*

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου  (Αναγνώστηκε 18875 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 632
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 26, 2024, 10:08:26 πμ »
Ο νεοδιόριστος δηλαδή, που αξιολογείται για να μονιμοποιηθεί, λέτε να θέλει να γίνει σχολικός σύμβουλος; Για πόσων ετών χρονικό ορίζοντα μιλάμε (για να στοιχειοθετήσει δικαίωμα); Δέκα; Δεκαπέντε; Εσείς έχετε ακούσει πολλούς συμβούλους που να έχουν κάτω από τόσα χρόνια προϋπηρεσία; Και αν αρχίσει τη λούφα με το "καλημέρα" του διορισμού, τι πιθανότητες έχει να γίνει σύμβουλος; Κάπου δεν κολλάνε όλα αυτά.

Να σας πω πάντως και κάτι; Όλα αυτά τα περί συμβούλων, "επιθεωρητισμού" και αξιολόγησης, σε μερικά χρόνια που θα εφαρμοστούν οι προτάσεις της έκθεσης του ΟΟΣΑ (αποσύνδεση από την κρατική χρηματοδότηση, "αυτόνομες" και "αυτοχρηματοδοτούμενες" σχολικές μονάδες, πέρασμα των σχολείων στους ΟΤΑ, επιλογή "διευθυντών-μάνατζερς", συνδιοίκηση από τους γονείς κάθε σχολικής μονάδας), πιστέψτε με ότι θα αποτελούν "first world problems" και θα τα αναπολούμε ούτε λίγο ούτε πολύ με νοσταλγία...
Δηλαδή επειδή μας περιμένουν ακόμα μεγαλύτερα δεινά,θα φτάσουμε να αναπολούμε την τωρινή  πλήρη απαξίωση της εκπαιδευτικής μας οντότητας, γιατί για μένα τουλάχιστον αυτό είναι η αξιολόγηση..όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω.Και στο χέρι μας είναι οι ζοφερές προβλέψεις σου για το μέλλον να μείνουν απλώς προβλέψεις με συσπείρωση  και αγώνα όμως,όχι yes sir με το καλημέρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:04:10 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 26, 2024, 10:54:20 πμ »
οι ζοφερές προβλέψεις σου

Δεν είναι "προβλέψεις ΜΟΥ". Σχέδιά ΤΟΥΣ είναι, ομολογημένα και ανακοινωμένα, τουλάχιστον από τον ΟΟΣΑ πριν από πολλά χρόνια. Θυμηθείτε ότι και το διαβόητο "Σχέδιο Πισσαρίδη" στην έκθεση του ΟΟΣΑ βασίστηκε εν πολλοίς και ήδη έχει αρχίσει να εφαρμόζεται σε διάφορες εκφάνσεις της οικονομικής και εργασιακής πραγματικότητας, δια της μεθόδου της σαλαμοποίησης.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 26, 2024, 10:55:30 πμ »
Αυτονόητο αγαπητέ Scout ότι δεν εντάσσω τους νεοδιόριστους στους λουφαδόρους όπως κάνεις εσύ. Εκείνοι έχουν όρεξη πολλή για δουλειά. Στους παλιούς ψάξτε να βρείτε λουφαδόρους. Στους νυν και δυνάμει επιθεωρητάς. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2024, 02:40:31 μμ από leon. »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 26, 2024, 02:02:05 μμ »
Οι λουφαδόροι, που επικαλείται η Έσπερος, γνωρίζουμε όλοι ποιοι είναι. Οι επιθεωρητές κι οι wannabe επιθεωρητές. Αν θες να γυρέψεις το λουφαδόρο σ' ένα σύλλογο κάνε μιαν απλή ερώτηση. Ποιος από σας θέλει να γίνει, συνάδελφοι, σχολικός σύμβουλος; Αυτό ήταν. Τον εντόπισες. Οπότε, Έσπερε, βλέπεις ότι είναι πολύ απλά τα πράγματα για να τα κάνεις περίπλοκα και να πλέκεις γαϊτανάκια.

