*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2024  (Αναγνώστηκε 128982 φορές)

pyramida και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1725
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #210 στις: Οκτώβριος 26, 2023, 09:06:35 μμ »
Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση. Η αίτηση της γενικής που έκανα θα συνεχίσει να ισχύει κανονικά;
αν εννοεις οτι εκτος απο αιτηση μεταθεσης προς ΕΑΕ εκανες και προς γενικη και παραμενεις και φετος στην περιοχη διορισμου τοτε ΝΑΙ ισχυει κανονικα αυτη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:43:03 »

Αποσυνδεδεμένος miguel101

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #211 στις: Οκτώβριος 26, 2023, 10:26:04 μμ »
αν εννοεις οτι εκτος απο αιτηση μεταθεσης προς ΕΑΕ εκανες και προς γενικη και παραμενεις και φετος στην περιοχη διορισμου τοτε ΝΑΙ ισχυει κανονικα αυτη
Ναι ναι κανονικά είμαι στην περιοχή διορισμού. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #212 στις: Οκτώβριος 26, 2023, 10:39:42 μμ »
Καλησπέρα

Στην αίτηση μετάθεσης, στο σύστημα teachersminedu, έκανα προσωρινή αποθήκευση και διαπίστωσα ότι στα υπηρεσιακά στοιχεία μητρώου με έχει καταχωρημένο ως
"Υπηρετώ σε θέση Ειδικής Αγωγής (οργανικά ή με διάθεση / όχι με απόσπαση): ΝΑΙ"

Εγώ αυτή τη στιγμή δεν υπηρετώ στην οργανική μου (την ξεχρέωσα πέρσι) αλλά με απόσπαση σε ΣΜΕΑΕ (άλλου ΠΥΣΔΕ).

Χρειάζεται να τους ενημερώσω να το αλλάξουν;

Βέβαια, ούτε η άλλη διαθέσιμη επιλογή ισχύει, δηλαδή "Υπηρετώ σε τμήμα Ένταξης Ειδικής Αγωγής (οργανικά ή με διάθεση / όχι με απόσπαση)"

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1725
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #213 στις: Οκτώβριος 27, 2023, 10:30:08 πμ »
Καλησπέρα

Στην αίτηση μετάθεσης, στο σύστημα teachersminedu, έκανα προσωρινή αποθήκευση και διαπίστωσα ότι στα υπηρεσιακά στοιχεία μητρώου με έχει καταχωρημένο ως
"Υπηρετώ σε θέση Ειδικής Αγωγής (οργανικά ή με διάθεση / όχι με απόσπαση): ΝΑΙ"

Εγώ αυτή τη στιγμή δεν υπηρετώ στην οργανική μου (την ξεχρέωσα πέρσι) αλλά με απόσπαση σε ΣΜΕΑΕ (άλλου ΠΥΣΔΕ).

Χρειάζεται να τους ενημερώσω να το αλλάξουν;

το teachers δεν ειναι ενα απολυτως αυτοματοποιημενο και διασυνδεδεμενο συστημα με αλλες σχετικες εφαρμογες του υπουργειου. Αν εξαιρεσεις καποιους πολλαπλασιασμους που κανει προκειμενου πχ να υπολογιστουν μοναδες δυσμενων συνθηκων ή μοναδες απο γαμο. τεκνα κλπ, η ορθη συμπληρωση των υπολοιπων στοιχειων επαφιεται στην υπηρεσιακη ετοιμοτητα του καθε χειριστη. Επομενως δε σου αλλαξαν τη φετινη σου υπηρετηση στο πεδιο που ανέφερες γιατι δεν θα επεφερε καποια ουσιωδη/λειτουργικη μεταβολή στις διαδικασιες μετάθεσης δηλ δε θα κρινονταν η θεμελιωση πχ δικαιωματος μεταθεσης απο το αν ηταν συμπληρωμενο αυτο το πεδιο, αλλα απο τον ελεγχο του τμηματος προσωπικου. Και σε μενα που τα τελευταια χρονια λειπω απο την οργανικη μου με αποσπασεις εντος πυσδε δεν εχει αλλαξει κατι στα σχετικα πεδια. Δε χρειαζεται λοιπον να τους ενημερωσεις

Βέβαια, ούτε η άλλη διαθέσιμη επιλογή ισχύει, δηλαδή "Υπηρετώ σε τμήμα Ένταξης Ειδικής Αγωγής (οργανικά ή με διάθεση / όχι με απόσπαση)"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:43:03 »

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #214 στις: Οκτώβριος 27, 2023, 08:42:07 μμ »
Ευχαριστώ! Και σε μένα δεν φάνηκε να επηρεάζει κάτι.
Την οριστικοποίησα και έστειλα και το εμαιλ με τις βεβαιώσεις.
Καλή επιτυχία σε όλους μας!

