*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2024;  (Αναγνώστηκε 263825 φορές)

NoniSm, tonasotger, Γιώργοςστεφ, Marilena15, Evanlyk, psomaki.el, thetikos, athatsim και 28 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daskalos2365

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1288 στις: Μάιος 11, 2024, 11:26:29 πμ »
@daskalos2365 αφού η κατανομή βγαίνει τελευταία στιγμή, ποια πηγή είναι αυτή που έχει βγάλει νούμερα ; Δεν το λέω επικριτικά.
Συζητήσεις έχουν ξεκινήσει. Δεν έχει υπογραφεί καμία κατανομή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:25 »

Αποσυνδεδεμένος ujo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1289 στις: Μάιος 11, 2024, 11:33:44 πμ »
Αυτό που πιστεύω θέλει να πει ο daskalos2365 ειναι οτι η ταση φετος δειχνει να θελουν να ριξουν τον αριθμό των δασκάλων και οτι πρέπει να ξυπνησουμε .

Αποσυνδεδεμένος Pires12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1290 στις: Μάιος 11, 2024, 11:55:07 πμ »
Θα ρίξουν τον αριθμό των δασκάλων όταν ο Γενικός Γραμματέας είναι ΠΕ 70? Λίγη σοβαρότητα....
Σοβαρότητα= neossos, Ioanna, trust.
Υ.Γ. Ποτέ δεν μπορείς να λύσεις ένα πρόβλημα αν σκέφτεσαι με τον ίδιο τρόπο με αυτόν που το δημιούργησε...

Αποσυνδεδεμένος daskalakos_leventia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1291 στις: Μάιος 11, 2024, 12:19:42 μμ »
Θα ρίξουν τον αριθμό των δασκάλων όταν ο Γενικός Γραμματέας είναι ΠΕ 70? Λίγη σοβαρότητα....
Σοβαρότητα= neossos, Ioanna, trust.
Υ.Γ. Ποτέ δεν μπορείς να λύσεις ένα πρόβλημα αν σκέφτεσαι με τον ίδιο τρόπο με αυτόν που το δημιούργησε...

Ο κλάδος του Γενικού Γραμματέα δεν μπορεί να είναι αντικειμενικό δεδομένο για να εξαχθεί ένα τέτοιο συμπέρασμα. Σε αυτή τη θέση δεν λειτουργεί μεροληπτικά με βάση τον κλάδο του και δεν θα έπρεπε να το κάνει άλλωστε. Από την άλλη η μη ίδρυση νέων οργανικών είναι ένα αντικειμενικό δεδομένο για να κάνει κανείς υποθέσεις.

Παρόλα αυτά θεωρείτε ότι όλη αυτή η συζήτηση περί κατανομών με ανυπόστατα σχόλια, αυθαίρετες εικασίες και διαρροές που δεν τεκμηριώνονται βοηθούν κανέναν άλλον πέρα από αυτούς που θα ψάξουν άλλοθι για να δικαιολογήσουν την όποια κατανομή προκύψει τελικά;

Αν κάποιος έχει να πει κάτι με στοιχεία ας πει μήπως και γίνουν κινήσεις. Αλλιώς το μόνο που γίνεται είναι τζάμπα κουβέντα, αποπροσανατολισμός και λαβές για όποιον θέλει να περάσει όποια κατανομή τον βολεύει.

*Το σχόλιο δεν απευθύνεται στον χρήστη Pires12. Το σχόλιο του ήταν απλά η αφορμή για το δικό μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2024, 12:50:52 μμ από daskalakos_leventia »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:25 »

Αποσυνδεδεμένος Misilekart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1292 στις: Μάιος 11, 2024, 04:00:42 μμ »
Για ειδική αγωγή;ΕΕΠ;Πείτε κάτι βρε παιδιά σας παρακαλώ

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1293 στις: Μάιος 11, 2024, 04:30:08 μμ »
Για ειδική αγωγή;ΕΕΠ;Πείτε κάτι βρε παιδιά σας παρακαλώ
Υπό τον κίνδυνο να ακουστώ σα χαλασμένο γραμμόφωνο που λέει όλο τα ίδια, τι περιμένεις να σου πουν;
Υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα (όχι απαραιτήτως αλληλοαποκλειόμενα):

