*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμός στην Α' Κεφαλληνίας  (Αναγνώστηκε 8008 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός στην Α' Κεφαλληνίας
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 02, 2023, 05:43:20 μμ »
ΜΤΠΥ σημαίνει Μετοχικό Ταμείο Πολιτικών Υπαλλήλων και καλύπτει τους Πολιτικούς Υπαλλήλους του Δημοσίου Τομέα και τους εκπαιδευτικούς.

Αυτό ισχύει για όλα τα έτη ή μόνο το πρώτο; Ξέρω ότι τον πρώτο χρόνο έχουμε αυξημένες κρατήσεις, αλλά για 770 ευρώ ΔΕΝ αξίζει να ξεσπιτώνεσαι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμός στην Α' Κεφαλληνίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:10:15 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός στην Α' Κεφαλληνίας
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 02, 2023, 05:44:57 μμ »
Αυτό ισχύει για όλα τα έτη ή μόνο το πρώτο; Ξέρω ότι τον πρώτο χρόνο έχουμε αυξημένες κρατήσεις, αλλά για 770 ευρώ ΔΕΝ αξίζει να ξεσπιτώνεσαι...

Για το πρώτο.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός στην Α' Κεφαλληνίας
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 02, 2023, 07:05:27 μμ »
Οι μεγάλες κρατήσεις για ΜΤΠΥ νεοδιόριστου είναι για τον πρώτο χρόνο. Όμως, κάθε εκπαιδευτικός έχει κρατήσεις ΜΤΠΥ και τα επόμενα χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός στην Α' Κεφαλληνίας
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 02, 2023, 07:12:12 μμ »
Αυτό ισχύει για όλα τα έτη ή μόνο το πρώτο; Ξέρω ότι τον πρώτο χρόνο έχουμε αυξημένες κρατήσεις, αλλά για 770 ευρώ ΔΕΝ αξίζει να ξεσπιτώνεσαι...
Στα χρόνια των μνημονίων ο νεοδιόριστος ήταν κολλημένος στο ΜΚ1 τα δύο πρώτα χρόνια με αρχικό μισθό 660€ καθαρά (χωρίς παιδιά).
Στην παραμεθόριο τα 660€, γινόταν 730€. Με αυτόν τον μισθό διορίστηκα το 2014 και ΑΞΙΖΕ. Μόνο τον πρώτο χρόνο είναι λίγο ζόρικα.
Τον δεύτερο χρόνο τα 730€, γινόταν 830€ και τον τρίτο χρόνο 850€. Σύντομα έφτασα κοντά στα 1000€ επειδή μέτρησαν τα ΜΚ προ διορισμού.
Αργότερα με το μεταπτυχιακό έφτασα τα 1100€. Αν δεν είχα αποδεχτεί τον διορισμό, τώρα δεν θα είχα αυτόν τον μισθό!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2023, 07:16:26 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμός στην Α' Κεφαλληνίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:10:15 »

