*

Αποστολέας Θέμα: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 227630 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #658 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 06:03:26 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος εάν ως αναπληρώτρια δικαιούμαι εκπαιδευτική άδεια για την εκπόνηση μεταπτυχιακής διπλωματικής διατριβής; Ρώτησα στη ΔΔΕ και ακόμα να μου απαντήσουν (15 μέρες). Λογικά θα χρειαστεί βεβαίωση από το Πανεπιστήμιο, αλλά τι θα πρέπει να αναγράφει; Εάν όντως μπορώ να πάρω τέτοιου τύπου άδεια είναι έως 10 εργάσιμες μέρες, όπως και για τις υπόλοιπες εκπαιδευτικές; Κάποιος συνάδελφος που να έχει χρησιμοποιήσει τέτοια άδεια παρακαλείται να δώσει τα "φώτα" του, ευχαριστώ προκαταβολικά!
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:20:11 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #659 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 09:45:43 μμ »
Νομιζω οτι η εκπαιδευτικη αδεια δινεται μονο για εξετασεις (με βεβαιωση απο το πανεπθστημιο), 1 μερα για καθε μαθημα.
Επιση δινεται και σε διδακτορικους φοιτητες για συναντησεις με τους επιβλεποντες καθηγητες.
Δε νομιζω οτι δινεται για μεταπτυχιακο, χωρις να ειναι για εξευαση μαθηματος...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #660 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 11:10:52 πμ »
Η άδεια είναι 10 ημέρες με την υποχρέωση να προσκομίσεις βεβαίωση από τη σχολή ότι έλαβες μέρος στις εξετάσεις και δεν μπορεί να υπερβαίνει τις 10 ημέρες για κάθε  ημερολογιακό έτος και χορηγείται με τους ίδιους όρους και προυποθέσεςις των μονίμων εκπαιδευτικών .Είναι διευκρινιστική εγκύκλιος με αριθμ.πρωτ 208572/Ε2/18-12-2015.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #661 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 01:25:07 μμ »
Βγήκε διευκόλυνση μετακίνησης αναπληρωτών;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:20:11 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #662 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 03:53:39 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #663 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 04:07:14 μμ »

Αποσυνδεδεμένος fofokir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #664 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 04:23:02 μμ »
Δηλαδή, την Πέμπτη μπορούμε να λείπουμε από το σχολείο, σύμφωνα με την ανακοίνωση του Υπουργείου;;
Οι απόψεις διίστανται....

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #665 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 04:26:21 μμ »
Δεν υπάρχει τίποτα μπερδεμένο. Λέει ότι μπορείς να λείπεις Πέμπτη και Παρασκευή.
Παρόμοια ήταν η διατύπωση και πέρυσι. Ανοίγω σχετικό θέμα με τις παλιότερες άδειες διευκόλυνσης, για σύγκριση!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #666 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 04:56:06 μμ »
Και μετά αναρωτιούνται μερικοί γιατί έχει πέσει η ποιότητα στα δημόσια σχολεία! Ένας ακόμη λόγος: όλοι σκέφτονται τις άδειες, την στιγμή που οι διακοπές των Χριστουγέννων είναι 16 μέρες και η πρό-παραμονή πέφτει Σάββατο! Να πω πως έπεφτε μια άλλη εργάσιμη μέρα, θα το καταλάβαινα περισσότερο! Αλλά τώρα, πόσο πιο νωρίς θέλουν να πάνε σπίτια τους; 4 μέρες νωρίτερα; Και αν προσθέσουμε και την καθυστερημένη επιστροφή τους στα καθήκοντά τους, δηλ. ένα 20ήμερο χωρίς μαθήματα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #667 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 05:14:10 μμ »
Δηλαδή η ποιότητα της δημόσιας εκπαίδευσης θα κριθεί από το αν κάποιοι αναπληρωτές ή αμετάθετοι εκπαιδευτικοί λείψουν 2 ή 3 μέρες παραπάνω από το σχολείο, όταν μάλιστα η τελευταία ημέρα είναι εκκλησιασμός, η προτελευταία είναι εφιάλτης για όλους, και η πρώτη μετά τις γιορτές είναι επίσης σαν να μην υπάρχει.

