*

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου  (Αναγνώστηκε 18908 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 24, 2024, 08:33:41 πμ »
Ζούμε μια πολύ δύσκολη κατάσταση. Κυρίως λόγω ακρίβειας και όχι μόνο. Δεν κουνιέται ρούπι προς το παρόν. Έτσι όμως συνέβαινε και στην γαλλική απολυταρχία....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:45:24 »

Αποσυνδεδεμένος Σούζη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 24, 2024, 08:39:15 πμ »
Παιδιά καλημέρα!
Γνωρίζει κανείς να μου πει τι γίνεται
Με το Α2; η διεύθυνση είναι αναπληρωτής
και δεν μπορεί να με αξιολογήσει.
Στη δδε που ρώτησα, δεν ξέρουν.
Ποιος ξέρει; Μπάχαλο

Αποσυνδεδεμένος milks

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 24, 2024, 08:43:28 πμ »
Ζούμε δύσκολα άρα να πάμε στην δραχμή ...Τι λογική είναι αυτή ...?

Ζούμε μια πολύ δύσκολη κατάσταση. Κυρίως λόγω ακρίβειας και όχι μόνο. Δεν κουνιέται ρούπι προς το παρόν. Έτσι όμως συνέβαινε και στην γαλλική απολυταρχία....

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 24, 2024, 08:49:00 πμ »
Ευτυχώς, δεν πραγματοποιήθηκε το όνειρο σου και σήμερα δεν τρώμε από συσσίτια... :D

Δηλαδή αν ο άλλαζε κυβέρνηση θα τρώγαμε από συσσίτια; Οπότε ενταξει, αφού απλα τρώμε με κουπόνια, δεν πειράζει. Τι άλλο θα ακούσουμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:45:24 »

Αποσυνδεδεμένος milks

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 24, 2024, 08:55:21 πμ »
Τι προτείνεις τότε...?

Δηλαδή αν ο άλλαζε κυβέρνηση θα τρώγαμε από συσσίτια; Οπότε ενταξει, αφού απλα τρώμε με κουπόνια, δεν πειράζει. Τι άλλο θα ακούσουμε;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 24, 2024, 09:23:45 πμ »
Τι προτείνεις τότε...?

Για αρχή προτείνω να καταλάβει ο κόσμος τη χρησιμότητα των εκλογών και τη δύναμη της ψήφου. Και ότι το «και μη χειρότερα» δεν ταιριάζει σε μια χώρα υποτίθεται του δυτικού κόσμου.
Αλλά τώρα πια, δεν έχει και νόημα. Μπορούμε κάλλιστα να παραδώσουμε τη χώρα στους κληρονομικω δικαιω ιδιοκτήτες της και να περιμένουμε με προσμονή μήπως είμαστε στην τυχερή κατηγορία δικαιούχων για το επόμενο pass. Εγω ψηφίζω να θεσπιστεί γρήγορα το «κωλοχαρτο pass» για να ευγνωμονουμε διότι αν είχαμε άλλη κυβέρνηση, εκτός από τα συσσίτια, δεν θα βρίσκαμε ούτε χαρτι υγείας όπως είχε πει ένας ογκόλιθος της ελληνικής πολιτικής διανόησης.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 632
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 24, 2024, 09:38:19 πμ »
Για αρχή προτείνω να καταλάβει ο κόσμος τη χρησιμότητα των εκλογών και τη δύναμη της ψήφου. Και ότι το «και μη χειρότερα» δεν ταιριάζει σε μια χώρα υποτίθεται του δυτικού κόσμου.
Αλλά τώρα πια, δεν έχει και νόημα. Μπορούμε κάλλιστα να παραδώσουμε τη χώρα στους κληρονομικω δικαιω ιδιοκτήτες της και να περιμένουμε με προσμονή μήπως είμαστε στην τυχερή κατηγορία δικαιούχων για το επόμενο pass. Εγω ψηφίζω να θεσπιστεί γρήγορα το «κωλοχαρτο pass» για να ευγνωμονουμε διότι αν είχαμε άλλη κυβέρνηση, εκτός από τα συσσίτια, δεν θα βρίσκαμε ούτε χαρτι υγείας όπως είχε πει ένας ογκόλιθος της ελληνικής πολιτικής διανόησης.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 24, 2024, 11:54:29 πμ »
Ζούμε δύσκολα άρα να πάμε στην δραχμή ...Τι λογική είναι αυτή ...?
Το "τι λογική είναι αυτή;" μάλλον θα έπρεπε να το απευθύνετε στον εαυτό σας, γιατί το δικό σας παραπάνω "συμπέρασμα" ("ζούμε δύσκολα άρα να πάμε στη δραχμή") που βγάλατε από τα γραφόμενα των άλλων συνομιλητών ανήκει στην κατηγορία "ράβδος εν γωνία, άρα βρέχει".

