*

Αποστολέας Θέμα: Επιλογές- συνεντεύξεις διευθυντών  (Αναγνώστηκε 9423 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Επιλογές- συνεντεύξεις διευθυντών
« στις: Μάρτιος 08, 2023, 04:10:16 μμ »
Έστω ένας/ μία υποψήφιος/α διευθυντής/τρία με θέση 32 πριν τη συνέντευξη. Υπάρχει,  πιστεύετε,  πιθανότατα κατόπιν της συνέντευξης  να τους προσπεράσει όλους και να ανέβει στην πρώτη δεκάδα;Τώρα που μαγνητοφωνειται η συνέντευξη μπορούν αυτοί που ήταν πιο πάνω πριν τη συνέντευξη να κάνουν ένσταση και να ακούσουν τη συνέντευξη αυτού που τους προσπέρασε;
Υ.Γ. δεν έθεσα εγώ υποψηφιότητα,  απλώς θα με ενδιέφερε να μάθω την διαδικασία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιλογές- συνεντεύξεις διευθυντών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:25:18 »

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογές- συνεντεύξεις διευθυντών
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2023, 04:33:28 μμ »
Εξαρτάται τα μόρια διαφοράς. Αν ο 10ος έχει15 - 20 μόρια (πολύ πιθανό) πάνω από τον 32ο θα είναι σκανδαλο. Αν, που θεωρώ απίθανο, έχουν πολύ μικρή διαφορά μοριων τότε όλα γίνονται.
Στην πραγματικότητα όμως ειναι απίθανο μην πω σκανδαλώδες κάποιος που είναι 32ος να πιάσει την πρώτη δεκάδα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογές- συνεντεύξεις διευθυντών
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 08, 2023, 04:34:35 μμ »
Έστω ένας/ μία υποψήφιος/α διευθυντής/τρία με θέση 32 πριν τη συνέντευξη. Υπάρχει,  πιστεύετε,  πιθανότατα κατόπιν της συνέντευξης  να τους προσπεράσει όλους και να ανέβει στην πρώτη δεκάδα;Τώρα που μαγνητοφωνειται η συνέντευξη μπορούν αυτοί που ήταν πιο πάνω πριν τη συνέντευξη να κάνουν ένσταση και να ακούσουν τη συνέντευξη αυτού που τους προσπέρασε;
Υ.Γ. δεν έθεσα εγώ υποψηφιότητα,  απλώς θα με ενδιέφερε να μάθω την διαδικασία!

Έχω απορία κι εγω (όχι για τον εαυτό μου). Όχι για τόσο μεγάλη απόκλιση αλλά αν πχ ένας έχει 21,75 σταθερά μόρια και ο άλλος πχ 20, ποσο εύκολα γίνεται μαγείρεμα, ασχέτως και των ατόμων που μεσολαβούν (σε μικρά μερη που γνωρίζουν γενικά ποιο σχολείο θέλει ο καθένας).

Στους συμβούλους είδα ότι πήραν όλοι από 19,5 και πάνω και ουσιαστικά δεν άλλαξε η σειρά του προσωρινού πίνακα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει τετοια γραμμή.

Τώρα είναι και ασαφές το τι θα ρωτήσουν. Ξέρεις, τον έναν τον ρωτάνε πόσες τάξεις έχει το γυμνάσιο και τον άλλον να παραθέσει έναν έναν τους δείκτες του 7ου άξονα της αυτοαξιολόγησης. Ο ένας παίρνει 20, ο άλλος 17 γιατί τα μπέρδεψε. Τι θα αποδείξεις στις ενστάσεις;

Αποσυνδεδεμένος cris5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογές- συνεντεύξεις διευθυντών
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2023, 04:42:35 μμ »
Στις περιπτώσεις με μικρή διαφορά είναι κοινή πρακτική να μαγειρεύεται ο πίνακας μετά τις συνεντεύξεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιλογές- συνεντεύξεις διευθυντών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:25:18 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογές- συνεντεύξεις διευθυντών
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 08, 2023, 05:13:57 μμ »
Στις περιπτώσεις με μικρή διαφορά είναι κοινή πρακτική να μαγειρεύεται ο πίνακας μετά τις συνεντεύξεις.

