*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 214907 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #154 στις: Φεβρουάριος 21, 2006, 06:50:27 μμ »
- periergos μην περιμένετε απάντηση, δεν είναι αρμόδιος αλλά και ούτε ξέρει τί να σου απαντήση. Δεν φταίει κανείς μας για την απαράδεκτη κατάσταση, μόνο το κράτος που ιδρύει σχολές για τα μάτια του κόσμου και μετά ξεχνά να διαικπεραιώσει τις ανάλογες υποχρεώσεις........
Κάτε



Νομίζω ότι ήδη απάντησα (αν αναφέρεσαι σε μένα). Το ότι ο periergos, που ισχυρίζεται ότι είναι πατέρας και δεν έχει σχέση με αυτοματισμό (που όλοι καταλάβαμε ότι τελικά έχει σχέση με τον Αυτοματισμό....) δεν καταλαβαίνει τι του απάντησα, συγνώμη δεν φταίω εγώ.


Συμφωνώ ότι κανείς δεν φταίει για την απαράδεκτη κατάσταση. Αλλά... φταίμε όταν θυσιάζουμε τα πάντα στομ βωμό του προσωπικού μας συμφέροντος. Όταν   αν και ξέρουμε ότι δεν διακαιούμαστε να ασκούμε το επάγγελμα κάποιου άλλου (βλέπε Πληροφορικού είτε Δευτεροβάθμιας είτε αλλού), ισχυριζόμαστε ότι από Μηχανικοί Αυτοματισμού ξαφνικά γίναμε Πληροφορικοί ....

Εσύ Κατέ είσαι εξαίρεση. Σε παραδέχομαι για αυτό που προσπαθείς να κάνεις. Μακάρι να προσπαθούσανε και να κάνανε αγώνα οι συνάδελφοι σου Μηχανικοί Αυτοματισμού να αποκτήσουν επαγγελματικά δικαιώματα. Τότε όλα θα ήταν όπως πρέπει να είναι, δηλαδή ο καθένας εκεί που πρέπει (άσχετα αν υπάρχει ανεργία ή όχι).


Κάτι τελευταίο και γενικό... Όποιος ενδιαφέρεται για το καλό της Πληροφορικής το δείχνει με πράξεις και όχι με λόγια.. Μια ματιά φτάνει ... www.stemp.gr


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2006, 06:52:46 μμ από sniper_hellas_1 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:09:01 »

Αποσυνδεδεμένος paphar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #155 στις: Φεβρουάριος 22, 2006, 12:06:09 πμ »
Επιτέλους, πότε θα σταματήσετε αυτή την παραπληροφόρηση???

Ούτε ο Αυτοματιστής είναι πληροφορικός, ούτε ο Ηλεκτρολόγος Μηχανικός του πολυτεχνείου είναι πληροφορικός, ούτε ο μηχανικός Ηλ.Υπ. Συστημάτων είναι πληροφορικός.

Και, όπως τα έχουμε ξαναπεί, τις γνώσεις για να διδάξει πληροφορική στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση τις έχουν και οι πληροφορικοί και οι υπολογιστικών συστημάτων και οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί και οι αυτοματιστές και οι τηλεπληροφορικοί και οι υπόλοιποι του ΠΔ268.

Αν αυτό δεν αρέσει σε κάποιους (ή δεν συμφέρει σε κάποιους)... δικαίωμά τους.

Αυτά τα υποκριτικά "οι αυτοματιστές να κάνουν αγώνα για τα επαγγελματικά τους δικαιώματα και να μην προσπαθούν να μπούν στα χωράφια μας" είναι η γνωστή θεωρία "σε μένα μη μπει και όπου θέλει ας μπεί".

Πιστεύω και νοιάζομαι, αφού...

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #156 στις: Φεβρουάριος 22, 2006, 08:56:44 πμ »
Και, όπως τα έχουμε ξαναπεί, τις γνώσεις για να διδάξει πληροφορική στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση τις έχουν και οι πληροφορικοί και οι υπολογιστικών συστημάτων και οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί και οι αυτοματιστές και οι τηλεπληροφορικοί και οι υπόλοιποι του ΠΔ268.