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 24, 2024, 12:15:13 μμ »
Πολλοί συνάδελφοι μού πρότειναν να αφήσω ΚΑΙ τις δύο αξιολογήσεις για του χρόνου, ώστε να προετοιμαστώ κατάλληλα το καλοκαίρι. Το σχέδιο μαθήματος θέλει δουλειά. Αυτό μού πρότεινε και η διευθύντριά μου. Δυστυχώς δεν ξέρω πού θα είμαι του χρόνου και το Α2 είναι πολύ πιθανό να μη μετρήσει και για τη νέα σχολική χρονιά. Τι με συμβουλεύετε;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 24, 2024, 02:27:44 μμ »
Πολλοί συνάδελφοι μού πρότειναν να αφήσω ΚΑΙ τις δύο αξιολογήσεις για του χρόνου, ώστε να προετοιμαστώ κατάλληλα το καλοκαίρι. Το σχέδιο μαθήματος θέλει δουλειά. Αυτό μού πρότεινε και η διευθύντριά μου. Δυστυχώς δεν ξέρω πού θα είμαι του χρόνου και το Α2 είναι πολύ πιθανό να μη μετρήσει και για τη νέα σχολική χρονιά. Τι με συμβουλεύετε;

Είναι πολλοί που φέτος απείχαν αλλά σκοπεύουν να το κάνουν του χρόνου.
Το να προετοιμάζεις το καλοκαίρι ένα σχέδιο μαθήματος κατ εμε δεν είναι σοβαρός λόγος, Όσοι αξιολογήθηκαν, προσάρμοσαν κάποιες δραστηριότητες που θα έκαναν ούτως ή άλλως, σε μορφή πιο διερευνητική και ομαδική. Τίποτα παραπάνω. Σιγά μην κάτσεις όλο το καλοκαίρι να ασχολείσαι μ αυτό, αντί να προγραμματίσεις την αληθινή διδασκαλία.
Αν φέτος είσαι σε σχολείο με ησυχα παιδιά και θα μπορέσεις να δείξεις μια καλή εικόνα και αν ο διευθυντής είναι χαλαρός απέναντι στη διαδικασια και αν εχεις ακούσει καλά λόγια για τον σύμβουλο, δεν βρίσκω λόγο να το αφήσεις για του χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 24, 2024, 03:18:36 μμ »
Πολλοί συνάδελφοι μού πρότειναν να αφήσω ΚΑΙ τις δύο αξιολογήσεις για του χρόνου, ώστε να προετοιμαστώ κατάλληλα το καλοκαίρι. Το σχέδιο μαθήματος θέλει δουλειά. Αυτό μού πρότεινε και η διευθύντριά μου. Δυστυχώς δεν ξέρω πού θα είμαι του χρόνου και το Α2 είναι πολύ πιθανό να μη μετρήσει και για τη νέα σχολική χρονιά. Τι με συμβουλεύετε;
ο μονος τροπος να μην συμμετασχεις στην τρεχουσα φαση ειναι να υπογραψεις την απεργια αποχη της ΟΛμε. Απο κει και μετα ΟΛΟΙ οι μονιμοι εκπαιδευτικοι δευτεροβαθμιας της ελλαδας αν μπουν στο axiologisi mindu στο Α2 θα δουν τον εαυτο τους ζευγαρωμενο με τον διευθυντη του σχολειου που υπηρετουν οργανικα ή προσωρινα (και διδασκουν εκει τις περισσοτερες ωρες). Ο καθε διευθυντης ειναι βεβαιο αυτη την εποχη οτι κλεινει ραντεβου με τους νεοδιοριστους που