*

Αποστολέας Θέμα: Ας σταματήσουμε την ώρα της πληροφορικής...να παίζουμε!!!!  (Αναγνώστηκε 4879 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katerinasp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους...
Είμαι ΠΕ20 , ωρομίσθια για τρίτη χρονιά...και τις τρεις χρονιές σε όλα τα σχολεία παρατηρώ το εξής απο τους προηγούμενους συναδέλφους...το μάθημα Νέες Τεχνολογίες έχει μετατραπεί σε--->ώρα παιχνιδιού....έλεος ρε παιδιά....ωραίο και το παιχνίδι στους υπολογιστές για τα παιδιά....αλλά όχι μονο παιχνίδι....δεν μπορώ να περάσω την νοοτροπία στα παιδιά ότι η πληροφορική δεν θα είναι μονο παιχνίδι....δεν λέω να τους κάνουμε προγραμματισμό και βάσεις δεδομένων....αλλά να χρησιμοποιούν το πρόγραμμα της ζωγραφικής (τα βασικά εργαλεία...), και να γράφουν στο word ένα κειμενο δεν τα θεωρώ τραγικά..Ήμαρτον πια....είναι επιλογή μας να δουλεύουμε στα σχολεία και η εργασία δεν είναι εθελοντική....μας πληρώνουνε για αυτό.... :-\ Και εγώ βαριέμαι να δείχνω σε κάθε παιδάκι πως μπορεί να βάζει τόνο...ή να κάνει κύκλους....αλλά εδω δεν το κάνω  με το ζόρι....αν δεν μου αρέσει μπορώ να πάω σπίτι μου....εξάλλου τι θα γινόταν αν οι δάσκαλοι έβαζαν όλη μέρα τα παιδιά να κάνουν διάλλειμα...???
Πείτε την γνώμη σας....εγώ σκέφτομαι λάθος....ή ο γυαλός είναι στραβός...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2007, 03:47:42 μμ από katerinasp »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:00:30 »

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.....
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 03:22:22 μμ »
Ο γιαλός δεν είναι μόνο στραβός, θεόστραβος!!!Η κατάσταση είναι όπως ακριβώς την περιγράφεις, μπορεί και χειρότερη.
Τα παιδιά θεωρούν το μάθημα ηλεκτρονικό διάλειμμα και ώρα παιχνιδιού. Το χειρότερο είναι ότι αρνούνται κατηγορηματικά να κάνουν οτιδήποτε διαφορετικό.
Η κατάσταση επιδεινώνεται, αφού πρέπει 3-4 παιδιά πρέπει να κάτσουν στον ίδιο υπολογιστή.
Το μόνο που κατάφερα πέρσι, όταν προσπάθησα να τους μάθω τα βασικά: πώς να κλείνουν τον υπολογιστή και όχι να πατάνε το κουμπί  :o, ήταν να πονέσει ο λαιμός μου από τις φωνές!
Για να μη μιλήσω για τους συναδέλφους που έβαλαν mame32 στους υπολογιστές ,με όλα τα παιχνίδια και έμαθαν τα παιδιά να παίζουν ξύλο και να σκοτώνουν  >:(
Το ramkid μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμο, αλλά όταν τα παιδιά έχουν μάθει μόνα τους να αλλάζουν παιχνίδια και ramkid, γίνεται καταστροφικό.
Φέτος επέλεξα να είμαι στα ίδια σχολεία, οπότε τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα, επειδή γνωριζόμαστε!
Κατέληξα πως η μόνη λύση είναι να βγάλω-κρύψω τα παιχνίδια από τον υπολογιστή για να καταφέρω να πω 2 κουβέντες.
Η πορεία θα δείξει...
olg@

Αποσυνδεδεμένος katerinasp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.....
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 03:44:37 μμ »
olg@ μου έδωσες κουράγιο....τελικα ειναι θεμα ευσυνειδησιας....