Αποσυνδεδεμένος Paulo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #215 στις: Οκτώβριος 27, 2023, 11:43:19 μμ »
Καλησπέρα σας. Εχω διοριστεί στην ειδική αγωγή (δευτεροβάθμια) και φέτος θα κάνω πρώτη φορά αίτηση μετάθεσης (σε σμεαε).
Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να ανεβάσω το μεταπτυχιακό μου και το χαρτί της Μπρέιλ στο https://mydocs.minedu.gov.gr ? Καταλαβαίνω ότι όσοι θέλουν να πάνε από τη Γενική στην Ειδική οφείλουν να τα ανεβάσουν, ίσχυει όμως το ίδιο και για εμάς που διοριστήκαμε στην Ειδική; Και αν ναι, θα πρέπει ή όχι να αναφέρω στις παρατηρήσεις στο teachers ότι υποβάλλω στο υπουργείο τα παραπάνω συνημμένα;
Ευχαριστώ! καλη επιτυχία σε όλους μας!

Αποσυνδεδεμένος taskar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #216 στις: Οκτώβριος 27, 2023, 11:59:35 μμ »
Να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι. Προσπαθώ από το πρωί να ανεβασω στο mydocs δύο αρχεία (pdf, 300dpi, ασπρόμαυρα) και δεν τα επισυνάπτει. Όσα λεπτά και να περιμένω με αφήνει στο "παρακαλώ περιμένετε". Κάνω κάτι λάθος;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2023, 12:02:54 πμ από taskar »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1725
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #217 στις: Οκτώβριος 28, 2023, 10:37:34 πμ »
Να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι. Προσπαθώ από το πρωί να ανεβασω στο mydocs δύο αρχεία (pdf, 300dpi, ασπρόμαυρα) και δεν τα επισυνάπτει. Όσα λεπτά και να περιμένω με αφήνει στο "παρακαλώ περιμένετε". Κάνω κάτι λάθος;
επειδη οταν προσπαθει ο χρηστης να ανεβασει αρχειο πανω απο τα επιτρεπτα ορια (πανω απο 10mb ανα αρχειο και συνολικα 50mb) του βγαζει σχετικο μηνυμα απογορευσης, θεωρω οτι δε θα ηταν αυτο το προβλημα, αλλα η υπερφορτωση της πλατφορμας. πχ αυτη τη στιγμη ανεβαινουν γρηγορα αρχεια λιγο μικροτερα απο τα επιτρεπτα όρισ. Οποτε δοκιμασε αργα τη νυχτα

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #218 στις: Οκτώβριος 28, 2023, 03:59:35 μμ »
καλησπέρα,
έχω μόλις καταθέσει τα δικαιολογητικά στο mydocs για μετάθεση σε διαπολιτισμικό. Κατά λάθος, στις παρατηρήσεις κατέγραψα μεν τα συνημμένα, δίχως όμως να γράψω πού αποστέλλονται. Βγαίνει η αίτηση άκυρη; Δεν λαμβάνονται υπόψη τα δικαιολογητικά; Εάν καταλαβαίνω σωστά, δεν υπάρχει δυνατότητα ακύρωσης και εκ νέου κατάθεσης της αίτησης. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω τώρα;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος efi1789

