*

Αποστολέας Θέμα: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!  (Αναγνώστηκε 3560 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 12, 2024, 11:22:16 πμ »
Ο άνθρωπος που υποδύεται τον υπουργό Παιδείας έβγαλε φετφά ότι αν ο γονέας δεν προσυπογράψει τον εσωτερικό κανονισμό, θα απαγορεύεται να εγγράφεται στο σχολείο το παιδί του... 🤡

Μόνο που δεν μας λέει πώς ακριβώς θα εφαρμοστεί αυτό, όταν η εγγραφή είναι αυτοδίκαιη στο πλαίσιο της υποχρεωτικής εκπαίδευσης μέχρι και τη Γ' γυμνασίου. Ή, επίσης, τι θα γίνει αν ο υπογράφων γονέας αντί για υπογραφή γράψει κολλητά τις λέξεις "δενσυναινώ" στολισμένες με μια ωραιότατη καλλιγραφική ουρά. Ή αν κάτω από πραγματική υπογραφή προσθέσει και... σκεπτικό του τύπου "έλαβα γνώση, η οποία όμως δεν συνεπάγεται κατ' ανάγκη και τη συναίνεσή μου". (Προσωπικά, θα προτιμήσω αυτή την τελευταία επιλογή.)

Γνωριζοντας απο το ΚΕΣΥ (νυν ΚΕΔΑΣΥ) η υπογραφη του γονεα στη γνωματευση σημαινε οτι ελαβε γνωση. Τιποτε παραπανω! Απο εκει και περα μπορουσε να κανει ο,τι ηθελε.

Γιατι, λοιπον, να μη συμβει το ιδιο στο σχολειο;

Επισης, οντως την υποχρεωτικη εκπαιδευση δεν μπορει να την αρνηθει κανενα σχολειο! Αρα δεν εχει κανενα σχολειο δικαιωμα να μην εγγραψει παιδι!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:17:04 »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 12, 2024, 11:38:54 πμ »
Επειδή ο σχολικός κανονισμός δεν είναι γνωμάτευση μετά από αίτηση του ίδιου του γονέα, είναι έγγραφο που αφορά τη σχολική κοινότητα και καθένα σχολείο ξεχωριστά, δημιουργείται από παράγοντες του σχολείου και μόνο και όχι τους γονείς, δεν είναι κοινό έγγραφο για όλους τους γονείς σε όλη την Ελλάδα και δεν συναποφασίστηκε με αυτούς. Προφανώς και δεν είναι μόνο η υπογραφή επιβεβαίωση πως έλαβε γνώση κάποιος, είναι συμβόλαιο. Αναρτάται στην ιστοσελίδα του σχολείου ήδη και ο καθένας μας μπορεί να λάβει γνώση, δεν χρειάζεται την υπογραφή μας ως γονείς. Επίσης, όντως κανένα σχολείο δεν μπορεί να μη δεχθεί εγγραφή μαθητή που ανήκει σε αυτό, αλλά ο υπουργός φαίνεται να το αγνοεί γιατί ο ίδιος είπε πως δεν θα εγγράφεται το παιδί του αρνητή. Μάλιστα δεν έχει ιδέα ότι προηγείται η εγγραφή του μαθητή από την σύνταξη του κανονισμού. Όλα αυτά μαζί δείχνουν ασχετοσύνη τουλάχιστον. Αν προσθέσουμε πως η άγνοια νόμου δεν δικαιολογείται, γίνεται αχταρμάς νομικός. Πουθενά σε δεσμευτικούς όρους που θέτει το ίδιο το κράτος δεν υπογράφουμε ότι ενημερωθήκαμε, άρα οι ίδιοι δεν μας λένε σε ποια κατηγορία ανήκει πλέον ο κανονισμός. Ιδιωτικό έγγραφο της σχολικής μονάδας ή επίσημο; Όλο αυτό έγινε επειδή προσπαθούν να δείξουν πως η κάθε σχολική μονάδα είναι αυτόνομη. Είναι όμως; Μπορώ να πάω σε άλλη αν δεν μου αρέσει αυτή που υπάγομαι;
Στο σύνολο των νέων κανονισμών είναι ένας από τους γελοιότερους, αλλά όχι ο πιο γελοίος.

