*

Αποστολέας Θέμα: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου  (Αναγνώστηκε 7251 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 18, 2023, 07:42:00 πμ »
Αυτό συμβαίνει. Βέβαια, βλέπω και θαυμάζω συναδέρφους με εξαιρετικές αντοχές, αλλά ορισμένοι από αυτούς είναι και ανταγωνιστικοί τύποι, οπότε ίσως τους δίνει τροφή όλο αυτό (μέντορες, συντονιστές, κλπ.. κλπ.). Τα τελευταία δύο χρόνια είχαμε δύο περιπτώσεις burn out, που οδήγησαν σε παραίτηση και απόσπαση αντιστοίχως...

Το θέμα είναι να εντοπίσεις έγκαιρα τα πρώτα συμπτώματα και να κινηθείς κατάλληλα (πχ αλλαγή σχολείου, ειδικότητας, περιβάλλοντος), πριν η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο.
erietta, έχεις pm.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:30:11 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 18, 2023, 09:40:25 πμ »
Είναι λυπηρό πάντως να θέλει να παραιτηθεί κάποιος όχι γιατί δεν του αρέσει το επάγγελμά του, αλλά γιατί οι συνθήκες τον οδηγούν σε αυτό. Το ότι το σύστημα μας οδηγεί σε burn out δεν σημαίνει ότι πρέπει να του κάνουμε την χάρη και να φεύγουμε. Άποψή μου. Αν όμως δεν τίθεται βιοποριστικό θέμα, τότε οκ, πάω πάσο.
Το σχολείο το δικό μου από όταν ήρθα, ήταν πάντα ένα σχολείο με προβληματικούς διευθυντές (ο καθένας για διαφορετικούς λόγους), που βασικά δεν μπορούσαν να το οργανώσουν να λειτουργεί σοβαρα και τα παιδιά ξεκίνησαν από φασαριοζικα κακομαθημένα και μετά τον covid κατέληξαν ασύδοτα, προκλητικά έως και παραβατικά. Για το τελευταίο φυσικά ευθύνονται οι γονείς τους, όχι το σχολείο.
Πέρσι λοιπόν που δεν μας έφτανε η φασαρία και η ηγεμονία των μαθητών που είχαν καβαλήσει τους καθηγητές με την ανοχή των διευθυντων, μας έσκασε και η παραβατικότητα και γενικα η κουλτούρα της συμμορίας, οι απαξιωτικές συμπεριφορές προς τους εκπαιδευτικούς ήταν ανεξέλεγκτες. Τότε λοιπόν για πρώτη φορά σκεφτόμουν συστηματικά ότι δεν μου αξίζει να μου φέρεται κάποιος έτσι. Τόσο απλα. Πραγματικά σκεφτόμουν ότι αν η κοινωνία είναι έτσι και η εκπαίδευση είναι έτσι, δεν θα ήθελα να συνεχίσω να το ζω αυτό για πολλά χρόνια ακόμα κι επίσης σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα το παιδί μου να υφίσταται τη συναναστροφή με τετοια ηθική και πνευματική ευτέλεια. Λυπάμαι πραγματικά για τα παιδιά που μεγαλώνουν σε ποιοτικά περιβαλλοντα κι έρχονται σχολείο για να βλέπουν τους συμμαθητές τιυς να βρίζουν, να φτύνουν ροχάλες όπου βρουν μέσα στο σχολείο και να απαξιώνουν τη γνώση, την προσπάθεια, οποιαδήποτε εκδήλωση προσπαθει να τους προσφέρει το σχολείο. Στις πολύ πιο αθώες εποχές που μεγαλώσαμε εμείς, γιατί κι εγω παιδί του σχολείου της γειτονιάς ήμουν, για μένα το σχολείο είχε πάρει ένα μεγάλο Χ στο κομμάτι των συμμαθητών, χωρίς να έχουμε τις καταστάσεις που βλέπω τώρα, ανέπνευσα όταν πήγα στο πανεπιστήμιο και βρήκα παιδιά με τα οποία μπορούσα να επικοινωνήσω. Αν μπορούσα να επιλέξω να μην φοιτά το παιδί μου σε σχολείο, πιστεύω ότι θα το σκεφτόμουν.

