*

Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση  (Αναγνώστηκε 4068 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Th_phil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« στις: Ιούλιος 29, 2023, 08:26:45 μμ »
Καλησπέρα σε όλες και όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί έχω προβληματιστεί αρκετά με την επαγγελματική κατάσταση των φιλολόγων.
Είμαι 25 χρονών, τελείωσα τη σχολή της φιλολογίας το 2020 και τότε γύρισα στην πόλη μου προκειμένου να βρω δουλειά ως φιλόλογος. Παράλληλα ξεκίνησα ένα μεταπτυχιακό στον κλάδο της Γλωσσολογίας και τώρα ολοκληρώνω τη διπλωματική μου. Σε όλο αυτό το διάστημα προσπαθούσα να βρω δουλειά σε κάποιο φροντιστήριο ή ιδιαίτερα μαθήματα αλλά το μόνο που προέκυψε είναι 2 παιδιά για ιδιαίτερα μέχρι στιγμής. Όπως καταλαβαίνετε έχω απογοητευτεί πάρα πολύ γιατί όλες οι προσπάθειες που κάνω δεν έχουν ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Είδα και την κατάταξή μου στους πίνακες των αναπληρωτών και απογοητεύτηκα ξανά.

Βλέπω συνομήλικά μου άτομα από παιδαγωγικό που πέρσι τους πήραν αναπληρωτές χωρίς να έχουν καν μεταπτυχιακό αλλά μόνο ένα σεμινάριο ή άτομα από αγγλική φιλολογία να βρίσκουν δουλειά σε φροντιστήριο αμέσως μόλις τελειώνουν τη σχολή και εγώ μετά από τόσα χρόνια και με τόση προσπάθεια να μην έχω καταφέρει κάτι.

Τι θα μπορούσα να κάνω από εδώ και πέρα για να αυξήσω τις πιθανότητες μου να εργαστώ επιτέλους ως φιλόλογος; Ο ιδιωτικός τομέας απ' ότι βλέπω είναι πολύ δύσκολος και τα χρήματα ελάχιστα. Θα άξιζε να διαθέσω πάλι τόσο χρόνο και φυσικά χρήματα για ένα δεύτερο μεταπτυχιακό ή για κατατακτήριες στο παιδαγωγικό προκειμένου να ανέβω στον πίνακα αναπληρωτών; Επίσης μόλις τώρα βγαίνω από το πρώτο μεταπτυχιακό που ήταν αρκετά απαιτητικό επομένως, θέλω να κάνω κάτι από εδώ και πέρα που να αξίζει όλον αυτό τον κόπο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:28:56 »

Αποσυνδεδεμένος kosks

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 29, 2023, 08:35:45 μμ »
Τα πράγματά είναι όντως τραγικά. Δυστυχώς, ούτε τα 2 μεταπτυχιακά θα σε βοηθούσαν σε κάτι...Καλύτερα άλλαξε επάγγελμα μια που είσαι νέος... ;)