ΥΓ. Κανονικά χρειαζόμαστε επίσημη μετάφρασή του σε πολλές γλώσσες. Δεν πιστεύω να θέλουν να υπογράψουν οι μετανάστες γονείς χωρίς να έχουν πραγματική γνώση του τι υπογράφουν. Ή όχι;
Θέλω να γελάσω και δεν μπορώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2024, 11:42:46 πμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 12, 2024, 12:42:52 μμ »
Επειδή ο σχολικός κανονισμός δεν είναι γνωμάτευση μετά από αίτηση του ίδιου του γονέα, είναι έγγραφο που αφορά τη σχολική κοινότητα και καθένα σχολείο ξεχωριστά, δημιουργείται από παράγοντες του σχολείου και μόνο και όχι τους γονείς, δεν είναι κοινό έγγραφο για όλους τους γονείς σε όλη την Ελλάδα και δεν συναποφασίστηκε με αυτούς. Προφανώς και δεν είναι μόνο η υπογραφή επιβεβαίωση πως έλαβε γνώση κάποιος, είναι συμβόλαιο. Αναρτάται στην ιστοσελίδα του σχολείου ήδη και ο καθένας μας μπορεί να λάβει γνώση, δεν χρειάζεται την υπογραφή μας ως γονείς. Επίσης, όντως κανένα σχολείο δεν μπορεί να μη δεχθεί εγγραφή μαθητή που ανήκει σε αυτό, αλλά ο υπουργός φαίνεται να το αγνοεί γιατί ο ίδιος είπε πως δεν θα εγγράφεται το παιδί του αρνητή. Μάλιστα δεν έχει ιδέα ότι προηγείται η εγγραφή του μαθητή από την σύνταξη του κανονισμού. Όλα αυτά μαζί δείχνουν ασχετοσύνη τουλάχιστον. Αν προσθέσουμε πως η άγνοια νόμου δεν δικαιολογείται, γίνεται αχταρμάς νομικός. Πουθενά σε δεσμευτικούς όρους που θέτει το ίδιο το κράτος δεν υπογράφουμε ότι ενημερωθήκαμε, άρα οι ίδιοι δεν μας λένε σε ποια κατηγορία ανήκει πλέον ο κανονισμός. Ιδιωτικό έγγραφο της σχολικής μονάδας ή επίσημο; Όλο αυτό έγινε επειδή προσπαθούν να δείξουν πως η κάθε σχολική μονάδα είναι αυτόνομη. Είναι όμως; Μπορώ να πάω σε άλλη αν δεν μου αρέσει αυτή που υπάγομαι;
Στο σύνολο των νέων κανονισμών είναι ένας από τους γελοιότερους, αλλά όχι ο πιο γελοίος.

ΥΓ. Κανονικά χρειαζόμαστε επίσημη μετάφρασή του σε πολλές γλώσσες. Δεν πιστεύω να θέλουν να υπογράψουν οι μετανάστες γονείς χωρίς να έχουν πραγματική γνώση του τι υπογράφουν. Ή όχι;
Θέλω να γελάσω και δεν μπορώ...


Εχεις δικιο… Δεν ειναι το ιδιο σε καμια περπτωση, αλλα ειναι μια περιπτωση οπου, αν και υπαρχει το «συμφωνω/διαφωνω», η υπογραφη σημαινει απλα «ελαβα γνωση».

Τωρα, ολα τα παρακατω…. Ειμαι απολυτα συμφωνη με οσα αναφερεις! Απολυτα!
Μαλλον προκειται για μια κινηση εντυπωσιασμου. Και ειναι αληθεια οτι πολλοι μη γνωριζοντες εχιυν ευχαριστηθει που πλεον «κατι γινεται»….. χωρις περεταιρω σκεψεις και προβληματισμους
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 12, 2024, 01:03:44 μμ »
Εμείς την
αποζημίωση φθορών την έχουμε εφαρμόσει και μάλιστα επι πολύ χαλαρών διοικήσεων. Δεν υπήρξε ποτέ αντίρρηση στο να τ πληρώσουν, αντίρρηση αν υπήρξε, θα υπήρξε επειδή αμφισβητούσαν ότι το έκανε το παιδί τους ή το έκανε μόνο τξ παιδί τους. Εκπλήσσομαι κάποιες φορά γιατί θεωρούσα ότι το σχολείο μου τα τελευταία χρόνια ήταν ασόβαρο στη διαχείριση καταστασεων και βλέπω ότι κάποια πράγματα που θεωρούσαμε αυτονόητα, δεν είναι.

