*

Αποστολέας Θέμα: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 232574 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος so good

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Ακούω+ξεχνώ,βλέπω+θυμάμαι, Κάνω+καταλαβαίνω...
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #266 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 10:00:07 μμ »
Θα ηθελα να ρωτησω,μπορουμε να παρουμε 3 φορες 5ημερη αδεια,συνολο 15 μερες?Ετσι βγαινει 3 βδομαδες αδεια απο το να παρουμε με τη μια 15 μερες συνολικα...σε περιπτωση εγκυμοσυνης βολευει πολυ...

Θα πάρεις δηλαδή αναρρωτική που θα σταματά το ΣΚ;;; Δηλαδή το ΣΚ θα "γινεσαι" καλά;
Μην προκαλείτε την τύχη σας....Οι μέρες που ζούμε είναι περίεργες.....

Γιατι να μην μπορει να παρει 5 μερες την εβδομαδα αδεια?Θα πηγαινει καθε Δευτερα και θα γραφει την αδεια με την ιδια ασθενεια-προβλημα...
Yesterday is history, Tomorrow is a mystery, Today is a gift, that' s why it is called present!!!

Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί
Γυναίκα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:09 »

Αποσυνδεδεμένος miska

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #267 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 11:17:34 μμ »
Θα ηθελα να ρωτησω,μπορουμε να παρουμε 3 φορες 5ημερη αδεια,συνολο 15 μερες?Ετσι βγαινει 3 βδομαδες αδεια απο το να παρουμε με τη μια 15 μερες συνολικα...σε περιπτωση εγκυμοσυνης βολευει πολυ...

(αν έχεις το γιατρό που θα σου τη γράψει) ασυζητητί ναι !

Αποσυνδεδεμένος adria

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #268 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 08:28:44 πμ »
καλημερα θα ηθελα να ρωτησω για την αδεια ανευ αποδοχων, σε ποιες περιπτωσεις δικαιουσε να την λαβεις και για ποσο διαστημα?

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #269 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 09:59:59 πμ »
δικαιούσαι 15 μέρες αναρρωτική μετ'αποδοχών!Αυτό σημαίνει ότι πληρώνεσαι κανονικά από το δημόσιο.
Αν πάρεις πλέον αυτών των ημερών,πληρώνεσαι από το ικα.
Αν την παίρνεις ανά 5 μέρες,θα πληρώνεσαι αυτές τις 5 από ικα και τα σκ από το δημόσιο;
Κι εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό,μιας και βρίσκομαι κι εγώ σε εύρεση αδειών εδώ και καιρό.
Η υπεύθυνη αδειών που μίλησα μου είπε ότι για το διάστημα των διακοπών δε χρειάζεται να πάρω άδεια;
Και από που θα πληρωθώ;
Κανονικά από τη δδε μου και το υπόλοιπο διάστημα από το ικα;
Τι να πω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:09 »

Αποσυνδεδεμένος vanessoulini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #270 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 11:51:26 μμ »
Καλησπέρα,ειμαι αναπληρώτρια μέσω ΕΣΠΑ στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση και είμαι εγκυος!Κάπου ειχα διαβάσει οτι για προγεννητικοό έλεγχο που πέφτει πάνω σε μέρα εργασίας,αυτη τη μέρα δεν την χρεωνόμαστε άδεια.Ισχύει???

Αποσυνδεδεμένος sofia_pe60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #271 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 10:53:44 μμ »
Nα σας πω τη δικη μου εμπειρια απο αδειες..

Περσι χρειαστηκε να παρω αναρρρωτικες..λογω ενος θεματος υγειας και το πραγμα εχει ως εξης:

15 μερες ειναι η αδεια που μπορεις να παρεις και να πληρωθεις...ομως ενα ποσο το παιρνεις απο την Π.Ε και το υπολοιπα το πληρωνεσαι απο το ΙΚΑ. Να σημειωσω πως τρεις μερες τις χανεις απο την πληρωμη του ικα (απο τη διευθυνση τις πληρωνεσαι κανονικα)...για καποιο λογο  3 μερες το χρονο στις αφαιρουν απο την πληρωμη αναρρωτικων

Στη συνεχεια μπορεις να παρεις οσες μερες θελεις, φυσικα ανευ αποδοχων..ομως, δεν θα πρεπει να υπαρχει κανενα κενο μεταξυ των ημερων...αν η αδεια σου ληγει ας πουμε 15 Γεναρη, η επομενη θα πρεπει να αρχιζει στις 16..απο το ικα πληρωνεσαι για τις μερες ενα ποσο..το οποιο αντιστοιχει περιπου στο μισο του ημερομισθιου, οπως αυτο προκυπτει χωρις τα οποια επιδοματα.

