*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2024;  (Αναγνώστηκε 265335 φορές)

Giorg, tonasotger, makisele, Miss06, NoniSm, KoutiPandoras, Travel Girl, aagriezmann, vama και 37 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος galli.cou-cou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • liberté égalité sororité
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1302 στις: Μάιος 12, 2024, 12:36:26 πμ »
Θα σας σταλεί και sms αλλά και σχετικό μέηλ σχετικά με την ένσταση που έχετε κάνει και εάν αυτή έτυχε αποδοχής ή όχι... Στον οριστικό πίνακα θα δείτε τη θέση σας μετά την ένσταση!

 :) ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:45 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΘΗΝΑ07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1303 στις: Μάιος 12, 2024, 09:11:30 πμ »
Καλημέρα στην παρέα.
Απολύτως κατανοητά όσα λέτε.
Εγώ σαν ΕΕΠ θελω να ρωτησω κάτι, χωρίς να σχολιαστώ αρνητικά, εαν γίνεται .....
Οι ΠΕ 70 που επιθυμούν να πάρουν πάλι τουλάχιστον το 1/3 των διορισμών , αυτοί που είναι στη θέση 900 κλπ (λίγο πριν λίγο μετά), πόσα χρόνια προυπηρεσίας έχουν περίπου.
Δηλαδή μήπως να το σκεφτούν αλλιώς ..... υπάρχουν κλάδοι που έχουν ακομα ατομα με παρα  πολλα χρόνια προυπηρεσίας. Δεν θα επρεπε να υπάρχει μια ισορροπία.
Οι συνθήκες τα τελευταία χρόνια ευνοούν τους διορισμούς και τους δασκάλους, αλλα μηπως να υπάρχει και μια δικαιοσύνη. Εχουν χρόνια ακομα καποιοι. Αν και ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ οτι ολοι οσοι καλυπτουν κενα θα πρεπει να διοριζονται, αλλα αφου ειναι ετσι το σύστημα....

ΥΓ Εγω εχω φτασει ταβανι προ πολλου.









Υπό τον κίνδυνο να ακουστώ σα χαλασμένο γραμμόφωνο που λέει όλο τα ίδια, τι περιμένεις να σου πουν;
Υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα (όχι απαραιτήτως αλληλοαποκλειόμενα):

- Τους ενδιαφέρει μόνο η ειδικότητα/βαθμίδα τους, άρα δεν ασχολήθηκαν καν με τους ΕΕΠ
- Προβλέπονται ελάχιστοι διορισμοί στους ΕΕΠ και δεν το λένε υπό τον φόβο ότι μπορεί να υπάρξει ενεργοποίηση τους κι αυτό να αλλάξει (άρα να μειωθούν οι διορισμοί των υπολοίπων κι ανάμεσα τους και της ειδικότητας τους)
- Προβλέπονται ικανοποιητικοί διορισμοί για τους ΕΕΠ κι ελπίζουν μέσω ενεργοποίησης τους αυτό να αλλάξει (κι άρα να αυξηθούν οι διορισμοί των υπολοίπων κι ανάμεσα τους και της ειδικότητας τους) κι άρα δε λένε τίποτα, έτσι ώστε σε περίπτωση που αλλάξει κάτι να μην υπάρξουν αντιδράσεις.

Είναι ξεκάθαρο, ότι όταν δεν καλύπτεται το 100% των κενών και δεν ιδρύονται όλες οι απαραίτητες οργανικές, είναι ο θάνατος σου η ζωή μου. Η ζωή είναι πολύ σκληρή και κυνική για αλτρουισμούς. Κάποιοι επιλέγουν απλά να μη μιλάνε και να ελπίζουν σε πολλούς διορισμούς στην ειδικότητα τους (έστω κι αν ξέρουν πολύ καλά ότι πιθανότατα θα σημαίνει αδικία άλλων ειδικοτήτων). Άλλοι επιλέγουν να μιλούν για τη σημασία της ειδικότητας τους ή του συνόλου των κενών που έχουν κλπ.

Εσύ ρωτάς συνέχεια για τους ΕΕΠ. Σε αγνοούν όλοι, γιατί δεν είναι ΕΕΠ. Ο tolakis ρωτάει συνέχεια για την ειδική. Τον αγνοούν όλοι, γιατί δεν είναι ειδική. Οι ειδικότητες στην πρωτοβάθμια αναφέρονται μόνο και μόνο (και πάλι ως σύνολο), γιατί πάνε πακέτο με δασκάλους και νηπιαγωγούς. Αλλιώς δε θα ασχολούνταν κανένας. Έχεις σκεφτεί πόσες άλλες ειδικότητες υπάρχουν (π.χ. ΠΕ87.ΧΧ) που δεν τις αναφέρει ποτέ κανένας και δεν ασχολείται ποτέ κανένας;