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 29, 2023, 09:32:34 μμ »
Καλησπέρα, το ξέρω θα ακουστεί στερεοτυπικό αλλά είσαι ακόμα εντελώς στην αρχή για να έχεις ήδη απογοητευτεί, οπότε ψυχραιμία! Το κακό με τους ΠΕ02 είναι ότι είστε αριθμητικά πάρα πολλοί, αλλά το καλό συγχρόνως είναι ότι οι θέσεις είναι πάρα πολλές. Θεωρώ θετικό ότι σκέφτηκες να κάνεις μεταπτυχιακό. Μέσα στα τρία χρόνια που μεσολαβούν μέχρι το επόμενο άνοιγμα των πινάκων (με την προϋπόθεση ότι όλα θα συνεχίσουν ως έχουν) μπορείς να μαζέψεις μόρια τελειοποιώντας ξένες γλώσσες, παίρνοντας πιστοποίηση στην πληροφορική (ECDL), κάνοντας ένα σεμινάριο. Όλα αυτά το καταλαβαίνω ότι έχουν κόστος κυριολεκτικά και μεταφορικά, αλλά θα σε βοηθήσουν να ανέβεις. Τώρα στο εργασιακό κομμάτι, δυστυχώς πράγματι στα φροντιστήρια όλοι ζητάνε προϋπηρεσία για να σε εμπιστευτούν, την οποία εάν δεν κάνεις από κάπου την αρχή δεν μπορείς να αποκτήσεις... Οπότε θα σου πρότεινα να κοιτάξεις λίγο τις πλατφόρμες Online διδασκαλίας, όπως το Πανελλήνιο δίκτυο καθηγητών, το teacher finder, το Instateacher, το idiaitera.gr κ.α. Γενικότερα θέλουν λίγο υπομονή τα ιδιαίτερα, αν δημιουργήσεις έναν κύκλο, σιγά-σιγά θα έρχονται από μόνα τους. Ως φιλόλογος υπάρχει επίσης στο τραπέζι η διδασκαλία των ελληνικών ως ξένη γλώσσα ή ακόμα και η επιμέλεια κειμένων. Υπάρχουν σεμινάρια που στοχεύουν σε τέτοιες εξειδικεύσεις, για τον μεν πρώτο τομέα, μέσω της Ελληνοαμερικανικής ένωσης, για τον δε δεύτερο, μέσω του Μορφωτικού ιδρύματος της Εθνικής Τράπεζας. Τέλος, σχετικά με το δεύτερο μεταπτυχιακό ή το δεύτερο πτυχίο, αυτό είναι κάτι που θα σου έλεγα να το σκεφτείς πιο μακροπρόθεσμα, και να μην πάρεις μία απόφαση γρήγορη, καθώς είναι δύο πράγματα χρονοβόρα που απαιτούν πολλή δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 29, 2023, 10:18:47 μμ »
ισως διδακτορικο αν εχεις χρονο , θα σε ανεβασει αρκετα στους πινακες ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:28:56 »

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 30, 2023, 12:01:33 πμ »
Είσαι μικρός ακόμα και μπορείς να διορθωσεις λάθος επιλογές που έκανες στα 16-18.

Δώσε πανελλήνιες από άλλη κατεύθυνση για πληροφορική.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 30, 2023, 01:14:39 πμ »
Συμβουλές δεν είναι εύκολο να δώσει κανείς. Είναι αποφάσεις που δυστυχώς ή ευτυχώς τις παίρνει ο καθένας μόνος του. Παρόλα αυτά εγώ θα σου πρότεινα, μόνο  και μόνο επειδή είναι κάτι που το σκέφτεσαι, να σκεφτείς σοβαρά την προοπτική να δώσεις κατατακτήριες για το παιδαγωγικό.  Θεωρώ ότι είναι μια ειδικότητα που πάντα θα έχει απορρόφηση έστω κι αν κάποιες περιόδους οι προσλήψεις είναι μειωμένες.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 30, 2023, 08:49:22 πμ »
Συμβουλές δεν είναι εύκολο να δώσει κανείς. Είναι αποφάσεις που δυστυχώς ή ευτυχώς τις παίρνει ο καθένας μόνος του. Παρόλα αυτά εγώ θα σου πρότεινα, μόνο  και μόνο επειδή είναι κάτι που το σκέφτεσαι, να σκεφτείς σοβαρά την προοπτική να δώσεις κατατακτήριες για το παιδαγωγικό.  Θεωρώ ότι είναι μια ειδικότητα που πάντα θα έχει απορρόφηση έστω κι αν κάποιες περιόδους οι προσλήψεις είναι μειωμένες.

δεν σχολιάζω συνήθως σε τέτοια νήματα αλλά η vama λέει τι συμβαίνει στον χώρο (γεμάτα τα παιδαγωγικά τα τελευταία χρόνια από φιλολόγους και άλλες ειδικότητες της β-βαθμιας για β' πτυχίο).

Αποσυνδεδεμένος makri81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 30, 2023, 10:11:10 πμ »
Υπάρχει κανείς στο forum που να έχει δώσει κατατακτηριες στο παιδαγωγικό ώστε να μας πει την εμπειρία του;

Αποσυνδεδεμένος Th_phil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 30, 2023, 11:38:08 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Τα πράγματά είναι όντως τραγικά. Δυστυχώς, ούτε τα 2 μεταπτυχιακά θα σε βοηθούσαν σε κάτι...Καλύτερα άλλαξε επάγγελμα μια που είσαι νέος... ;)
Είσαι μικρός ακόμα και μπορείς να διορθωσεις λάθος επιλογές που έκανες στα 16-18.