Επίσης, δεν σου έχει τύχει ποτέ να δουλέψεις σε τόσο απομακρυσμένο νησί που να μην έχει συγκοινωνία την Παρασκευή π.χ. και να πρέπει να ταξιδέψεις παραμονή Χριστουγέννων; ΟΚ, μπορεί να μη σου έχει τύχει. Ούτε εμένα μου έχει τύχει. Μου έχει τύχει όμως να έχω συναδέλφους που από τις Κυκλάδες να πρέπει να βρεθούν στα 7νησα, τα 12νησα ή οδικώς στη Μακεδονία / Θράκη. Ακόμα και με καλή συγκοινωνία, κινδύνευαν να φτάσουν στο σπίτι τους ξημερώματα Χριστουγέννων. Δεν νομίζω πια όλα τα περίεργα της εκπαίδευσης να έχουν συμβεί σ' εμένα μόνο! Αλλά και να μην το έχουμε δει βιωματικά, λίγη κοινή λογική με βάση τα όσα γνωρίζουμε για τη γεωγραφία και της συγκοινωνίες της χώρας, είναι αρκετή.

Αυτά να διαβάζει ο κόσμος να βλέπει τι προνομιούχοι που είμαστε, να μας χτυπήσουν κι άλλο.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2017, 05:18:12 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #668 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 05:21:14 μμ »
Μην κρινετε καποιοι εκ του ασφαλους. Υπαρχουν και εκπαιδευτικοι που υπηρετουν σε δυσπροσιτα μερη. Ορεινα με ομιχλη,χιονια,κατολισθησεις και σε νησια χωρις πλοιο καθημερινα και απαγορευτικο με λιγα μποφορ. Οποτε οποιος δεν εκανε ορεινα η νησια,ας μην εχει τον πρωτο λογο. Αλλοι λουφαρουν!!!
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #669 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 05:27:33 μμ »
Δηλαδή η ποιότητα της δημόσιας εκπαίδευσης θα κριθεί από το αν κάποιοι αναπληρωτές ή αμετάθετοι εκπαιδευτικοί λείψουν 2 ή 3 μέρες παραπάνω από το σχολείο, όταν μάλιστα η τελευταία ημέρα είναι εκκλησιασμός, η προτελευταία είναι εφιάλτης για όλους, και η πρώτη μετά τις γιορτές είναι επίσης σαν να μην υπάρχει.

Επίσης, δεν σου έχει τύχει ποτέ να δουλέψεις σε τόσο απομακρυσμένο νησί που να μην έχει συγκοινωνία την Παρασκευή π.χ. και να πρέπει να ταξιδέψεις παραμονή Χριστουγέννων; ΟΚ, μπορεί να μη σου έχει τύχει. Ούτε εμένα μου έχει τύχει. Μου έχει τύχει όμως να έχω συναδέλφους που από τις Κυκλάδες να πρέπει να βρεθούν στα 7νησα, τα 12νησα ή οδικώς στη Μακεδονία / Θράκη. Ακόμα και με καλή συγκοινωνία, κινδύνευαν να φτάσουν στο σπίτι τους ξημερώματα Χριστουγέννων. Δεν νομίζω πια όλα τα περίεργα της εκπαίδευσης να έχουν συμβεί σ' εμένα μόνο! Αλλά και να μην το έχουμε δει βιωματικά, λίγη κοινή λογική με βάση τα όσα γνωρίζουμε για τη γεωγραφία και της συγκοινωνίες της χώρας, είναι αρκετή.