Αποσυνδεδεμένος Misilekart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1304 στις: Μάιος 12, 2024, 12:57:26 μμ »
Καλημέρα στην παρέα.
Απολύτως κατανοητά όσα λέτε.
Εγώ σαν ΕΕΠ θελω να ρωτησω κάτι, χωρίς να σχολιαστώ αρνητικά, εαν γίνεται .....
Οι ΠΕ 70 που επιθυμούν να πάρουν πάλι τουλάχιστον το 1/3 των διορισμών , αυτοί που είναι στη θέση 900 κλπ (λίγο πριν λίγο μετά), πόσα χρόνια προυπηρεσίας έχουν περίπου.
Δηλαδή μήπως να το σκεφτούν αλλιώς ..... υπάρχουν κλάδοι που έχουν ακομα ατομα με παρα  πολλα χρόνια προυπηρεσίας. Δεν θα επρεπε να υπάρχει μια ισορροπία.
Οι συνθήκες τα τελευταία χρόνια ευνοούν τους διορισμούς και τους δασκάλους, αλλα μηπως να υπάρχει και μια δικαιοσύνη. Εχουν χρόνια ακομα καποιοι. Αν και ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ οτι ολοι οσοι καλυπτουν κενα θα πρεπει να διοριζονται, αλλα αφου ειναι ετσι το σύστημα....

ΥΓ Εγω εχω φτασει ταβανι προ πολλου.
Αχ βρήκα άλλον ένα ΕΕΠ μια παρηγοριά βρε παιδί μου συμφωνώ με όσα λες.Οταν λες ταβάνι τι είναι;Μακάρι να γίνει κάτι και με μας...

Αποσυνδεδεμένος Fraoulitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1305 στις: Μάιος 12, 2024, 12:58:44 μμ »
Εγώ πάντως είμαι ειδική, φιλόλογος.περσι 21 άτομα διόρισε.τραγικο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:45 »

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1306 στις: Μάιος 12, 2024, 02:04:17 μμ »
Εγώ πάντως είμαι ειδική, φιλόλογος.περσι 21 άτομα διόρισε.τραγικο



Τα κενά των ΠΕ02 ειδικής με βάση την ανάρτηση του κ. Κατσανόπουλου στις 21/03/24 και με βάση της μεταθέσεις που έγιναν δηλαδή κενα ΣΜΕΑΕ μεταθέσεων και σύνολο μεταθέσεων είναι περίπου 80 πάνω κατω. Αυτά που δόθηκαν ήταν 94 και οι μεταθέσεις ήταν 87 (χωρίς τα ΚΕΔΑΣΥ). Αυτά έχω βρει μέχρι στιγμής. Του χρόνου το τοπίο στην ειδική θα αλλάξει γιατί θα έχουν δικαίωμα μετάταξης οι πρώτοι διορισμένοι. Ελπίζουμε και σε οργανικοτητα σε ΚΕΔΑΣΥ (φέτος συνολικά δόθηκαν 34 κι έγιναν 7 μεταθέσεις σε ΚΕΔΑΣΥ— αριθμός που μπορούμε να κρατήσουμε και για τους αναπληρωτές).



Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1586
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1307 στις: Μάιος 12, 2024, 02:06:40 μμ »
Θέλω να  παρακαλέσω τους συλλόγους ΣΑΚΕΑ... ΠΑΣΥΔΕΕΑ... ΣΑΤΕΑ.... ΠΑΣΕΕΠΕΑ να ενημερώσουν αυτούς που ενδιαφερονται για θέματα ειδικης αγωγης....αν υπάρχει κάτι που αφορά τους διορισμούς σε ΠΕ... ΔΕ... ΕΕΠ και ΕΒΠ αν έχουν γίνει συναντήσεις με το υπουργείο για αυτό το θέμα και τι πρόκειται να κάνουν.
 

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1308 στις: Μάιος 12, 2024, 02:26:55 μμ »
Θέλω να  παρακαλέσω τους συλλόγους ΣΑΚΕΑ... ΠΑΣΥΔΕΕΑ... ΣΑΤΕΑ.... ΠΑΣΕΕΠΕΑ να ενημερώσουν αυτούς που ενδιαφερονται για θέματα ειδικης αγωγης....αν υπάρχει κάτι που αφορά τους διορισμούς σε ΠΕ... ΔΕ... ΕΕΠ και ΕΒΠ αν έχουν γίνει συναντήσεις με το υπουργείο για αυτό το θέμα και τι πρόκειται να κάνουν.

Ο Βούγιας γενικά ασχολείται κι ενημερώνει. Ίσως θα μπορούσε και περισσότερο (να ενημερώνει), αλλά αν σκεφτούμε πως όλοι οι άλλοι είναι ουσιαστικά στο σκοτάδι, κάτι είναι κι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Misilekart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1309 στις: Μάιος 12, 2024, 02:32:09 μμ »
Θέλω να  παρακαλέσω τους συλλόγους ΣΑΚΕΑ... ΠΑΣΥΔΕΕΑ... ΣΑΤΕΑ.... ΠΑΣΕΕΠΕΑ να ενημερώσουν αυτούς που ενδιαφερονται για θέματα ειδικης αγωγης....αν υπάρχει κάτι που αφορά τους διορισμούς σε ΠΕ... ΔΕ... ΕΕΠ και ΕΒΠ αν έχουν γίνει συναντήσεις με το υπουργείο για αυτό το θέμα και τι πρόκειται να κάνουν.
Ευχαριστούμε!

