*

Αποστολέας Θέμα: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 227714 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #938 στις: Φεβρουάριος 22, 2022, 04:02:50 μμ »
Τι ισχυει φετος για την αναρρωτικη μετα από νόσηση? πόσες μέρες μπορουν να δοθούν από παθολόγο και τι αφαιρείται μισθολογικά?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:43:14 »

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #939 στις: Φεβρουάριος 22, 2022, 05:49:50 μμ »
Τι ισχυει φετος για την αναρρωτικη μετα από νόσηση? πόσες μέρες μπορουν να δοθούν από παθολόγο και τι αφαιρείται μισθολογικά?
Goat καλησπέρα! Είμαι στην ίδια κατάσταση με εσένα. Προσωπικά μίλησα με τη ΔΔΕ μου και με τη διευθύντριά μου στο σχολείο που είμαι φέτος και μου είπαν ότι πρέπει να πάω στον γιατρό να μου γράψει άδεια ειδική συνέχισης νόσησης με COVID-19, για όσες μέρες κρίνει αυτός, εφόσον υπάρχουν συμπτώματα (βγήκα θετική 14/02, στις 21/02 πήγα με 3πλή μάσκα στον παθολόγο μου, είδε πως δεν μπορούσα να σταθώ όρθια και φυσικά με θετικότατο σελφ τεστ->3πλο εμβολιασμένη, και μου έγραψε μια 5μερη άδεια). Σήμερα που μιλάμε εξακολουθώ να είμαι θετική, με πιο ήπια συμπτώματα και ελπίζω ως Κυριακή να έχω γίνει καλά και να επιστρέψω στο σχολείο μου! Πάντως πρέπει να επικοινωνήσεις με τη ΔΔΕ σου για να σε κατατοπίσουν! Σε εμένα είπαν ότι αυτή η εξτρά άδεια είναι στην ουσία ειδική άδεια νόσησης από τον ιό, δε χρεώνεται όπως η απλή αναρρωτική (που μας κόβουν 1/2 ημερομίσθιο για τις πρώτες 3 μέρες), δε χάνεις κάτι από την αποζημίωση μη ληφθείσας αδείας, δε χάνεις μέρες προϋπηρεσίας και πληρώνεσαι κανονικά τον μισθό σου! Ελπίζω έτσι να γίνει, αλλά θα το δω και εγώ με την επόμενη μισθοδοσία μας! Περαστικά μας λοιπόν!
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #940 στις: Φεβρουάριος 22, 2022, 07:49:52 μμ »
Σοβαρα? Ειχα διαβασει οτι πλεον απο 31.1 αλλαξε το δεκαημερο ειδικης αδειας λογω κοβιντ και πλεον εδιναν 5 μερες και οι υπολοιπες επρεπε να χρεωθουν ως αναρρωτικη, απο τις οποιες αφαιρουνταν μερος του ημερομισθιου. Ωστοσο αυτο που λες αλλαζει τα πραγματα... χρειαζεται να γραψει κατι συγκεκριμενο ο γιατρος? Εμενα η πενθημερη αδεια τελειωνει την Παρασκευη και προβληματιζομαι ως προς το ΣΚ. Η αναρρωτικη, αν δοθει, θα ειναι με ημερομηνια Δευτερας και για οσες μερες κρινει ο γιατρος? Περαστικα σε ολους μας!!!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #941 στις: Φεβρουάριος 23, 2022, 12:26:43 πμ »
Σοβαρα? Ειχα διαβασει οτι πλεον απο 31.1 αλλαξε το δεκαημερο ειδικης αδειας λογω κοβιντ και πλεον εδιναν 5 μερες και οι υπολοιπες επρεπε να χρεωθουν ως αναρρωτικη, απο τις οποιες αφαιρουνταν μερος του ημερομισθιου. Ωστοσο αυτο που λες αλλαζει τα πραγματα... χρειαζεται να γραψει κατι συγκεκριμενο ο γιατρος? Εμενα η πενθημερη αδεια τελειωνει την Παρασκευη και προβληματιζομαι ως προς το ΣΚ. Η αναρρωτικη, αν δοθει, θα ειναι με ημερομηνια Δευτερας και για οσες μερες κρινει ο γιατρος? Περαστικα σε ολους μας!!!