Σ αυτό θέλω κι ολας να πω ότι με εκνευρίζουν πολύ και οο συνδικαλιστές και το alfavita που όταν αναφέρονται στα προβλήματα των εκπαιδευτικών, θίγουν επιφανειακά το μισθολογικό κομμάτι λες και πρέπει να ντρεπόμαστε που θελουμε αξιοπρέπεια μισθούς, και κατά τ άλλα δεν αναφέρονται καθολου στο κομμάτι της κοινωνίας που μας δημιουργεί προβλήματα. Δεν καταλαβαίνω γιΑτι πρέπει να γκρινιάζουμε για τη γραφειοκρατία ή τις δράσεις ή τις επιμορφώσεις ή οτιδήποτε άλλο συνιστά εργασία, ή το αν μια μέρα θα έχουμε ενα ή δυο κενά καθ αν ο διευθυντής θα μας αφήσει να φύγουμε στις 11.45 (!!!!) επειδή τελειώσαμε, και να μην γκρινιάζουμε για τα προβλήματα που δημιουργούν στα σχολεία οι μαθητες. Δηλαδή εργαζόμαστε σρ ένα τόσο φωτεινό περιβάλλον με παιδικά χαμόγελα, εκδηλώσεις αγάπης, δίψα για μάθηση, που μας ενοχλούν τα διαφορα άκυρα που σκέφτεται ο κάθε άσχετος με την εκπαίδευση; Μακάρι να ήταν έτσι. Αλλά δεν είναι. Θεωρώ ότι έχουμε αποδεχτεί το ότι είμαστε ανάξιοι να μας αντιμετωπίζουν  με στοιχειώδη ευγένεια οι γονείς και τα κακομαθημένα αντικοινωνικά βλαστάρια τους. Κι οτσν το πιστεύεις αυτό, ότι ενταξει έτσι φέρονται τα παιδιά, τι να κάνουμε, καταλήγεις με τη στάση σου να τους κανεις να φέρονται χειρότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2023, 10:09:40 πμ από Έσπερος »

bhusan

  • Επισκέπτης
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 18, 2023, 10:44:57 πμ »
Το ότι σου έτυχαν χαλαροί διευθυντές , δες και το θετικό, σου δίνουν την ευκαιρία να κινηθείς ελεύθερα.
Συνήθος στις ταινίες, πανε και βρίσκουν από μόνοι τους οι καθηγητές τους γονείς και μπορούν να τους εξηγήσουν την σημασία των σχολικών μαθημάτων του μαθητή για την μετέπειτα ζωή. (πράγμα που σημαίνει ότι και ο ίδιος ο καθηγητής το γνωρίζει).  Ως καθηγητής εκτός από επάγγελμα σου είναι και χρεός απέναντι στο κράτος φαντάζομα ι. Έχει πολλές να εμπνευστείτε!