- Τους ενδιαφέρει μόνο η ειδικότητα/βαθμίδα τους, άρα δεν ασχολήθηκαν καν με τους ΕΕΠ
- Προβλέπονται ελάχιστοι διορισμοί στους ΕΕΠ και δεν το λένε υπό τον φόβο ότι μπορεί να υπάρξει ενεργοποίηση τους κι αυτό να αλλάξει (άρα να μειωθούν οι διορισμοί των υπολοίπων κι ανάμεσα τους και της ειδικότητας τους)
- Προβλέπονται ικανοποιητικοί διορισμοί για τους ΕΕΠ κι ελπίζουν μέσω ενεργοποίησης τους αυτό να αλλάξει (κι άρα να αυξηθούν οι διορισμοί των υπολοίπων κι ανάμεσα τους και της ειδικότητας τους) κι άρα δε λένε τίποτα, έτσι ώστε σε περίπτωση που αλλάξει κάτι να μην υπάρξουν αντιδράσεις.

Είναι ξεκάθαρο, ότι όταν δεν καλύπτεται το 100% των κενών και δεν ιδρύονται όλες οι απαραίτητες οργανικές, είναι ο θάνατος σου η ζωή μου. Η ζωή είναι πολύ σκληρή και κυνική για αλτρουισμούς. Κάποιοι επιλέγουν απλά να μη μιλάνε και να ελπίζουν σε πολλούς διορισμούς στην ειδικότητα τους (έστω κι αν ξέρουν πολύ καλά ότι πιθανότατα θα σημαίνει αδικία άλλων ειδικοτήτων). Άλλοι επιλέγουν να μιλούν για τη σημασία της ειδικότητας τους ή του συνόλου των κενών που έχουν κλπ.

Εσύ ρωτάς συνέχεια για τους ΕΕΠ. Σε αγνοούν όλοι, γιατί δεν είναι ΕΕΠ. Ο tolakis ρωτάει συνέχεια για την ειδική. Τον αγνοούν όλοι, γιατί δεν είναι ειδική. Οι ειδικότητες στην πρωτοβάθμια αναφέρονται μόνο και μόνο (και πάλι ως σύνολο), γιατί πάνε πακέτο με δασκάλους και νηπιαγωγούς. Αλλιώς δε θα ασχολούνταν κανένας. Έχεις σκεφτεί πόσες άλλες ειδικότητες υπάρχουν (π.χ. ΠΕ87.ΧΧ) που δεν τις αναφέρει ποτέ κανένας και δεν ασχολείται ποτέ κανένας;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2024, 04:42:03 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1586
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1294 στις: Μάιος 11, 2024, 05:18:20 μμ »
trust... δεν είχα σκοπό να απαντήσω αλλά αφού ανέφερες το όνομα μου πρέπει να το κάνω. Στα 12 χρόνια που είμαι μέλος του pde ουδέποτε ασχολήθηκα με την πάρτη μου, από την περίοδο που είχα την δυνατότητα να ενημερώνω τους συναδέλφους για τον αριθμό των προσλήψεων αναπληρωτων σε κάθε φάση η ενημέρωση αφορούσε όλους τους κλάδους, έχω προσωπικά μηνύματα από όλους τους κλάδους. Ήταν κάτι ευχάριστο για μένα και το έκανα... και ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους για τα καλά τους λόγια. Τωρα σε ότι αφορά τους διορισμούς, από τους πρώτους διορισμούς που έγιναν είχα αναφέρει τις αδικίες που έγιναν για ορισμένους..κλαδους που σήμερα εσύ αναφέρεις. Πηγαινε ένα χρόνο πριν όταν βγήκε η κατανομή τι είχα γράψει για τους πε 88...πε89...πε87...πε08. Ανέφερες την ειδικη ένα ιδιαίτερο και ευαίσθητο κομμάτι της εκπαίδευσης που όλες οι κυβερνήσεις το έχουν δει σαν κάτι ασήμαντο,επειδη έγραψες για πε88... Πε89... δες λίγο τους διορισμούς που έγιναν σε αυτούς τους κλάδους.. και θα καταλάβεις..