Στην περιπτωση μου ετυχε η αναρρωτικη μου να ξεκιναει μεσα στις γιορτες των Χριστουγεννων...οποτε και εχασα καποιες μερες απο την πληρωμη των διακοπων..ο υπαλληλος στη μισθοδοσια μου ειχε πει να την κοψω σε 5 και 10 μερες για να μην χασω χωρις λογο τα λεφτα...αλλα δεν γινοταν μιας και η αδεια ηταν απο νοσοκομειο με ελεγκτη ικα..τωρα αυτο με τα ΣΚ δεν ειμαι και πολυ σιγουρη οτι μπορει να λειτουργησει..μαλλον λιγο δυσκολο το βρισκω..ωστοσο οποιος ειναι στην 1βαθμια/2βαθμια υπευθυνος μισθοδοσιας θα ξερει λεπτομερειες
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2011, 10:55:50 μμ από sofia_pe60 »

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #272 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 06:17:57 μμ »
Συνάδελφοι..επειδή μπερδεύτηκα...Πέρυσι προσλήφθηκα τον Οκτώβριο..Μέχρι το τέλος σχολικής χρονιάς είχα 5 αν θυμάμαι καλά μέρες άδειας...Τώρα προσλήφθηκα ξανά Οκτώβριο..Πόσες ,μέρες δικαιούμαι??? Που βλέπουμε πόσες μέρες έχουμε πάρει εάν δεν θυμόμαστε????

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #273 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 09:53:05 μμ »
Έχω δώσει αίμα τον Ιούλιο μπορώ να πάρω την αιμοδοτικη άδεια μέχρι το τελος της χρονιάς;
Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #274 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 12:50:23 μμ »
Έχω δώσει αίμα τον Ιούλιο μπορώ να πάρω την αιμοδοτικη άδεια μέχρι το τελος της χρονιάς;
Ευχαριστω!
Μέχρι τέλη Δεκεμβρίου, ναι. Απλά να έχεις το χαρτάκι.

Αποσυνδεδεμένος nickie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #275 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 12:15:30 πμ »
Καλησπέρα.Μηπως γνωριζει κανεις αν παιρνουμε ενσημα κανονικα  σε περιπτωση χρησης της 15νθημερης αναρρωτικης αδειας?

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #276 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 05:00:56 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: έδωσα αίμα πέρσυ τον Απρίλιο αλλά δεν έκανα χρήση της αδείας. Το χαρτάκι πάνω έχει το όνομα του σχολείου που δούλευα τότε (και μάλιστα ήταν στην Πρωτοβάθμια). Φέτος, δουλεύω στη Δευτεροβάθμια. Αν χρειαστεί, μπορώ να χρησιμοποιήσω την άδεια ή όχι, δεδομένου ότι γράφει όνομα Δημοτικού σχολείου; Λογικά δε θα το χρειαστώ αλλά καλό είναι να είμαι ενημερωμένη just in case.....

Αποσυνδεδεμένος SIOUXSIE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #277 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 11:13:44 πμ »
για το 2011 δικαιούμαι 3 ακόμη ημέρες Κανονική Άδεια.μπορώ να ζητήσω για 21-23/12 καθώς είμαι στην άγονη γραμμή Δωδεκανήσου και θα μεταβω πέλλα 1 ημέρα ταξίδι; άν αρνηθούν τι κυρώσεις έχω αν φύγω 21/12;

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #278 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 12:33:42 μμ »
παιδιά τα μόρια της ημέρας που πέρνουμε κανονική άδεια μετράνε κανόνικα;; δικαιούμαστε και τα χρήματα εκείνης της ημέρας;;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #279 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 12:44:08 μμ »
για το 2011 δικαιούμαι 3 ακόμη ημέρες Κανονική Άδεια.μπορώ να ζητήσω για 21-23/12 καθώς είμαι στην άγονη γραμμή Δωδεκανήσου και θα μεταβω πέλλα 1 ημέρα ταξίδι; άν αρνηθούν τι κυρώσεις έχω αν φύγω 21/12;

Το ότι δικαιούσαι κανονική άδεια δεν σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένοι να σου τη δώσουνε....

Καταλα΄βαίνω ότι θέλεις να πας στο σπίτι σου μια ώρα αρχύτερα, αλλά όλοι αυτό θέλουνε (και εγώ το ήθελα όταν ήμουν και εγώ σε νησί των Δωδεκανήσων όσο πιο άγονη γραμμή γίνεται).
Τα σχολεία κλείνουν 23 Δεκεμβρίου. Αυτό σημαίνει ότι αν δεν έρθει κάποια εγκύκλιος που να ορίζει άλλη ημερομηνία, μέχρι ΚΑΙ 23 Δεκεμβρίουν τα σχολεία λειτουργούν κανονικά. Όποιος λείπει αδικαιολόγητα έχει όλες τις συνέπειες του νόμου (π.χ. στέρηση μισθού)....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161755
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 463

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.