*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2024;  (Αναγνώστηκε 209099 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anaplirotis111

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #364 στις: Αύγουστος 26, 2023, 07:26:27 μμ »
Δεν είναι απλα τρομερό, είναι αδιανόητο να εξισωνονται οι γνώσεις ενος γυμναστη ή ενος πληροφορικαριου με αυτες του δασκαλου στη Γυμναστική, την Πληροφορικη και παει λέγοντας. Το ιδιο ισχύει και για τις β αναθεσεις φυσικα, στη δευτεροβάθμια. Αγγλικός να κανει ιστορία κλπ κλπ.
Αν είναι ετσι,να κάνουμε τοτε κ ολοι ανεξαιρέτως Γλωσσα μιας κ ειναι η μητρικη μας κ τελειωσαμε κ ελληνογλωσσο πανεπιστήμιο.
Το θέμα είναι ποτε θα κανουν κατι ολοι αυτοι οι σύλλογοι για να σταματήσει αυτο το συστημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:23:42 »

Αποσυνδεδεμένος tonasotger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #365 στις: Αύγουστος 26, 2023, 07:43:32 μμ »
Δεν είναι απλα τρομερό, είναι αδιανόητο να εξισωνονται οι γνώσεις ενος γυμναστη ή ενος πληροφορικαριου με αυτες του δασκαλου στη Γυμναστική, την Πληροφορικη και παει λέγοντας. Το ιδιο ισχύει και για τις β αναθεσεις φυσικα, στη δευτεροβάθμια. Αγγλικός να κανει ιστορία κλπ κλπ.
Αν είναι ετσι,να κάνουμε τοτε κ ολοι ανεξαιρέτως Γλωσσα μιας κ ειναι η μητρικη μας κ τελειωσαμε κ ελληνογλωσσο πανεπιστήμιο.
Το θέμα είναι ποτε θα κανουν κατι ολοι αυτοι οι σύλλογοι για να σταματήσει αυτο το συστημα.
πραγματικα , γιατι δεν κανουν κατι οι συλλογοι τοσον καιρο για ολα αυτα? αφου γνωριζουν την κατασταση, τι περιμενουν? αν πιεσουν ολοι μαζι , ισως κατι καταφερουν. αλλα η μηδενικη αντιδραση φερει μηδενικο αποτελεσμα. κριμα γιατι κρατανε τις τυχες μας στα χερια τους.

Στάλθηκε από το moto g31(w) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #366 στις: Αύγουστος 26, 2023, 08:19:43 μμ »
Τα έχουμε πει πολλές φορές. Ο κάθε σύλλογος μόνος του δεν έχει καμία ελπίδα, γιατί απέναντι του άτυπα έχει τη ΔΟΕ και τους δασκάλους (οι οποίοι συμπληρώνουν ωράριο ή και καλύπτουν εξ ολοκλήρου το ωράριο τους με ώρες ειδικοτήτων). Δε συμφέρει τη ΔΟΕ να ιδρυθούν οργανικές, γιατί τότε κάποια στιγμή θα καλυφθούν με διορισμούς και μετά οι ώρες αυτές δε θα είναι διαθέσιμες για τους δασκάλους. Οι σύλλογοι των κοινών ειδικοτήτων θα πρέπει να φτιάξουν έναν υπερσύλλογο με εκπροσώπους από κάθε ειδικότητα κι εκείνος να συναντηθεί με τον υπουργό.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #367 στις: Αύγουστος 26, 2023, 09:56:23 μμ »
Τα έχουμε πει πολλές φορές. Ο κάθε σύλλογος μόνος του δεν έχει καμία ελπίδα, γιατί απέναντι του άτυπα έχει τη ΔΟΕ και τους δασκάλους (οι οποίοι συμπληρώνουν ωράριο ή και καλύπτουν εξ ολοκλήρου το ωράριο τους με ώρες ειδικοτήτων). Δε συμφέρει τη ΔΟΕ να ιδρυθούν οργανικές, γιατί τότε κάποια στιγμή θα καλυφθούν με διορισμούς και μετά οι ώρες αυτές δε θα είναι διαθέσιμες για τους δασκάλους. Οι σύλλογοι των κοινών ειδικοτήτων θα πρέπει να φτιάξουν έναν υπερσύλλογο με εκπροσώπους από κάθε ειδικότητα κι εκείνος να συναντηθεί με τον υπουργό.