Εγω πιο γελοίο θεωρώ το θέμα της καθυστέρησης. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να υπάρχει δυνατότητα να καθυστερησεις, χωρίς να ειδοποιήσει ο γονέας με συγκεκριμένη αιτιολόγηση.

Αυτό με την υπογραφή πιστεύω ότι έτσι απλα λέγεται. Προφανώς δεν μπορεί να γίνει εκτός αν πάμε σε επιλογή σχολείων…

Δεν ξέρω πάντως αν εγω τα βλέπω τόσο διαφορετικά, επειδή έχω ταλαιπωρηθεί για χρόνια σε σχολείο χωρίς κανόνες και υπάρχει και η περιρρέουσα ατμόσφαιρα των γονέων που αφήνουν τα παιδιά ανεξέλεγκτα, δεν διαφωνώ καθολου με την ιδέα να ακούγεται ότι τα σχολεία θα είναι πολύ αυστηρά στο θέμα της συμπεριφοράς. Ίσως καταλάβουν καποιοο επιτέλους ότι στο σχολείο δεν πάμε να κάνουμε ο,τι γουστάρουμε.

Αυτά φυσικά δεν λύνουν το θέμα του εκφοβισμού ούτε το θέμα της εκτός σχολείου παραβατικότητας.
Ίσως είναι μια ευκαιρία όμως να συμμαζέψουμε κάποια άλλα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:17:04 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 12, 2024, 03:06:36 μμ »
@ppil όμως υπάρχουν γονείς που επικαλούνται άγνοια του κανονισμού. Ή γενικώς πουλάνε τρέλα. Μήπως θα βοηθήσει σε κάτι το να το υπογράφουν; Όχι με την έννοια του συμβολαίου αλλά με την έννοια ότι γνωρίζουν τον κανονισμό και γνωρίζουν ότι έχουν και εκείνοι υποχρεώσεις ως γονείς. Μήπως αυτό θα μας γλίτωνε από κάποιες γκρίνιες, τηλέφωνα, παρακλήσεις και όλα αυτά της καθημερινότητας;
 (πραγματικά διαβάζω πράγματα που νιώθω ότι υπάρχουν πολλαπλές πραγματικότητες, όχι από εσένα. Από τη μια, κανόνες που εμείς εφαρμόζαμε σρ ένα σχολείο μπ…αχαλο, να θεωρούνται μη εφικτοί. Από την άλλη, να υπάρχει σκεπτικισμός απέναντι σε μέτρα που σιγά πια την καινοτομία. Τι είναι πρόβλημα; Να μπορεί να υπάρχει διαβάθμιση στις ποινές; Να γνωρίζει κάποιος ότι έχει υποχρεώσεις απέναντι στο σχολείο; Δεν ξέρω πια συνάδελφοι σε τι σχολεία είστε, τι μαθητες και τι γονείς έχετε. Εγω θεωρώ ότι ως μαθητικός πληθυσμός και κοινωνία, είμαστε μια μέση κατάσταση που οδεύει όμως προς το κακό λόγω της ανοχής και της κακής συνεργασίας των γονέων και θεωρω επιτακτικό να υπάρξει κάποια δυνατότητα για πιο αυστηρή αντιμετώπιση καταστασεων. Δεν μοορω να φανταστώ ότι εσείς είστε όλοι αε σχολεία χωρίς θέματα συμπεριφοράς και δεν τα θεωρείτε αναγκαία αυτά).