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1295 στις: Μάιος 11, 2024, 05:21:27 μμ »
trust... δεν είχα σκοπό να απαντήσω αλλά αφού ανέφερες το όνομα μου πρέπει να το κάνω. Στα 12 χρόνια που είμαι μέλος του pde ουδέποτε ασχολήθηκα με την πάρτη μου, από την περίοδο που είχα την δυνατότητα να ενημερώνω τους συναδέλφους για τον αριθμό των προσλήψεων αναπληρωτων σε κάθε φάση η ενημέρωση αφορούσε όλους τους κλάδους, έχω προσωπικά μηνύματα από όλους τους κλάδους. Ήταν κάτι ευχάριστο για μένα και το έκανα... και ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους για τα καλά τους λόγια. Τωρα σε ότι αφορά τους διορισμούς, από τους πρώτους διορισμούς που έγιναν είχα αναφέρει τις αδικίες που έγιναν για ορισμένους..κλαδους που σήμερα εσύ αναφέρεις. Πηγαινε ένα χρόνο πριν όταν βγήκε η κατανομή τι είχα γράψει για τους πε 88...πε89...πε87...πε08. Ανέφερες την ειδικη ένα ιδιαίτερο και ευαίσθητο κομμάτι της εκπαίδευσης που όλες οι κυβερνήσεις το έχουν δει σαν κάτι ασήμαντο,επειδη έγραψες για πε88... Πε89... δες λίγο τους διορισμούς που έγιναν σε αυτούς τους κλάδους.. και θα καταλάβεις..

Ελπίζω να κατάλαβες ότι δε μέμφομαι εσένα. Αυτό που είπα είναι ότι δεν ασχολείται κανένας με την ειδική, ούτε ευαισθητοποιείται κανείς να ρωτήσει για την ειδική, ώστε να ενημερώσει εσένα. Ο καθένας ρωτάει για την ειδικότητα του και μόνο. Ενώ παράλληλα, ευχαριστεί τον Patreas που ασχολείται χωρίς να έχει κανένα προσωπικό όφελος. Καλό θα ήταν όλοι να αρχίσουν να ακολουθούν το παράδειγμα του...

Αποσυνδεδεμένος Misilekart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1296 στις: Μάιος 11, 2024, 05:46:21 μμ »
Υπό τον κίνδυνο να ακουστώ σα χαλασμένο γραμμόφωνο που λέει όλο τα ίδια, τι περιμένεις να σου πουν;
Υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα (όχι απαραιτήτως αλληλοαποκλειόμενα):

- Τους ενδιαφέρει μόνο η ειδικότητα/βαθμίδα τους, άρα δεν ασχολήθηκαν καν με τους ΕΕΠ
- Προβλέπονται ελάχιστοι διορισμοί στους ΕΕΠ και δεν το λένε υπό τον φόβο ότι μπορεί να υπάρξει ενεργοποίηση τους κι αυτό να αλλάξει (άρα να μειωθούν οι διορισμοί των υπολοίπων κι ανάμεσα τους και της ειδικότητας τους)
- Προβλέπονται ικανοποιητικοί διορισμοί για τους ΕΕΠ κι ελπίζουν μέσω ενεργοποίησης τους αυτό να αλλάξει (κι άρα να αυξηθούν οι διορισμοί των υπολοίπων κι ανάμεσα τους και της ειδικότητας τους) κι άρα δε λένε τίποτα, έτσι ώστε σε περίπτωση που αλλάξει κάτι να μην υπάρξουν αντιδράσεις.

Είναι ξεκάθαρο, ότι όταν δεν καλύπτεται το 100% των κενών και δεν ιδρύονται όλες οι απαραίτητες οργανικές, είναι ο θάνατος σου η ζωή μου. Η ζωή είναι πολύ σκληρή και κυνική για αλτρουισμούς. Κάποιοι επιλέγουν απλά να μη μιλάνε και να ελπίζουν σε πολλούς διορισμούς στην ειδικότητα τους (έστω κι αν ξέρουν πολύ καλά ότι πιθανότατα θα σημαίνει αδικία άλλων ειδικοτήτων). Άλλοι επιλέγουν να μιλούν για τη σημασία της ειδικότητας τους ή του συνόλου των κενών που έχουν κλπ.