++++++
Στην πρωτοβάθμια,  ιδρύουν ελάχιστες οργανικές. Στο πρωινό συχνά διαθέτουν τις ώρες σε δάσκαλους και το ολοήμερο συνήθως καλύπτεται με αναπληρωτές. Αυτός είναι και ο στόχος, λίγοι μόνιμοι και  ελαστικές σχέσεις εργασίας.
Δεν ιδρύουν οργανικές ούτε και στη Β/θμια με αποτέλεσμα μουσική και εικαστικά να τα κάνει όποιος νάναι και του λείπουν ώρες (στο Γυμνάσιό μας τη μουσική έκανε τη μία χρονιά αναπληρώτρια θεολόγος και την άλλη φιλόλογος)!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:23:42 »

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #368 στις: Αύγουστος 26, 2023, 10:25:42 μμ »
πραγματικα , γιατι δεν κανουν κατι οι συλλογοι τοσον καιρο για ολα αυτα? αφου γνωριζουν την κατασταση, τι περιμενουν? αν πιεσουν ολοι μαζι , ισως κατι καταφερουν. αλλα η μηδενικη αντιδραση φερει μηδενικο αποτελεσμα. κριμα γιατι κρατανε τις τυχες μας στα χερια τους.

Στάλθηκε από το moto g31(w) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι σύλλογοι είναι τα μέλη τους. Δεν κάνει κανένας σύλλογος τίποτα, γιατί όλοι οι αναπληρωτές περιμένουν από 5 άτομα να βγάλουν το φίδι από την τρύπα. Τρέχα εσύ να διοριστώ εγώ κι εγώ για να σε βοηθήσω θα... σου στέλνω θετικά vibes. Είναι απαραίτητο να βγουν άτομα μπροστά μεν, αλλά για να κινητοποιήσουν κόσμο δε. Αν οι αναπληρωτές περιμένουν από άλλους να τους σώσουν κι οι ίδιοι να συνεχίσουν τη ζωή τους χωρίς να "σκοτίζονται" με δράσεις κλπ, τότε το καλύτερο που έχουν να προσμένουν είναι να παραμείνουν αναπληρωτές. Διορισμό δε θα έχει. Τουλάχιστον όχι στο προσεχές μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος athatsim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #369 στις: Αύγουστος 27, 2023, 02:06:44 μμ »
Καλησπέρα σας.Με θέση 1600 περίπου στους εκκαθαρισμένους πε70 και δηλωμένη όλη την Ελλάδα,πιστεύετε υπάρχει πιθανότητα διορισμού το 2024;;;

Αποσυνδεδεμένος tonasotger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #370 στις: Αύγουστος 27, 2023, 02:38:32 μμ »
Οι σύλλογοι είναι τα μέλη τους. Δεν κάνει κανένας σύλλογος τίποτα, γιατί όλοι οι αναπληρωτές περιμένουν από 5 άτομα να βγάλουν το φίδι από την τρύπα. Τρέχα εσύ να διοριστώ εγώ κι εγώ για να σε βοηθήσω θα... σου στέλνω θετικά vibes. Είναι απαραίτητο να βγουν άτομα μπροστά μεν, αλλά για να κινητοποιήσουν κόσμο δε. Αν οι αναπληρωτές περιμένουν από άλλους να τους σώσουν κι οι ίδιοι να συνεχίσουν τη ζωή τους χωρίς να "σκοτίζονται" με δράσεις κλπ, τότε το καλύτερο που έχουν να προσμένουν είναι να παραμείνουν αναπληρωτές. Διορισμό δε θα έχει. Τουλάχιστον όχι στο προσεχές μέλλον.
κυριε trust με ολο το σεβασμο και γνωριζοντας ποσο βοηθατε την ολη κατασταση , θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω. αν ηταν ετσι οπως τα λετε, τοτε ας μην υπηρχαν ουτε συνδικαλιστικα οργανα, ουτε συλλογοι. ειλικρινα πιστευτε οτι μεμονωμενα μπορει να επιτευχθει κατι? αν παω τωρα εγω στο υπουργειο και ζητησω συναντηση με τον υπουργο θα δεχθει να με δει? αυτο που μπορω να κανω ειναι να πληρωνω τη συνδρομη μου στο συλλογο, να απεργησω ως ενδειξη διαμαρτυριας και ο,τι μου ζητηθει σε αυτα τα πλαισια, να το πραξω. δεν εξαρταται τιποτα απο μενα. ολα εξαρτωνται απο τις αποφασεις των αρμοδιων, τις οποιες θα λαβουν υπο την οποια πιεση δεχθουν απο τα συνδικαλιστικα οργανα, μαζικα.