ΥΓ: Έσπερε στο δικό σου σύλλογο ποιος θέλει να γίνει σύμβουλος είτε τ' ομολογεί είτε όχι; Δες τον κατά πρόσωπο και ξέρεις κ α λ ά ότι αυτός λουφάρει στο σχολείο.

ΥΓ2: Αφού, λοιπόν, σας έλυσα τις απορίες περί του ποίοι είναι οι λουφαδόροι που θα... ξεσκεπαστούν απ' την επιθεώρηση αφήστε τις προφάσεις κι απεργήστε. Οι δικαιολογίες τέρμα.

Εσυ leon στο σχολείο σου δεν εχεις δει ποτέ εκπαιδευτικο να μπαίνει προκλητικά αργά στην τάξη, να βγαίνει προκλητικά αργά στην εφημερία και να αποφεύγει έξω διδακτικές; Να ζητάει συνεχόμενες πρώτες ώρες για να φεύγει και να εξαντλεί όλες τις άδειες «επειδή τις δικαιούται»; Αυτοί είναι οι λουφαδόροι. Κάποιοι τέτοιο σίγουρα επιδιώκουν να γίνουν διευθυντές, δεν διαφωνώ καθολου σ αυτό. Πολλοί άλλοι, απλώς γουστάρουν το να κάνουν το απολύτως μίνιμουμ. Εγω λοιπόν θα ήθελα όλοι αυτοί, να υφίστανται έναν έλεγχο. Είμαι όμως σίγουρη ότι αν κάποιος τους έλεγχε, κάποιοι θα αντιδρούσαν για αυταρχισμό της διοίκησης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:04:10 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 26, 2024, 02:02:55 μμ »
Δηλαδή επειδή μας περιμένουν ακόμα μεγαλύτερα δεινά,θα φτάσουμε να αναπολούμε την τωρινή  πλήρη απαξίωση της εκπαιδευτικής μας οντότητας, γιατί για μένα τουλάχιστον αυτό είναι η αξιολόγηση..όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω.Και στο χέρι μας είναι οι ζοφερές προβλέψεις σου για το μέλλον να μείνουν απλώς προβλέψεις με συσπείρωση  και αγώνα όμως,όχι yes sir με το καλημέρα.

Οποιοσδήποτε εργαζόμενος ελέγχεται για τη δουλειά του, υφίσταται εξευτελισμό; Να προσέχουμε λίγο γιατί ο κόσμος γελάει μαζί μας.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 26, 2024, 02:37:10 μμ »
Εσυ leon στο σχολείο σου δεν εχεις δει ποτέ εκπαιδευτικο να μπαίνει προκλητικά αργά στην τάξη, να βγαίνει προκλητικά αργά στην εφημερία και να αποφεύγει έξω διδακτικές; Να ζητάει συνεχόμενες πρώτες ώρες για να φεύγει και να εξαντλεί όλες τις άδειες «επειδή τις δικαιούται»; Αυτοί είναι οι λουφαδόροι. Κάποιοι τέτοιο σίγουρα επιδιώκουν να γίνουν διευθυντές, δεν διαφωνώ καθολου σ αυτό. Πολλοί άλλοι, απλώς γουστάρουν το να κάνουν το απολύτως μίνιμουμ. Εγω λοιπόν θα ήθελα όλοι αυτοί, να υφίστανται έναν έλεγχο. Είμαι όμως σίγουρη ότι αν κάποιος τους έλεγχε, κάποιοι θα αντιδρούσαν για αυταρχισμό της διοίκησης.
Βεβαίως κι έχω δει. Όλοι αυτοί που λες έκαναν αίτηση για σύμβουλοι. Αυτοί που θα 'λθουν, συνεπώς, για να "ελέγξουν" είναι οι λουφαδόροι που συζητάμε. Με απλά λόγια στον επιθεωρητισμό οι λουφαδόροι καλούνται να ελέγξουν τους εργατικούς. Κι είναι, φυσικά, ζήτημα αξιοπρέπειας ο συνεπής και τίμιος υπάλληλος να μη δεχθεί κάτι τέτοιο απ' τον ανέντιμο κομματικό γλείφτη κι αρχιλουφαδόρο που παριστάνει τον επιθεωρητή με λοφίο.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 26, 2024, 02:39:52 μμ »
Οποιοσδήποτε εργαζόμενος ελέγχεται για τη δουλειά του, υφίσταται εξευτελισμό; Να προσέχουμε λίγο γιατί ο κόσμος γελάει μαζί μας.
Ο πολύς κόσμος αγωνίζεται μαζί μας. Εκείνος δε ο κόσμος που γελά όπως λες είναι ο ίδιος που ζητά απέλαση προσφύγων κι αναπολεί τις ωραίες εκείνες μέρες που είχαμε τους επιθεωρητές στα σχολεία να ελέγχουν τους δασκάλους και κοιμόμασταν με τα παράθυρα ανοιχτά.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 26, 2024, 03:45:15 μμ »
Εσυ leon στο σχολείο σου δεν εχεις δει ποτέ εκπαιδευτικο να μπαίνει προκλητικά αργά στην τάξη, να βγαίνει προκλητικά αργά στην εφημερία και να αποφεύγει έξω διδακτικές; Να ζητάει συνεχόμενες πρώτες ώρες για να φεύγει και να εξαντλεί όλες τις άδειες «επειδή τις δικαιούται»; Αυτοί είναι οι λουφαδόροι.