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #219 στις: Οκτώβριος 28, 2023, 05:33:58 μμ »
Καλησπέρα σας. Εχω διοριστεί στην ειδική αγωγή (δευτεροβάθμια) και φέτος θα κάνω πρώτη φορά αίτηση μετάθεσης (σε σμεαε).
Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να ανεβάσω το μεταπτυχιακό μου και το χαρτί της Μπρέιλ στο https://mydocs.minedu.gov.gr ? Καταλαβαίνω ότι όσοι θέλουν να πάνε από τη Γενική στην Ειδική οφείλουν να τα ανεβάσουν, ίσχυει όμως το ίδιο και για εμάς που διοριστήκαμε στην Ειδική; Και αν ναι, θα πρέπει ή όχι να αναφέρω στις παρατηρήσεις στο teachers ότι υποβάλλω στο υπουργείο τα παραπάνω συνημμένα;
Ευχαριστώ! καλη επιτυχία σε όλους μας!
Καλησπέρα. Έχω ακριβώς την ίδια απορία. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μας απαντήσει;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1725
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #220 στις: Οκτώβριος 28, 2023, 08:40:24 μμ »
καλησπέρα,
έχω μόλις καταθέσει τα δικαιολογητικά στο mydocs για μετάθεση σε διαπολιτισμικό. Κατά λάθος, στις παρατηρήσεις κατέγραψα μεν τα συνημμένα, δίχως όμως να γράψω πού αποστέλλονται. Βγαίνει η αίτηση άκυρη; Δεν λαμβάνονται υπόψη τα δικαιολογητικά; Εάν καταλαβαίνω σωστά, δεν υπάρχει δυνατότητα ακύρωσης και εκ νέου κατάθεσης της αίτησης. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω τώρα;
Ευχαριστώ
δεν υπαρχει η δυνατοτητα ακυρωσης και υποβολης νεα μεχρι τη ληξη προθεσμιας, οπως γινεται σε αλλες διαδικασιες, αλλα να μην ανησυχεις. Εχει συμβει και σε αλλους συναδελφους τα προηγουμενα χρονια να μην προσεξουν καν το πεδιο παρατηρησεις και να το αφησουν ασυμπληρωτο. Δεν ειναι δα και τοσο τυπικη η διαδικασια των μεταθεσεων, αφου περναει μεσα απο χειροκινητους ελεγχους των υπαλληλων του τμηματιος προσωπικου και οι οποιοι ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΝΕ το πεδιο αυτο παρα ΜΟΝΟ τα δικαιολγητικα που τους αποστελλονται. Αλλωστε πως να κολλησουν οι αρμοδιοι σε τυπικουρες οταν κι εκεινοι εχουν μισες και αλλοπαρμενες ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ τις υπηρετησεις των συναδελφων. Ολα θα ειναι ετοιμα ομως μεχρι τα τελη νοεμβρη που υποχρεουνται να αναρτησουν. Σημασια εχει να εχεις στειλει το μειλ στη δδε και να τους παρεις κι ενα τηλ ή μειλ  να σου επιβεβαιωσουν την παραλαβη (σε οσα μειλ δεν εχουν ρυθμιστει για αναφορα παραδοσης), αφου εχεουν παρατηρηθει φαινομενα να πηγαινουν στα spam των δδε και να ψαχνονται μετα να βρουν τα δικαιολγητικα. Και σε αυτες τις περιπτωσεις ομως βγαινει ακρη. Αλιμονο. ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ΚΑΙ την απομακρυνση απο το δικο του ταμειο δεν βρεθηκε ακρη. Εμεις μεταξυ μας τα βρισκουμε

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #221 στις: Οκτώβριος 28, 2023, 08:59:45 μμ »
g.t,
σε ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1725
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #222 στις: Οκτώβριος 28, 2023, 09:07:07 μμ »
γενικοτερα στην εγκυκλιο καθως και σε οσες ιστοσελ δδε εχουν αναρτησει ειδικοτερες οδηγιες, πουθενα  δεν αναφερεται η αποστολη δικαιολογητικων ενταξης στην ΕΑΕ για οσους διοριστηκαν στην ΕΑΕ και θα καταθεσουν για πρωτη φορα αιτηση μεταθεσης.
Επισης στις ειδικες διευκρινησεις της εγκυκλιου η μονη αναφορα για αποστολη δικαιολογητικων ενταξης στην ΕΑΕ αναφερεται στους εκπαιδευτικους:
"δ) Οι εκπαιδευτικοί με εξειδίκευση στην ΕΑΕ της παρ. 2.2   του παρόντος Κεφαλαίου οφείλουν να υποβάλλουν μαζί με την αίτηση:
αα) Τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν ότι οι αιτούντες έχουν τα κατά το νόμο προσόντα σύμφωνα με την παρ 2 του άρθρου 48 του ν. 4415/16 (159Α΄)"
Oι ανωτερω εκπκοι (της παρ 2.2) ειναι οσοι ανηκουν στη γενικη και εχουν τις προυποθεσεις να μετατεθουν στην ΕΑΕ.
Αλλωστε θα ηταν παραλογο να ζητανε δικαιολογητικα ενταξης στην ΕΑΕ απο τους εκπκους που διοριστηκαν στην ΕΑΕ οταν στο teachers,  που ειναι το κεντρικο συστημα των μεταθεσεων,  οι εκπκοι αυτοι ειναι καταχωρημενοι στα αντιστοιχα πεδια ως εκπκοι ΕΑΕ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2023, 08:48:13 πμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος efi1789

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #223 στις: Οκτώβριος 29, 2023, 12:40:45 πμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159803
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 464
Σύνολο: 474

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.