Αποσυνδεδεμένος siemensc60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 12, 2024, 03:44:09 μμ »
Φαντάζομαι οι περισσότεροι που τους ενοχλούν τα μέτρα είναι οι ίδιοι που γεμίζουν τα θέματα των αδειών με δημοσιεύσεις ή τα θέματα των εκδρομών ή τα θέματα συνδικαλιστικών διεκδικήσεων. Και αφού λογικά δεν πατάνε σχολείο κολλώντας τη μία άδεια πίσω από την άλλη γιατί να τους ενοχλήσει η συμπεριφορά των μαθητών που δε βλέπουν. Γιατί αν έμπαιναν σε τάξεις θα γνώριζαν ποια κατάσταση επικρατεί σήμερα στα σχολεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2024, 03:47:21 μμ από siemensc60 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 12, 2024, 05:03:12 μμ »
Με αυτά που διαβάζω εδω μέσα καταλαβαινω ότι πολλοί έχουν μαύρα μεσάνυχτα για το τι θε συμβεί του χρόνου. Έχουν την αυταπάτη ότι τα μέτρα θα αποδώσουν και θα κάνουν μάθημα ανενόχλητοι. Ακουστε σειρές μου:
Ναι χρειάζεται αυστηροποίηση των κανονισμών. Ναι χρειάζεται αποβολή από όλα τα σχολεία όπως παλιά. Ετσι και αλλιώς και με την αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος ο παραβατικός μαθητής, παραβατικός θα μείνει και σε παραβατικό ενήλικο θα εξελιχθεί. Αλλά αυτά γίνονται όταν δίνονται φράγκα για τα σχολεία. Οταν προσλαμβάνονται γραμματείς που θα παιρνούν στο 15λεπτο μα το ταμπλετ στο χέρι και θα καταγράφουν τις απουσίες. Όταν υπάρχουν ψυχολόγοι που θ ακάνουν συχνές συνεδρίες με τους προβληματικούς. Όταν θα υπάρχουν νομικοί στα σχολεία που σε περίπτωση εξώδικου ή μήνυσης , οτι δήθεν αδικήσαμε τα παιδιά τους, θα λιώνουν τους γονείς σε αγωγές και μηνύσεις για παραμέληση ανηλίκου και συκοφαντική δυσφύμηση.  Όταν θα υπάρχει φεκ που θα λέει "δεν υπάγραψες τον κανονισμό και πουλάς τσαμπουκά στους καθηγητές , μέσα μεγάλε , για να καταλάβεις ότι αυτοί που διδάσκουν τα παδιά σου ξέρουν 10.000.000 καλύτερα από εσένα τι κάνουν, Κατάλαβες σειρά; επειδή δεν τους βάζεις όρια , γα%%%νε το μάθημα και τους συμμαθήτες που θέλουν να ακούσουν. Νόμοι που δεν θα λένε τις αηδίες "το κινητό στην τσάντα αλλά δεν το χρησιμοποιηείς". Καλά είμαστε σοβαροί;  Τα λέει αυτά υπουργός και δεν το μουτζώνουμε. Τα μέτρα επίσης αποδίδουν (φυσικά δεν θα αποδώσουν γιατί η ρίζα του κακού είναι ο καπιταλισμός) όταν δεν επιφορτίζονται οι καθηγητές με αστυνομικά καθήκοντα. Θα μπρούσα να γράφω ώρες πολλές όσο να τρέξουν τα αίματα, τι μου έχει ανέβει η πίεση ως το λαιμό και είναι αυτό πιο κι απ' τα μέτρα ανυπόφερτο. Άρα λοιπόν διαβάστε τι θα γίνει και μετά να μιλάτε για άδειες. Και αλλάζω αυτό που είχα πει σε
Δικαίως μας περιμένει τους βαριόμοιρους.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 12, 2024, 06:52:55 μμ »
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι μας περιμένει κάτι χειρότερο από την κατρακύλα στην οποία είμαστε ήδη χωρίς αυτά τα μέτρα. Πιστεύω ότι τώρα φαινόμαστε τελείως αδύναμοι διότι δεν έχουμε μέτρα στα χέρια μας. Η αλλαγή περιβάλλοντος είναι προβληματική, την αφήνω στην άκρη. Ήταν γελοίο όμως να μπορείς τώρα να την εφαρμόσεις μόνο για μια χρονιά. Το γεγονός ότι η μέγιστη ποινή ήταν 2 μέρες, αφαιρούσε κάθε δυνατότητα κλιμάκωσης. Η ποινή ακυρωνόταν από μόνη της γιατί κατέληγες είτε οτιδήποτε ακραίο να του δίνεις 2 μέρες χωρίς να είναι όλα ίδιας βαρύτητας, είτε να δίνεις σε όλα μια μέρα σκεπτόμενος ότι θα χρειαστεί να κρατήσεις το διήμερο για κάτι ακόμα πιο βαρύ. Οι γονείς ήδη από το γυμνάσιο, αν δεν γουστάρουν, δεν εμπλέκονται καθολου στη σχολική ζωή των παιδιών τους, κάτι που φαντάζομαι θα έχει ξεκινήσει από πιο πριν, και δεν μιλώ για παιδιά ευάλωτων οικογενειών, όπως ακούω την καραμέλα για τον γονιό που δουλεύει 15 ώρες και δεν βλέπει το παιδί του. Σίγουρα κανένας δεν θα θέλει να μας προστατεύσει, όμως δεν νομίζω ότι θα είναι το ίδιο εύκολοι οι τσαμπουκάδες για μια μονοήμερη αποβολή όταν ο άλλος ξέρει ότι η γκάμα φτάνει μέχρι 5ημερη.