Αποσυνδεδεμένος Marigo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 481
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός στην Α' Κεφαλληνίας
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 02, 2023, 10:29:12 μμ »
Μα τα μισθολογικα κλιμάκια αναγνωριζονται κατευθείαν. Γιατί χρειάστηκε τόσος καιρός να σου τα περάσουν;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός στην Α' Κεφαλληνίας
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 02, 2023, 10:35:32 μμ »
Μα τα μισθολογικα κλιμάκια αναγνωριζονται κατευθείαν. Γιατί χρειάστηκε τόσος καιρός να σου τα περάσουν;
Γιατί στον καιρό των μνημονίων όσο ήμουν δόκιμος δεν μετρούσαν οι 48 μήνες που είχα στο δημόσιο πριν από τον διορισμό.
Αργότερα ευτυχώς σταμάτησε να ισχύει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός στην Α' Κεφαλληνίας
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 03, 2023, 03:03:45 μμ »
Οι μεγάλες κρατήσεις για ΜΤΠΥ νεοδιόριστου είναι για τον πρώτο χρόνο. Όμως, κάθε εκπαιδευτικός έχει κρατήσεις ΜΤΠΥ και τα επόμενα χρόνια.
Εγώ πάντως έχω να πω ότι τα 74,67 ευρώ που πληρώνω τώρα για το Μετοχικό Ταμείο (διορισμένη από το 2019 & με αρκετή προυπηρεσία) δεν το λες και μικρό ποσό.
Κι αν μιλήσω και για τις κρατήσεις/εισφορές ΕΦΚΑ, για την εισφορά αλληλεγγύης, για την εισφορά για την καταπολέμηση της ανεργίας κλπ. ανοησίες, το πληρωτέο προς εμέ ποσό δεν το θεωρώ ικανοποιητικό...
Αν δεν διοριστεί κάποιος στον τόπο του, είναι πολλά τα έξοδα για 2 συνεχή χρόνια, με τις υπάρχουσες συνθήκες...!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός στην Α' Κεφαλληνίας
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 03, 2023, 03:54:01 μμ »
Αυτό ισχύει για όλα τα έτη ή μόνο το πρώτο; Ξέρω ότι τον πρώτο χρόνο έχουμε αυξημένες κρατήσεις, αλλά για 770 ευρώ ΔΕΝ αξίζει να ξεσπιτώνεσαι...
Συμφωνώ ότι δεν αξίζει να ξεσπιτώνεσαι για τόσα χρήματα. Στη δική μου ειδικά ειδικότητα, ΠΕ 06, που υπάρχουν μπόλικες διέξοδοι (δε συμπεριλαμβάνω τα Κέντρα Ξένων Γλωσσών αν είναι κάποιος υπάλληλος,  θεωρώ είναι πολύ λίγα τα χρήματα) δε θα έφευγα από το σπίτι μου για τόσα χρήματα. Άσε που δεν ξέρεις πότε θα καταφέρεις να φύγεις από τον τόπο διορισμού αν το θέλεις.
Υ.Γ. Εύχομαι μια καλή τοποθέτηση!

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός στην Α' Κεφαλληνίας
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 04, 2023, 05:03:03 μμ »
Αληθεύει ότι οι ειδκότητες δυσκολέυονται πολύ να μετατεθούν κοντά στον τόπο διαμονής τους σε σχέση με τους δασκάλους;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός στην Α' Κεφαλληνίας
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 04, 2023, 05:51:24 μμ »


Αληθεύει ότι οι ειδκότητες δυσκολέυονται πολύ να μετατεθούν κοντά στον τόπο διαμονής τους σε σχέση με τους δασκάλους;

Φυσικά και αληθεύει.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός στην Α' Κεφαλληνίας
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 10, 2023, 01:51:07 μμ »
Μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι το ΚΤΕΛ του νομού μου δεν έχει δρομολόγιο για την Κεφαλονιά. Το δε ΚΤΕΛ Κεφαλονιάς έχει ως υπεραστικό μόνο ένα: Αργοστόλι, Σάμη, Πάτρα και Αθήνα. Θεωρώ ότι η συγκοινωνία με ΚΤΕΛ είναι χαμένη υπόθεση, καθώς μένω στο Νομό Θεσσαλονίκης. Τα δε αεροπορικά εισιτήρια είναι στο Θεό τις περισσότερες ημέρες και δε βρίσκεις πάντα βολική ημερομηνία επιστροφής, άσε που οι πτήσεις είναι με ανταπόκριση. Γι'αυτό με έπιασε το σύστημα και βρέθηκα στην Κεφαλονιά. Είναι σχετικά δυσπρόσιτος προορισμός. Με αυτοκίνητο βολεύει το πλοίο από την Πάτρα. Η άλλη εναλλακτική από το Φισκάρδο σε βγάζει στο πάνω μέρος του νησιού, Αγ. Ευφημία, Άσσο κοκ και δεν ξέρω τι λέει το οδικό δίκτυο.

Πώς μπορώ να έρθω σε επαφή με άλλους νεοδιόριστους ώστε να μετακινούμαστε ομαδικά αν τοποθετηθούμε στην ίδια σχολική μονάδα; Στη ΔΕ με πόσες ώρες διδασκαλίας ξεκινάμε; Επειδή τα αγγλικά είναι 2 ώρες στο Γυμνάσιο και Β -Γ Λυκείου και 3 στην Α' Λυκείου, υπάρχει πιθανότητα να κληθώ να συμπληρώνω αλλού ή μας γίνεται 2η ανάθεση; Αν ναι, ποια μαθήματα;