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 18, 2023, 12:01:54 μμ »
Το σχολείο το δικό μου από όταν ήρθα, ήταν πάντα ένα σχολείο με προβληματικούς διευθυντές (ο καθένας για διαφορετικούς λόγους), που βασικά δεν μπορούσαν να το οργανώσουν να λειτουργεί σοβαρα και τα παιδιά ξεκίνησαν από φασαριοζικα κακομαθημένα και μετά τον covid κατέληξαν ασύδοτα, προκλητικά έως και παραβατικά. Για το τελευταίο φυσικά ευθύνονται οι γονείς τους, όχι το σχολείο.
Πέρσι λοιπόν που δεν μας έφτανε η φασαρία και η ηγεμονία των μαθητών που είχαν καβαλήσει τους καθηγητές με την ανοχή των διευθυντων, μας έσκασε και η παραβατικότητα και γενικα η κουλτούρα της συμμορίας, οι απαξιωτικές συμπεριφορές προς τους εκπαιδευτικούς ήταν ανεξέλεγκτες. Τότε λοιπόν για πρώτη φορά σκεφτόμουν συστηματικά ότι δεν μου αξίζει να μου φέρεται κάποιος έτσι. Τόσο απλα. Πραγματικά σκεφτόμουν ότι αν η κοινωνία είναι έτσι και η εκπαίδευση είναι έτσι, δεν θα ήθελα να συνεχίσω να το ζω αυτό για πολλά χρόνια ακόμα κι επίσης σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα το παιδί μου να υφίσταται τη συναναστροφή με τετοια ηθική και πνευματική ευτέλεια. Λυπάμαι πραγματικά για τα παιδιά που μεγαλώνουν σε ποιοτικά περιβαλλοντα κι έρχονται σχολείο για να βλέπουν τους συμμαθητές τιυς να βρίζουν, να φτύνουν ροχάλες όπου βρουν μέσα στο σχολείο και να απαξιώνουν τη γνώση, την προσπάθεια, οποιαδήποτε εκδήλωση προσπαθει να τους προσφέρει το σχολείο. Στις πολύ πιο αθώες εποχές που μεγαλώσαμε εμείς, γιατί κι εγω παιδί του σχολείου της γειτονιάς ήμουν, για μένα το σχολείο είχε πάρει ένα μεγάλο Χ στο κομμάτι των συμμαθητών, χωρίς να έχουμε τις καταστάσεις που βλέπω τώρα, ανέπνευσα όταν πήγα στο πανεπιστήμιο και βρήκα παιδιά με τα οποία μπορούσα να επικοινωνήσω. Αν μπορούσα να επιλέξω να μην φοιτά το παιδί μου σε σχολείο, πιστεύω ότι θα το σκεφτόμουν.

Σ αυτό θέλω κι ολας να πω ότι με εκνευρίζουν πολύ και οο συνδικαλιστές και το alfavita που όταν αναφέρονται στα προβλήματα των εκπαιδευτικών, θίγουν επιφανειακά το μισθολογικό κομμάτι λες και πρέπει να ντρεπόμαστε που θελουμε αξιοπρέπεια μισθούς, και κατά τ άλλα δεν αναφέρονται καθολου στο κομμάτι της κοινωνίας που μας δημιουργεί προβλήματα. Δεν καταλαβαίνω γιΑτι πρέπει να γκρινιάζουμε για τη γραφειοκρατία ή τις δράσεις ή τις επιμορφώσεις ή οτιδήποτε άλλο συνιστά εργασία, ή το αν μια μέρα θα έχουμε ενα ή δυο κενά καθ αν ο διευθυντής θα μας αφήσει να φύγουμε στις 11.45 (!!!!) επειδή τελειώσαμε, και να μην γκρινιάζουμε για τα προβλήματα που δημιουργούν στα σχολεία οι μαθητες. Δηλαδή εργαζόμαστε σρ ένα τόσο φωτεινό περιβάλλον με παιδικά χαμόγελα, εκδηλώσεις αγάπης, δίψα για μάθηση, που μας ενοχλούν τα διαφορα άκυρα που σκέφτεται ο κάθε άσχετος με την εκπαίδευση; Μακάρι να ήταν έτσι. Αλλά δεν είναι. Θεωρώ ότι έχουμε αποδεχτεί το ότι είμαστε ανάξιοι να μας αντιμετωπίζουν  με στοιχειώδη ευγένεια οι γονείς και τα κακομαθημένα αντικοινωνικά βλαστάρια τους. Κι οτσν το πιστεύεις αυτό, ότι ενταξει έτσι φέρονται τα παιδιά, τι να κάνουμε, καταλήγεις με τη στάση σου να τους κανεις να φέρονται χειρότερα.
+10000000