Με την ίδια λογική τις γνώσεις για να διδάξει Μαθηματικά και Φυσική  στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση [/b] τις έχουν και οι πληροφορικοί και οι υπολογιστικών συστημάτων και οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί και οι αυτοματιστές.
Να απαιτήσουμε να διδάσκουμε και Μαθηματικά και Φυσική? Καταλαβαίνεις τι λες?


Αν αυτό δεν αρέσει σε κάποιους (ή δεν συμφέρει σε κάποιους)... δικαίωμά τους

Το πρόβλημα το εστιάζεις στο ότι δεν με συμφέρει το ΠΔ 268 και για αυτό φωνάζω. Μήπως σου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να φωνάζω γιατί είναι λάθος το ΠΔ και όχι από προσωπικό συμφέρον???

Μάλλον δεν σου πέρασε από το μυαλό αυτό αφού και φυσικά αγνοείς τις κινήσεις και προσπάθειες του ΣΤΕΜΠ για τον κλάδο της Πληροφορικής και Επικοινωνιών....
Δεν πειράζει έχουμε τον Σύλλογο των Αυτοματιστών που ενδιαφέρεται για την Πληροφορική.... Πες μας 1 μόνο ενέργεια, υπόμνημα, κείμενο, κάτι τελοσπάντων, που έκανε για τον κλάδο της Πληροφορικής και Επικοινωνιών.
Φυσικά ο Σύλλογος των Αυτοματιστών για την πάρτη του έστειλε και κείμενα και διαμαρτυρηθηκε για το προσφυγή του ΣΤΕΜΠ κλπ. Χρόνο δεν είχε για κάτι άλλο εκτός από την πάρτη του...Ποιος τελικά σκέφτεται μόνο το συμφέρον του?.....


Αυτά τα υποκριτικά "οι αυτοματιστές να κάνουν αγώνα για τα επαγγελματικά τους δικαιώματα και να μην προσπαθούν να μπούν στα χωράφια μας" είναι η γνωστή θεωρία "σε μένα μη μπει και όπου θέλει ας μπεί".

Δεν είναι υποκριτικό αυτό που λέω (σε έχει τυφλώσει το μίσος και η πόρωση και δεν το καταλαβαίνεις). Γιατί δεν πολεμάτε για τα επαγγελματικά σας δικαιώματα? Γιατί το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι οι Αυτοματιστές να είναι στο ΠΔ 268?


Το ξαναλέω για να το χωνέψεις... Όποιος ενδιαφέρεται για το καλό της Πληροφορικής το δείχνει με πράξεις και όχι με λόγια.... ή φαρφάρες....

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2006, 09:07:39 πμ από sniper_hellas_1 »

Αποσυνδεδεμένος XALKIDAPE20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #157 στις: Φεβρουάριος 22, 2006, 10:09:13 πμ »
Τάδε έφη snipper_hellas1 : Το ξαναλέω για να το χωνέψεις... Όποιος ενδιαφέρεται για το καλό της Πληροφορικής το δείχνει με πράξεις και όχι με λόγια.... ή φαρφάρες....



Επειδή ενδιαφέρεται για το καλό της Πληροφορικής κάνει προσφυγές στο ΣΤΕ για να ακυρωθούν όλες οι σχολές ανεξαιρέτως. Την έχω διαβάσει την προσφυγή , και μιλάει για όλα τα τμήματα να πεταχτούν από το ΠΔ. Ο ΣΤΕΜΠ που τόσο όμορφα επικαλείται ότι τρέχει για το καλό της Πληροφορικής , έχει δίκιο εν μέρει , αλλά με αυτήν του την ενέργεια τα γκρεμίζει όλα.!

Χαρακτηριστικό είναι ότι η ΕΠΕ χαιρέτιζε την είσοδο σχολών στο ΠΔ και ΑΕΙ και ΤΕΙ , και είχε κάνει υπομνήματα στο ΥΠΕΠΘ για να μπουν σχολές στο ΠΔ.

Και μετά έχουμε στροφή 180 μοιρών για το προσωπικό συμφέρον ...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:09:01 »

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #158 στις: Φεβρουάριος 22, 2006, 12:27:44 μμ »
Επειδή ενδιαφέρεται για το καλό της Πληροφορικής κάνει προσφυγές στο ΣΤΕ για να ακυρωθούν όλες οι σχολές ανεξαιρέτως. Την έχω διαβάσει την προσφυγή , και μιλάει για όλα τα τμήματα να πεταχτούν από το ΠΔ. Ο ΣΤΕΜΠ που τόσο όμορφα επικαλείται ότι τρέχει για το καλό της Πληροφορικής , έχει δίκιο εν μέρει , αλλά με αυτήν του την ενέργεια τα γκρεμίζει όλα.!

