεπιβεβαιώθηκα. Τα χρόνια προϋπηρεσίας φαίνονται αυτόματα στο σύστημα!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2023, 02:42:13 μμ από Daskalos! »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:48:49 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos_23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #298 στις: Απρίλιος 14, 2023, 06:42:35 μμ »
Καλησπέρα σας.

Ήθελα να ρωτήσω, αν παρέλθει η ημερομηνία ανάκλησης απόσπασης δλδ η 02/06, υπάρχει δυνατότητα ανάκλησης σε δεύτερο χρόνο; Πχ Αύγουστο; Ο σύζυγος μου διορίζεται τώρα - πιθανόν στο μέρος που θα επιδιώξω απόσπαση. Αλλά επειδή ποτέ δε ξέρεις, θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει.

Ευχαριστώ

Στην περίπτωση αυτή θα αιτηθείς ανάκληση της απόσπασης είτε μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος, αν είναι ανοικτό την περίοδο εκείνη, είτε χειρόγραφα στη δ/νση οργανικής αναφέροντας σαφώς τον λόγο, δλδ διορισμός του συζύγου στην τάδε περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος giorgos_23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #299 στις: Απρίλιος 14, 2023, 06:44:35 μμ »
Οι αποσπάσεις τελικά θα παγώσουν λόγω εκλογών; Δε νομίζω να εξαιρέθηκαν τελικά.

Τις αποσπάσεις τις υπογράφει πλέον ο υπηρεσιακός γραμματέας του υπουργείου ο οποίος δεν επηρεάζεται από την πολιτική ηγεσία. Επίσης και τα υπηρεσιακά συμβούλια συνεδριάζουν κανονικά. Λογικά τέλη Ιουνίου-αρχές Ιουλίου θα βγουν.

Συνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #300 στις: Απρίλιος 14, 2023, 07:33:05 μμ »
Κατά την διάρκεια των εκλογών δεν γίνονται υπηρεσιακές μεταβολές, εκτός αυτών που εξαιρούνται στο πρόσφτο ΦΕΚ. Οπότε εφέτος θα καθυστερήσουν πολύ.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #301 στις: Απρίλιος 14, 2023, 09:50:06 μμ »
Καλησπέρα. Όταν ζητάω απόσπαση από γενική σε ειδική αγωγή μεσα στο ίδιο ΠΥΣΔΕ, ο τυπος της αίτησης είναι από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ ή για ΚΕΔΑΣΥ; Καθώς υποβαλλω την αίτηση μου ζητάει να επιλέξω, αλλά εγω θέλω απόσπαση μέσα στο ίδιο ΠΥΣΔΕ. Τι πρέπει να επιλέξω;

Αποσυνδεδεμένος giorgos_23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #302 στις: Απρίλιος 17, 2023, 06:27:19 μμ »
Καλησπέρα. Όταν ζητάω απόσπαση από γενική σε ειδική αγωγή μεσα στο ίδιο ΠΥΣΔΕ, ο τυπος της αίτησης είναι από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ ή για ΚΕΔΑΣΥ; Καθώς υποβαλλω την αίτηση μου ζητάει να επιλέξω, αλλά εγω θέλω απόσπαση μέσα στο ίδιο ΠΥΣΔΕ. Τι πρέπει να επιλέξω;

Πρέπει να επιλέξετε από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ στις αποσπάσεις της ειδικής αγωγής κι ας είναι ίδιο ΠΥΣΔΕ. Παράλληλα μπορείτε να δηλώσετε και ΚΕΔΑΣΥ.

Αποσυνδεδεμένος triffid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #303 στις: Απρίλιος 25, 2023, 10:24:32 μμ »
SOS! Η ακύρωση της αίτησης απόσπασης είναι μέχρι σήμερα (25/04/2023) ή μέχρι τις 02/06/2023;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #304 στις: Απρίλιος 25, 2023, 10:32:24 μμ »
SOS! Η ακύρωση της αίτησης απόσπασης είναι μέχρι σήμερα (25/04/2023) ή μέχρι τις 02/06/2023;
  Μέχρι τις 02/06. Το γράφει στην Εγκύκλιο Αποσπάσεων. Παραθέτω το απόσπασμα:


στ) Δίνεται η δυνατότητα στον ίδιο τον εκπαιδευτικό να ανακαλέσει την αίτηση απόσπασης μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος μέχρι τις 02-06-2023. Επισημαίνεται ότι σε περίπτωση απενεργοποίησης, η αίτηση θεωρείται άκυρη και δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί ή να υποβληθεί εκ νέου.


Το γράφει στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β στο τέλος του 1. ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2023, 10:33:57 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος triffid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #306 στις: Απρίλιος 25, 2023, 10:39:35 μμ »
Ναι αυτό είναι μόνο για φορείς. Για αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ είναι 02/06.

Αποσυνδεδεμένος triffid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #307 στις: Απρίλιος 25, 2023, 10:40:29 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 356
Σύνολο: 364

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.