*

Αποστολέας Θέμα: Απασχόληση μαθητών σε κενό  (Αναγνώστηκε 6707 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 28, 2023, 08:41:16 πμ »
Οι εκπαιδευτικοί δεν μπορούν να βγάζουν το φίδι από την τρύπα για τη διοίκηση του σχολείου.
Αυτό που προτείνω εγω το θεωρώ την εσχάτη παραχώρηση. Όταν πηγαίνω στο σχολείο ξέρω ότι έχω μάθημα τις τάδε ώρες, τότε δέχομαι γονείς (που έρχονται οποτεδήποτε ούτως ή άλλως), τότε θέλω να διορθώσω, τότε να φωτοτυπήσω, να προετοιμάσω κάτι, να συζητήσω για κάποιον μαθητή κλπ. Δεν γίνεται να έχω 5 ώρες μάθημα και στο κενό μου να κάνω babysitting που δεν είναι ούτως ή άλλως η δουλειά του σχολείου.
Γενικα εγω δεν λέω όχι σε καμία δουλειά, αρκεί να έχει νόημα. Αυτό το θεωρώ και άνευ νοήματος και εκτός των αρμοδιοτήτων μου και όχι δικό μου πρόβλημα για να λύσω. Και να σου πω την αλήθεια κι όταν με βγάζει στην αυλή για επίβλεψη, επιτηδες κάθομαι με ένα βιβλίο για να καταλάβει ότι στο σχολείο έχουμε σοβαρότερες δουλειές από την παιδοφυλαξη.

Πάρα πολυ σωστή τοποθέτηση. Επίσης να προσθέσω ότι η διαχείριση των μαθητών όταν προκύπτει κενό, κανονικά αποφασίζεται από τον σύλλογο ήδη από τις πρώτες συνεδριάσεις, πριν την έναρξη των μαθημάτων ακριβώς για να αποφεύγονται οι καταστάσεις που περιγράφησαν στο πρώτο ποστ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:37:44 »

Αποσυνδεδεμένος Marphil

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Γυναίκα
  • «Κάθε πρόχειρη γραφή [θέλει] τον Πικιώνη της»
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 28, 2023, 08:57:34 πμ »
Το χειρότερο είναι να ανατίθεται από τη διεύθυνση σε εκπαιδευτικό ΤΕ να αναλάβει τμήμα γενικής... Το είδα κι αυτό φέτος! Κι αυτός καλοσύνης (ή γλειψίματος) ένεκεν να δέχεται με χαρά!  >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 11, 2023, 11:05:40 μμ »
Επανερχομαι στο θεμα, καθως διευθυντης ζητα υποχρεωτικα να απασχολουνται τα παιδια "εντος" ταξης απο συναδελφο που εχει κενο. Τι ισχυει τελικα?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2023, 11:39:15 μμ από blueswire »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 11, 2023, 11:37:37 μμ »
Το ίδιο έγινε και στο γυμνάσιο που πηγαίνω. Συγκεκριμένα ειπώθηκε για όσους εκπαιδευτικούς  δεν συμπληρώνουν ωράριο και με τη λογική ότι τα παιδιά δεν πρέπει να περιφέρονται έξω όταν έχουν κενό (συστεγαζόμαστε με άλλο σχολείο, το οποίο κάνει διάλειμμα στην ίδια αυλή, σε ώρα που εμείς έχουμε μάθημα).
Όπως  παρατέθηκε από άλλο συνάδελφο σε προηγούμενη συζήτηση, πατάνε στο "Καθηκοντολόγιο".

https://www.paideia-ergasia.gr/84643/%CF%84%CE%B9-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%88%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CE%B5-%CF%80%CE%B5/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:37:44 »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 06, 2023, 10:19:13 μμ »
https://cyclades24.gr/2023/11/ypo-katalipsi-ta-gymnasia-tis-syrou-afta-einai-ta-aitimata/

14. Αναπλήρωση του κενού με μάθημα που δεν έχουμε εκείνη τη μέρα

Τι να εννούν άραγε; Την "απασχόληση"; Δε θέλω να πιστέψω πως υπάρχει συνάδελφος που μπαίνει στο κενό του και κάνει μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 06, 2023, 10:36:30 μμ »
14. Αναπλήρωση του κενού με μάθημα που δεν έχουμε εκείνη τη μέρα

Τι να εννούν άραγε; Την "απασχόληση"; Δε θέλω να πιστέψω πως υπάρχει συνάδελφος που μπαίνει στο κενό του και κάνει μάθημα.

