*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμος και εφορευτική επιτροπή  (Αναγνώστηκε 3565 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 18, 2023, 12:11:49 πμ »
Οι δικαστικοί αντιπρόσωποι, που ροκανίζουν τις αμοιβές ομού μετά των υπ' αυτών διορισθέντων γραμματέων, καλό είναι να γνωρίζουν ότι οι εποχές της έντονης πολιτικοποίησης και της "λαϊκής συμμετοχής" έχουν παρέλθει. Ως εκ τούτου, και για όσο θα διατηρείται η καταφανής αδικία, κάποιοι που απλώς βάζουν μια τζίφρα ή που τραβάνε μια γραμμή με το χάρακα να αμείβονται πλουσιοπάροχα και κάποιοι να προσάγονται βιαίως -γιατί περί αυτού πρόκειται- να κάνουν το τζάμπα χαμάλη του κράτους, τόσο οι δεύτεροι θα επικαλούνται κωλύματα διορισμού, αληθή και μη (βλέπε πιστοποιητικά "ασθενείας" για παράδειγμα). Ή, πολύ απλά, δεν θα προσέρχονται, άνευ περαιτέρω εξηγήσεων.

2-0 ο (υπηρεσιακώς τουλάχιστον) απέκης στα ψηφοφορικά σχόλια. καλή ψήφο σε όλους και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμος και εφορευτική επιτροπή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:22:19 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 18, 2023, 12:37:20 πμ »
Οι δικαστικοί αντιπρόσωποι, που ροκανίζουν τις αμοιβές ομού μετά των υπ' αυτών διορισθέντων γραμματέων, καλό είναι να γνωρίζουν ότι οι εποχές της έντονης πολιτικοποίησης και της "λαϊκής συμμετοχής" έχουν παρέλθει. Ως εκ τούτου, και για όσο θα διατηρείται η καταφανής αδικία, κάποιοι που απλώς βάζουν μια τζίφρα ή που τραβάνε μια γραμμή με το χάρακα να αμείβονται πλουσιοπάροχα και κάποιοι να προσάγονται βιαίως -γιατί περί αυτού πρόκειται- να κάνουν το τζάμπα χαμάλη του κράτους, τόσο οι δεύτεροι θα επικαλούνται κωλύματα διορισμού, αληθή και μη (βλέπε πιστοποιητικά "ασθενείας" για παράδειγμα). Ή, πολύ απλά, δεν θα προσέρχονται, άνευ περαιτέρω εξηγήσεων.

Αν δεν είστε σε θέση να κατανοήσετε για ποιο λόγο η εφορευτική επιτροπή δεν αμοίβεται, τότε το πρόβλημα είναι βαθύτερο, για εσάς.
Αφήστε εμάς να ροκανίζουμε τις αμοιβές, όπως λέτε, και προσέξτε τί θα ψηφίσετε, γιατί κάποιοι θα ροκανισουν κι εσάς.

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 18, 2023, 12:41:40 πμ »
Και για να προσθέσω και κάτι στα παραπάνω: αν ζείτε σε κωμόπολη ή χωριό, πηγαίνετε με αυτό το έγγραφο στο εκλογικό τμήμα την ώρα που είναι να πάτε να ψηφίσετε. Όχι νωρίτερα, και κυρίως όχι από το προηγούμενο βράδυ. Στα μέρη με μικρό πληθυσμό, δεν γίνεται καμία "κλήρωση" για το διορισμό μελών στις εφορευτικές επιτροπές, αλλά τα προτείνει πρακτικά ο πρόεδρος της τοπικής κοινότητας. Αν λοιπόν του δώσετε τη χρονική ευχέρεια δηλώνοντας το κώλυμα νωρίς, είναι πολύ πιθανό να επιλέξει να "χώσει" τον/την σύζυγό σας, προτείνοντάς τον/την άμεσα στον δικαστικό αντιπρόσωπο ως δήθεν "κληρωθέντα αναπληρωματικό".