Αυτά να διαβάζει ο κόσμος να βλέπει τι προνομιούχοι που είμαστε, να μας χτυπήσουν κι άλλο.
Την τελευταία ημέρα γίνεται κανονικά μάθημα, μετά τον εκκλησιασμό, γιατί δεν είναι αργία! Και στα δημοτικά λειτουργούν και τα ολοήμερα!
Η πρώτη μέρα μετά τις διακοπές είναι σαν να μην υπάρχει; Από πού συνάγεται αυτό; Κάποιοι άλλοι συνάδελφοι έχουν προγραμματίσει επίσημα διαγωνἰσματα τότε, να μην τα γράψουν δηλ. οι μαθητές;
Μην τα απλουστεύουμε όλα για το συμφέρον μας και κατά το δοκούν!
Σε αυτές τις ημέρες των αδειών δηλ. στηρίζεται ο μόνιμος και ο αναπληρωτής για να πάει να διδάξει εκεί; Τόσο "υποχρέωση" το βλέπει, λοιπόν; Ε, ας μην πάει καθόλου να διδάξει σε τέτοια απομακρυσμένα νησιά, όταν πρωτίστως  υπολογίζει τις χαριστικές άδειες και τις ανεπίσημες αργίες!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #670 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 05:34:33 μμ »
Την τελευταία μέρα μετά τον εκκλησιασμό γίνεται ό,τι κρίνει το κάθε σχολείο. Στα περισσότερα δεν γίνεται μάθημα, απ' όσο ξέρω. Την προτελευταία πασχίζουμε να κάνουμε λίγη σοβαρή δουλειά γιατί τα παιδιά είναι ξεμυαλισμένα. Και πολύ καλά κάνουν και είναι. Και πολύ καλά κάνουν και είναι επίσης ξεμυαλισμένα την πρώτη μέρα μετά τις γιορτές, όπου θεωρώ ακραίο το διαγώνισμα. Οποιοσδήποτε άλλος ενήλικας εργαζόμενος δηλαδή, αμέσως πριν ή μετά την άδειά του ή τις διακοπές, πηγαίνει στη δουλειά μέσα στην τρελή χαρά και έτοιμος να είναι στο φουλ της παραγωγικότητάς του; Δεν το νομίζω, και είναι υπερβολικό να το απαιτούμε αυτό από παιδιά.

Για το άλλο σχόλιο δεν έχω να πω κάτι. Εξοργίζομαι ήδη όταν ενοχλούνται οι ντόπιοι "συνάδελφοι" που κάποιοι παίρνουμε κανονική γραπτή άδεια 1-2 μέρες πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων. Αλλά να ακούω τέτοια για μια κεντρική εντολή του υπουργείου που καλύπτει τελικά ελάχιστους συναδέλφους και από αναπληρωτές που κανονικά έχουν ζήσει μεγαλύτερες δυσκολίες, δεν το χωράει το μυαλό μου.

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Άδειες αναπληρωτών εκπαιδευτικών
« Απάντηση #671 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 06:27:02 μμ »
Νομιζω οτι η εκπαιδευτικη αδεια δινεται μονο για εξετασεις (με βεβαιωση απο το πανεπθστημιο), 1 μερα για καθε μαθημα.
Επιση δινεται και σε διδακτορικους φοιτητες για συναντησεις με τους επιβλεποντες καθηγητες.
Δε νομιζω οτι δινεται για μεταπτυχιακο, χωρις να ειναι για εξευαση μαθηματος...
Η άδεια είναι 10 ημέρες με την υποχρέωση να προσκομίσεις βεβαίωση από τη σχολή ότι έλαβες μέρος στις εξετάσεις και δεν μπορεί να υπερβαίνει τις 10 ημέρες για κάθε  ημερολογιακό έτος και χορηγείται με τους ίδιους όρους και προυποθέσεςις των μονίμων εκπαιδευτικών .Είναι διευκρινιστική εγκύκλιος με αριθμ.πρωτ 208572/Ε2/18-12-2015.
Σας ευχαριστώ συνάδελφοι, θα περιμένω και την απάντηση της ΔΔΕ και θα ενημερώσω και εδώ!
ΠΕ02 ΕΑΕ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.