Αυτό μόνο σου έκανε εντύπωση; Τραβάω τα μαλλιά μου με τα «αιτήματα». Το πολύ γέλιο είναι που παραπονιούνται για απουσίες που παίρνουν ενώ έχουν κάνει παράπτωμα γιατί έτσι μαζεύουν πολλές. Ε τότε ρε φίλε κάτσε ήσυχος.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 06, 2023, 10:51:26 μμ »
14. Αναπλήρωση του κενού με μάθημα που δεν έχουμε εκείνη τη μέρα


Τι να εννούν άραγε; Την "απασχόληση"; Δε θέλω να πιστέψω πως υπάρχει συνάδελφος που μπαίνει στο κενό του και κάνει μάθημα.
Υπαρχουν διευθυντες που υποχρεωνουν τους καθηγητες οταν υπαρχει κενο να σπασχολουν τους μαθητες εντος ταξης. Επικαλουνται τον νομο που λεει οτι οταν υπαρχει κενο η σπασχοληση γινεται "με υποδειξη του διευθυντη"

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 06, 2023, 11:53:18 μμ »
14. Αναπλήρωση του κενού με μάθημα που δεν έχουμε εκείνη τη μέρα

Τι να εννούν άραγε; Την "απασχόληση"; Δε θέλω να πιστέψω πως υπάρχει συνάδελφος που μπαίνει στο κενό του και κάνει μάθημα.
Πίστεψέ το. Στο σχολείο μου δεν γίνεται απασχόληση. Αν είναι γνωστό το κενό από την  προηγούμενη μέρα και δεν μπορούμε να τροποποιήσουμε το πρόγραμμα για να φύγουν νωρίτερα, στέλνουμε μήνυμα και ενημερώνουμε για την αλλαγή διδακτικού αντικειμένου (που θα κάνουν κανονικότατα). Αν όχι κάνουμε επανάληψη στο μάθημα, αφού δεν έχουν προλάβει να το μελετήσουν (εκτός γυμναστικής υποθέτω)
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 07, 2023, 05:52:35 πμ »
Πίστεψέ το. Στο σχολείο μου δεν γίνεται απασχόληση. Αν είναι γνωστό το κενό από την  προηγούμενη μέρα και δεν μπορούμε να τροποποιήσουμε το πρόγραμμα για να φύγουν νωρίτερα, στέλνουμε μήνυμα και ενημερώνουμε για την αλλαγή διδακτικού αντικειμένου (που θα κάνουν κανονικότατα). Αν όχι κάνουμε επανάληψη στο μάθημα, αφού δεν έχουν προλάβει να το μελετήσουν (εκτός γυμναστικής υποθέτω)

Συγγνώμη  δηλαδή σας έχουν επιβάλει κι έχετε δεχτεί τέτοιου είδους απασχόληση εκτός του προβλεπόμενου ωραρίου σας;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 07, 2023, 07:41:09 πμ »
Υπαρχουν διευθυντες που υποχρεωνουν τους καθηγητες οταν υπαρχει κενο να σπασχολουν τους μαθητες εντος ταξης. Επικαλουνται τον νομο που λεει οτι οταν υπαρχει κενο η σπασχοληση γινεται "με υποδειξη του διευθυντη"

Επικαλούνται, επίσης, ότι πρέπει κάνουν απασχόληση για να συμπληρώνουν ωράριο, εκείνοι οι εκπαιδευτικοί που τους λείπουν ώρες.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 07, 2023, 08:00:14 πμ »
Υπαρχουν διευθυντες που υποχρεωνουν τους καθηγητες οταν υπαρχει κενο να σπασχολουν τους μαθητες εντος ταξης. Επικαλουνται τον νομο που λεει οτι οταν υπαρχει κενο η σπασχοληση γινεται "με υποδειξη του διευθυντη"

Άλλο απασχόληση κι άλλο μάθημα όμως. Στην ανακοίνωση τους μιλάνε για το 2ο και μαλιστα όχι της ίδιας ημέρας. 