Το να λέμε τα ίδια και τα ίδια δεν έχει νόημα... Επειδή παρακολουθείς το φόρουμ, μπορείς να βρεις ότι έχω απαντήσει και σε αυτά που λες. Το καλό της Πληροφορικής δεν είναι ΜΟΝΟ το αν θα διοριζόμαστε εμείς ή άλλοι! Ο ΣΤΕΜΠ δεν επικαλείται (στα λόγια) όπως κάνεις και εσύ τώρα, αλλά με πράξεις. Ποιος άλλος αυτή την στιγμή ασχολείται με τόσα προβλήματα στην Πληροφορική? ΚΑΝΕΙΣ!

Επίσης,ο ΣΤΕΜΠ ζήτησε τροποποίηση του ΠΔ και όχι κατάργηση του. Η διαδικασία είναι απλή... Φεύγουν οι λιγότερο κατάλληλοι για διδασκαλία ή ενασχόληση με τον κλάδο της Πληροφορικής. Δεν σου φαίνεται λογικό?

Αν όχι, τότε δεν έχει νόημα να παίρνουμε πτυχία που γράφουν Πληροφορική επάνω. Ας γράφουν Μαθηματικός ή Φυσικός ή .... και να πάμε να διδάσκουμε Πληροφορική. Έτσι γινόταν τόσα χρόνια και αυτοί που το σταματήσανε είναι οι ΕΠΕ-ΣΤΕΜΠ. Άρα μην λες ότι σου κατέβει αν δεν ξέρεις την προιστορία που ξεκινά πριν 10-15 χρόνια (τότε ήσουν δημοτικό ή γυμνάσιο...).

 
Χαρακτηριστικό είναι ότι η ΕΠΕ χαιρέτιζε την είσοδο σχολών στο ΠΔ και ΑΕΙ και ΤΕΙ , και είχε κάνει υπομνήματα στο ΥΠΕΠΘ για να μπουν σχολές στο ΠΔ.
Και μετά έχουμε στροφή 180 μοιρών για το προσωπικό συμφέρον ...

Στην ΠΕ19 δεν υπάρχει ανάλογο πρόβλημα. Όποτε μην συγκρίνεις....
Εξάλλου και ο ΣΤΕΜΠ χαιρέτησε την είσοδο στην ΠΕ20 πολλών τμημάτων Πληροφορικής. Απλά διαφωνεί με την είσοδο π.χ. των Μηχανικών Αυτοματισμού. Τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο...





Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #159 στις: Φεβρουάριος 22, 2006, 12:59:12 μμ »
Aγαπητέ φίλε , ο ΣΤΕΜΠ έχει ζητήσει την κατάργηση του ΠΔ με προσφυγή στο ΣΤΕ. Διάβασε καλά την προκήρυξη. Και αναφέρεται ανεξαιρέτως σε όλα τα τμήματα και όχι μόνο στον Αυτοματισμό. Μην παραπληροφορείς. Έχω διαβάσει την προσφυγή αναλυτικά.
Όπως υπογράφεται και από κάποια άτομα , και πιστεύω ότι είσαι μέσα σε αυτά.
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος fof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #160 στις: Φεβρουάριος 22, 2006, 01:17:50 μμ »
Γεια σας,

Έχω τελειώσει Αυτοματισμό και είμαι νεοδιόριστη εκπ/κος στην Πληροφορική. Παιδιά εχω βαρεθεί να ακούω και να ασχολούμαι με οτιδήποτε αφορά τις κινήσεις και απόψεις 10 ηλιθίων ατόμων που αποτελούν τον σύλλογο στεμπ.. ας είμαστε λογικοί, λέτε 10 ψώνια που νομίζουν ότι είναι Πληροφορικάριοι να μπορούν να αλλάξουν και να συμμετέχουν στις αποφάσεις του πολιτικού, δικαστικού και εκπαιδευτικού συστήματος;; Επίσης το να μπαίνουμε σε διαδικασία συζήτησης και σύγκρουσης με τον οποιαδήποτε για το αν είμαστε Πληροφορικάριοι η όχι είναι χαζό... εξ άλλου το μοναδικό σύστημα σωστής αξιολόγησης στην εκπαίδευση ο ΑΣΕΠ, απαντάει σε κάθε κακόβουλη πρόθεση που αφορά το τμήμα μας... Κοιτόντας λοιπόν τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ στην Πληροφορική αλλά και στον επόμενο διαγωνισμό θα φανεί ακόμη πιο ξεκάθαρα ποιά τμήματα είναι ικανά για την διδασκαλία της Πληροφορικής.