Τι θεωρείται μικρή διαφορά; Αποκλίσεις δεκατων εντός 1-2 μονάδων ή και παραπάνω;
Τα μέλη καταθέτουν γραπτώς και αιτιολογημένα βαθμολογία και φυλάσσεται σε φάκελο που αποσφραγίζεται μετά. Είναι τόσο σίγουροι ότι όλα τα μέλη του συμβουλίου θα συναινέσουν να γίνουν παρατυπίες σ αυτό; Θα το εξασφαλίσουν με αμοιβαίες παραχωρήσεις για να ικανοποιηθούν δικοί ολωνών;





Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Επιλογές- συνεντεύξεις διευθυντών
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 08, 2023, 05:51:43 μμ »
Όλοι οι παραπάνω καθώς και το νο 32 έχουν διδακτορικό. Πώς λοιπόν να ρίξουν όλους τους παραπάνω,  όσο κοντά βαθμολογικά κι αν ήταν πριν από τη συνέντευξη;Από την άλλη σκέφτομαι,  λέτε,  να υπάρχει μεταξύ τους άτυπα μια συμφωνία ως προς τις επιλογές προτίμησης;

Αποσυνδεδεμένος cris5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογές- συνεντεύξεις διευθυντών
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 08, 2023, 07:08:44 μμ »
Εννοώ 1 ή 2 μονάδες. Είναι πολύ εύκολο να υπάρχει προσυνεννοηση των μελών της επιτροπής. Τουλάχιστον στην επαρχία. Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στα μεγάλα αστικά κέντρα. Από αυτά που έχουν δει τα μάτια μου αμφιβάλλω.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Επιλογές- συνεντεύξεις διευθυντών
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 08, 2023, 08:12:27 μμ »
Θεωρώ παρακινδυνευμενο να μη δηλώσει κάθε υποψήφιος 5+ σχολεία εκτός φυσικά από τον 1ο σε μόρια μετά τη συνέντευξη. Διαφορετικά ακόμα και στην πρώτη δεκάδα,  αν δε δηλωθεί ένας α αριθμός σχολείων ποιος θα διακινδυνευσει να μείνει εκτός;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογές- συνεντεύξεις διευθυντών
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 08, 2023, 08:48:44 μμ »
Θεωρώ παρακινδυνευμενο να μη δηλώσει κάθε υποψήφιος 5+ σχολεία εκτός φυσικά από τον 1ο σε μόρια μετά τη συνέντευξη. Διαφορετικά ακόμα και στην πρώτη δεκάδα,  αν δε δηλωθεί ένας α αριθμός σχολείων ποιος θα διακινδυνευσει να μείνει εκτός;

Αν μιλάμε για αστικά κέντρα, υποθέτω ότι δηλώνουν όσο περισσότερα μπορούν και τους βολεύει η περιοχή. Όσοι όμως μένουν σε πιο απομακρυσμένα μερη, ίσως δεν είναι διατεθειμένοι να κάνουν χιλιόμετρα μόνο και μόνο για να γίνουν διευθυντές. Θεωρώ επίσης ότι ειδικά όσοι είναι ψηλά στους πίνακες, που λογικά έχουν και μόρια από θητεία άρα είναι έμπειροι και μέσα στα πράγματα, θα γνωρίζουν και τις τάσεις στις προτιμήσεις άλλων υποψηφίων κι αυτά ίσως τα γνωρίζουν και τα συμβούλια…

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογές- συνεντεύξεις διευθυντών
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 08, 2023, 08:50:52 μμ »
Εννοώ 1 ή 2 μονάδες. Είναι πολύ εύκολο να υπάρχει προσυνεννοηση των μελών της επιτροπής. Τουλάχιστον στην επαρχία. Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στα μεγάλα αστικά κέντρα. Από αυτά που έχουν δει τα μάτια μου αμφιβάλλω.

Στο νησιωτικό συμβούλιο που παρακολουθώ εγω, τα μέλη δεν πρόσκεινται στον ίδιο χώρο. Πραγματικά αναρωτιεμαι αν θα είναι δυνατό να προ συνεννοηθούν για κάποια άτομα, αφού στον καθένα θα φτάνουν «βύσματα» από διαφορετικές πηγές και μάλιστα πηγες αντικρουόμενων συμφερόντων.