Αποσυνδεδεμένος ffotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.....
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 06:03:22 μμ »
Εγω διαφωνω!Ποτε δεν αφησα τα παιδια να κανουν οτι θελουν.Πρωτα κανουμε την εργασια της ημερας που μπορει να ειναι κειμενο ζωγραφικη αντιγραφες...στα μεγαλα κανουμε σαρωσεις εγγραφες με τον εγραφεα...και ΜΟΝΟ οσοι τελειωνουν ποιο νωρις παιζουν.
Αλοιμονο αν εχουν τον ελεγχο τα παιδια.Ετσι και αυτα ειναι ευχαριστημενα και γινεται μια δουλεια!
Διαφωνω ακομη στο θεμα οτι πληρωνομαστε!!! Ε ΟΧΙ...τα 6.5€ την ωρα oυτε για τσιγαρα δεν φτανουν.Και ειμαι απο αυτους που τρεχουν σε μακρινες περιοχες.
Ετσι ο νους μου δεν ειναι στο να γινω ποιο αποτελεσματικος...το προσπαθω...αλλα στο να μπορεσω να κανω μια ακομη δουλεια για να επιβιωσω!!!!!
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΥΠ.Παιδειας ...ειμαστε ΣΠΟΝΣΟΡΕΣ πληρωνουμε για την προυπηρεσια και σε Χρονο κοπο Και σε χρημα!!!!
Το Κρατος ειναι ο Πρωτος διδαξας στη εκμεταλευση εργαζομενων.!!!!
Ωρομισθιος ειναι καποιον που συμπληρωνει καποιον μονιμο που για καποιο λογω αδυνατει να κανει τις ωρες του.
Θα ηταν λογικο να υπαρχουν 100-150 ωριμισθιοι το χρονο...ΟΧΙ 10000...για μη πληρωνει τιποτα το κρατος!!!
Υ.Γ.Συγνωμη για το υφος μου αλλα ....ειναι ανοιχτη πληγη και ποναει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:00:30 »

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.....
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 06:05:34 μμ »
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!Καποιος που λεει την πικρη αληθεια...................
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.....
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 06:16:24 μμ »
Εγω διαφωνω!Ποτε δεν αφησα τα παιδια να κανουν οτι θελουν.Πρωτα κανουμε την εργασια της ημερας που μπορει να ειναι κειμενο ζωγραφικη αντιγραφες...στα μεγαλα κανουμε σαρωσεις εγγραφες με τον εγραφεα...και ΜΟΝΟ οσοι τελειωνουν ποιο νωρις παιζουν.

Αυτό ακριβώς κάνω και εγώ! Αν και μόνο αν τελειώσουν τότε μόνο παίζουν
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.....
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 06:19:39 μμ »
Τα μικρά μαθαίνουν γρήγορα και εμένα μου αρέσει το χαμόγελο και ο ενθουσιασμός του παιδιού όταν μαθαίνει κάτι καινούργιο.
Τα παιχνίδια ας παραμείνουν εγκατεστημένα στo pc μόνο και μόνο για το τελευταίο 5λεπτο της ώρας, ως ανταμειβή των προσπαθειών τους στη διάρκεια του μαθήματος.
Από την πρώτη κ όλας εβδομάδα δεν πρέπει να τους δίνουμε αέρα με τα παιχνίδια. Στα μεγάλα μπορούμε και ..προχωρημένο office! Και να δείτε που θα πάρουν το ecdl στην πρώτη Γυμνασίου  :)

Δείτε και εδώ κάποιες ιδέες:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=3307.0
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=7.0
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=1088.0
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=90.0

Γενικά θα συμφωνήσω με και τον ffotis. Ωραίος. Πέστα!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2007, 06:28:09 μμ από psych@ra »

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.....
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 07:48:27 μμ »
εγω συμφωνω με ολους σας.. 4 χρονια τρεχω σε ολοημερα δημοτικα.
ολα εξαρτονται απο εμας. εμεις βαζουμε τους κανονες μεσα στη ταξη.
μου ειχε τυχει σχολειο που ο προηγουμενος καθηγητης (για πε16 καθηγητες μουσικης μιλαω) τους εβαζε ραδιοφωνο!!! και απλα ακουγανε οτι να ναι. μου λεγαν καποια παιδια πως ακομη και στα θρανια ανεβαιναν και "το κουνουσαν"
οποτε υπαρχουν οι σωστοι και οι λαθος. και αυτοι που εχουν μετατραπει απο εκπαιδευτικοι σε δημοσιους υπαλληλους. (αλλο θεμα αυτο, υπαρχουν και μονιμοι και αναπληρωτες τετοιο) τωρα πως να εισαι σωστος σαν ωρομισθιος και να προσπαθεις το 100% με 6,5 ευρω την ωρα ειναι ενα θεμα. δεν ανταμοιβωμαστε γι αυτο που κανουμε. εμας μας βολευει γιατι μαζευουμε προυπηρεσια, το κρατος το συμφερει γιατι πληρωνει πολυ λιγοτερα. πιστευω πως αυτο το προβλημα μονο αν παει στο 5% του ΑΕΠ ο προυπολογισμος του Υπεπθ θα λυθει. (πραγμα που το υποσχεθηκαν την προηγουμενη τετραετια και αντι να αυξηθει μειωθηκε. λετε τωρα που δεν το ανεφεραν καν να το κανουν?)
και μηπωε οι ενωσεις μας και ολοι εμεις θα μπορουσαμε να συμφωνησουμε να μην δεχτουμε θεση ωρομισθιου του χρονου? να το αποφασισουμε στα οργανα μας και να το ανακοινωσουμε. απο του χρονου τελος. αλλα δεν γινεται. θα υπαρξουν καποιοι που θα τρεξουν. και αυτο το γνωριζουν στο Υπεπθ. οποτε κουραγιο. και ο καθενας που το περναει το δραμα του ωρομισθιου ας προσπαθησει τουλαχιστον γι αυτα τα παιδια να κανει οτι καλυτερο μπορει.. θα παει και στο παραδεισο..  ;D  :o  ;D  ;)
do it!