Πιο πολύ με ανησυχεί ότι όπως παρουσιάζονται τα μέτρα, το μήνυμα που περναει δεν είναι «μαζέψτε λίγο τα παιδιά σας γιατί το σχολείο είναι χωρίς μάθησης και πρέπει να σεβαστείτε όποιον θέλει να μορφωθεί» αλλά εννοούν κάτι σαν «τα σχολεία είναι αντρα βίας και εκφοβισμού από κάποια παιδιά που δεν είναι τα δικά σας φυσικά, κι επειδή οι καθηγητές τους είναι άχρηστοι, ερχόμαστε εμείς οι καλοί για να θεσπίσουμε τιμωρίες που φυσικά θα αφορούν κάποια άλλα παιδιά και όχι τα δικά σας».

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 12, 2024, 08:04:22 μμ »
@emmaki
Η γνώμη μου είναι πως τα μέτρα αυτά ανακοινώθηκαν όλα μαζί με σκοπό να ευχαριστήσουν τους πάντες. Τους γονείς με την πλατφόρμα, τους καθηγητές με τις ποινές, τον αποκλεισμό μαθητών από τις εκδρομές, τα νέα σχέδια για αυτονομία στα σχολεία με τα "συμβόλαια" και τους μαθητές κλείνοντάς τους το μάτι με τα δεκαπεντάλεπτα καθυστέρησης.

Το μόνο μέτρο που δεν είμαι σίγουρη αν συμφωνώ ή όχι είναι η απόφαση αλλαγής σχολικού περιβάλλοντος από τον Σύλλογο και μόνο. Βοήθησέ με αν θες να δω τι σημαίνει αυτό για τα παιδιά με μαθησιακές. Αν ο τελικός νόμος υποθέσουμε πως έχει αρκετές δικλείδες ασφαλείας και σέβεται το Σύνταγμα, ποιες θεωρείς πως είναι οι επιπτώσεις του; Το βλέπεις θετικά η ίδια με την εμπειρία σου; Είναι κάτι που απασχόλησε το ΚΕΔΑΣΥ;