Εσύ ρωτάς συνέχεια για τους ΕΕΠ. Σε αγνοούν όλοι, γιατί δεν είναι ΕΕΠ. Ο tolakis ρωτάει συνέχεια για την ειδική. Τον αγνοούν όλοι, γιατί δεν είναι ειδική. Οι ειδικότητες στην πρωτοβάθμια αναφέρονται μόνο και μόνο (και πάλι ως σύνολο), γιατί πάνε πακέτο με δασκάλους και νηπιαγωγούς. Αλλιώς δε θα ασχολούνταν κανένας. Έχεις σκεφτεί πόσες άλλες ειδικότητες υπάρχουν (π.χ. ΠΕ87.ΧΧ) που δεν τις αναφέρει ποτέ κανένας και δεν ασχολείται ποτέ κανένας;
Χιλιάδες ευχαριστώ που έστω εσύ δεν με αγνόησες.. Δυστυχώς η ευτυχώς δεν γνωρίζω αυτά τα πονηρά σκεπτικα ενέργειες και σιωπές... ίσως είμαι χαιβανι χεχε . Εύχομαι όλοι να διοριστούν..είμαι στην πρώτη εικοσάδα στους εκκαθαρισμενους για αυτό ρωτώ και ξαναρωτώ μακάρι να γίνει ότι καλύτερο για όλες τις ειδικότητες ειλικρινά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2024, 05:52:23 μμ από Misilekart »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1586
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1297 στις: Μάιος 11, 2024, 05:59:41 μμ »
trust... ξέρεις την εκτίμηση που σου έχω.. Θέλω επίσης να πω ότι στην ειδικη αυτοί οι κλάδοι δεν είναι ότι δεν τους ενδιαφέρει, απλώς ίσως να μην μπαίνουν στο pde... πάντως μέσω fb υπάρχει ενδιαφέρον..

Αποσυνδεδεμένος Misilekart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1298 στις: Μάιος 11, 2024, 06:20:44 μμ »
trust... ξέρεις την εκτίμηση που σου έχω.. Θέλω επίσης να πω ότι στην ειδικη αυτοί οι κλάδοι δεν είναι ότι δεν τους ενδιαφέρει, απλώς ίσως να μην μπαίνουν στο pde... πάντως μέσω fb υπάρχει ενδιαφέρον..
Στο fb που;Δεν έχω δει

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1299 στις: Μάιος 11, 2024, 06:31:17 μμ »
trust... ξέρεις την εκτίμηση που σου έχω.. Θέλω επίσης να πω ότι στην ειδικη αυτοί οι κλάδοι δεν είναι ότι δεν τους ενδιαφέρει, απλώς ίσως να μην μπαίνουν στο pde... πάντως μέσω fb υπάρχει ενδιαφέρον..

Μα δεν είπα ότι δεν ενδιαφέρονται. Αλλά όταν ρωτήσεις κάτι 3-4-5 φορές και σε αγνοήσουν όλοι, ε μετά απλά απέχεις. Λογικό είναι.

Αποσυνδεδεμένος galli.cou-cou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • liberté égalité sororité
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1300 στις: Μάιος 11, 2024, 07:52:58 μμ »
καλησπέρα! διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον όλους - παλεύω να καταλάβω - και έχω μια απορία σχετικά με τους οριστικούς πίνακες. Δεν θα πρέπει να βγουν πρώτα τα αποτελέσματα των ενστάσεων - μας ενημερώνει ο ΑΣΕΠ με καποιο μέιλ; - ή απλά βλέποντας τους οριστικούς θα βγάλουμε συμπέρασμα εαν έγινε ή όχι δεκτή η ένσταση μας; ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος ChristosLoizos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1301 στις: Μάιος 12, 2024, 12:09:01 πμ »
καλησπέρα! διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον όλους - παλεύω να καταλάβω - και έχω μια απορία σχετικά με τους οριστικούς πίνακες. Δεν θα πρέπει να βγουν πρώτα τα αποτελέσματα των ενστάσεων - μας ενημερώνει ο ΑΣΕΠ με καποιο μέιλ; - ή απλά βλέποντας τους οριστικούς θα βγάλουμε συμπέρασμα εαν έγινε ή όχι δεκτή η ένσταση μας; ευχαριστώ!

Θα σας σταλεί και sms αλλά και σχετικό μέηλ σχετικά με την ένσταση που έχετε κάνει και εάν αυτή έτυχε αποδοχής ή όχι... Στον οριστικό πίνακα θα δείτε τη θέση σας μετά την ένσταση!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160915
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 793
Σύνολο: 809

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.