Αποσυνδεδεμένος cris5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογές- συνεντεύξεις διευθυντών
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 08, 2023, 09:07:04 μμ »
Υποθέτω ότι στην περίπτωση που αναφέρεις θα υπάρχει ποσόστωση.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογές- συνεντεύξεις διευθυντών
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 08, 2023, 09:09:48 μμ »
Στο νησιωτικό συμβούλιο που παρακολουθώ εγω, τα μέλη δεν πρόσκεινται στον ίδιο χώρο. Πραγματικά αναρωτιεμαι αν θα είναι δυνατό να προ συνεννοηθούν για κάποια άτομα, αφού στον καθένα θα φτάνουν «βύσματα» από διαφορετικές πηγές και μάλιστα πηγες αντικρουόμενων συμφερόντων.

Εγώ θεωρώ ότι το βασικό κριτήριο της συνέντευξης θα είναι το κομματικό.

Η ακατανόμαστη άργησε να κάνει τις κρίσεις των διευθυντών και τις έκανε την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή γιατί ο πραγματικός σκοπός της ήταν, φεύγοντας από την εξουσία, να συνεχίσει να έχει κομματόσκυλα ακροβολισμένα σε θέσεις κλειδιά για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Έτσι μετά την πτώση της από την εξουσία, το κόμμα της θα συνεχίσει να διασπαθίζει τα χρήματα του δημοσίου σε συνεργασία με τα κομματόσκυλα τους δημάρχους, μέσω της σχολικής επιτροπής.

Άρα η συμβουλή μου σε όλους τους διευθυντές, και ειδικά σε όσους είναι ενάντια στην κυβέρνηση αυτή, είναι να το παίξουν φιλοκυβερνητικοί. Όχι σε αυτή καθεαυτή την συνέντευξη που καταγράφεται, αλλά στα προκαταρκτικά της συνέντευξης και μετά το τέλος της καταγραφής.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2023, 09:13:42 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος cris5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογές- συνεντεύξεις διευθυντών
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 08, 2023, 09:23:03 μμ »
Ούτως ή άλλως, στη συνέντευξη πρέπει να συμφωνήσεις με την εκπαιδευτική πολιτική της κυβέρνησης ειδάλλως πως θα την υπηρετήσεις από τη θέση διευθυντή σχολικής μονάδας;
Οι κομματικές κρίσεις ήταν πάντα γεγονός σε αυτή τη χώρα με κάθε κυβέρνηση. Ήταν νομίζω στη σωστή γραμμή η μείωση της θητείας για δύο έτη, η απαγόρευση παραμονής στην ίδια σχολική μονάδα για περισσότερο από δύο θητείες, η μείωση των βαθμών της συνέντευξης.
Κοντός ψαλμός..... Κατεβάστε όλα τα αρχεία με τη μοριοδοτηση πριν και μετά τη συνέντευξη. Θα το κάνω και εγώ για λόγους έρευνας.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Επιλογές- συνεντεύξεις διευθυντών
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 08, 2023, 09:28:56 μμ »
Ούτως ή άλλως, στη συνέντευξη πρέπει να συμφωνήσεις με την εκπαιδευτική πολιτική της κυβέρνησης ειδάλλως πως θα την υπηρετήσεις από τη θέση διευθυντή σχολικής μονάδας;
Οι κομματικές κρίσεις ήταν πάντα γεγονός σε αυτή τη χώρα με κάθε κυβέρνηση. Ήταν νομίζω στη σωστή γραμμή η μείωση της θητείας για δύο έτη, η απαγόρευση παραμονής στην ίδια σχολική μονάδα για περισσότερο από δύο θητείες, η μείωση των βαθμών της συνέντευξης.
Κοντός ψαλμός..... Κατεβάστε όλα τα αρχεία με τη μοριοδοτηση πριν και μετά τη συνέντευξη. Θα το κάνω και εγώ για λόγους έρευνας.
Καλή ιδέα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158564
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 532
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.