@Έσπερος
Αποζημίωση φθορών εφαρμόζουμε και εμείς, αλλά μην ξεχνάς πως είμαστε σχολεία σε περιοχές με πλούτο. Θα ήταν ένα καλό μέτρο πάντως, αν δεν άφηνε να εννοηθεί πως θα είναι δουλειά του σχολείου και πως δεν θα εμπλακεί όπως πρέπει ο δήμος (και ο κάθε γονέας θα φέρνει οποιοδήποτε υλικό θέλει για να αντικαταστήσει αυτό που καταστράφηκε: είναι πιο σοβαρό από όσο ακούγεται γιατί την ευθύνη ατυχήματος θα την έχει η σχολική μονάδα). Σχετικά με τις υπογραφές τώρα, όταν ο γονέας δεν είναι υποχρεωμένος να έρθει στο σχολείο όταν τον καλείς (αυτό τον εξαναγκασμό προσπάθησε να αποφύγει το υπουργείο και σκέφτηκε το συμβόλαιο, μαζί με τα όσα λέω παραπάνω), όλα τα άλλα είναι περιττά.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 12, 2024, 08:14:44 μμ »

@Έσπερος
Αποζημίωση φθορών εφαρμόζουμε και εμείς, αλλά μην ξεχνάς πως είμαστε σχολεία σε περιοχές με πλούτο. Θα ήταν ένα καλό μέτρο πάντως, αν δεν άφηνε να εννοηθεί πως θα είναι δουλειά του σχολείου και πως δεν θα εμπλακεί όπως πρέπει ο δήμος (και ο κάθε γονέας θα φέρνει οποιοδήποτε υλικό θέλει για να αντικαταστήσει αυτό που καταστράφηκε: είναι πιο σοβαρό από όσο ακούγεται γιατί την ευθύνη ατυχήματος θα την έχει η σχολική μονάδα). Σχετικά με τις υπογραφές τώρα, όταν ο γονέας δεν είναι υποχρεωμένος να έρθει στο σχολείο όταν τον καλείς (αυτό τον εξαναγκασμό προσπάθησε να αποφύγει το υπουργείο και σκέφτηκε το συμβόλαιο, μαζί με τα όσα λέω παραπάνω), όλα τα άλλα είναι περιττά.

Θεωρείς ότι εννοείται ότι ο γονέας θα φέρει τον τεχνίτη ας πούμε; Εγώ το καταλαβαίνω κάπως οτι θα του έρθει ο λογαριασμός. Εξάλλου για τι φθορές μιλάμε; Εμάς μας έχει τύχει αντικατάσταση κλειδαριών, αντικατάσταση καθισμάτων πτυσσόμενων (αμφιθεατρικού τύπου), βάψιμο μιας πόρτας, σπασμένο τζάμι, τέτοια. Εργασίες που δεν θα εκανε ο δήμος, θα έφερνε το σχολείο τεχνίτη που θα πληρωνόταν από το σχολείο. οχι ότι από αυτούς περιμένω κάποια λογική.


@ppil θεωρείς ότι αυτό θα το χρησιμοποιήσουν σχολεία για να διώχνουν μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες; Αυτό ούτε που θα μου πέρναγε από το μυαλό. Εγώ δεν είμαι σίγουρη ότι θεωρώ αποτελεμσατικό μετρο την αλλαγή ούτως ή άλλως, αφού φορτώνει αλλού το προβλημα, αλλά τη γνωμοδότηση του ΚΕΔΑΣΥ τη θεωρούσα τροχοπέδη. Εκεί εξετάζεται ο κάθε πικραμένος και του βρίσκουν κάτι, έστω και το γενικόλογο "μαθησιακές δυσκολίες "ευρέου" (sic, έτσι το γράφει το ΚΕΔΑΣΥ Σύρου) φάσματος". Στέλνεις παιδιά να τα δούνε μπας και σου προτείνουν κάτι για την αντιμετώπιση και γυρνάνε με ένα χαρτί που λέει να διαβάζουν λογοτεχνικά και να πηγαινουν στν ένταξη και σου δένει τα χέρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2024, 08:33:10 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 12, 2024, 11:08:30 μμ »