εχει στο σχολειο του για να τους αξιολογησει στην φετινη περιοδο και μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση να μην σου εχει ηδη πει κατι σχετικο. Εκτος αν εισαι σε σχολειο που αποτελειται κυριως απο νεοδιοριστους τους 2020,2021,2022 και αρκετους του 2023 οποτε σε εχει αφησει ησυχη προς το παρον, αλλα σε καθε περιπτωση θα αξιολογηθεις φετος για το α2 και ανεξαρτητως της θελησεως σου. Επισης και απο οσο γνωριζω καποιοι ΔΔΕ εχουν ενημερωσει προφορικα τους διευθυντες να ξεκινησουν ΑΝ ΔΕΝ εχουν νεοδιοριστους στο σχολειο τους, απο τους μονιμους με κατω των 10 ετων υπηρεσια και αν δεν εχουν ουτε τετοιους τοτε να χαλαρωσουν για λιγο καιρο και να μην αξιολογησουν τους πανω των 10 ετων μεχρι νεωτερας. Ως προς το α1 εννοειται πως εισαι ζευγαρωμενη με τον συμβουλο επιστημονικης ευθυνης (αν μπεις στο axiologisi μπορεις να το τσεκαρεις αυτο), αλλα για να αποφυγεις την φετινη αξιολογηση δεν επαφιεται στη δικη σου θεληση αλλα στην εγκριση του συμβουλου και στο αν αυτος εχει αλλους νεοδιοριστους να αξιολογησει ή οχι. Με βαση τη δικη μου εικονα (συνομιλία μου με αιρετο ΑΠΥΣΔΕ)  η εντολη που εχει δοθει απο τις περιφερειες προς τους  συμβουλους ειναι η αξιολογηση 30 τουλαχιστον νεοδιοριστων (ή μονιμων αν δεν υπαρχουν τοσοι νεοδιοριστοι) μεχρι το καλκαιρι. Αναρωτιεμαι λοιπον σε ποια δδε της ελλαδας αυτη τη στιγμη υπαρχουν εκπκοι που εχουν την ευχερεια επιλογης ΠΛΗΝ της νόμιμης αποφυγης της αξιογησης διαμεσου της απεργιας αποχης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2024, 04:30:36 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 24, 2024, 04:04:08 μμ »
Οπότε να προσωρήσω συμπληρώνοντας τα στοιχεία μου στο axiologisi; Μίλησα με τη σύμβουλο ΠΕ06 και μού είπε να μην προχωρήσω καθόλου χωρίς πρότερη επικοινωνία μαζί της. Κανονικά δεν έχω προγραμματιστεί για αξιολόγηση Α1 φέτος. Αν προχωρήσω με τη συμπλήρωση των στοιχείων μου και του χρόνου χρειαστεί να κάνω κάποια αλλαγή, θα μπορέσω;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 24, 2024, 04:11:20 μμ »
Οπότε να προσωρήσω συμπληρώνοντας τα στοιχεία μου στο axiologisi; Μίλησα με τη σύμβουλο ΠΕ06 και μού είπε να μην προχωρήσω καθόλου χωρίς πρότερη επικοινωνία μαζί της. Κανονικά δεν έχω προγραμματιστεί για αξιολόγηση Α1 φέτος. Αν προχωρήσω με τη συμπλήρωση των στοιχείων μου και του χρόνου χρειαστεί να κάνω κάποια αλλαγή, θα μπορέσω;

