*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2024;  (Αναγνώστηκε 332371 φορές)

0 μέλη και 19 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VALIA VR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1498 στις: Μάιος 24, 2024, 09:36:18 μμ »
Δημοσκοπήσεις πήγαν κι άλλες φορές κουβά. Ιδωμέν
Trust no one, δε μου χαλάς το όνειρο. Ρητορικές οι ερωτήσεις. Μόνο αγανάκτηση εκφράζουν κι όχι απορία. Σκέφτομαι ωστόσο πόσο φυσιολογικό το αντιλαμβανόμαστε και το περιγράφετε κι εσείς αύτο το φαινόμενο.
Εκεί νομίζω ότι χάσαμε την μπάλα σαν κοινωνία.
Στο να αποδεχόμαστε σα φυσιολογικες και αναμενόμενες τέτοιες κατάντιες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:37:34 »

Αποσυνδεδεμένος xristosbad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1499 στις: Μάιος 24, 2024, 09:46:46 μμ »
Πρέπει να βγουν οι οριστικοί πίνακες, να δούνε τη θέση του καθενός, να πέσουν τηλέφωνα για τα δικά μας παιδιά και μετά να βγει η κατανομή. Δεν πιστεύω να θεωρείτε ότι υπάρχει αξιοκρατία ε;
ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟ

Αποσυνδεδεμένος athatsim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Curing_souls

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1501 στις: Μάιος 24, 2024, 11:11:38 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφε,
ΠΕ23 και ΠΕ30 μια χαρά έχει οργανικές...και είναι πολύ λίγοι οι συνάδελφοι που έχουν διοριστεί σε αυτές τις ειδικότητες σε σχέση με τις ανάγκες.Δεν είναι μόνο να κάνουμε ημερίδες και να κλαίμε πάνω απ' το χυμένο γάλα όταν η βία στα σχολεία οργιάζει θέλει διεπιστημονική προσέγγιση καταρτισμένο προσωπικό κοινωνικούς λειτουργούς και ψυχολόγους σε κάθε σχολείο!Τώρα αν θέλουμε να κάνουμε απλά panic buttons για το bullying όπως για την κακοποίηση γυναικών λυπάμαι αλλά αυτά δεν είναι λύσεις είναι να χαμε να λέγαμε και αερολογιες για να μην πω αλλά χειρότερα...όταν σκοτωνόμαστε έξω από αστυνομικά τμήματα και γίνονται τα τέρατα μέσα στα σχολεία είναι αργά λυπάμαι...

Σε εσας θα μπορούσαν να γίνουν συνάδελφε πράγματι εχετε καλύτερη μοιρα απο τους υπόλοιπους κλάδους. Εγω ειμαι Πε25.. και νομίζω ουτε οι ΕΒΠ εχουν οργανικά αυτη τη στιγμή. Οπως και να χει.. Εύχομαι το καλύτερο για όλους...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:37:34 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1502 στις: Μάιος 24, 2024, 11:15:14 μμ »
Δημοσκοπήσεις πήγαν κι άλλες φορές κουβά. Ιδωμέν
Trust no one, δε μου χαλάς το όνειρο. Ρητορικές οι ερωτήσεις. Μόνο αγανάκτηση εκφράζουν κι όχι απορία. Σκέφτομαι ωστόσο πόσο φυσιολογικό το αντιλαμβανόμαστε και το περιγράφετε κι εσείς αύτο το φαινόμενο.
Εκεί νομίζω ότι χάσαμε την μπάλα σαν κοινωνία.
Στο να αποδεχόμαστε σα φυσιολογικες και αναμενόμενες τέτοιες κατάντιες.

Θα έλεγα πολλά, αλλά έχουμε πει να μη μιλάμε πολιτικά στο νήμα αυτό. Υποθέτω καταλαβαίνετε όλοι.