@ppil θεωρείς ότι αυτό θα το χρησιμοποιήσουν σχολεία για να διώχνουν μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες; Αυτό ούτε που θα μου πέρναγε από το μυαλό. Εγώ δεν είμαι σίγουρη ότι θεωρώ αποτελεμσατικό μετρο την αλλαγή ούτως ή άλλως, αφού φορτώνει αλλού το προβλημα, αλλά τη γνωμοδότηση του ΚΕΔΑΣΥ τη θεωρούσα τροχοπέδη. Εκεί εξετάζεται ο κάθε πικραμένος και του βρίσκουν κάτι, έστω και το γενικόλογο "μαθησιακές δυσκολίες "ευρέου" (sic, έτσι το γράφει το ΚΕΔΑΣΥ Σύρου) φάσματος". Στέλνεις παιδιά να τα δούνε μπας και σου προτείνουν κάτι για την αντιμετώπιση και γυρνάνε με ένα χαρτί που λέει να διαβάζουν λογοτεχνικά και να πηγαινουν στν ένταξη και σου δένει τα χέρια.

Εμ αμα δεν «σου βγαινουν» ειδικες μαθησιακες δυσκολιες με τα κριτηρια που υπαρχουν, θα πεις ευρεως τυπου….. κατι για να μπορει το παιδι να φοιτησει σε ΤΕ…. Δεν «βγαινουν» παντα ολα οπως τα θελουμε, ακομα και αν η εικονα παραπεμπει σε κατι πολυ συγκεκριμενο!
Πχ δεν μπορω να δωσω δυσλεξια αν βγαζει στο wisc ελαφρα νοητικη…. Ή δεν μπορω να δωσω διαταραχη αντιληψης προφορικου λογου, αν στο τεστ ειναι αστερι, ακομα και αν εχει δωσει αυτη τη διαταραχη παιδοψυχιατρος…. Ή δεν μπορω να δωσω τη δεπυ πιυ δινει ο παιδοψυχιατρος αν δω εγω το παιδι μια ωρα και ειναι αγλαματακι σχεδο, εχει ιδια εικονα ο ψυχολογος, παμε δυο ωρες στο σχολειο και εχει ιδια εικονα…..

Και ναι! Αυτη η διαταξη θα μπορουσε να στραφει αναντια στις αναπηριες! Για της καλη εικονα του σχολειου, για τη δικη μας ευκολια….με προσχημα οτι δεν μπορουμε να παρεχουμε σε ενα παιδι αυτο που χρειαζεται…..
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 13, 2024, 07:51:28 πμ »
@emmaki θέλω να πω ότι σχεδον
οα τα παιδιά εκτός από τους αριστούχους, αν πάνε να εξεταστούν, θα τους βρουν κάτι. (Μ αυτή τη λογική χάνεται και η έννοια του ότι κάτι είναι ειδική περίπτωση. Αυτό το λέω γενικα. Αν η μισή τάξη θέλει τμήμα ένταξης, τότε κάτι πάει στραβά με τη γενική αγωγή και μάλλον
αυτό πρέπει να φτιάξουμε).

Δρν είχα σκεφτεί ποτέ ότι καποιο σχολείο θα σκεφτόταν αλλαγή περιβάλλοντος σε έναν μαθητή με δεπυ πχ επειδή θα του χάλαγε την καλή εικόνα. Αλλά και να το σκεφτόταν, πώς θα το τεκμηρίωνε; Το παιδί θα έπρεπε να έχει κάνει πολύ σοβαρα παραπτώματα, να έχουν υπάρξει συνεδριάσεις για όλα αυτά, δεν νομίζω ότι γίνονται έτσι εύκολα τέτοιες αυθαιρεσίες.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 13, 2024, 08:11:19 πμ »
@emmaki θέλω να πω ότι σχεδον
οα τα παιδιά εκτός από τους αριστούχους, αν πάνε να εξεταστούν, θα τους βρουν κάτι. (Μ αυτή τη λογική χάνεται και η έννοια του ότι κάτι είναι ειδική περίπτωση. Αυτό το λέω γενικα. Αν η μισή τάξη θέλει τμήμα ένταξης, τότε κάτι πάει στραβά με τη γενική αγωγή και μάλλον
αυτό πρέπει να φτιάξουμε).