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:30:11 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 18, 2023, 12:28:15 μμ »
Στο σχολείο που είμαι επικρατεί σχετική ασυδοσία, κανένας δεν μιλάει, οι γονείς το ξέρουν, έχω ακούσει τα χειρότερα για συναδέρφους μου που δεν θα έπρεπε καν να βρίσκονται στη θέση τους αν όντως έχουν κάνει αυτά που ακούγονται...Έρχονται συνάδερφοι και μου λένε: έχω πρόβλημα με το τάδε τμήμα, κι εγώ τους λέω, κανένας όμως δεν μιλάει. Εγώ που μιλάω στοχοποιούμαι... Με πιάνει ένας μαθητής και μου λέει: μπράβο σας που καταλάβατε ότι εδώ έχουμε κλίκες...Οι μαθητές κάνουν κουμάντο με διάφορους τρόπους, που δεν θα αναφέρω γιατί θα φωτογραφίσω το σχολείο. Ίσως ακούγομαι υπερσυντηρητική, ίσως δεν μπορώ να  προσαρμοστώ στους καιρούς...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 18, 2023, 02:35:59 μμ »
Το ότι σου έτυχαν χαλαροί διευθυντές , δες και το θετικό, σου δίνουν την ευκαιρία να κινηθείς ελεύθερα.
Συνήθος στις ταινίες, πανε και βρίσκουν από μόνοι τους οι καθηγητές τους γονείς και μπορούν να τους εξηγήσουν την σημασία των σχολικών μαθημάτων του μαθητή για την μετέπειτα ζωή. (πράγμα που σημαίνει ότι και ο ίδιος ο καθηγητής το γνωρίζει).  Ως καθηγητής εκτός από επάγγελμα σου είναι και χρεός απέναντι στο κράτος φαντάζομα ι. Έχει πολλές να εμπνευστείτε!

Χαλαρός διευθυντής σημαίνει οτι κάνεις παρατήρηση σε μαθητή και ο μαθητής σε πηγαίνει στο γραφείο για να διαμαρτυρηθεί. Ότι βγάζεις μαθητή που ενοχλεί και σου τον στέλνει επάνω επειδή υποτίθεται ζήτησε συγγνώμη. Ότι τα παιδιά κάνουν ό,τι γουστάρουν και το μάθημα είναι το τελευταίο που απασχολεί τον οποιονδήποτε. Για τι ελευθερία κινήσεων μιλάς; Αυτό είναι ο απόλυτος επαγγελματικός εξευτελισμός ενός επιστήμονα, από ένα τσούρμο κακομαθημένα τσογλάνια που συν τοις άλλοις στερούν το δικαίωμα της μόρφωσης από τους συμμαθητές τους.

Ειλικρινά αναρωτιέμαι αν τρολάρεις. Δεν μιλάμε για ταινία που διαδραματίζεται στα γκέτο του Λος Άντζελες με παιδιά μπλεγμένα σε συμμορίες επειδή η ζωή τους είναι σε αδιέξοδο και δεν έχουν καμία τύχη. Εγώ τουλάχιστον, δεν μιλάω για τέτοια παιδιά. Θα πάω εγώ στον εργολάβο που έχει 10δες ακίνητα rbnb να του πω τι θα κερδίσει το παιδί του αν μελετήσει την Ελένη του Ευριπίδη; Εγω γι' αυτόν είμαι ο ενοχλητικός κακομοίρης που έχει την απαίτηση να θέλει αξιοπρεπές σπίτι σε νησί από 1/9 που να μην κοστίζει όσο το 15ήμερό του. Σιγά μην με δει σαν τον φάρο της γνώσης που θα ανοίξει νέους ορίζοντες στο παιδί του.

Αποσυνδεδεμένος dis_stam

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 18, 2023, 03:16:20 μμ »
από ένα τσούρμο κακομαθημένα τσογλάνια

Ξανασκέψου τη.... τη σχέση με την εκπαίδευση...

bhusan

  • Επισκέπτης
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 18, 2023, 03:28:20 μμ »
H αλήθεια είναι ότι στον τουρισμό πληρώσανε 1100 ευρώ ένα νυχτερινό ρεσεψιονίσ και έμαθα ότι ο νεοδιόριστος μόνιμος καθηγητής παίρνει μόλις κάτι περισσότερο από 700. Πάντως πάντως φαντάζομαι δεν θέλεις να χάσεις την επαφή με την επιστήμη σου και το κράτος σου δίνει τάξεις με αρκετούς μαθητές(αμερικανάκια χαχαχα). Εγώ ακόμα σας βλέπω από απέξω και περιμένουν 1000 πριν από εμένα στους πίνακες.   

