*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2024  (Αναγνώστηκε 129784 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Frank

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #434 στις: Μάρτιος 11, 2024, 05:40:05 μμ »
Καλησπέρα. Υπάρχει περίπτωση να βγουν μέχρι 22/03; Γνωρίζει κανείς το χρονοδιάγραμμα; Πέρυσι νομίζω είχαν βγει αρχές Μαρτίου.
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:23:34 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #435 στις: Μάρτιος 11, 2024, 05:54:35 μμ »
Καλησπέρα. Υπάρχει περίπτωση να βγουν μέχρι 22/03; Γνωρίζει κανείς το χρονοδιάγραμμα; Πέρυσι νομίζω είχαν βγει αρχές Μαρτίου.

Ολα ειναι πιθανα.
Προσωπικη εκτιμηση πιο μετα βεβαια.
Περυσι ηταν "ιδιαιτερη" περιπτωση λογω εκλογων.......

Αποσυνδεδεμένος Zwerty

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #436 στις: Μάρτιος 11, 2024, 07:32:49 μμ »
Στις μεταθέσεις υπάρχει σύστημα που τρέχει;

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #437 στις: Μάρτιος 11, 2024, 10:07:58 μμ »
Στις μεταθέσεις υπάρχει σύστημα που τρέχει;

Τι εννοείς; Τρέχει ο αλγόριθμος όπως και στις προσλήψεις αναπληρωτών, στους διορισμούς, στις μετατάξεις και στις αποσπάσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:23:34 »

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 275
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #440 στις: Μάρτιος 12, 2024, 06:37:30 μμ »
https://e-wall.net/54634/kena-metatheseon-apo-dpe-kilkis-aitoloakarnanias-achaias-ileias/?no_cache=1710186416&fbclid=IwAR1gnsubO2s-vj_pwyHe8nze3N1cakJktFtd0i8BJin8g4jsZ4kmRAlE64E

Πάντως αυτό το +9 στη ΔΔΕ Ροδόπης στους ΠΕ02, χτύπησε πολύ άσχημα σε κάποιους. Αλήθεια, θα ιδρυθεί κανένα νέο πρότυπο ή πειραματικό σχολείο που δεν έχει πάρει το μάτι μου στην περιοχή αυτή ή μήπως η πτώση του αριθμού των τμημάτων είναι τόσο ραγδαία μέσα σε μία μόνο χρονιά; Αλλά και αυτό να συμβαίνει, κανείς πια δεν βγήκε στη σύνταξη εκεί και έχουμε ένα τέτοιο πλεόνασμα; Βέβαια εντάξει, να μην το δένω και κόμπο ότι μέχρι την άλλη Παρασκευή θα είναι ακόμα +9...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2024, 06:40:17 μμ από neossos »

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #441 στις: Μάρτιος 12, 2024, 06:58:39 μμ »
 Και πώς είμαστε τόσο σίγουροι ότι δεν προϋπήρχε πλέονασμα και τα προηγούμενα χρόνια; Εξάλλου όπως ήδη έχει ειπωθεί τα περσινά πλεονάσματα είχαν μηδενιστεί από το ΚΥΣΔΕ και άρα μετατέθηκαν στην περιοχή τόσοι όσοι ήταν οι ΠΕ02 που έφυγαν...



Πάντως αυτό το +9 στη ΔΔΕ Ροδόπης στους ΠΕ02, χτύπησε πολύ άσχημα σε κάποιους. Αλήθεια, θα ιδρυθεί κανένα νέο πρότυπο ή πειραματικό σχολείο που δεν έχει πάρει το μάτι μου στην περιοχή αυτή ή μήπως η πτώση του αριθμού των τμημάτων είναι τόσο ραγδαία μέσα σε μία μόνο χρονιά; Αλλά και αυτό να συμβαίνει, κανείς πια δεν βγήκε στη σύνταξη εκεί και έχουμε ένα τέτοιο πλεόνασμα; Βέβαια εντάξει, να μην το δένω και κόμπο ότι μέχρι την άλλη Παρασκευή θα είναι ακόμα +9...