Όταν δεις ότι ένας τέτοιος θα πάρει άριστα στην αξιολόγηση, ποια θα είναι τα επιχειρήματα υπέρ της;

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 26, 2024, 03:49:10 μμ »
Όταν δεις ότι ένας τέτοιος θα πάρει άριστα στην αξιολόγηση, ποια θα είναι τα επιχειρήματα υπέρ της;

Εκεί πρέπει να αναρωτηθούμε το πώς επιλέγονται τα στελέχη που κρίνουν έτσι. Δεν αμφιβάλλω ότι θα συμβεί και αυτό, ειδικά από διευθυντές. Ούτε μίλησα για επιχειρήματα υπέρ της αξιολόγησης. Το θέμα είναι το πώς στηρίζουμε το κατά της αξιολόγησης. Εγω πχ δεν θεωρώ υποτιμητικό να παρακολουθήσει κάποιος το μάθημά μου. Θα το θεωρουσα αγχωτικό και δυσάρεστο, αλλά το ίδιο δυσάρεστο μου είναι να έχω στην τάξη και την παράλληλη στήριξη πχ αν διδάσκω σε φασαριοζικο τμήμα γιατί ντρέπομαι. Υποτιμητική θεωρώ τη συγκεκριμένη διαδικασια γιατί είναι κοροϊδία. Απλώς δεν θα έκανα αποχή γιατί η όλη αντίδραση με ενοχλεί, μου φαίνεται παιδαριώδης, αντιεπαγγελματική και κάκιστη επικοινωνιακά.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 26, 2024, 04:03:24 μμ »
Αυτονόητο αγαπητέ Scout ότι δεν εντάσσω τους νεοδιόριστους στους λουφαδόρους όπως κάνεις εσύ. Εκείνοι έχουν όρεξη πολλή για δουλειά. Στους παλιούς ψάξτε να βρείτε λουφαδόρους. Στους νυν και δυνάμει επιθεωρητάς. :)