να σε ενημερώσω ότι ακόμα και ο Μότσαρτ αναγκάστηκε να διδάξει μουσική, παρόλο που έγραψε κομματάρες αντίστοιχης αξίας με ένος σαν τον Ευρυπίδη. 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2023, 03:31:19 μμ από bhusan »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 18, 2023, 03:30:59 μμ »
Ξανασκέψου τη.... τη σχέση με την εκπαίδευση...


Κοίτα να δεις, επειδή το έχω δουλέψει πολύ μέσα μου. Είμαι σε πολυσυλλεκτικό σχολείο επαρχίας επομένως έχω δει πολλά. Έχω δει από παιδιά με σοβαρή νοητική καθυστέρηση με γονείς σε ανάλογη κατάσταση, μέχρι παιδιά που τώρα σταδιοδρομούν ως ερευνητές. Και παιδιά ππυ κατέληξαν στη φυλακή μου έχουν τύχει, και παιδιά που το οικογενειακό τους περιβάλλον εμπλέκεται σε «υποθέσεις που συγκλόνισαν το πανελλήνιο». Για να χρησιμοποιώ αυτή τη φρασεολογία, ξέρω καλά τι λέω. Όταν έχω στο σχολείο το παιδάκι που ήρθε από την Αλβανία και δεν ξέρει ελληνικά, και περιμένει τον δάσκαλο της τάξης υποδοχής, και για να περναει η ώρα του δίνω απλα να αντιγράφει λέξεις, και το παιδί αυτό είναι χαμογελαστό, προσπαθει να κάνει φίλους, χαμογελάει ευγενικά και κάνει υπομονή σ ένα σύστημα εχθρικό που δεν καλύπτει καμία ανάγκη του, κι έχω δίπλα αυτόν που βαριέται τη ζωή του γιατί τα πιο αγαπημένα του σχολικα χρόνια ήταν το webex, και για να μου δείξει ποσο σιχαίνεται το ότι πρέπει να έρχεται σχολείο και να συμπεριφέρεται σαν άνθρωπος κι όχι σαν χούλιγκαν, φτύνει ροχάλες την ώρα του μαθήματος, ναι σαφώς ο δεύτερος είναι τσογλανι. Δεν του λειπει τίποτα, δεν έχει ακούσει ποτέ στη ζωή του όχι, θεωρεί καταπίεση το ότι πρέπει να ξυπνήσει, να ντυθεί κσι να φέρεται στοιχειωδώς ευγενικά. Μέσα κι έξω από το σχολείο θα κάνει τα ίδια, γιατί μας έχει απαξιώσει όλους.

Δεν γίνεται να δικαιολογούμε κάθε αντικοινωνική συμπεριφορά και να θεωρούμε καθήκον μας να την υφιστάμεθα στο όνομα της παιδαγωγικής. Στο κάτω κάτω, αν εμείς το επιλέξαμε, τα υπόλοιπα παιδιά δεν φταίνε. Δεν μπορεί μια τάξη των 25 να γίνεται έρμαιο 5 παιδιών που οι γονείς τους βαριούνται να ασχοληθούν. Δεν μπορεί ένα σχολείο να κινείται στους ρυθμούς μιας μειοψηφίας ππυ έχει επιλέξει να έχει αντικοινωνική συμπεριφορά. Δεν μιλάμε για ένα παιδί που δεν μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό τξς τάξης και κάνει απλα φασαρία. Μιλάμε για εφήβους που έχουν θέσει τον εαυτό τους εκτός κοινωνικού πλαισίου. Θα παλέψεις μια, θα παλέψεις δυο, τρεις, ενταξει όμως, είναι σχολείο, όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα, τα υπόλοιπα παιδιά θέλουν να μορφωθούν και να κοινωνικοποιηθούν σε ένα υγιές περιβάλλον.