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.....
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 08:49:24 μμ »
Εγω διαφωνω!Ποτε δεν αφησα τα παιδια να κανουν οτι θελουν.Πρωτα κανουμε την εργασια της ημερας που μπορει να ειναι κειμενο ζωγραφικη αντιγραφες...στα μεγαλα κανουμε σαρωσεις εγγραφες με τον εγραφεα...και ΜΟΝΟ οσοι τελειωνουν ποιο νωρις παιζουν.
Αλοιμονο αν εχουν τον ελεγχο τα παιδια.

Συμφωνώ με αυτό που λες, μόνο όμως για στις μεγάλες τάξεις Ε' & Στ΄ μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, γιατί εκεί συνήθως τα παιδιά είναι λιγότερα και μπορούν να κάθονται σε ένα υπολογιστή ο καθένας.
Όταν όμως έχεις στην τάξη όμως 20 παιδάκια Α' & Β΄δημοτικού(εγώ τα έχω σε ένα τμήμα) και οι υπολογιστές είναι 6, τα πράγματα δυσκολεύουν επικίνδυνα.
Επίσης έχω καταλήξει ότι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και ο δάσκαλος που έχουν τα παιδιά.
olg@

Αποσυνδεδεμένος mim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε08
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.....
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 09:13:35 μμ »
καλησπερα σε ολους!!!ααααχχχχ...ποναει το θεμα παιδια...!!ενα σας λεω....ΠΕ08!!!ΚΟΙΝΩΣ.....ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ!!!εκει να δειτε πανηγυρι.....σε σχολεια που ουτε χαρτακι δεν εχουν να μου δωσουν τισ πιο πολλεσ φορεσ,ουτε 2 μαρκαδορουσ που να γραφουν!!!!τι να σας πω ?για τισ φορεσ που αναγκαζομαι να φερω καποια υλικα που εχω πληρωσει απο την τσεπουλα μου ,μονο και μονο για να καταφερω να κανω λιγο μαθημα...να τραβηξω το ενδιαφερον....προσπαθω να σασ παρηγορησω γιατι τουλαχιστον εχετε στα χερια σασ τη νεα τεχνολογια ,ενα πολυ σημαντικο μεσο να προσελκυσετε τα παιδια.....ειναι απιστευτα αχαρο να προσπαθεισ με το τιποτα, με την παρακμη,με την ακρωσ αντιπαιδαγωγικη αποψη παιδιων και γονεων οτι το ολοημερο ειναι για να πηγαινουμε διαβασμενοι στο σπιτι!!!!ΤΕΛΟΣ!!!!!τι ζωγραφικη,τεχνη και αηδιεσ?????δεν ξερω σε ποσα εκατομμυρια χρονια θα γινουμε
μορφωμενοι αλλα και πολιτισμενοι ,ελληνεσ??ειλικρινα καταλαβαινω την αγωνια οσων αγαπουν αυτο το χωρο και νιωθουν μια ευθυνη απεναντυ στα παιδια...καλο ειναι να προσπαθουμε για το καλυτερο αλλα δεν ξερω ποσο μπορεισ να προσπαθεισ αντιμετωπιζοντασ αυτη την κατασταση καθημερινα....αυτη την απαξιωση του κοπου,των σπουδων σου,τησ καλης σου διαθεσησ βρε αδερφε να εισαι εκπαιδευτικοσ κι οχι δημοσιοσ υπαλληλοσ...!!!δεν μαρεσει να μαι απαισιοδοξη ουτε ζηταω τα ρεστα για κατι το οποιο ειναι επιλογη μου.απλα ηλπιζα σε κατι καλυτερο,κατι που να μου δινει κιεμενα περισσοτερα κινητρα ,να γινομαι καλυτερη....ουφ...σασ τα ειπα και ξελαφρωσα λιγο...καλο κουραγιο συναδελφοι...και προσοχη στα στομαχακια μας!!!τα χρειαζομαστε!!!!! ;) ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.....
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 09:30:51 μμ »
και προσοχη στα στομαχακια μας!!!τα χρειαζομαστε!!!!! ;) ;D ;D
Εντάξει μην το παρατραβάμε δεν ήρθε και η συντέλεια του κόσμου.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος mim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε08
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.....
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 01:07:55 μμ »
και προσοχη στα στομαχακια μας!!!τα χρειαζομαστε!!!!! ;) ;D ;D
Εντάξει μην το παρατραβάμε δεν ήρθε και η συντέλεια του κόσμου.
δεν ειναι κακο να κανουμε και λιγο χιουμορ με μια κατασταση που παντωσ δεν την λεσ κι ευκολη...!!!ισωσ φιλη anneta εχεις συναντησει καλυτερεσ συνθηκεσ απο οτι εγω...καθενασ μιλα με βαση τισ εμπειριεσ του,εκφραζει τουσ φοβουσ και τισ σκεψεισ του και αυτος νομιζω ειναι και ο στοχος αυτου του forum....anyway.....

