*

Αποστολέας Θέμα: Η εκπαίδευση στο μέλλον..  (Αναγνώστηκε 9690 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Η εκπαίδευη στο μέλλον..
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 14, 2023, 06:39:38 μμ »
Δεν μου λες για τους άλλους "κολλεγιαρχες" με το τζιρο του 1 δισ + ευρώ δεν έχει κλάμα...?

https://www.ieidiseis.gr/paixnidia-eksousias/149316/pano-apo-3-disekatommyria-plironoun-kathe-xrono-oi-goneis-gia-ti-dorean-paideia


Το θέμα είναι να τα οικονομήσουν οι εγχώριοι κολλεγιάρχες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η εκπαίδευση στο μέλλον..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:34:56 »

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Η εκπαίδευση στο μέλλον..
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 14, 2023, 10:01:04 μμ »
<a href="https://www.youtube.com/v/l_htSPGAY7I" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/l_htSPGAY7I</a>

ανάμεσα σε όλα τα άλλα, charter school στην Αμερική σημαίνει επίσης εύκολη πρόσληψη χωρίς προϋπηρεσία για τους νέους πτυχιούχους και υψηλότερο αρχικό μισθό από το δημόσιο (αλλά σχεδόν σταθερό στην πορεία)
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Η εκπαίδευη στο μέλλον..
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 14, 2023, 10:48:59 μμ »
Δεν μου λες για τους άλλους "κολλεγιαρχες" με το τζιρο του 1 δισ + ευρώ δεν έχει κλάμα...?

https://www.ieidiseis.gr/paixnidia-eksousias/149316/pano-apo-3-disekatommyria-plironoun-kathe-xrono-oi-goneis-gia-ti-dorean-paideia
Κλαίει με μαύρο δάκρυ ο Σκουρής. Η ευαισθησία του με συγκλονίζει. :'(

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Η εκπαίδευση στο μέλλον..
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 25, 2023, 07:18:49 μμ »
Περαστικά... ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η εκπαίδευση στο μέλλον..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:34:56 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η εκπαίδευση στο μέλλον..
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 25, 2023, 08:01:23 μμ »
Περαστικά... ;D

αχαχαχα , τι περαστικά ;;;; για να μείνουν ήρθαν ! τουλάχιστον δυο χρόνια, για τέσσερα παίζει λόγω αιγαιου, οικονομικών (σφοδρά) και κάποιων δηλωσεων που έγιναν από επίσημα χείλη και προϋποθέτουν αλλαγή συντάγματος νωρίτερα... δεν γίνονται τυχαία.
μετα την προσεκτική (για όσους το έπιασαν τα τεσσερα χρόνια) δόμηση κράτους επιτελικού (παιδεια και αλλού - όχι μονο από ημετέρους, αλλά και βολεμένους , όπως ειπα και άλλη φορά και βλεπω να πέφτω μέσα από τη ρητορική τους πριν καν κάνουν αναληψη μερικοί  νέοι πχ ΔΣΜ, χαρούμενοι εκτος τάξης και με εξουσίες μπόλικες - και αυξήσεις που θα ειναι οι μονοι που θα πάρουν) καλημέρες από αύριο ! τα καλυτερότερα έρχονται

χαίρομαι που κάποιοι σε άλλο νήμα λένε ότι είναι συζητήσιμος ο επόμενος, αχαχαχα (είναι συμπαθητικός) . νομίζουν ότι θα συζητανε και δεν είναι ΙΔΙΑ και πιο σκληρή (και από τα σποτ και από τη ρητορική και τους ημετερους δημοσιογραφίσκους) η πολιτική που θα εφαρμοστεί ΑΠΑΡΕΓΚΛΙΤΑ και αποφασιστικά. κάποιοι δεν καταλαβαίνουν , τι να πω. ας κρατάνε και τσουβάλια για αυξήσεις . δυστυχώς αυτά που προσωπικά θα περίμενα για δικαιότερη μηχανοργανωση πχ κλπ προβλέπω ότι θα είναι εργαλείο για δυσάρεστα πράματα. αν είναι για εξορθολογισμο, είμαι σαφώς υπέρ και ριζοσπαστικά. αλλά δεν το βλέπω. εξάλλου θα μπορούσε να τα κάνει ο pierre και από εκει που ήταν (δεν έκανε καιν πάααααρα πολλά με την ψηφιοποίηση της γραφειοκρατίας και με 30 χρονια καθυστέρηση). μακάρι να βγω ψεύτης. αλλά θα ολοκληρωθεί η λαίλαπα (με βαμβάκι ή χωρίς αγνοώ).