Έχετε όμως καταλάβει, φαντάζομαι, ότι αυτή τη στιγμή τουλάχιστον, η συντριπτική πλειονότητα (αν όχι το σύνολο) όσων ξεκίνησαν από πέρσι να αξιολογούνται είναι οι νεοδιόριστοι. Τους οποίους, μολονότι ισχυρίζεστε πως δεν εντάσσετε στους λουφαδόρους, από την αρχή της όλης διαδικασίας εγκαλείτε επειδή δεν συμμετέχουν κι εκείνοι στην απεργία-αποχή. Και είτε καταφέρεστε (και) εναντίον τους ευθέως, είτε απλώς αδιαφορείτε όταν πέφτουν θύματα διοικητικών αυθαιρεσιών (όπως αυτή που ανέφερα σε άλλο σχετικό θέμα συζήτησης), τηρώντας αιδήμονα σιωπή που ισοδυναμεί με το αφοριστικό "ας πρόσεχες, ας έκανες απεργία-αποχή, βγαλ' τα πέρα μόνος/-η σου τώρα". Λες και το γουστάρουν όλοι τους δηλαδή, και πρέπει να τιμωρηθούν για την επιλογή τους να... μονιμοποιηθούν. Γιατί, με τον ισχύοντα νόμο τουλάχιστον, άλλος δρόμος μονιμοποίησης δεν υπάρχει και οποιαδήποτε προσφυγή για την καθυστέρηση των μονιμοποιήσεων των δοκίμων θα απέβαινε τζούφια. Αν ξέρετε κι άλλο δρόμο, παρακαλώ να τον υποδείξετε. Και όχι, δεν εννοώ απλώς το "δρόμο του αγώνα και της διεκδίκησης", εννοώ κάτι άμεσα χειροπιαστό που να μπορεί να άρει τις υφιστάμενες νομικές πρόνοιες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2024, 04:28:09 μμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 26, 2024, 04:26:47 μμ »
Όταν δεις ότι ένας τέτοιος θα πάρει άριστα στην αξιολόγηση, ποια θα είναι τα επιχειρήματα υπέρ της;

Ακριβώς αυτό!Δεν είναι η αξιολόγηση (με τη μορφή που προωθείται) ο τρόπος να "ελεγχθούν" οι συνάδελφοι που υιοθετούν τέτοιες πρακτικές.Πιστεύω κι εγώ ότι πολλοί από αυτούς θα πάρουν και άριστα.

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 26, 2024, 04:44:58 μμ »
Όντας Διευθυντής Σχολείου θα ήθελα η ΔΟΕ να μου δώσει ενιαία κείμενα και να κινηθώ πάνω σε ράγες. Πρόθεσή μου να καθυστερήσω όσο μπορώ την υποχρέωση να βαθμολογήσω, να ζητήσω τα ίδια από τους νεοδιόριστους που καλούμαι να αξιολογήσω, να ΜΗΝ μπω στην αίθουσα διδασκαλίας και να βαθμολογήσω όλους με τον ανώτερο βαθμό.
35 χρόνια στην εκπαίδευση

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 26, 2024, 05:31:07 μμ »
Ακριβώς αυτό!Δεν είναι η αξιολόγηση (με τη μορφή που προωθείται) ο τρόπος να "ελεγχθούν" οι συνάδελφοι που υιοθετούν τέτοιες πρακτικές.Πιστεύω κι εγώ ότι πολλοί από αυτούς θα πάρουν και άριστα.

Το άριστα πάντως δεν τεκμηριώνεται εύκολα και υποτίθεται ότι θα ελέγχονται και οι διευθυντές για το πώς θα αξιολογούν, Αλλά σίγουρα η αξιολόγηση από τους διευθυντές μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνη ως μέσο πειθάρχησης και εκβιασμού. Καλό θα ήταν να εστιάζαμε με έμφαση σε τέτοιου είδους προβλήματα της διαδικασίας αντί για τη στείρα άρνηση.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 632
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση Α2 νεοδιόριστου
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 26, 2024, 07:07:30 μμ »
Οποιοσδήποτε εργαζόμενος ελέγχεται για τη δουλειά του, υφίσταται εξευτελισμό; Να προσέχουμε λίγο γιατί ο κόσμος γελάει μαζί μας.
Μια χαρά προσέχουμε,ο κόσμος που γελάει μαζί μας δεν με αφορά καθόλου.Ούτε χρειάζομαι έλεγχο για να κάνω ευσυνείδητα την δουλειά μου,τουλάχιστον όχι αυτόν τον έλεγχο παρωδία.Και κανείς δεν θα μου υποδείξει πως θα σκέφτομαι και πως θα φέρομαι,ειδικά με γνώμονα το επικοινωνιακό κομμάτι,δεν είμαι PR Manager.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 505
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.