Στάλθηκε από το moto g31(w) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Mini1234

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #371 στις: Αύγουστος 27, 2023, 03:37:42 μμ »
Eξαρταται ποσους πε 70 θα παρει.. αν παρει 1.000 δυσκολα.. αν παρει 1.200 μπορει να ειστε οριακα μεσα. Σας το ευχομαι  :) (αποψη μου)

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #372 στις: Αύγουστος 27, 2023, 08:39:32 μμ »
κυριε trust με ολο το σεβασμο και γνωριζοντας ποσο βοηθατε την ολη κατασταση , θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω. αν ηταν ετσι οπως τα λετε, τοτε ας μην υπηρχαν ουτε συνδικαλιστικα οργανα, ουτε συλλογοι. ειλικρινα πιστευτε οτι μεμονωμενα μπορει να επιτευχθει κατι? αν παω τωρα εγω στο υπουργειο και ζητησω συναντηση με τον υπουργο θα δεχθει να με δει? αυτο που μπορω να κανω ειναι να πληρωνω τη συνδρομη μου στο συλλογο, να απεργησω ως ενδειξη διαμαρτυριας και ο,τι μου ζητηθει σε αυτα τα πλαισια, να το πραξω. δεν εξαρταται τιποτα απο μενα. ολα εξαρτωνται απο τις αποφασεις των αρμοδιων, τις οποιες θα λαβουν υπο την οποια πιεση δεχθουν απο τα συνδικαλιστικα οργανα, μαζικα.

Στάλθηκε από το moto g31(w) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρανόησες αυτό που είπα. Είπα ότι οι σύλλογοι έχουν τόση δύναμη, όσα ενεργά μέλη έχουν. Οι περισσότεροι θέλουν απλά να κάνουν εγγραφή στο σύλλογο, το πολύ πολύ να πληρώσουν μια συνδρομή, να ψηφίσουν ΔΣ και μετά να περιμένουν αποτελέσματα. Προφανώς το ΔΣ του συλλόγου θα συναντηθεί με τον υπουργό κι όχι εγώ κι εσύ. Αλλά άλλο αυτό κι άλλο κάθομαι και περιμένω τα πάντα από το ΔΣ. Αν το ΔΣ καλέσει σε διαμαρτυρία έξω από το υπουργείο και πάνε 10 άτομα, μάντεψε ποιον θα συναντήσει το ΔΣ μετά. Τον υπουργό ή κανένα 5ο-6ο στέλεχος του υπουργείου; Και πόσο θα πάρουν στα σοβαρά αυτόν τον σύλλογο; Αυτό που λέω λοιπόν είναι ότι χρειάζονται άτομα που θα βγουν μπροστά και θα μπουν στο ΔΣ του κάθε συλλόγου, αλλά αν όλοι οι άλλοι κάθονται και περιμένουν και κάνουν απλά κριτική, τσάμπα υπάρχει ο σύλλογος. Ειδικά όταν έχεις να αντιμετωπίσεις δυνατούς συλλόγους όπως ο ΠΑΣΑΔ κι η ΔΟΕ.