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 275
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #442 στις: Μάρτιος 12, 2024, 07:12:58 μμ »
Και πώς είμαστε τόσο σίγουροι ότι δεν προϋπήρχε πλέονασμα και τα προηγούμενα χρόνια; Εξάλλου όπως ήδη έχει ειπωθεί τα περσινά πλεονάσματα είχαν μηδενιστεί από το ΚΥΣΔΕ και άρα μετατέθηκαν στην περιοχή τόσοι όσοι ήταν οι ΠΕ02 που έφυγαν...

Εσύ και εγώ μπορεί ξέρουμε ότι υπήρχε πλεόνασμα που κρύφτηκε στις περσινές μεταθέσεις, οι υπόλοιποι όμως; Εδώ ολόκληρο προεδρείο συλλόγου αναπληρωτών φαίνεται μάλλον να μη το γνωρίζει (ή να κάνει πως δεν το γνωρίζει), εκτός αν η ίδρυση ενός νέου πειραματικού γυμνασίου στην Καστορία ή τη Φθιώτιδα είναι αυτή που μπορεί με κάποιο μαγικό τρόπο να μειώσει τα κενά των ΠΕ02 στη Ροδόπη...

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #443 στις: Μάρτιος 12, 2024, 07:47:43 μμ »
 Εγώ το έμαθα από αυτό το forum (να ναι καλά για τις χρήσιμες πληροφορίες)... Άρα κ πολλοί άλλοι το ξέρουν. Μένει να δούμε αν θα εφαρμοστεί η ίδια τακτική και φέτος


 :-[
Εσύ και εγώ μπορεί ξέρουμε ότι υπήρχε πλεόνασμα που κρύφτηκε στις περσινές μεταθέσεις, οι υπόλοιποι όμως; Εδώ ολόκληρο προεδρείο συλλόγου αναπληρωτών φαίνεται μάλλον να μη το γνωρίζει (ή να κάνει πως δεν το γνωρίζει), εκτός αν η ίδρυση ενός νέου πειραματικού γυμνασίου στην Καστορία ή τη Φθιώτιδα είναι αυτή που μπορεί με κάποιο μαγικό τρόπο να μειώσει τα κενά των ΠΕ02 στη Ροδόπη...

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 275
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #444 στις: Μάρτιος 12, 2024, 08:11:40 μμ »
Εγώ το έμαθα από αυτό το forum (να ναι καλά για τις χρήσιμες πληροφορίες)... Άρα κ πολλοί άλλοι το ξέρουν. Μένει να δούμε αν θα εφαρμοστεί η ίδια τακτική και φέτος

Εγώ πάντως δεν έχω δει να το έχει γράψει στο forum κανένας άλλος εκτός από εμένα (εδώ και εδώ). Όλοι είχαν μείνει με την απορία πέρυσι. Και μάλλον κάποιοι δεν έχουν καταλάβει ότι θα θιγούν έτσι φέτος, αν δεν γίνει πάλι το ίδιο. Θα είναι όμως δίκαιο για τους επόμενους, αν γίνει ξανά φέτος; Και αν συνεχίζεται κάθε χρόνο πώς θα εξαφανιστούν όλα αυτά τα πλεονάσματα;

Υ.Γ.: Και δεν ισχυρίστηκα ότι το πλεόνασμα αυτό δεν πρωτοδημιουργήθηκε από την ίδρυση των πειραματικών σχολείων στη Κομοτηνή το 2022-23 (το έψαξα πριν το γράψω).

Αυτό που έγραψα είναι πως το πλεόνασμα +10 που δόθηκε πέρυσι από τη ΔΔΕ Ροδόπης (και προϋπήρχε), μηδενίστηκε πέρυσι στο ΚΥΣΔΕ πριν τρέξουν οι μεταθέσεις με τη συγκατάθεση του ίδιου του υπουργείου (σε όλες τις πλεονασματικές περιοχές έγινε αυτό, για να μπορούν να δοθούν ελεύθερα και εκεί μεταθέσεις).