Δώσε πανελλήνιες από άλλη κατεύθυνση για πληροφορική.

Στην παρούσα φάση δεν θα σκεφτόμουν να αλλάξω εντελώς επάγγελμα είναι η αλήθεια. Θα διάλεγα πάλι κάτι σχετικό με παιδιά και διδασκαλία γιατί είναι ένα επάγγελμα που αγαπώ και θεωρώ ότι μου ταιριάζει κιόλας. Οι θετικές επιστήμες σίγουρα έχουν καλύτερη απορρόφηση αλλά μου φαίνεται απίστευτα δύσκολο τώρα να μεταπηδήσω σε άλλη κατεύθυνση.

Καλησπέρα, το ξέρω θα ακουστεί στερεοτυπικό αλλά είσαι ακόμα εντελώς στην αρχή για να έχεις ήδη απογοητευτεί, οπότε ψυχραιμία! Το κακό με τους ΠΕ02 είναι ότι είστε αριθμητικά πάρα πολλοί, αλλά το καλό συγχρόνως είναι ότι οι θέσεις είναι πάρα πολλές. Θεωρώ θετικό ότι σκέφτηκες να κάνεις μεταπτυχιακό. Μέσα στα τρία χρόνια που μεσολαβούν μέχρι το επόμενο άνοιγμα των πινάκων (με την προϋπόθεση ότι όλα θα συνεχίσουν ως έχουν) μπορείς να μαζέψεις μόρια τελειοποιώντας ξένες γλώσσες, παίρνοντας πιστοποίηση στην πληροφορική (ECDL), κάνοντας ένα σεμινάριο. Όλα αυτά το καταλαβαίνω ότι έχουν κόστος κυριολεκτικά και μεταφορικά, αλλά θα σε βοηθήσουν να ανέβεις. Τώρα στο εργασιακό κομμάτι, δυστυχώς πράγματι στα φροντιστήρια όλοι ζητάνε προϋπηρεσία για να σε εμπιστευτούν, την οποία εάν δεν κάνεις από κάπου την αρχή δεν μπορείς να αποκτήσεις... Οπότε θα σου πρότεινα να κοιτάξεις λίγο τις πλατφόρμες Online διδασκαλίας, όπως το Πανελλήνιο δίκτυο καθηγητών, το teacher finder, το Instateacher, το idiaitera.gr κ.α. Γενικότερα θέλουν λίγο υπομονή τα ιδιαίτερα, αν δημιουργήσεις έναν κύκλο, σιγά-σιγά θα έρχονται από μόνα τους. Ως φιλόλογος υπάρχει επίσης στο τραπέζι η διδασκαλία των ελληνικών ως ξένη γλώσσα ή ακόμα και η επιμέλεια κειμένων. Υπάρχουν σεμινάρια που στοχεύουν σε τέτοιες εξειδικεύσεις, για τον μεν πρώτο τομέα, μέσω της Ελληνοαμερικανικής ένωσης, για τον δε δεύτερο, μέσω του Μορφωτικού ιδρύματος της Εθνικής Τράπεζας. Τέλος, σχετικά με το δεύτερο μεταπτυχιακό ή το δεύτερο πτυχίο, αυτό είναι κάτι που θα σου έλεγα να το σκεφτείς πιο μακροπρόθεσμα, και να μην πάρεις μία απόφαση γρήγορη, καθώς είναι δύο πράγματα χρονοβόρα που απαιτούν πολλή δουλειά.

Ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο και τις προτάσεις. Θα αρχίσω να ψάχνω περισσότερο τις online πλατφόρμες για να αποκτήσω και μια προϋπηρεσία στον χώρο. Και οι επιμορφώσεις που αναφέρατε ακούγονται πολύ ενδιαφέρουσες οπότε θα τις ψάξω σίγουρα παραπάνω.