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #373 στις: Αύγουστος 28, 2023, 04:13:22 μμ »
Παρανόησες αυτό που είπα. Είπα ότι οι σύλλογοι έχουν τόση δύναμη, όσα ενεργά μέλη έχουν. Οι περισσότεροι θέλουν απλά να κάνουν εγγραφή στο σύλλογο, το πολύ πολύ να πληρώσουν μια συνδρομή, να ψηφίσουν ΔΣ και μετά να περιμένουν αποτελέσματα. Προφανώς το ΔΣ του συλλόγου θα συναντηθεί με τον υπουργό κι όχι εγώ κι εσύ. Αλλά άλλο αυτό κι άλλο κάθομαι και περιμένω τα πάντα από το ΔΣ. Αν το ΔΣ καλέσει σε διαμαρτυρία έξω από το υπουργείο και πάνε 10 άτομα, μάντεψε ποιον θα συναντήσει το ΔΣ μετά. Τον υπουργό ή κανένα 5ο-6ο στέλεχος του υπουργείου; Και πόσο θα πάρουν στα σοβαρά αυτόν τον σύλλογο; Αυτό που λέω λοιπόν είναι ότι χρειάζονται άτομα που θα βγουν μπροστά και θα μπουν στο ΔΣ του κάθε συλλόγου, αλλά αν όλοι οι άλλοι κάθονται και περιμένουν και κάνουν απλά κριτική, τσάμπα υπάρχει ο σύλλογος. Ειδικά όταν έχεις να αντιμετωπίσεις δυνατούς συλλόγους όπως ο ΠΑΣΑΔ κι η ΔΟΕ.
Και η ΠΕΑΔ συνάδελφε είναι δυνατό σωματίο για την Δευτεροβάθμια !! Καλό είναι όλοι οι αναπληρωτές να στελεχώνουν αλλά και να υποστηρίζουν τους συλλόγους τους .

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #374 στις: Αύγουστος 28, 2023, 05:04:08 μμ »
Και η ΠΕΑΔ συνάδελφε είναι δυνατό σωματίο για την Δευτεροβάθμια !! Καλό είναι όλοι οι αναπληρωτές να στελεχώνουν αλλά και να υποστηρίζουν τους συλλόγους τους .
Η ΠΕΑΔ είναι όντως δυνατό σωματείο για τους ΠΕ02, ΠΕ03 και ΠΕ04.01. Πες μου ότι έχει πει ποτέ η ΠΕΑΔ για την ίδρυση οργανικών στην πρωτοβάθμια...

Συνδεδεμένος endaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #375 στις: Αύγουστος 28, 2023, 05:47:21 μμ »
Πολύ σωστά!! Μάλιστα η ΠΕΑΔ είχε ζητήσει πέρσι προτασεις από όλες τις ειδικότητες και θέματα να συζητήσει με την ηγεσία του υπουργείου. Γνωρίζω ότι ο κλάδος μας έστειλε αιτήματα, αλλά ουδέποτε ενημερωθήκαμε αν οντως συζητήθηκαν τα θέματα των κοινών ειδικοτήτων και ποια η απάντηση του υπουργείου.

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #376 στις: Αύγουστος 31, 2023, 11:44:31 πμ »
https://www.minedu.gov.gr/news/56293-31-08-23-i-z-makri-stin-teleti-ypodoxis-ton-neodioriston-ekpaideftikon-magnisias

"...ανέδειξε τον στόχο της Κυβέρνησης, του Πρωθυπουργού και του ΥΠΑΙΘΑ για 4.000 νέους διορισμούς κάθε χρόνο..."

Μ' αρέσει (#not) η αναφορά συγκεκριμένου αριθμού, ως πάγιο.

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #377 στις: Αύγουστος 31, 2023, 04:51:15 μμ »
Τετοια απαξίωση που εχουμε βιώσει οι κοινές ειδικοτητες ειδικα της θεατρικης αγωγής αμφιβάλλω αν εχει άλλος κλαδος. 15-20 χρονια αναπληρωτες και οι οργανικές άφαντες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 547

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.