Αποτέλεσμα: ενώ έφυγαν 11 άτομα και έπρεπε κανονικά να απομείνει ένα μόλις κενό και να επιτραπεί να πάει εκεί μόνο ένα άτομο πέρυσι (και φέτος να έχει εκλείψει το πλεόνασμα), πήγαν τελικά 8 άτομα (και με ελάχιστα μόρια), ενώ μπορούσαν να έχουν πάει και άλλα 3 αν είχαν εκδηλώσει ενδιαφέρον (γιατί το +10, έγινε 0 πριν τρέξει το σύστημα). Και πιστεύω καταλαβαίνετε ότι μετά από αυτό, άτομο φέτος που μπορεί να έχει 100+ μόρια δεν θα πάρει τη μετάθεση, ενώ πέρυσι με μόλις 12 μόρια την πήρε (εκτός αν δηλωθεί τελικά 0 και φέτος), ενώ αν συνεχίζεται αυτό κάθε χρόνο το πλεόνασμα δεν θα εκλείψει ποτέ (αυτή την στρέβλωση ήθελα να καταδείξω).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2024, 10:37:29 μμ από neossos »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #445 στις: Μάρτιος 12, 2024, 08:46:43 μμ »
Και πώς είμαστε τόσο σίγουροι ότι δεν προϋπήρχε πλέονασμα και τα προηγούμενα χρόνια; Εξάλλου όπως ήδη έχει ειπωθεί τα περσινά πλεονάσματα είχαν μηδενιστεί από το ΚΥΣΔΕ και άρα μετατέθηκαν στην περιοχή τόσοι όσοι ήταν οι ΠΕ02 που έφυγαν...

Η Ροδόπη δίνει 9 πλασματικά πλεονάσματα, επειδή το πειραματικό Γυμνάσιο κ λύκειο ιδρύθηκε ακριβώς αμέσως μετά τη χρονιά των πρώτων διορισμών (2021), οπότε χάθηκαν 12 ή 13 οργανικές φιλολόγων, αν θυμάμαι καλά, ενώ είχαν μόλις διοριστεί 16 φιλόλογοι. Με λίγες συνταξιοδοτήσεις φέτος το πλεόνασμα μειώθηκε στους 9, οι οποίοι είναι στη διάθεση. Ωστόσο, ο νόμος έχει μια σειρά λειτουργικών κενών, τόσο λόγω των πειραματικών σχολείων όσο κ λόγω των μειονοτικών, του μουσικού κλπ. Στην ουσία κάθε χρόνο όχι μόνο τοποθετούνται κατευθείαν οι πλεονάζοντες, αλλά χρειάζονται κ άλλοι 6-7 στην α φάση για να λειτουργήσουν τα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #446 στις: Μάρτιος 12, 2024, 08:55:37 μμ »
Η Ροδόπη δίνει 9 πλασματικά πλεονάσματα, επειδή το πειραματικό Γυμνάσιο κ λύκειο ιδρύθηκε ακριβώς αμέσως μετά τη χρονιά των πρώτων διορισμών (2021), οπότε χάθηκαν 12 ή 13 οργανικές φιλολόγων, αν θυμάμαι καλά, ενώ είχαν μόλις διοριστεί 16 φιλόλογοι. Με λίγες συνταξιοδοτήσεις φέτος το πλεόνασμα μειώθηκε στους 9, οι οποίοι είναι στη διάθεση. Ωστόσο, ο νόμος έχει μια σειρά λειτουργικών κενών, τόσο λόγω των πειραματικών σχολείων όσο κ λόγω των μειονοτικών, του μουσικού κλπ. Στην ουσία κάθε χρόνο όχι μόνο τοποθετούνται κατευθείαν οι πλεονάζοντες, αλλά χρειάζονται κ άλλοι 6-7 στην α φάση για να λειτουργήσουν τα σχολεία.

Και δόξα τω Θεώ ακόμα τα πρότυπα ΕΠΑΛ κρατούν τις οργανικές τους. Να δούμε για πόσο ακόμη...

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #447 στις: Μάρτιος 12, 2024, 08:58:41 μμ »
Εγώ θα βάλω και 2 άλλες παραμέτρους για τα πλεονάσματα:

1) Τη μείωση του μαθητικού πληθυσμού που ενδεχομένως οδήγησε και σε μείωση τμημάτων

2) Το ότι πέρσι όπως έχει γραφτεί (και εδώ μέσα) στα κενά των μεταθέσεων δεν μπήκαν οι ανακλήσεις των αιτήσεων συνταξιοδότησης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 650
Σύνολο: 667

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.