ισως διδακτορικο αν εχεις χρονο , θα σε ανεβασει αρκετα στους πινακες ..
Συμβουλές δεν είναι εύκολο να δώσει κανείς. Είναι αποφάσεις που δυστυχώς ή ευτυχώς τις παίρνει ο καθένας μόνος του. Παρόλα αυτά εγώ θα σου πρότεινα, μόνο  και μόνο επειδή είναι κάτι που το σκέφτεσαι, να σκεφτείς σοβαρά την προοπτική να δώσεις κατατακτήριες για το παιδαγωγικό.  Θεωρώ ότι είναι μια ειδικότητα που πάντα θα έχει απορρόφηση έστω κι αν κάποιες περιόδους οι προσλήψεις είναι μειωμένες.

Νομίζω ότι όπως είναι τα πράγματα θα καταλήξω σε ένα 2ο πτυχίο κάποια στιγμή. Το διδακτορικό το σκέφτομαι λιγότερο απ' όλα γιατί βλέπω από άτομα που έχουν επιλέξει διδακτορικό ότι απαιτεί πολύ χρόνο και αφοσίωση σε σημείο να δυσκολεύεται αρκετά κάποιος να το συνδυάσει με δουλειά. Και επειδή χρειάζομαι και τη δουλειά παράλληλα δεν μπορώ να αφιερωθώ μόνο σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 30, 2023, 01:45:34 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Στην παρούσα φάση δεν θα σκεφτόμουν να αλλάξω εντελώς επάγγελμα είναι η αλήθεια. Θα διάλεγα πάλι κάτι σχετικό με παιδιά και διδασκαλία γιατί είναι ένα επάγγελμα που αγαπώ και θεωρώ ότι μου ταιριάζει κιόλας. Οι θετικές επιστήμες σίγουρα έχουν καλύτερη απορρόφηση αλλά μου φαίνεται απίστευτα δύσκολο τώρα να μεταπηδήσω σε άλλη κατεύθυνση.



Θα πρέπει να κοιτάξεις την πραγματικότητα κατάματα.

Με τα ακδημαϊκά προσόντα που έχεις δεν πρόκειται να διδάξεις ποτέ σε δημόσιο σχολείο.

Και να αποκτήσεις αρκετά περισσότερα, θα βρεις μπροστά σου στη δευτεροβάθμια το δημογραφικό, το οποίο επιρεάζει οργανικά και λειτουργικά κενά κάθε χρόνο.

Όσο αφορά το παιδαγωγικό, στους πίνακες υπάρχουν 16500 δάσκαλοι και σπουδάζουν άλλοι 10000 τη στιγμή που μιλάμε.

Και εκεί θα έχουν μπουκούσει οι πίνακες σε μία πενταετία.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δώσει πανελληνιες από οικονομίας πληροφορικής. Έκθεση ξέρεις, ΑΟΘ και ΑΕΠΠ είναι μαθήματα που όλοι τα βγάζουν σε έναν χρόνο.
Θα πρέπει να δουλέψεις τα μαθηματικά, ακόμα και αν χρειάζετια να ξεκινήσεις από την άλγεβρα της Α γυμνασίου.

Μπορεί να σου φαίνεται βουνό, αλλά αξίζει τον κόπο, το έχουν κάνει αρκετοί φιλόλογοι.

Η άλλη λύση είναι να ασχοληθείς με δουλείες εκτός του αντικειμένου που σπούδασες.