  

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #161 στις: Φεβρουάριος 22, 2006, 02:37:39 μμ »
Γεια σας,

Έχω τελειώσει Αυτοματισμό και είμαι νεοδιόριστη εκπ/κος στην Πληροφορική. Παιδιά εχω βαρεθεί να ακούω και να ασχολούμαι με οτιδήποτε αφορά τις κινήσεις και απόψεις 10 ηλιθίων ατόμων που αποτελούν τον σύλλογο στεμπ.. ας είμαστε λογικοί, λέτε 10 ψώνια που νομίζουν ότι είναι Πληροφορικάριοι να μπορούν να αλλάξουν και να συμμετέχουν στις αποφάσεις του πολιτικού, δικαστικού και εκπαιδευτικού συστήματος;; Επίσης το να μπαίνουμε σε διαδικασία συζήτησης και σύγκρουσης με τον οποιαδήποτε για το αν είμαστε Πληροφορικάριοι η όχι είναι χαζό... εξ άλλου το μοναδικό σύστημα σωστής αξιολόγησης στην εκπαίδευση ο ΑΣΕΠ, απαντάει σε κάθε κακόβουλη πρόθεση που αφορά το τμήμα μας... Κοιτόντας λοιπόν τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ στην Πληροφορική αλλά και στον επόμενο διαγωνισμό θα φανεί ακόμη πιο ξεκάθαρα ποιά τμήματα είναι ικανά για την διδασκαλία της Πληροφορικής.

Άσχετο αν έχεις δίκιο ή όχι για αυτά που λες, οι χαρακτηρισμοί "10 ηλιθίων ατόμων και ψώνια" πρέπει να λείπουν. Πρώτη φορά μπαίνεις σε φόρουμ????

Για τα υπόλοιπα που λες, υπάρχει αντίλογος. Διάβασε τα προηγούμενα για να καταλάβεις.

Επίσης, θα έπρεπε να ήξερες ότι το 40% διορίζεται από πίνακα προυπηρεσίας, άρα καμιά σχέση με ΑΣΕΠ και αξιολόγηση....




Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #162 στις: Φεβρουάριος 22, 2006, 02:44:28 μμ »
Γεια σας,

Έχω τελειώσει Αυτοματισμό και είμαι νεοδιόριστη εκπ/κος στην Πληροφορική. Παιδιά εχω βαρεθεί να ακούω και να ασχολούμαι με οτιδήποτε αφορά τις κινήσεις και απόψεις 10 ηλιθίων ατόμων που αποτελούν τον σύλλογο στεμπ.. ας είμαστε λογικοί, λέτε 10 ψώνια που νομίζουν ότι είναι Πληροφορικάριοι να μπορούν να αλλάξουν και να συμμετέχουν στις αποφάσεις του πολιτικού, δικαστικού και εκπαιδευτικού συστήματος;; Επίσης το να μπαίνουμε σε διαδικασία συζήτησης και σύγκρουσης με τον οποιαδήποτε για το αν είμαστε Πληροφορικάριοι η όχι είναι χαζό... εξ άλλου το μοναδικό σύστημα σωστής αξιολόγησης στην εκπαίδευση ο ΑΣΕΠ, απαντάει σε κάθε κακόβουλη πρόθεση που αφορά το τμήμα μας... Κοιτόντας λοιπόν τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ στην Πληροφορική αλλά και στον επόμενο διαγωνισμό θα φανεί ακόμη πιο ξεκάθαρα ποιά τμήματα είναι ικανά για την διδασκαλία της Πληροφορικής.


Επίσης κάτι που δεν ξέρεις... αυτοί οι 10 ηλίθιοι και ψώνια πολεμούσαν τα τελευταία 10-15 χρόνια για να μην διορίζονται οι Φυσικοί και οι Θεολόγοι σε θέσεις Πληροφορικής. Για να έχεις εσύ το δικαίωμα να δουλεύεις τώρα.