Αποσυνδεδεμένος katerinasp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.....
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 03:16:09 μμ »
Ξαναλέω ότι δεν μας υποχρεώνει κανείς να γίνουμε ωρομίσθιοι...σίγουρα προσπαθούμε για ενα καλύτερο αύριο (επαγγελματική αποκατάσταση...κτλ) ΑΛΛΑ ξέρουμε εκ των προτέρων την αμοιβή μας.....δεν είναι έκπληξη για εμάς.....και στο κάτω κάτω....το υπουργείο κάνει τη δουλειά του...και εμείς τη δουλειά μας.....τον να ΜΗΝ κάνουμε σωστά τη δουλειά μας όμως, δεν είναι η σωστή απάντηση στο "σύστημα"....κάνουμε αυτό για το οποίο μας πληρώνουνε....και για τις διεκδικήσεις...δικαιώματα...κάνουμε αγώνες άλλου τύπου....και η δικαιολογία..."πρέπει να δουλεύω και αλλού.."είναι άστοχη....και εγώ κάνω και άλλη δουλειά...δουλεύω και Σ/Κ αλλά ΕΓΩ ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΖΩ ΕΤΣΙ....ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΕΒΑΛΛΑΝ....
Μακάρι να πάψει η έννοια των ωρομισθίων....αλλά μέχρι τότε άλλοι έχουν το μαχαίρι και το πεπόνι....


Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ας σταματήσουμε την ώρα της πληροφορικής...να παίζουμε!!!!
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 04:10:42 μμ »
Η άποψή μου: Αν αρχίσουμε να βλέπουμε το ολοήμερο σας 12 Χ 6,5 τη βδομάδα νομίζω ότι το χάσαμε το παιχνίδι. Έμαθα ότι το νέο βιβλίο τηα Α Γυμνασίου θεωρεί διδαγμένο WORD EXCEL kai INTERNET. Ας δείξουμε ότι εμείς του ολοήμερου είμαστε άξιοι να ανταπεξέλθουμε και να αναδείξουμε το θεσμό. Ας μάθουμε τα παιδιά μας ότι μας προτείνει το αναλυτικό πρόγραμμα. http://www.ypepth.gr/docs/programma_spoydon_oloimeroy.pdf Δεν είναι δύσκολο. Ασ αποδείξουμε ότι αξίζουμε να είμαστε μόνιμοι στο δημοτικό.

Όσο για το αναλυτικό πρόγραμμα το δουλέυω κανονικά 3η χρονιά τώρα και με βρίσουν γονείς παιδιών που είναι τώρα Γυμνάσιο και με ευχαριστούν πραγματικά. Τους γλύτωσα από το φροντισήριο. Τα παιδιά μου δε, χαίρονται πραγματικά να κάνουμε πληροφορική. Έχουν μάθει πολλά πράγματα. Έχω αποδεσμέυσει καιρό τώρα την ώρα μου την ώρα του παιδιού και τού παιχνιδιού. Σε ιδιάζουσες περιπτώσεις, παραμονές διακοπών ή άλλες σπάνιες μετατρέπουμε τον υπολογιστή σε μηχανή διασκέδασης βλέποντας DVD, 3-4 φορές το χρόνο είναι αρκετές. αφού έχουμε ήδη μιλήσει για την εκδοχή αυτή.
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 346

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.