Αποσυνδεδεμένος mfroec

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 18, 2023, 07:11:07 μμ »
Για να παραιτηθεις οποτεδηποτε μεσα στο ετος πρεπει να συντρεχουν σοβαροι λογοι και γνωμοδοτει το κυσδε. Αν ομως καταθεσεις την αιτηση σου μεσα στη προθεσμια του Φεβρουαριου μαζι με τις αιτησεις που γινονται για τις συνταξιοδοτησεις τοτε η υπαλληλικη σχεση λυεται αυτο δικαια στις 31/8. Χωρις να χρειαζεται γνωμοδοτηση απο κυσδε ή να εχεις σοβαρους λογους. Θελεις να φυγεις και φευγεις. Εγω αυτο σκοπευω να κανω, οχι να παραιτηθω αυριο ;)

Aυτο το οτι πρέπει να συντρέχουν σοβαροί λόγοι και γνωμοδοτεί το κυσδε για να παραιτηθείς είναι παράλογο και πρέπει να σταματήσει να υφίσταται. Απορώ πως υπάρχουν τέτοιοι νόμοι σε ευρωπαικό κράτος που παραβιάζουν θεμελιώδη δικαιώματα του εργαζομένου. Να παρέμβει το Ευρωπαικό Δικαστήριο.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 18, 2023, 08:01:39 μμ »
Δεν καταλαβαίνω την ένοια της παραίτησης. Ετσι και αλλιώς με την παραίτηση δεν παίρνεις σύνταξη από το δημόσιο ούτε εφάπαξ κλπ, ούτε σε ξαναπροσλαμβάνουν. Ετσι δεν ξαναπάς στο σχολείο και σε 25 ημέρες σε απολύουν .....

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 18, 2023, 08:11:10 μμ »
Ίσως να ειπώθηκε παραπάνω.
Γιατί δεν παίρνεις μία άδεια άνευ αποδοχών και να κοιτάξεις να βρεις κάτι άλλο; Το πιο πιθανό είναι να χρειάζεσαι χρόνο να δοκιμάσεις κάτι άλλο ή να βγεις προσωρινά εκτός εκπαίδευσης. Μετά αν θες μπορείς να επανέλθεις. Νομίζω πολύ καλύτερη λύση από το να παραιτηθείς.

Όσοι μαζεύουμε κάποια χρόνια στην τάξη, πάνω κάτω τα ίδια αντιμετωπίζουμε. Είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό και το Υπουργείο αντί να βελτιώσει την εκπαιδευτική διαδικασία την κάνει κάθε χρόνο χειρότερη. Σεμινάρια και επιμορφώσεις χωρίς καμία ουσία, αξιολογήσεις άρτσι βούρτσι, μόρια αν είσαι καλό πρόβατο και άλλα πολλά. Στο τέλος το αποτέλεσμα είναι να έχουν χειροτερέψει όλα και οι μαθητές να έχουν απαξιώσει εντελώς το δημόσιο σχολείο και τους εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος Teacherlex

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 18, 2023, 09:09:40 μμ »
Δεν καταλαβαίνω την ένοια της παραίτησης. Ετσι και αλλιώς με την παραίτηση δεν παίρνεις σύνταξη από το δημόσιο ούτε εφάπαξ κλπ, ούτε σε ξαναπροσλαμβάνουν. Ετσι δεν ξαναπάς στο σχολείο και σε 25 ημέρες σε απολύουν .....
Με την απολυση δεν μπορεις να ξαναδουλεψεις στο δημοσιο.Γιατι να απολυθω;Ειναι εντελως παραλογο να μην μπορεις να παραιτηθεις απλα και ομορφα.Δουλεια ειναι αυτο η φυλακη;

Αποσυνδεδεμένος mfroec

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 18, 2023, 09:21:13 μμ »
Με την απολυση δεν μπορεις να ξαναδουλεψεις στο δημοσιο.Γιατι να απολυθω;Ειναι εντελως παραλογο να μην μπορεις να παραιτηθεις απλα και ομορφα.Δουλεια ειναι αυτο η φυλακη;

Παρακαλώ το AlfaVita που μαλλον μας διαβάζει να κάνει μια δημοσίευση και για τη διαχρονικα παραλογη νομοθεσία του Υπουργείου Παιδείας !  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 571

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.