Και το ευχαριστώ είναι να τους βρίζεις... Μπράβο σου! Θα δώσεις καλό παράδειγμα στους μαθητές σου...





Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #163 στις: Φεβρουάριος 22, 2006, 02:45:47 μμ »
Aγαπητέ φίλε , ο ΣΤΕΜΠ έχει ζητήσει την κατάργηση του ΠΔ με προσφυγή στο ΣΤΕ. Διάβασε καλά την προκήρυξη. Και αναφέρεται ανεξαιρέτως σε όλα τα τμήματα και όχι μόνο στον Αυτοματισμό. Μην παραπληροφορείς. Έχω διαβάσει την προσφυγή αναλυτικά.
Όπως υπογράφεται και από κάποια άτομα , και πιστεύω ότι είσαι μέσα σε αυτά.

Αν πας και δεις στην σελίδα του ΣΤΕΜΠ, υπάρχει ένα σχετικό κείμενο που αναφέρει τμήματα που δεν θεωρούνται Πληροφορικής. Δες το προσεκτικά.

Επίσης, το ποιος υπογράφει ή δεν υπογράφει, δεν έχει σημασία. Το έχω πει και δεν το καταλαβαίνουν μερικοί ότι δεν εκπροσωπώ κανέναν άλλον εκτός από τον ευατό μου. Όποτε μην μου αποδίδεις κανένα ρόλο.


Όλα αυτά που αναφέρω για τον ΣΤΕΜΠ είναι αναρτημένα στην σελίδα του και μπορεί να τα διαβάσει ο καθένας. Αν είχε να κρύψει κάτι ή είχε "απώτερους και συμφεροντολογικούς σκοπούς ", δεν θα τα ανακοίνωνε εκεί αλλά μόνο στα μέλη του.....



Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #164 στις: Φεβρουάριος 22, 2006, 03:43:25 μμ »
Aγαπητέ φίλε , ο ΣΤΕΜΠ έχει ζητήσει την κατάργηση του ΠΔ με προσφυγή στο ΣΤΕ. Διάβασε καλά την προκήρυξη. Και αναφέρεται ανεξαιρέτως σε όλα τα τμήματα και όχι μόνο στον Αυτοματισμό. Μην παραπληροφορείς. Έχω διαβάσει την προσφυγή αναλυτικά.
Όπως υπογράφεται και από κάποια άτομα , και πιστεύω ότι είσαι μέσα σε αυτά.

Αν πας και δεις στην σελίδα του ΣΤΕΜΠ, υπάρχει ένα σχετικό κείμενο που αναφέρει τμήματα που δεν θεωρούνται Πληροφορικής. Δες το προσεκτικά.

Επίσης, το ποιος υπογράφει ή δεν υπογράφει, δεν έχει σημασία. Το έχω πει και δεν το καταλαβαίνουν μερικοί ότι δεν εκπροσωπώ κανέναν άλλον εκτός από τον ευατό μου. Όποτε μην μου αποδίδεις κανένα ρόλο.


Όλα αυτά που αναφέρω για τον ΣΤΕΜΠ είναι αναρτημένα στην σελίδα του και μπορεί να τα διαβάσει ο καθένας. Αν είχε να κρύψει κάτι ή είχε "απώτερους και συμφεροντολογικούς σκοπούς ", δεν θα τα ανακοίνωνε εκεί αλλά μόνο στα μέλη του.....





Δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Συνέχεια ο ΣΤΕΜΠ "αλλάζει" τα τμήματα που δεν πληρούν τις προυποθέσεις. Έχω μπερδευτεί. Για ποιο link μιλάς...? Επίσης ΣΤΕΜΠ και ΕΠΕ κάνουν από μαζί κινήσεις για Επιμελητήριο Πληροφορικής , για Πιστοποιητικό Πληροφορικής  εκδίδουν υπομνήματα από κοινού κλπ. Σε αυτούς τους τομείς υπάρχει σύμπλευση. Στην περίπτωση όμως που η ΕΠΕ είχε πιέσει το ΥΠΕΠΘ να μπούνε στην εκπαίδευση τα τμήματα ΑΕΙ και ΤΕΙ πριν την υπογραφή του ΠΔ , τότε ο ΣΤΕΜΠ δεν ήταν πουθενά! Επίσης επειδή είμαι από ΚΡΗΤΗ μίλησα με τον γενικό γραμματέα της ΕΠΕ , ο οποίος είναι και εκείνος ΚΡΗΤΙΚΟΣ και του είπα... πως γίνεται σαν ΕΠΕ να βγάζουν υπόμνημα προς το ΥΠΕΠΘ , μετά το ΥΠΕΠΘ να εκδίδει το ΠΔ και εν συνεχεία η ΕΠΕ να χαιρετίζει τις κινήσεις του ΥΠΕΠΘ και μετά να αλλάζουν νοοτροπία μαζί με ΣΤΕΜΠ...