Συγνωμη, αλλα εδω κανεις λαθος μεγαλο!
Τουλάχιστον εκεί που ήμουνα εγώ, οι γνωματεύσεις δινότανε με πάρα πολύ μεγάλη φειδώ. Άπειρα παιδιά ερχότανε και δεν έπαιρναν καμιά μα καμιά γνωμάτευση. Δεν βρίσκουμε κάτι σε όλα τα παιδιά!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 13, 2024, 09:13:44 πμ »
Συγνωμη, αλλα εδω κανεις λαθος μεγαλο!
Τουλάχιστον εκεί που ήμουνα εγώ, οι γνωματεύσεις δινότανε με πάρα πολύ μεγάλη φειδώ. Άπειρα παιδιά ερχότανε και δεν έπαιρναν καμιά μα καμιά γνωμάτευση. Δεν βρίσκουμε κάτι σε όλα τα παιδιά!

Έχω δει μόνο τα τελευταία χρόνια 3-4 παιδια που να τα έστειλαν χωρίς γνωμάτευση. Ο ένας σίγουρα είχε ΔΕΠΥ που όπως λες κι εσυ, δεν γινόταν αντιληπτή στη λίγη ώρα της εξέτασης. Αυτός μάλιστα ήταν ο πρώτος που είχαμε δει να έρχεται χωρίς χαρτι και μας έκανε τεράστια εντύπωση. Έκτοτε, μόλις φέτος μας ξανά ετυχε και ήταν μεγάλη ανακούφιση ότι μπορεί να συμβεί και αυτό.
Και να δίνονται όμως σε όλους, το κατανοώ. Αν κάποιος δεν έχει καταφέρει να γράφει και να διαβάζει με άνεση τελειώνοντας τη Β δημοτικού, έχει μείνει πίσω σε όλα, δεν θα ανταποκρίνεται, κάποια στιγμή ο γονιός θα τον πάει στο ΚΕΔΑΣΥ, το παιδί χρειάζεται μια βοήθεια, δεν εντάσσεται στο προφίλ κάποιας ειδικής δυσκολίας, η κατηγορία «γενικές μαθησιακές» βοηθάει να φοιτήσει στην ένταξη. Λογικό από πλευράς του ΚΕΔΑΣΥ να δοθεί αυτό, γιατί σίγουρα θα διευκολύνει σε κάτι. Όταν όμως στους 300 μαθητες σε ένα σχολείο που έχει τον γενικό πληθυσμό μιας περιοχης (άρα αποτελεί αντιπροσωπευτικό δείγμα μιας κοινωνίας που συνδυάζει περιοχές αστικού τύπου, ημιαστικού, χωρια, μεταναστευτικό υπόβαθρο, χωρίς μάλιστα ευάλωτες ομάδες όπως Ρομα, πρόσφυγες, μετανάστες που δεν γνωρίζουν τη γλώσσα και χωρίς οικογένειες με οικονομικές δυσκολίες, ένα τυπικό τουριστικα ανεπτυγμένο μεγάλο νησί δηλαδή), όταν λοιπόν στους 300 μαθητες έχουν γνωμάτευση οι 70, προφανώς υπάρχει μια υπερβολή που μάλλον ξεκινάει από την ευκολια των γονέων να απευθύνονται εκεί, και μάλιστα προς το τέλος του δημοτικού, θεωρώντας ότι θα έχουν ευνοϊκή μεταχείριση στις εξετάσεις. Δεν ευθύνεται το κεδασυ γι αυτό, να βοηθήσει τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς προσπαθει, όμως όλο αυτό πάσχει. και στο πλαίσιο αυτό και ένας μαθητής παραβατικος με χαμηλό κίνητρο εωσ ανύπαρκτο κίνητρο μάθησης, εύκολα θα φύγει με γνωμάτευση και καλά θα κάνει, μήπως το Τμήμα Ένταξης τον βοηθήσει να ενσωματωθεί στο σχολικό περιβάλλον. Αν όμως αυτό δεν δουλέψει, η γνωμάτευση μπορεί να είναι εμπόδιο για πιο αυστηρή αντιμετώπιση και αυτό είναι άδικο στο κάτω κάτω και για τα παιδιά με σοβαρές δυσκολίες, που μπορεί να είναι από ευάλωτες ομάδες, και μπαίνουν όλοι στην ίδια κατηγορία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159911
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 532
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.