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 30, 2023, 05:24:40 μμ »
Παρούσα Φιλολογος με πτυχίο από το 2000. Ξεκίνησα με ιδιαίτερα μαθήματα από το μηδέν. Μηδέν γνωριμίες, μηδέν εμπειρία. Ένα με δυο μαθήματα στην αρχή, σαν εσένα. Το ίδιο, μετά και μετά και μετά, μέχρι που άρχισε να έρχεται άλλο ένα και μετά άλλο ένα, κοκ. Μεγάλη απογοήτευση, άγχος και ανασφάλεια, ακόμα και αε εποχές μεγάλης ευημερίας, προ 200, και λίγο μετά. Έφτασα να βγάζω πάνω από 2500 ευρώ το μήνα. Είπαμε, συνθήκες προ κρίσεως κι εγώ ακόμα κάτω από τριάντα. Έβλεπα γνωστούς μου από το παιδαγωγικό και τις ξένες φιλολογίες να τρέχουν για αναπληρωτές (σχεδόν με το που τελείωναν τις σχολές τους) ή να δίνουν ΑΣΕΠ κι εγώ ήμουν στην πόλη μου με άγχος, τρέξιμο, ανασφάλεια, πολλή δουλειά και λεφτά. Έκανα αυτήν την επιλογή. Σκοπίμως δεν τη χαρακτηρίζω.  Και ύστερα ήρθε η κρίση. Και έβγαζα 500 ευρώ και μεγάλωνα. Το 2011 έδωσα πανελλήνιες μαζί με μαθητές μου. Τα μαθήματα κατεύθυνσης τα δίδασκα ήδη ( και πολύ καλά μάλιστα) και μου φάνηκε εύκολο. Ήθελα μια διέξοδο μέσα στη μαυρίλα. Όσοι ήταν ελεύθεροι επαγγελματίες εκείνη την περίοδο καταλαβαίνουν τι εννοώ. Έβαλα το παιδαγωγικό στην πόλη μου, που τις προηγούμενες χρονιές συναγωνιζόταν σε μορια τις νομικές, λόγω άμεσης επαγγελματικής αποκατάστασης των δασκάλων. Έκανα το παιδαγωγικό, παράλληλα συνέχισα τα μειωμένα σε αποδοχές ιδιαίτερα μου, παντρεύτηκα. Τελείωσα το παιδαγωγικό το 2015, έψαχνα παράλληλα για μεταπτυχιακό και έκανα του εαπ της ειδικής, την πρώτη χρονια που ξεκίνησε. Πέθανα στο διάβασμα. Και αλλάζει το σύστημα προσλήψεων και μπαίνω το προσοντολογιο. Βάζω τις ξένες γλώσσες που είχα από τη δεκαετία του ‘90 και τους υπολογιστές, δυο πτυχία, μεταπτυχιακό και με παίρνουν παράλληλη στήριξη στην πόλη μου. Δεύτερη χρονια το ίδιο. Τρίτη χρονιά, με εκείνους τους πίνακες του ‘19, που είχα βάλει κάτι προσόντα που είχα ξεχάσει κι εγώ ότι έχω, διορίστηκα ως δασκάλα. Στα 43 μου.
Σου ανέφερα τη μακρά διαδρομή μου για σου δείξω πως κανένας δεν μπορεί να προβλέψει το μέλλον και να σου πει τι να επιλέξεις να κανεις. Κάνε το καλύτερο δυνατόν, δώσε τον καλύτερο εαυτό σου σε αυτό που κανεις, τι στιγμή που το κανεις. Διάβασε. Εξελιξου. Μην απογοητεύεσαι, είσαι πολύ μικρ@ ακόμη. Η ζωή έχει τεράστιες ανατροπές. Έσω ευέλικτ@.
Έχεις τελειώσει μια από τις πιο όμορφες σχολές. Έχεις κάνει μεταπτυχιακό σε μια γοητευτική επιστήμη. Όπως ανέφεραν οι συνάδελφοι, μάζεψε προσόντα αλλά ταυτόχρονα διάβασε για το αντικείμενο σου, εννοώ τα ιδιαίτερα. Θα έρθουν και αλλα και ας αργήσει λίγο και ας μη βγάζεις πολλά λεφτά στην αρχή. Αλλά γίνε καλ@ σε αυτό που κανεις, ώστε αν έρθει και ο ΑΣΕΠ, όπως ακούγεται, αν θελήσεις να διεκδικήσεις μια θέση στο δημόσιο, να έχεις κάνει μια προεργασία.
Ζούμε σε εποχές της ευέλικτης εργασίας, είτε μας αρέσει είτε όχι. Πλέον άλλο σπουδάζουμε, σε άλλο αντικείμενο εργαζόμαστε. Επίσης, είμαστε πολίτες του κόσμου, όχι της πόλης ή της χώρας μας. Εχε το και αυτό σαν back up σχέδιο.
Θα τα καταφέρεις. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή σταδιοδρομία και είμαι σίγουρη ότι θα την έχεις. Το ξέρω πως τώρα όλα φαίνονται βουνό. Τρέμει ο ουρανός, αλλά δεν πέφτει 😉