Ειλικρινά έχω μπερδευτεί!!!
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #165 στις: Φεβρουάριος 22, 2006, 06:03:30 μμ »
Το ΠΔ268 δεν κάνει τους αποφοίτους των νέων σχολών πληροφορικούς, απλά τους δίνει το δικαίωμα να διδάσκουν το γνωστικό αυτό αντικείμενο στα σχολεία. Η ιδιότητα του πληροφορικού δεν εξαντλείται στην δυνατότητα διδαχής αυτού του γνωστικού αντικειμένου στα σχολεία αλλά επεκτείνεται και σε άλλους χώρους, στους οποίους δεν θα μπορούσαν να ενταχθούν οι απόφοιτοι του τμήματος Αυτοματισμού, όπως αντίστοιχα με τη δυνατότητα που δίνεται στους μηχανικούς Αυτοματισμού να διδάξουν στα σχολεία πληροφορική όπως και οι πληροφορικάριοι, δεν σημαίνει ότι και αυτοί εξομοιώνονται με τους Αυτοματιστές, αφού δεν κατέχουν ειδικά θέματα (πχ αυτοματισμούς, κλπ) στα οποία μόνο οι Αυτοματιστές είναι αρμόδιοι. Όπως και οι Φυσικοί που διδάσκουν Μαθηματικά, δεν είναι Μαθηματικοί αλλά έχουν επαρκείς γνώσεις για να διδάξουν σε Δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Πολύ απλά!

Και για άλλη μια φορά θα ζητήσω να επιστρέψουμε στο θέμα μας: Τι νέα έχουμε από το δικαστήριο, γνωρίζει κανείς; Πήρε αναβολή ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος periergos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ Η ΑΙΤΗΣΗ ΑΚΥΡΩΣΗΣ ΣΤΟ Σ.τ.Ε.!!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #166 στις: Φεβρουάριος 22, 2006, 07:51:09 μμ »
Αναφέρομαι στον sniper_hellas_1


Παράθεση
Νομίζω ότι ήδη απάντησα (αν αναφέρεσαι σε μένα).
Σε εμένα δεν έχες απαντήσει σε κανένα απο τα ερωτήματά μου

Παράθεση
Το ότι ο periergos, που ισχυρίζεται ότι είναι πατέρας και δεν έχει σχέση με αυτοματισμό (που όλοι καταλάβαμε ότι τελικά έχει σχέση με τον Αυτοματισμό....)
Εκτός απο φαφλατάς μας έγινες και μάντης!!!! :D Θα ήθελα όμως (επειδή μπορεί να κάνω και λάθος) να μου ειποδείξεις το σημείο από το οποίο έβγαλες συμπέρασμα ότι έχω σχεση με τον αυτοματισμό.

Παράθεση
δεν καταλαβαίνει τι του απάντησα, συγνώμη δεν φταίω εγώ.
Σου ξαναλέω ότι δεν έχεις απαντήσει σε κανένα από τα ερωτήματα που σου έθεσα. Είσαι συνέχεια "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε" Οι ερωτήσεις μου ήταν σαφείς και ξεκάθαρες.

Παράθεση
Συμφωνώ ότι κανείς δεν φταίει για την απαράδεκτη κατάσταση. Αλλά... φταίμε όταν θυσιάζουμε τα πάντα στομ βωμό του προσωπικού μας συμφέροντος. Όταν   αν και ξέρουμε ότι δεν διακαιούμαστε να ασκούμε το επάγγελμα κάποιου άλλου (βλέπε Πληροφορικού είτε Δευτεροβάθμιας είτε αλλού), ισχυριζόμαστε ότι από Μηχανικοί Αυτοματισμού ξαφνικά γίναμε Πληροφορικοί ....