Αποσυνδεδεμένος mapdsk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1503 στις: Μάιος 25, 2024, 02:18:36 μμ »
@neossos οι εκπρόσωποι μας πετάνε χαρταετό.. Μετά από πιέσεις όλων μας προς αυτούς ολως τυχαίως έβγαλαν την ανακοίνωση... Θα έρθει η στιγμή που θα μας χρειαστούν κ τότε ούτε εμείς θα είμαστε εκεί...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1504 στις: Μάιος 25, 2024, 03:29:00 μμ »
@neossos οι εκπρόσωποι μας πετάνε χαρταετό.. Μετά από πιέσεις όλων μας προς αυτούς ολως τυχαίως έβγαλαν την ανακοίνωση... Θα έρθει η στιγμή που θα μας χρειαστούν κ τότε ούτε εμείς θα είμαστε εκεί...
Με μία διαφορά όμως. Οι "εκπρόσωποι σας" δεν έχουν κανένα όφελος από το γεγονός ότι σας εκπροσωπούν. Οι αιρετοί παίρνουν μείωση ωραρίου. Οι αιρετοί ΚΥΣΔΕ/ΚΥΣΠΕ δε μπαίνουν καν σε τάξη. Αυτοί είναι σε ένα Δ.Σ. συλλόγου αναπληρωτών. Ούτε επίδομα παίρνουν, ούτε μείωση ωραρίου, ούτε τίποτα.  Δεν καταλαβαίνω λοιπόν από πού προκύπτει ότι σας "χρωστάνε" κάτι και δε θα τους ανταποδώσετε όταν έρθει η ώρα. Τι ακριβώς θα τους κάνετε δηλαδή; Το μόνο που μπορείτε να τους κάνετε, είναι να μην τους ψηφίσετε ως αιρετούς, αν βάλουν υποψηφιότητα (αφού διοριστούν).

Οι σύλλογοι αναπληρωτών είναι τα μέλη τους, όχι το Δ.Σ. τους. Έχουμε μια τάση όλοι να θεωρούμε ότι με το να ψηφίσουμε ή να πληρώσουμε μια συνδρομή, τελειώσαμε. Από δω και πέρα, τρέχα εσύ για μένα κι εγώ θα κάθομαι και θα κάνω κριτική. Κι όταν οργανώνονται διαμαρτυρίες, από τα μέλη πηγαίνουν 20-30 άτομα κι οι υπόλοιποι είναι για καφέ.

Αποσυνδεδεμένος Mr.Kyr.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1505 στις: Μάιος 25, 2024, 03:54:15 μμ »
@neossos οι εκπρόσωποι μας πετάνε χαρταετό.. Μετά από πιέσεις όλων μας προς αυτούς ολως τυχαίως έβγαλαν την ανακοίνωση... Θα έρθει η στιγμή που θα μας χρειαστούν κ τότε ούτε εμείς θα είμαστε εκεί...

Δεν θυμάμαι να έβγαλε καμία ανακοίνωση η ΔΟΕ ή η ΟΛΜΕ για διορισμούς. Σε ποιους εκπροσώπους αναφέρεσαι; Κι αν δεχτώ ότι ο ΠΑΣΑΔ, η ΠΕΑΔ κλπ είναι οι εκπρόσωποί σας, διάβασε προσεκτικά αυτό που σου έγραψε ο trust. Ίσα ίσα θα έπρεπε να είμαστε όλοι ευγνώμονες στους συλλόγους που μας "εκπροσωπούν" χωρίς κανένα όφελος, όταν οι ομοσπονδίες είναι εξαφανισμένες. Αλλιώς κανείς μας δεν θα είχε διοριστεί μέχρι σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος daskalos2365

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1506 στις: Μάιος 25, 2024, 03:55:08 μμ »
@neossos οι εκπρόσωποι μας πετάνε χαρταετό.. Μετά από πιέσεις όλων μας προς αυτούς ολως τυχαίως έβγαλαν την ανακοίνωση... Θα έρθει η στιγμή που θα μας χρειαστούν κ τότε ούτε εμείς θα είμαστε εκεί...
Όπως χρόνια τώρα δεν είστε και δεν στηρίζετε τους συλλόγους σας.  Πολλοί κάθονται και απαιτούν και ούτε καν είναι εγγεγραμμένα μέλη σε συλλόγους αναπληρωτών. Επαναστάτες του καναπέ. Μακάρι να ήταν οι σύλλογοι πιο δυνατοί. Σπαταλάνε από τον προσωπικό τους χρόνο πολλά άτομα και δεν έχουν καμία υποστήριξη από εμάς. Ξέρουμε μόνο να κουνάμε το δάχτυλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2024, 04:10:06 μμ από daskalos2365 »