Η αναρρωτική θα είναι με ημερομηνία Σαββάτου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:43:14 »

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #942 στις: Φεβρουάριος 23, 2022, 09:47:21 πμ »
Καλημέρα. Για 1 μέρα αναρρωτικής χρειαζόμαστε χαρτί από το γιατρό; Δικαιούμαστε 2 ξεχωριστές μονοήμερες ασθενείας μόνο με υπεύθυνη δήλωση ή δεν ισχύει; Δεν μπορώ να βρω την εγκύκλιο.

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #943 στις: Φεβρουάριος 23, 2022, 01:05:18 μμ »

Η αναρρωτική θα είναι με ημερομηνία Σαββάτου.

Γιατί Σαββάτου? Αν πάω στο γιατρό Δευτέρα?

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #944 στις: Φεβρουάριος 23, 2022, 01:47:45 μμ »
Καλημέρα. Για 1 μέρα αναρρωτικής χρειαζόμαστε χαρτί από το γιατρό; Δικαιούμαστε 2 ξεχωριστές μονοήμερες ασθενείας μόνο με υπεύθυνη δήλωση ή δεν ισχύει; Δεν μπορώ να βρω την εγκύκλιο.

Ναί, χρειάζεσαι χαρτί απο γιατρό ακόμα και για μια μέρα. Άδεια μόνο με υπεύθυνη δήλωση παίρνουν οι μόνιμοι μόνο.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #945 στις: Φεβρουάριος 23, 2022, 02:44:18 μμ »
Γιατί Σαββάτου? Αν πάω στο γιατρό Δευτέρα?
Γιατί δεν μπορεί να ήσουν άρρωστη μέχρι Παρασκευή ,να έγινες καλά Σάββατο-Κυριακη κ να ξαναρρωστησες Δευτέρα. Εφόσον η αναρρωτική σου είναι συνέχιση  άδειας ασθενείας πρέπει να είναι συνεχόμενες οι μέρες κ έτσι χρεώνεται και το Σαββατοκύριακο.Για τις καθαρά αναρρωτικες άδειες ισχύει αυτό που γράφω σίγουρα.Τωρα αν οι άδειες covid ,έχουν κάποια διαφορετική ρύθμιση δεν ξέρω.Απευθυνσου στην ΔΠΕ όπου εργάζεσαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2022, 02:47:03 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #946 στις: Φεβρουάριος 23, 2022, 03:07:00 μμ »
Σοβαρα? Ειχα διαβασει οτι πλεον απο 31.1 αλλαξε το δεκαημερο ειδικης αδειας λογω κοβιντ και πλεον εδιναν 5 μερες και οι υπολοιπες επρεπε να χρεωθουν ως αναρρωτικη, απο τις οποιες αφαιρουνταν μερος του ημερομισθιου. Ωστοσο αυτο που λες αλλαζει τα πραγματα... χρειαζεται να γραψει κατι συγκεκριμενο ο γιατρος? Εμενα η πενθημερη αδεια τελειωνει την Παρασκευη και προβληματιζομαι ως προς το ΣΚ. Η αναρρωτικη, αν δοθει, θα ειναι με ημερομηνια Δευτερας και για οσες μερες κρινει ο γιατρος? Περαστικα σε ολους μας!!!