Η Α1 δεν τρέχει τόσο γρήγορα φέτος. Α2 σε έχουν βάλει στη λίστα του διευθυντή σου; Δεν μπορεί να μην σε έχει ενημερώσει, εδώ και καιρό έχουν αρχίσει.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 24, 2024, 04:11:45 μμ »
ο μονος τροπος να μην συμμετασχεις στην τρεχουσα φαση ειναι να υπογραψεις την απεργια αποχη της ΟΛμε. Απο κει και μετα ΟΛΟΙ οι μονιμοι εκπαιδευτικοι δευτεροβαθμιας της ελλαδας αν μπουν στο axiologisi mindu στο Α2 θα δουν τον εαυτο τους ζευγαρωμενο με τον διευθυντη του σχολειου που υπηρετουν οργανικα ή προσωρινα (και διδασκουν εκει τις περισσοτερες ωρες). Ο καθε διευθυντης ειναι βεβαιο αυτη την εποχη οτι κλεινει ραντεβου με τους νεοδιοριστους που εχει στο σχολειο του για να τους αξιολογησει στην φετινη περιοδο και μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση να μην σου εχει ηδη πει κατι σχετικο. Εκτος αν εισαι σε σχολειο που αποτελειται κυριως απο νεοδιοριστους τους 2020,2021,2022 και αρκετους του 2023 οποτε σε εχει αφησει ησυχη προς το παρον, αλλα σε καθε περιπτωση θα αξιολογηθεις φετος για το α2 και ανεξαρτητως της θελησεως σου. Επισης και απο οσο γνωριζω καποιοι ΔΔΕ εχουν ενημερωσει προφορικα τους διευθυντες να ξεκινησουν ΑΝ ΔΕΝ εχουν νεοδιοριστους στο σχολειο τους, απο τους μονιμους με κατω των 10 ετων υπηρεσια και αν δεν εχουν ουτε τετοιους τοτε να χαλαρωσουν για λιγο καιρο και να μην αξιολογησουν τους πανω των 10 ετων μεχρι νεωτερας. Ως προς το α1 εννοειται πως εισαι ζευγαρωμενη με τον συμβουλο επιστημονικης ευθυνης (αν μπεις στο axiologisi μπορεις να το τσεκαρεις αυτο), αλλα για να αποφυγεις την φετινη αξιολογηση δεν επαφιεται στη δικη σου θεληση αλλα στην εγκριση του συμβουλου και στο αν αυτος εχει αλλους νεοδιοριστους να αξιολογησει ή οχι. Με βαση τη δικη μου εικονα (συνομιλα με αιρετο ΑΠΥΣΔΕ)  η εντολη που εχει δοθει απο τις περιφερειες προς τους  συμβουλους ειναι η αξιολογηση 30 τουλαχιστον νεοδιοριστων (ή μονιμων αν δεν υπαρχουν τοσοι νεοδιοριστοι) μεχρι το καλκαιρι. Αναρωτιεμαι λοιπον σε ποια δδε της ελλαδας αυτη τη στιγμη υπαρχουν εκπκοι που εχουν την ευχερεια επιλογης ΠΛΗΝ της νομιμης αποφυγης της αξιογησης διαμεσου της απεργιας αποχης
Σε σχεση με τα παραπανω θα προσθεσω τα εξής:
ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ πριν 1 μηνα πηγε η 5302/γδ5 και στην οποια αναφερονταν (σελ 4)
"3. Οι κατά περίπτωση αξιολογητές/τριες (για το Α2 οι διευθυντες) οφείλουν μέχρι τις 31/1/2024 να δρομολογήσουν και να εκκινήσουν τη διαδικασία της παρ. 4 του άρθρου 11 της προαναφερθείσας Κ.Υ.Α. ώστε μέχρι τις 9/2/2024 να έχει εκκινήσει η διαδικασία παρατήρησης της διδασκαλίας για τους εκπαιδευτικούς και η παρ 4 του αρθρου 11 της προαναφερομενης ΚΥΑ (δηλ της 9950/γδ5) λεει
"4. Οι αξιολογητές οφείλουν να συνεργάζονται αρμονικά με τους αξιολογούμενους. Στο πλαίσιο αυτό και στις περιπτώσεις που προβλέπεται, οι αξιολογητές καλούνται, σε συνεννόηση με τους αξιολογούμενους, να κανονίζουν συνάντηση, είτε διά ζώσης είτε εξ αποστάσεως, στη διάρκεια της οποίας συνοργανώνουν και συνδιαμορφώνουν τη δομή της παρακολούθησης της διδασκαλίας διευκρινίζοντας τυπικά θέματα, όπως την ώρα, ημέρα, τάξη, τμήμα, μάθημα, καθώς και θέματα, όπως την ιδιαίτερη εστίαση και ενδεχόμενα συμπληρωματικά στοιχεία που θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν ως βοηθητικά τεκμήρια για τη διαμόρφωση πληρέστερης εικόνας σχετικά με την προσωπικότητα και το έργο των αξιολογούμενων. Τα κύρια σημεία και οι αποφάσεις της συζήτησης καταγράφονται σε πρακτικό, σύμφωνα με το υπόδειγμα του Παραρτήματος Α, το οποίο συνυπογράφεται από αξιολογητές και αξιολογούμενους, αμελλητί και πάντως πριν από την παρακολούθηση της συμφωνημένης πρώτης διδασκαλίας"
δηλ μεχρι της 9/2 ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΟΛΟΙ οι διευθυντες να εχουν ξεκινησει να κλεινουν ραντεβου με τους (καταρχας) νεοδιοριστους εκπκους που ειναι στο χολειο για να συνυπογραψουν το πρακτικο Α. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ πως ειναι δυνατον να υπαρχει διευθυντης/διευθυντρια που να ειναι τοσο χαλαροι.. Εκτος βεβαια αν ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙΝΟΥΣ που ειχαν τα ΚΟΤΣΙΑ να συμμετασχουν στην απεργια αποχη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.