Αποσυνδεδεμένος Th_phil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 31, 2023, 12:39:54 μμ »
Παρούσα Φιλολογος με πτυχίο από το 2000. Ξεκίνησα με ιδιαίτερα μαθήματα από το μηδέν. Μηδέν γνωριμίες, μηδέν εμπειρία. Ένα με δυο μαθήματα στην αρχή, σαν εσένα. Το ίδιο, μετά και μετά και μετά, μέχρι που άρχισε να έρχεται άλλο ένα και μετά άλλο ένα, κοκ. Μεγάλη απογοήτευση, άγχος και ανασφάλεια, ακόμα και αε εποχές μεγάλης ευημερίας, προ 200, και λίγο μετά. Έφτασα να βγάζω πάνω από 2500 ευρώ το μήνα. Είπαμε, συνθήκες προ κρίσεως κι εγώ ακόμα κάτω από τριάντα. Έβλεπα γνωστούς μου από το παιδαγωγικό και τις ξένες φιλολογίες να τρέχουν για αναπληρωτές (σχεδόν με το που τελείωναν τις σχολές τους) ή να δίνουν ΑΣΕΠ κι εγώ ήμουν στην πόλη μου με άγχος, τρέξιμο, ανασφάλεια, πολλή δουλειά και λεφτά. Έκανα αυτήν την επιλογή. Σκοπίμως δεν τη χαρακτηρίζω.  Και ύστερα ήρθε η κρίση. Και έβγαζα 500 ευρώ και μεγάλωνα. Το 2011 έδωσα πανελλήνιες μαζί με μαθητές μου. Τα μαθήματα κατεύθυνσης τα δίδασκα ήδη ( και πολύ καλά μάλιστα) και μου φάνηκε εύκολο. Ήθελα μια διέξοδο μέσα στη μαυρίλα. Όσοι ήταν ελεύθεροι επαγγελματίες εκείνη την περίοδο καταλαβαίνουν τι εννοώ. Έβαλα το παιδαγωγικό στην πόλη μου, που τις προηγούμενες χρονιές συναγωνιζόταν σε μορια τις νομικές, λόγω άμεσης επαγγελματικής αποκατάστασης των δασκάλων. Έκανα το παιδαγωγικό, παράλληλα συνέχισα τα μειωμένα σε αποδοχές ιδιαίτερα μου, παντρεύτηκα. Τελείωσα το παιδαγωγικό το 2015, έψαχνα παράλληλα για μεταπτυχιακό και έκανα του εαπ της ειδικής, την πρώτη χρονια που ξεκίνησε. Πέθανα στο διάβασμα. Και αλλάζει το σύστημα προσλήψεων και μπαίνω το προσοντολογιο. Βάζω τις ξένες γλώσσες που είχα από τη δεκαετία του ‘90 και τους υπολογιστές, δυο πτυχία, μεταπτυχιακό και με παίρνουν παράλληλη στήριξη στην πόλη μου. Δεύτερη χρονια το ίδιο. Τρίτη χρονιά, με εκείνους τους πίνακες του ‘19, που είχα βάλει κάτι προσόντα που είχα ξεχάσει κι εγώ ότι έχω, διορίστηκα ως δασκάλα. Στα 43 μου.
Σου ανέφερα τη μακρά διαδρομή μου για σου δείξω πως κανένας δεν μπορεί να προβλέψει το μέλλον και να σου πει τι να επιλέξεις να κανεις. Κάνε το καλύτερο δυνατόν, δώσε τον καλύτερο εαυτό σου σε αυτό που κανεις, τι στιγμή που το κανεις. Διάβασε. Εξελιξου. Μην απογοητεύεσαι, είσαι πολύ μικρ@ ακόμη. Η ζωή έχει τεράστιες ανατροπές. Έσω ευέλικτ@.
Έχεις τελειώσει μια από τις πιο όμορφες σχολές. Έχεις κάνει μεταπτυχιακό σε μια γοητευτική επιστήμη. Όπως ανέφεραν οι συνάδελφοι, μάζεψε προσόντα αλλά ταυτόχρονα διάβασε για το αντικείμενο σου, εννοώ τα ιδιαίτερα. Θα έρθουν και αλλα και ας αργήσει λίγο και ας μη βγάζεις πολλά λεφτά στην αρχή. Αλλά γίνε καλ@ σε αυτό που κανεις, ώστε αν έρθει και ο ΑΣΕΠ, όπως ακούγεται, αν θελήσεις να διεκδικήσεις μια θέση στο δημόσιο, να έχεις κάνει μια προεργασία.
Ζούμε σε εποχές της ευέλικτης εργασίας, είτε μας αρέσει είτε όχι. Πλέον άλλο σπουδάζουμε, σε άλλο αντικείμενο εργαζόμαστε. Επίσης, είμαστε πολίτες του κόσμου, όχι της πόλης ή της χώρας μας. Εχε το και αυτό σαν back up σχέδιο.
Θα τα καταφέρεις. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή σταδιοδρομία και είμαι σίγουρη ότι θα την έχεις. Το ξέρω πως τώρα όλα φαίνονται βουνό. Τρέμει ο ουρανός, αλλά δεν πέφτει 😉