Σε αυτό σου απάντησε ο paphar

Παράθεση
Εσύ Κατέ είσαι εξαίρεση. Σε παραδέχομαι για αυτό που προσπαθείς να κάνεις. Μακάρι να προσπαθούσανε και να κάνανε αγώνα οι συνάδελφοι σου Μηχανικοί Αυτοματισμού να αποκτήσουν επαγγελματικά δικαιώματα. Τότε όλα θα ήταν όπως πρέπει να είναι, δηλαδή ο καθένας εκεί που πρέπει (άσχετα αν υπάρχει ανεργία ή όχι).
Ρε συ, πάλι το παιζεις μάντης!!!!! Πως ξέρεις ότι οι συνάδελφοι της Μηχανικοί Αυτοματισμού δεν έχουνε κάνει αγώνα  για τα επαγγελματικά τους δικαιώματα; Και μην πεις πάλι "Ξέρω αρκετα" Σκέτη  παραπληροφόριση είσαι (αν και πληροφορικός)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2006, 07:53:55 μμ από periergos »

Αποσυνδεδεμένος periergos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ Η ΑΙΤΗΣΗ ΑΚΥΡΩΣΗΣ ΣΤΟ Σ.τ.Ε.!!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #167 στις: Φεβρουάριος 22, 2006, 08:41:35 μμ »
Παλι για sniper_hellas_1

Παράθεση
Το πρόβλημα το εστιάζεις στο ότι δεν με συμφέρει το ΠΔ 268 και για αυτό φωνάζω. Μήπως σου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να φωνάζω γιατί είναι λάθος το ΠΔ και όχι από προσωπικό συμφέρον???

Δεν μας είπες μέχρι τώρα αν είσαι διορισμένος στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση, για να βγάλουμε συμπέρασμα για ποιο λόγο  φωνάζεις, γιατί το Π.Δ. δεν είναι καθόλου λάθος. Το λάθος είσαι εσύ (και όλοι αυτοί που ισχυρίζονται τα ίδια με εσένα) γιατί:
  • έχεις κάνει το λάθος να κρίνεις ΥΠΕΠΘ το οποίο είναι, ο καθ’ ύλην αρμόδιος φορέας να κρίνει ποια τμήματα μπορούν να διδάξουν πληροφορική μαθηματικά φυσική κ.λ.π.
  • έχεις κάνει το λάθος να κρίνεις τα προγράμματα σπουδών των 11 τμημάτων του Π.Δ. χωρίς να έχεις τις απαιτούμενες γνώσεις για να το κάνεις 
  • έχετε κάνει το λάθος να τα βάλετε με 11 τμήματα, 11 άτομα, οι οποίοι σε λίγα χρόνια θα βρίσκεστε (αν δεν είσαστε ήδη διορισμένοι στην Δ.Ε.) ανάμεσα σε όλους αυτούς του Π.Δ. οι οποίοι τελικά θα είναι πολύ περισσότεροι από εσάς.
   

Παράθεση
Μάλλον δεν σου πέρασε από το μυαλό αυτό αφού και φυσικά αγνοείς τις κινήσεις και προσπάθειες του ΣΤΕΜΠ για τον κλάδο της Πληροφορικής και Επικοινωνιών....
΄
Α! Και για να έχουμε καλό ρώτημα. Το πτυχίο σου γράφει μηχανικός Πληροφορικής και Επικοινωνιών; Γραφεί μόνο Μηχανικός Πληροφορικής. Γιατί λοιπόν καπηλεύεστε τις Επικοινωνίες; Τι δουλειά έχεις μέσα στον κλάδο αυτό; Με όλα αυτά που έχεις γράψει τόσες μέρες θα έπρεπε στον κλάδο αυτό να είναι μέσα μόνο το τμήμα Πληροφορικής και Επικοινωνιών, το οποίο με την προσφυγή σας κατά του Π.Δ. θέλετε να το βγάλετε από τον ΚΛΑΔΟ Π.Ε.20. Πολύ περίεργα δεν μας τα λες ρε συ sniper_hellas_1;
Α!!! Πολύ καλά ανέφερες στην αρχή. ΚΛΑΔΟΣ και όχι πτυχίο. Καταλαβαίνεις την διαφορά των λέξεων; Μάλλον όχι έτσι όπως μας τα λες. 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2006, 10:02:07 μμ από periergos »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 680
Σύνολο: 681

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.