Αποσυνδεδεμένος Fraoulitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1310 στις: Μάιος 12, 2024, 02:47:29 μμ »
mixroula και εγώ στα κεδασυ βασίζονται.αντε να διορίσει και 80.παλι τίποτα δε γίνεται.θα αλλάξουν οι πίνακες του χρόνου και άντε πάλι από την αρχή.

Συνδεδεμένος Giorg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1311 στις: Μάιος 12, 2024, 03:36:26 μμ »
Θα ρίξουν τον αριθμό των δασκάλων όταν ο Γενικός Γραμματέας είναι ΠΕ 70? Λίγη σοβαρότητα....
Σοβαρότητα= neossos, Ioanna, trust.
Υ.Γ. Ποτέ δεν μπορείς να λύσεις ένα πρόβλημα αν σκέφτεσαι με τον ίδιο τρόπο με αυτόν που το δημιούργησε...

Οι ΠΕ86 τι θα έπρεπε να περιμένουμε με Υπουργό πληροφορικό; 1800 αναπληρωτές αλλά 80 μόνιμοι ας πούμε κάθε χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1312 στις: Μάιος 12, 2024, 03:43:21 μμ »
Οι ΠΕ86 τι θα έπρεπε να περιμένουμε με Υπουργό πληροφορικό; 1800 αναπληρωτές αλλά 80 μόνιμοι ας πούμε κάθε χρόνο.

Γυναίκα πρωθυπουργού είχαμε συνάδελφο (όχι απλά πτυχιούχο Πληροφορικής, διορισμένη Πληροφορικό στη Δευτεροβάθμια νομίζω). Το μόνο που έγινε ήταν να πάρει μετάταξη στην Τριτοβάθμια. Η μόνη που "βοήθησε" την ειδικότητα της, ήταν η Ζαχαράκη (τους ΠΕ06). Αυτό που έχω ακούσει (δε θα πω από ποιον), είναι ότι όταν το 90% των στελεχών του υπουργείου (μόνιμοι, αποσπασμένοι) ή έστω σε θέσεις ευθύνης είναι ΠΕ70, ε όλο και κάποιο πρακτικό αποτέλεσμα θα έχει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1313 στις: Μάιος 12, 2024, 04:48:52 μμ »
mixroula και εγώ στα κεδασυ βασίζονται.αντε να διορίσει και 80.παλι τίποτα δε γίνεται.θα αλλάξουν οι πίνακες του χρόνου και άντε πάλι από την αρχή.


Ακόμη και του χρόνου θα πάμε με τους ίδιους. Αλλά έχεις δίκαιο. Με 80 δεν σωζόμαστε

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1314 στις: Μάιος 12, 2024, 05:06:04 μμ »
Οι ΠΕ86 τι θα έπρεπε να περιμένουμε με Υπουργό πληροφορικό; 1800 αναπληρωτές αλλά 80 μόνιμοι ας πούμε κάθε χρόνο.
Το κράτος έχει σχέδιο.
Αναζητά προγραμματιστές και αναλυτές δεδομένων, όχι καθηγητές πληροφορικής.
Αλλά και αν δεν βρει, έχει plan B...
Θα εκπαιδεύσει σεμιναριακώς άλλες ειδικότητες για να πετύχει τον σκοπό της. Κάτι θυμάμαι από την αντίστροφη να είχε γίνει στις αρχές του 21ου αιώνα... 8)
Καλή επιστροφή για αύριο σε όλες και σε όλους.
Υ.Γ. Μήπως τους κωδικούς των εκπαιδευτικών να τους αλλάζαμε από ΠΕ.. σε ΜΠΕ..;
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1586
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1315 στις: Μάιος 12, 2024, 05:36:46 μμ »
Το κράτος έχει σχέδιο.
Αναζητά προγραμματιστές και αναλυτές δεδομένων, όχι καθηγητές πληροφορικής.
Αλλά και αν δεν βρει, έχει plan B...
Θα εκπαιδεύσει σεμιναριακώς άλλες ειδικότητες για να πετύχει τον σκοπό της. Κάτι θυμάμαι από την αντίστροφη να είχε γίνει στις αρχές του 21ου αιώνα... 8)
Καλή επιστροφή για αύριο σε όλες και σε όλους.
Υ.Γ. Μήπως τους κωδικούς των εκπαιδευτικών να τους αλλάζαμε από ΠΕ.. σε ΜΠΕ..;
Κάτι θα ξέρει ο άνθρωπος... τελειόφοιτος του Χάρβαρντ είναι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160949
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 31
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 586

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.