Goat καλησπέρα! Λοιπόν ο γιατρός έγραψε άδεια COVID-19, ιός επιβεβαιωμένος για 5 μέρες. Επίσης, προσωπικά είχα την ψευδαίσθηση ότι το ΣΚ θα γινόμουν καλά και θα πήγαινα στο σχολείο μου, αλλά δεν... Οπότε πήγα στον γιατρό τη Δευτέρα και μου έγραψε τις 5 μέρες. Απλά επειδή δε γνωρίζω εάν κάθε ΔΔΕ ή ΔΠΕ έχει διαφορετικές οδηγίες, αυτό που πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις είναι να μιλήσεις με τη δική σου και θα σε κατατοπίσουν. Είναι αναρρωτική άδεια COVID-19, πάντως! Όσο για τα υπόλοιπα που σου είχα γράψει μένει να τα δω και στη μισθοδοσία του επόμενου μήνα προς επιβεβαίωση! Ξανά λοιπόν περαστικά μας (ακόμα αχνά θετική...)!
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος AnnaKaterina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #947 στις: Φεβρουάριος 24, 2022, 08:18:15 πμ »
Καλημέρα σας, μπορούμε να πάμε σε αγροτικό γιατρό για να λάβουμε μια αναρρωτική δύο ημερών;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #948 στις: Φεβρουάριος 24, 2022, 05:03:11 μμ »
Καλημέρα σας, μπορούμε να πάμε σε αγροτικό γιατρό για να λάβουμε μια αναρρωτική δύο ημερών;
Λογικά, ναι. Το ότι κάνει το αγροτικό του δεν σημαίνει ότι δεν είναι γιατρός. Έχει το δικαίωμα να σου γράψει δύο μέρες αναρρωτικής.

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #949 στις: Φεβρουάριος 24, 2022, 07:19:41 μμ »
Goat καλησπέρα! Λοιπόν ο γιατρός έγραψε άδεια COVID-19, ιός επιβεβαιωμένος για 5 μέρες. Επίσης, προσωπικά είχα την ψευδαίσθηση ότι το ΣΚ θα γινόμουν καλά και θα πήγαινα στο σχολείο μου, αλλά δεν... Οπότε πήγα στον γιατρό τη Δευτέρα και μου έγραψε τις 5 μέρες. Απλά επειδή δε γνωρίζω εάν κάθε ΔΔΕ ή ΔΠΕ έχει διαφορετικές οδηγίες, αυτό που πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις είναι να μιλήσεις με τη δική σου και θα σε κατατοπίσουν. Είναι αναρρωτική άδεια COVID-19, πάντως! Όσο για τα υπόλοιπα που σου είχα γράψει μένει να τα δω και στη μισθοδοσία του επόμενου μήνα προς επιβεβαίωση! Ξανά λοιπόν περαστικά μας (ακόμα αχνά θετική...)!

Μετα απο σημερινη επικοινωνία με πρωτοβάθμια: η αναρρωτικη θα εχει ημερομηνια Δευτερας, δεν υπαρχει λογος να ειναι Σαββατου. Αρα μεχρι τοτε αναμονη μηπως και το σελφ βγει αρνητικο. Οσες μερες δοθουν ειναι αναρρωτικης με περικοπη μισου ημερομισθιου για τις τρεις πρωτες μερες.
Ερωτηση: το σελφ τεστ που πρεπει να γινεται καθημερινα μεχρι να βγει αρνητικο, ειναι εξτρα των οσων εχουμε παρει για το σχολειο? (Οι εμβολιασμενοι)
Στο φαρμακειο με το αμκα εδωσαν μονο τα κλασικα του σχολειου...

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #950 στις: Φεβρουάριος 24, 2022, 08:49:51 μμ »
Μετα απο σημερινη επικοινωνία με πρωτοβάθμια: η αναρρωτικη θα εχει ημερομηνια Δευτερας, δεν υπαρχει λογος να ειναι Σαββατου.

 Ίσως να υπάρχει διαφορά επειδή η πρώτη εβδομάδα είναι άδεια covid .Στις συνεχόμενες αναρρωτικες, τα Σαββατοκύριακα χρεώνονται στην άδεια κανονικά .Δλδ όταν μεσολαβεί Σαββατοκύριακο στις ημέρες αναρρωτικής αυτό δεν εξαιρείται κ η αναρρωτική δεν διακόπτεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2022, 09:00:08 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος summ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #951 στις: Απρίλιος 27, 2022, 09:26:30 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλα!Δικαιούνται οι αναπληρωτές άδεια για συμμετοχή σε εξετάσεις του ΚΠΓ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 578
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.