Αποσυνδεδεμένος mapdsk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1507 στις: Μάιος 25, 2024, 06:34:32 μμ »
@daskalos2365 αν μιλάς προσωπικά για μένα θα σου πω ότι βδεν ανήκω καν στην κατηγορία συναδέλφων που αναφέρεις.. γι αυτό απαιτώ.. χωρίς να εχω κανένα προσωπικό όφελος όταν ήταν τα πρώτα μέλη του συλλόγου μας και απεργουσα κ μαζί τους ήμουν έξω από την βουλή που έκαιγαν βαλίτσες... Δεν είχα όφελος γιατί ήξερα ότι δεν θα έρθει ο διορισμός μου σύντομα.. θεώρησα υποχρέωση μου όμως να τους στηρίξω γιατί έτσι θα ήθελα όταν έρθει η σειρά μου να κάνουν κ για μένα.. συνεπώς δεν κουνάω μόνο το δάχτυλο... Για να εκφράζομαι έτσι με αγανάκτηση ναιε ενοχλεί η παθητικότητα του συλλόγου.. και τότε τα παιδιά από τον προσωπικό τους χρόνο σπαταλουσαν για όλους μας.. και ναι κ ψηφίζω και πληρώνω συνδρομή κ ακόμα και αν διοριστω θα συνεχίζω να πληρώνω...

Αποσυνδεδεμένος mapdsk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1508 στις: Μάιος 25, 2024, 06:40:34 μμ »
@trust απάντησα παραπάνω στον συνάδελφο γι αυτά που λες... Όσο για τους συνδικαλιστές θα συμφωνήσω με όσα γράφεις κ φυσικά έχω έρθει σε επαφή με αρκετούς τόσα χρόνια εξηγώντας τους για πιο λόγο εκλαιγονται... Επειδή μάλλον φάνηκε κάπως αυτό π έγραψα να σημειώσω πως σκοπός μου δεν ήταν να προκαλέσω αντιδράσεις εναντίον μου, καθώς αν ανήκα στις κατηγορίες που αναφέρατε προφανώς κ δεν θα μίλαγα... Για να μιλάω όμως σημαίνει πως έχω προσπαθήσει σαν μέλος ακόμα κ όταν δεν είχα όφελος. Κ ως εκπροσώπους μας δεν εννοώ  προφανώς μόνο Πασαδ Πεαδ κλπ.. σύλλογοι είναι οι τοπικοί κάθε περιοχής.. σύλλογοι είναι ο Πασαδ η Πεαδ ο Πασαν. Εκπρόσωποι όπως προανέφερες είναι οι αιρετοί... Προς όλους αναφέρομαι κ εννοώ ξεκάθαρα το θέμα των ψήφων...

@Mr.Kyr. Ευγνώμονες είμαστε σε οποιονδήποτε δεν τρέχει μόνο όταν είναι για προσωπικό του όφελος. Κ για να πάω συγκεκριμένα στον Πασαδ τότε τα παιδιά έτρεχαν για όλους μας. Περίμεναν τον διορισμό τους αλλά διεκδικούσαν κ για τους αναπληρωτές. Μια χρονιά δεν θυμάμαι συγκεκριμένα ποια χάρη στη δική τους παρέμβαση η παράλληλη στήριξη μπήκε από την α φάση ενώ σκόπευαν να τη στείλουν στη β φάση... Σε καθετί που έκαναν είχαν ανακοίνωση. Και ξαναλέω αυτοί τότε που έτρεχαν για τους αναπληρωτές ήταν αυτοί που παρά το προσοντολογιο θα είχαν σίγουρο διορισμό. Ο συγκεκριμένος σύλλογος δεν έχει την πυγμή που είχε κάποτε. Άποψη μου.. κ δεν θεωρώ τυχαίο το γεγονός ότι έβγαλαν ανακοίνωση μετά από πιέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2024, 07:11:45 μμ από mapdsk »