Επικαλούνται, επίσης, ότι πρέπει κάνουν απασχόληση για να συμπληρώνουν ωράριο, εκείνοι οι εκπαιδευτικοί που τους λείπουν ώρες.


Υ.γ. Συμφωνώ πως αν δεν μπορεί να αποφευχθεί η απασχόληση τότε καλώς ξεκινά από τους εκπαιδευτικούς που δε συμπληρώνουν ωράριο.

Πίστεψέ το. Στο σχολείο μου δεν γίνεται απασχόληση. Αν είναι γνωστό το κενό από την  προηγούμενη μέρα και δεν μπορούμε να τροποποιήσουμε το πρόγραμμα για να φύγουν νωρίτερα, στέλνουμε μήνυμα και ενημερώνουμε για την αλλαγή διδακτικού αντικειμένου (που θα κάνουν κανονικότατα). Αν όχι κάνουμε επανάληψη στο μάθημα, αφού δεν έχουν προλάβει να το μελετήσουν (εκτός γυμναστικής υποθέτω)

Τραγικό...απορώ πως το δέχτηκε ο σύλλογος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2023, 08:02:38 πμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 07, 2023, 12:02:41 μμ »
Ήταν κάτι που βρήκα ήδη να συμβαίνει με την αποδοχή όλων (παλιοί μόνιμοι καθηγητές, αμετακίνητοι...) και είχα ήδη αρκετά προβλήματα για να αντιδράσω και σε αυτό μόνη μου. Τα περισσότερα κενά συνήθως καλύπτονται, είμαστε μικρό σχολείο σε επαρχία, ο διευθυντής ήταν από τότε "άριστος" και οι γονείς έπρεπε να μας προτιμούν,  δεν ξέρω τι να πω. Είμαι βέβαιη πάντως πως δεν το κάνουμε μόνο εμείς  τουλάχιστον στα μικρά μέρη και σε αυτό πρέπει να αναφέρονται τα παιδιά στην κατάληψη.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 07, 2023, 01:03:26 μμ »
Είχα την εντύπωση ότι στα μικρά μερη είναι πιο χαλαροί οι γονείς με το να σχολάσουν τα παιδιά νωρίς ή να κάνουν απλα κενό γιατί δεν υπάρχουν κίνδυνοι και επικρατεί και μια ελευθεριότητα.

Ξέρω ότι κάποιου είδους απασχόληση γίνεται σε πολλά σχολεία, σ εμα γινόταν «φύλαξη» ενώ ήταν στο προαύλιο, πράγμα απαράδεκτο φυσικά και πολύ επικίνδυνο.
Αλλά το να γίνεται κάτι τέτοιο οργανωμένα και όχι κάπως σαν «παρακαλω κάποιον συναδελφο να ρίξει μια μάτια σε αυτό το τμήμα που έχει κενό και είναι στην αίθουσά του ήρεμο», μου κάνει εντύπωση. Φυσικά όλοι μας αν έχουμε μείνει κάπου πίσω θα κοιτάξουμε σε προγραμματισμένη απουσία συναδέλφου να κάνουμε μάθημα αν μπορούμε, αλλά αυτό είναι οικειοθελώς.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 07, 2023, 07:11:22 μμ »
Κι εγώ έχω "περάσει" (δεν υπηρέτησσα εκεί τελικά) από μεγάλο σχολείο πόλης που στα κενά οι μαθητές έμεναν στην τάξη και κάποιος συνάδελφος τα απασχολούσε,(όχι κανονικό μάθημα, απλά να περάσει η ώρα) . Για αυτό το λόγο το πρόγραμμα ήταν έτσι διαμορφωμένο ώστε πάντα να υπάρχει τουλάχιστον ένας καθηγητής με κενό κάθε ώρα. Από ο,τι είχα καταλάβει ήταν εδραιωμένο από χρόνια και κανείς δεν διαμαρτύρονταν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2023, 10:51:56 μμ από vama »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 435
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.