Τέλος, όσοι διοριστήκαμε το 2023 θα πρέπει να παρακολουθήσουμε την εισαγωγική επιμόρφωση του ΙΕΠ; Είναι δύσκολη/χρονοβόρα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2023, 02:08:01 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός στην Α' Κεφαλληνίας
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 10, 2023, 02:31:43 μμ »
Μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι το ΚΤΕΛ του νομού μου δεν έχει δρομολόγιο για την Κεφαλονιά. Το δε ΚΤΕΛ Κεφαλονιάς έχει ως υπεραστικό μόνο ένα: Αργοστόλι, Σάμη, Πάτρα και Αθήνα. Θεωρώ ότι η συγκοινωνία με ΚΤΕΛ είναι χαμένη υπόθεση, καθώς μένω στο Νομό Θεσσαλονίκης. Τα δε αεροπορικά εισιτήρια είναι στο Θεό τις περισσότερες ημέρες και δε βρίσκεις πάντα βολική ημερομηνία επιστροφής, άσε που οι πτήσεις είναι με ανταπόκριση. Γι'αυτό με έπιασε το σύστημα και βρέθηκα στην Κεφαλονιά. Είναι σχετικά δυσπρόσιτος προορισμός. Με αυτοκίνητο βολεύει το πλοίο από την Πάτρα. Η άλλη εναλλακτική από το Φισκάρδο σε βγάζει στο πάνω μέρος του νησιού, Αγ. Ευφημία, Άσσο κοκ και δεν ξέρω τι λέει το οδικό δίκτυο.

Πώς μπορώ να έρθω σε επαφή με άλλους νεοδιόριστους ώστε να μετακινούμαστε ομαδικά αν τοποθετηθούμε στην ίδια σχολική μονάδα; Στη ΔΕ με πόσες ώρες διδασκαλίας ξεκινάμε; Επειδή τα αγγλικά είναι 2 ώρες στο Γυμνάσιο και Β -Γ Λυκείου και 3 στην Α' Λυκείου, υπάρχει πιθανότητα να κληθώ να συμπληρώνω αλλού ή μας γίνεται 2η ανάθεση; Αν ναι, ποια μαθήματα;

Τέλος, όσοι διοριστήκαμε το 2023 θα πρέπει να παρακολουθήσουμε την εισαγωγική επιμόρφωση του ΙΕΠ; Είναι δύσκολη/χρονοβόρα;
Κοίταξε, και το πλοίο από Πάτρα στη Σάμη θα σε βγάλει, που βρίσκεται στα βόρεια του νησιού (εντάξει, όχι τόσο βόρεια), αλλά θα πρέπει να διασχίσεις τον Αίνο, κάτι που τον χειμώνα δεν είναι κι ό, τι καλύτερο. Εγώ πάντα χρησιμοποιούσα το πλοίο από Κυλλήνη, που βγάζει στον Πόρο & μόνο 1 φορά είχα πάει από Πάτρα. Το οδικό δίκτυο, γενικά στην Κεφαλονιά, δεν είναι πολύ καλό & απαιτεί προσοχή.
Επίσης, μου φαίνεται πολύ πιθανό να τοποθετηθείς σε παραπάνω από ένα σχολεία, λόγω της ειδικότητάς σου, από τη στιγμή που και οι φιλόλογοι (που έχουν περισσότερα αντικείμενα) τοποθετούνται σε 2 σχολεία. Ασφαλώς και μπορείς να πάρεις β΄ανάθεση την Ιστορία, ας πούμε, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό θα είναι εφικτό, δηλ. αν οι παλαιότεροι ξενόγλωσσοι (που δεν θέλουν να μετακινούνται σε πολλά σχολεία & που τους αβαντάρουν σ' αυτό οι Δ/ντές) θα σου δώσουν ώρες.
Αλήθεια, γνωρίζεις καθόλου πού έχει οργανικά κενά στο νησί;;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός στην Α' Κεφαλληνίας
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 10, 2023, 03:28:27 μμ »
Αληθεύει ότι οι ειδκότητες δυσκολέυονται πολύ να μετατεθούν κοντά στον τόπο διαμονής τους σε σχέση με τους δασκάλους;
Ναι, ειδικά αν εισαι απο Θεσσαλονικη

Αποσυνδεδεμένος Aquarius83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμός στην Α' Κεφαλληνίας
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 10, 2023, 04:04:11 μμ »
Δύσκολη η μετάθεση και για όσους είμαστε από Θεσσαλία. :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 344
Σύνολο: 345

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.