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Η εκπαίδευση στο μέλλον..
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 25, 2023, 08:24:43 μμ »
This is Sparta...!!! ;D

αχαχαχα , τι περαστικά ;;;; για να μείνουν ήρθαν ! τουλάχιστον δυο χρόνια, για τέσσερα παίζει λόγω αιγαιου, οικονομικών (σφοδρά) και κάποιων δηλωσεων που έγιναν από επίσημα χείλη και προϋποθέτουν αλλαγή συντάγματος νωρίτερα... δεν γίνονται τυχαία.
μετα την προσεκτική (για όσους το έπιασαν τα τεσσερα χρόνια) δόμηση κράτους επιτελικού (παιδεια και αλλού - όχι μονο από ημετέρους, αλλά και βολεμένους , όπως ειπα και άλλη φορά και βλεπω να πέφτω μέσα από τη ρητορική τους πριν καν κάνουν αναληψη μερικοί  νέοι πχ ΔΣΜ, χαρούμενοι εκτος τάξης και με εξουσίες μπόλικες - και αυξήσεις που θα ειναι οι μονοι που θα πάρουν) καλημέρες από αύριο ! τα καλυτερότερα έρχονται

χαίρομαι που κάποιοι σε άλλο νήμα λένε ότι είναι συζητήσιμος ο επόμενος, αχαχαχα (είναι συμπαθητικός) . νομίζουν ότι θα συζητανε και δεν είναι ΙΔΙΑ και πιο σκληρή (και από τα σποτ και από τη ρητορική και τους ημετερους δημοσιογραφίσκους) η πολιτική που θα εφαρμοστεί ΑΠΑΡΕΓΚΛΙΤΑ και αποφασιστικά. κάποιοι δεν καταλαβαίνουν , τι να πω. ας κρατάνε και τσουβάλια για αυξήσεις . δυστυχώς αυτά που προσωπικά θα περίμενα για δικαιότερη μηχανοργανωση πχ κλπ προβλέπω ότι θα είναι εργαλείο για δυσάρεστα πράματα. αν είναι για εξορθολογισμο, είμαι σαφώς υπέρ και ριζοσπαστικά. αλλά δεν το βλέπω. εξάλλου θα μπορούσε να τα κάνει ο pierre και από εκει που ήταν (δεν έκανε καιν πάααααρα πολλά με την ψηφιοποίηση της γραφειοκρατίας και με 30 χρονια καθυστέρηση). μακάρι να βγω ψεύτης. αλλά θα ολοκληρωθεί η λαίλαπα (με βαμβάκι ή χωρίς αγνοώ).

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η εκπαίδευση στο μέλλον..
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 25, 2023, 08:36:08 μμ »
This is Sparta...!!! ;D

όταν κόμμα έχει ισχυρή αυτοδυναμία και κουμαντάρει όπως γουστάρει (με ψεματάκια, μπάλες για μηλαράκια, βόλεϊ και την εξέδρα φυσικά)  , τα λοιπά τη βουλή ειναι για αυτό θόρυβος, όπως και την προηγούμενη 4ετία. η ρητορική αυτή είναι για να κάνει ανενοχλητη όπως και πριν τη δουλειά της με κάλυμμα άλλες κουβεντούλες . συνέχισε κι εσύ

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Η εκπαίδευση στο μέλλον..
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 25, 2023, 08:55:14 μμ »
Ναι τους έπιασε ο κοιλόπονος για τους  Σπαρτιάτες...ενω ο άλλος συγκυβερνούσε με τον Πανό Καμμενο 5 χρόνια... Που έκανε τρισάγια στην Σαλαμίνα... ;D

https://www.news247.gr/politiki/kammenos-sti-salamina-vrachonisides-fontamentalismos-kai-epikes-fotografies.6374923.html


Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η εκπαίδευση στο μέλλον..
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 25, 2023, 09:05:32 μμ »
Ναι τους έπιασε ο κοιλόπονος για τους  Σπαρτιάτες...ενω ο άλλος συγκυβερνούσε με τον Πανό Καμμενο 5 χρόνια... Που έκανε τρισάγια στην Σαλαμίνα... ;D

τι σχέση έχουν αυτά με το νήμα σήμερα μάλιστα;

σημείωση : όταν ήταν υπουργός εσωτερικών ο κούλης, έγιναν οι διαθεσιμότητες. εσωτερικων πλέον η κεραμέως . αναμένω συγκινήσεις  κατά το σποτάκι "αξιολόγηση παντού" (την μπλε , όχι την κανονική ε; )

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Η εκπαίδευση στο μέλλον..
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 25, 2023, 09:11:24 μμ »
Εγώ είμαι

α) Με την ΕΒΕ
β) Την αξιολόγησή των εκπαιδευτικών και παντού στο Δημόσιο
γ) Τον γραπτό διαγωνισμό για την επιλογή προσωπικού στο Δημόσιο και την Εκπαίδευση

Όλα πλην το γραπτό στην εκπαίδευση τα ξεκίνησε η ΝΔ...ελπίζω σύντομα και το τελευταίο... ;)