Αγαπητέ έχετε χαθεί! Καμία σχέση δεν έχει αυτό που λέτε ως προς το πώς προκύπτει η εφορευτική επιτροπή. Καλύτερα πρώτα να ενημερωθείτε ορθά και μετά να γράψετε.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Μόνιμος και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 18, 2023, 12:48:39 πμ »
Αν δεν είστε σε θέση να κατανοήσετε για ποιο λόγο η εφορευτική επιτροπή δεν αμοίβεται, τότε το πρόβλημα είναι βαθύτερο, για εσάς.
Αφήστε εμάς να ροκανίζουμε τις αμοιβές, όπως λέτε, και προσέξτε τί θα ψηφίσετε, γιατί κάποιοι θα ροκανισουν κι εσάς.
Βεβαίως και είμαι σε θέση να κατανοήσω γιατί τα "κληρωθέντα" μέλη της εφορευτικής επιτροπής δεν αμείβονται. Γιατί προφανώς το (δημόσιον) ταμείον είναι μείον και "δε βγαίνει μάνα μ'". Το πρόβλημα αυτό όμως είναι του κράτους, και θα μου επιτρέψετε να μη γίνει και δικό μου. Τις δύο φορές τουλάχιστον που "κληρώθηκα" (και όντας μη ανήκων στην κάστα των εξαιρουμένων λόγω ιδιότητας), φρόντισα δια της απουσίας μου να καταστήσω σαφή τη θέση μου αυτή. Πολλώ δε μάλλον αφού, όπως λέτε, θα με ροκάνιζαν έτσι κι αλλιώς αυτοί που θα εκλέγονταν, ερήμην της συμμετοχής μου ή μη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμος και εφορευτική επιτροπή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:22:19 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 18, 2023, 08:21:10 πμ »
Βεβαίως και είμαι σε θέση να κατανοήσω γιατί τα "κληρωθέντα" μέλη της εφορευτικής επιτροπής δεν αμείβονται. Γιατί προφανώς το (δημόσιον) ταμείον είναι μείον και "δε βγαίνει μάνα μ'". Το πρόβλημα αυτό όμως είναι του κράτους, και θα μου επιτρέψετε να μη γίνει και δικό μου. Τις δύο φορές τουλάχιστον που "κληρώθηκα" (και όντας μη ανήκων στην κάστα των εξαιρουμένων λόγω ιδιότητας), φρόντισα δια της απουσίας μου να καταστήσω σαφή τη θέση μου αυτή. Πολλώ δε μάλλον αφού, όπως λέτε, θα με ροκάνιζαν έτσι κι αλλιώς αυτοί που θα εκλέγονταν, ερήμην της συμμετοχής μου ή μη.

Η εφορευτική επιτροπή δεν αμοίβεται επειδή δεν υπάρχουν χρήματα; Αυτό καταλαβαίνετε;
Δεν πειράζει, τουλάχιστον όχι εμένα προσωπικά.
Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 18, 2023, 09:07:26 πμ »
κάποια διλήμματα ισσοροπούν ακριβώς πάνω στην κόψη του ξυραφιού, ο μισός μου εαυτός θέλει να μάθει, ο άλλος μισός θέλει να μην του πει, να τον αφήσει να σκάσει
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 18, 2023, 09:11:28 πμ »
Η εφορευτική επιτροπή δεν αμοίβεται επειδή δεν υπάρχουν χρήματα; Αυτό καταλαβαίνετε;
Δεν πειράζει, τουλάχιστον όχι εμένα προσωπικά.
Καλή συνέχεια.

Στη ζωή μου έχω μάθει να προσφέρω εργασία με δύο τρόπους. Πρώτον, επ' αμοιβή, όπως και ο νόμος άλλωστε επιτάσσει (ακόμα και όσοι υπηρετούν τη θητεία τους αμείβονται, έστω με τη γλίσχρα αμοιβή των 8,80 ευρώ μηνιαίως). Και δεύτερον, σε εθελοντική βάση. Τονίζω τη λέξη, γιατί είμαι βέβαιος ότι καταλαβαίνετε πως η έννοιά της είναι εντελώς ασύμβατη με πρακτικές βίαιης προσαγωγής, είτε με κλητήριο θέσπισμα από το Πρωτοδικείο, είτε με επέμβαση της αστυνομίας σε περίπτωση "μη συμμόρφωσης".

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος και εφορευτική επιτροπή
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 18, 2023, 02:26:48 μμ »
Στη ζωή μου έχω μάθει να προσφέρω εργασία με δύο τρόπους. Πρώτον, επ' αμοιβή, όπως και ο νόμος άλλωστε επιτάσσει (ακόμα και όσοι υπηρετούν τη θητεία τους αμείβονται, έστω με τη γλίσχρα αμοιβή των 8,80 ευρώ μηνιαίως). Και δεύτερον, σε εθελοντική βάση. Τονίζω τη λέξη, γιατί είμαι βέβαιος ότι καταλαβαίνετε πως η έννοιά της είναι εντελώς ασύμβατη με πρακτικές βίαιης προσαγωγής, είτε με κλητήριο θέσπισμα από το Πρωτοδικείο, είτε με επέμβαση της αστυνομίας σε περίπτωση "μη συμμόρφωσης".


Νομίζω ότι, απλά, θέλετε να πείτε τα δικά σας. Δεν μίλησα για βίαιη προσαγωγή, μίλησα για ποινική δίωξη σε περίπτωση ψευδούς υπεύθυνης δήλωσης, προκειμένου να τονίσω ότι δεν είναι τόσο εύκολο να έρθει κάποιο μέλος της εφορευτικής επιτροπής και να δηλώσει ότι είναι υπάλληλος του Δημοσίου προκειμένου να απαλλαγεί από τα καθήκοντά του, χωρίς αυτό να ισχύει στην πραγματικότητα. Αυτός που είναι όντως υπάλληλος του Δημοσίου δεν θα διστάσει να υπογράψει υπ. δήλωση, δηλώνοντάς το.
Τώρα, γιατί ανακατέψατε τη βίαιη προσαγωγή, το κλητήριο θέσπισμα και το Πρωτοδικείο, ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω. Μπορώ, όμως, να συνεχίσω τη ζωή μου με την απορία αυτή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.