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1509 στις: Μάιος 25, 2024, 07:11:34 μμ »
Συνάδελφοι νομίζω πως συμφωνούμε απόλυτα στο ότι πρέπει να υπάρχει και ουσιώδης στήριξη από τα μέλη ούτως ώστε τα Δ.Σ. να έχουν μεγαλύτερη δύναμη (και έχω στηλιτεύσει πολλές φορές την αδιαφορία της πλειοψηφίας των αναπληρωτών), όμως θεωρώ πως τον τελευταίο καιρό και οι δύο πλευρές έχουν παραδώσει τα όπλα. Και αυτό δεν μπορεί να έχει μοναδική αιτία την έλλειψη στήριξης από τα μέλη (τόσο μεγαλύτερη ήταν πια στο παρελθόν;), αλλά οφείλεται κυρίως σε άλλους παράγοντες που καλό θα ήταν να μην τους αναπτύξουμε παραπάνω (μπορείτε όμως να τους φανταστείτε).

Εξάλλου υπάρχουν σύλλογοι και σύλλογοι. Δείτε, για παράδειγμα, πώς διεκδικεί η ΠΕΝΑΦΑ. Έχει ήδη κανει αρκετές διά ζώσης συναντήσεις στο Υπουργείο Παιδείας, βγάζει συνεχώς ανακοινώσεις υπενθυμίζοντας τα αιτήματά της τα οποία εντάσονται σε ένα καλά δουλεμένο πλαίσιο διεκδικήσεων για την ενίσχυση του μαθήματος της φυσικής αγωγής (εισαγωγή στο νηπιαγωγείο, αύξηση των ωρών στα δημοτικά και τη δευτεροβάθμια με επιχειρήματα για τη σημασία του μαθήματος στην πρόληψη της παχυσαρκίας, μαθήματα κολύμβησης και ολυμπιακής παιδείας, ίδρυση αθλητικών σχολείων, θέματα ειδικής αγωγής κλπ.) και κάνει συναντήσεις ακόμα και με άλλα κόμματα τα οποία θα μπορούσαν να υιοθετήσουν κάποια από τα αιτήματα στο πρόγραμμά τους. Κατά τη γνώμη μου είναι ένα υπόδειγμα αγωνιστικού συλλόγου και θα έπρεπε να είναι πρότυπο για τους υπόλοιπους.

Είναι άραγε περισσότερο μαχητικοί οι αναπληρωτές ΠΕ11 και λιγότερο "επαναστάτες του καναπέ" από τους δασκάλους; Ή απλώς στο Δ.Σ. βρέθηκαν οι κατάλληλοι άνθρωποι που έχουν όρεξη (ή οποιοδήποτε άλλο κίνητρο) για να εκπροσωπήσουν τον κλάδο τους με τον πιο αποτελεσματικό τρόπο;

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2024, 07:55:35 μμ από neossos »

Αποσυνδεδεμένος Galactica

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024;
« Απάντηση #1511 στις: Μάιος 25, 2024, 08:33:30 μμ »
Esos: Διορισμοί εκπαιδευτικών: Δεν ισχύει το 1:1 για τους εκπαιδευτικούς απαντούν στελέχη των υπουργείων Οικονομίας και Εσωτερικών

Μια ιστοσελίδα που πριν 2 χρόνια δημοσίευε ανώνυμο άρθρο με τίτλο "Διορισμοί εκπαιδευτικών: Με γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ από το 2023" διαψεύδει με τον ίδιο ανώνυμο τρόπο δύο βασικές έγκυρες πηγές πληροφόρησης που έχουμε τα τελευταία χρόνια: Patreas και Μπράτης.

Θα πάνε κι αυτοί στα ανεπιθύμητα όπως το alfavita με τα Golearn πακέτα τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2024, 08:37:30 μμ από Galactica »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162206
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.