 

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η εκπαίδευση στο μέλλον..
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 25, 2023, 09:31:26 μμ »
Εγώ είμαι

α) Με την ΕΒΕ
β) Την αξιολόγησή των εκπαιδευτικών και παντού στο Δημόσιο
γ) Τον γραπτό διαγωνισμό για την επιλογή προσωπικού στο Δημόσιο και την Εκπαίδευση

Όλα πλην το γραπτό στην εκπαίδευση τα ξεκίνησε η ΝΔ...ελπίζω σύντομα και το τελευταίο... ;)

εκτος τόπου και χρόνου - όχι τόσο επί της ουσίας (και αυτής για μερικά) όσο για τις στρεβλωσεις και τη μη λειτουργικοτητα του τρόπου που εφαρμόστηκαν ΟΛΑ όσα αναφέρεις ! εχεις σίγουρα σχέση με την εκπαίδευση πρακτικά πέρα από τα θεωρητικά;

πχ (γ) και εγώ είμαι υπερ του γραπτού, δεν είναι οι κρατούντες όμως: τίποτα δεν έχεις καταλάβει... ούτε φυσικά τον επανέφεραν , ούτε κανέναν εξ όσων γνωρίζω - ας πει κάποιος- από οσους προώθησαν , και ήταν αρκετοί, αλλά δεν πήρες χαμπάρι , δεν ήταν ασεπίτης. ήταν παλιότεροι ή νεότεροι υπηρεσιακά αλλά με άλλους τρόπους. άσε μας με τα ιδεολογήματα.

δεν σε ρώτησαν και δεν θα σε ρωτήσουν τη γνώμη σου ! ούτε αυτό κατάλαβες;;;;;

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Η εκπαίδευση στο μέλλον..
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 25, 2023, 09:59:18 μμ »
Ωραία το κρατάμε και συνεχίζουμε...Για την ώρα αγάπη... ;D






πχ (γ) και εγώ είμαι υπερ του γραπτού,

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ
Απ: Η εκπαίδευση στο μέλλον..
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 26, 2023, 12:35:26 πμ »
Εγώ είμαι

α) Με την ΕΒΕ
β) Την αξιολόγησή των εκπαιδευτικών και παντού στο Δημόσιο
γ) Τον γραπτό διαγωνισμό για την επιλογή προσωπικού στο Δημόσιο και την Εκπαίδευση

Όλα πλην το γραπτό στην εκπαίδευση τα ξεκίνησε η ΝΔ...ελπίζω σύντομα και το τελευταίο... ;)

Η εκπαίδευση στο μέλλον..

Έχεις δει τι έχει γίνει σε άλλες χώρες που εφαρμόστηκαν όλα αυτά που λες;
Μάλλον δεν είσαι από το περιστέρι...

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Η εκπαίδευση στο μέλλον..
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 26, 2023, 10:19:52 πμ »
Οι κυβερνητικές φωνουλες βλέπω έχουν διεισδύσει και εδώ μέσα δυνατά.
Με την ίδια ρητορική, την ίδια ειρωνία και την ίδια έπαρση που διδάσκεται στο κολέγιο της ομάδας αλήθειας και αλλού ....
Από Σεπτέμβρη, Γερμανία και σια ζητούν επαναφορά σε μείωση ελλειματων, η Γαλλία αντιδρά οι δικοί μας τάχθηκαν με Ισπανία Πορτογαλία και η επιτροπή ακόμα είναι αντίθετη με τη Γερμανία.
Όσο το κορωνοχρημα εξακολουθεί να ρέει, δε θα έχουμε μειώσεις, θα έρχονται στα σχολεία υπερτιμολογημενα μεν, ΕΣΠΑ δε, εξοπλισμοί (που ζητήθηκαν ή και όχι) και θα υπάρχει ψωμάκι να χορτάσουν και οι πλούσιοι. Το τελευταίο είναι και το πρόβλημα της κοινωνίας μας :)
Αν τελικά η Γερμανία πείσει και επικρατήσει, τότε ξέρουμε πολύ καλά ποιο κορόιδο πρόκειται να.πληρωσει τις δανεικες μεν, ανεπιστρεπτεες δε προκαταβολές που ταιστηκαν όσοι απειλούσαν εργαζόμενους σχετικά με την ψήφο τους.
Η τελευταία τετραετία του Μητσοτάκη ήταν ανώμαλη οικονομικά κοινωνικά πολιτικά παγκοσμίως, οπότε δεν μπορεί να επιδέχεται σύγκρισης με άλλες 4ετιες (ΝΔ ΠΑΣΟΚ δημαρ,  ΣΥΡΙΖΑ ΑΝΕΛ).
Αυτή που έρχεται, λογικά, θα είναι στο ίδιο φόντο με τις προηγούμενες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2023, 10:21:48 πμ από rollo_tomassi »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.