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το μήνυμα, τις ευχές και τα πολύ όμορφα λόγια σας! Από όσα αναφέρατε συνειδητοποιώ ότι τα προβλήματα στον κλάδο των φιλολόγων υπήρχαν και θα υπάρχουν για πολλά χρόνια ακόμα και πραγματικά μου δίνει κουράγιο να βλέπω άτομα που παρά τις δυσκολίες του επαγγέλματός μας συνεχίζουν να εργάζονται στον χώρο της εκπαίδευσης. Έχετε δίκιο και εσείς και άλλοι συνάδελφοι που ανέφεραν ότι βρίσκομαι στην αρχή ακόμα για να απογοητεύομαι. Πράγματι είναι πολύ σημαντικό να γινόμαστε καλύτεροι σε ό,τι και αν κάνουμε και γι' αυτό θα προσπαθήσω και εγώ να εξελιχτώ περισσότερο σε αυτό που σπούδασα, να αποκτήσω μεγαλύτερη εμπειρία και περισσότερα προσόντα για να έρθουν και καλύτερες ευκαιρίες. Εύχομαι τα καλύτερα και σε εσάς!!

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 31, 2023, 01:17:01 μμ »
Λοιπόν η αλήθεια είναι πως το δημόσιο σχολείο είναι για τους αποτυχημένους(φυσικά βάλε και έμενα μέσα) όπως και γενικά η εκπαίδευση, και όχι για νέα παιδιά με όνειρα!
Λοιπόν είσαι Φιλόλογος υπάρχουν πολλά σεμινάρια για HR (human resources κλπ) ψαξες και βρες ένα που να εχει μεσα και πως βγαίνει η μισθοδοσία, μιλάμε για σεμινάρια 3μηνα και 6μηνα. Μόλις το τελειώσεις ξεκινά να ψάχνεις δουλειά εκεί! Όσο ψάχνεις κατευθύνσου στον τομέα της πληροφορικής και τις οικονομίας όπως σου είπαν και παραπανω! Μην χάνεις τον χρόνο σου με την εκπαίδευση! Επίσης αν θελεις να σπουδάσεις κατι μην σπουδάζεις κατι που ειναι στον ιδιο τομεα πχ Δασκάλα γιατι παλι μεσα στον ιδιο τομεα θα εισαι! Καλή επιτυχια!
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος zoek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για την επαγγελματική αποκατάσταση
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 31, 2023, 02:37:28 μμ »
Εγώ θα σε πήγαινα αλλιώς... ποιο μεταπτυχιακό γλωσσολογίας έχεις τελειώσει? Το μεταπτυχιακό της  υπολογιστικής γλωσσολογίας θεωρώ οτι  έχει δυνατότητες επαγγελματικής αποκατάστασης  εάν φυσικά θες να βγεις και στο εξωτερικό και εάν σου αρέσουν οι υπολογιστες και ο προγραμματισμος  και τα Αγγλικα. Machine learning κλπ. Αν σε ενδιαφέρει ψάξτο. Ήταν και νομίζω ακόμα είναι διατμηματικό με τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς του ΕΜΠ. Εγώ το είχα κάνει κάπου το 2008  και  δεν το προχώρησα σε διδακτορικό τότε που μου είχε προτείνει ο καθηγητής μου γιατί είχα παντρευτεί κ  είχε τρελά ωράρια για έρευνα και μεγαλη αφοσιωση...Καλή τύχη και υπομονή σε ό,τι κάνεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 552
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.