*

Αποστολέας Θέμα: Επιμορφωσεις στα ΚΕΚ  (Αναγνώστηκε 6994 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Επιμορφωσεις στα ΚΕΚ
« στις: Οκτώβριος 18, 2007, 01:43:15 μμ »
Καλησπερα...Ηθελα να ρωτησω αν εχει παρακολουθησει καποιος επιμορφωτικο προγραμμα για υπολογιστες στα ΚΕΚ...Υπαρχει καποια ιστοσελιδα για να ενημερωθω????Ευχαριστω..... :)
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμορφωσεις στα ΚΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:39:49 »

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Επιμορφωσεις στα ΚΕΚ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 12:24:24 πμ »
Για να πας σε επιδοτούμενο σεμινάριο πρέπει να έχεις κάρτα ανεργίας  και στον ΟΑΕΔ θα δηλώσεις τι σεμινάρια θέλεις να παρακολουθήσεις με την/τον υπεύθυνο/η για σένα. Θα ρωτάς κάθε φορά που κάνεις την ανανέωση σου μπας και βγήκε κανένα σεμινάριο. Υπάρχουν και σεμινάρια που είναι για εργαζόμενους. Μπορείς να ρωτάς και στην ΑΝ.ΚΑ.
Στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ ίσως βρείς κάτι μα ρωτώντας πας στην πόλη, καλύτερα να πέρνεις τηλέφωνο.
Δεν είναι πολύ εύκολο όμως εγώ με χρόνια κάρτα ανεργίας παρακολούθησα πέρυσι ένα.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος temi_pe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro spero!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιμορφωσεις στα ΚΕΚ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 12:12:31 μμ »
Για να πας σε επιδοτούμενο σεμινάριο πρέπει να έχεις κάρτα ανεργίας  και στον ΟΑΕΔ θα δηλώσεις τι σεμινάρια θέλεις να παρακολουθήσεις με την/τον υπεύθυνο/η για σένα. Θα ρωτάς κάθε φορά που κάνεις την ανανέωση σου μπας και βγήκε κανένα σεμινάριο. Υπάρχουν και σεμινάρια που είναι για εργαζόμενους. Μπορείς να ρωτάς και στην ΑΝ.ΚΑ.
Στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ ίσως βρείς κάτι μα ρωτώντας πας στην πόλη, καλύτερα να πέρνεις τηλέφωνο.
Δεν είναι πολύ εύκολο όμως εγώ με χρόνια κάρτα ανεργίας παρακολούθησα πέρυσι ένα.
Αγαπητή Nina P,
έχω την εντύπωση ότι η ΑΝ.ΚΑ είναι οργανισμός της Καρδίτσας μόνο  ;)

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Επιμορφωσεις στα ΚΕΚ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 01:31:14 μμ »
Τώρα που το σκεύτομαι μάλλων.  :-[ Αλλά θα έχει κάτι ανάλογο παντού. Ίσως ΑΝ.ΘΑ (στη Θεσ/νίκη) ΑΝ.ΑΘ (στην Αθήνα) κ.ο.κ
Θα ρωτήσω και μια φίλη μου που εργάζεται και έχει παρακολουθήσει επιδοτούμενα σεμινάρια για εργαζόμενους. Δηλαδή από που βγαίνουν τα σεμινάρια κλπ.  :D
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμορφωσεις στα ΚΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:39:49 »

Αποσυνδεδεμένος mariad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επιμορφωσεις στα ΚΕΚ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 01:17:28 μμ »
Αρμόδιοι για τα σεμινάρια είναι το ΚΕΚ της περιοχής σου.Αυτοί ανακοινώνουν τα σεμινάρια.Αλλά να σου πω την αλήθεια επειδή το έψαχνα και γω, χρειάζεται να έχεις και κάποιον γνωστό που να σε ενημερώνει αν θα βγουν,πότε κλπ.Το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί και μένα μου το σφύριξαν πριν ανακοινωθεί στο κοινό.Έτυχε να με μπροστά  σε συζήτηση και να λέει ο ένας στον άλλον πάρε την αδερφή σου,πες τη γυναίκα σου,πες τη φίλη σου και πολλά άλλα.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Επιμορφωσεις στα ΚΕΚ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 02:22:06 μμ »
Έγώ ρωτούσα κάθε φορά που ανανέωνα την κάρτα μου. Και πήγενα στην υπεύθυνη για μένα. Όταν βγάζεις κάρτα ανεργίας έχεις μια/έναν σύμβουλο (που είναι υπεύθυνος για σένα). Σε αυτόν/η  δηλώνεις τι σεμινάρια θέλεις να παρακολουθήσεις (μέχρι 3). Αλλά δεν σε καλούν. Πρέπει να ρωτάς συνέχεια. 

Τώρα για τους εργαζόμενους η φίλη μου  δουλεύει σε τεχνικό γραφείο (είναι γραμματέας και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς. έχει τελειώσει Λογιστική. Ο σύνδεσμος εργοληπτών ξέρει ποιοι έχουν ένσυμα και τους ειδοποιοί. Τα σεμινάρια αυτά βγαίνουν απο τον ΟΑΕΔ. Με τον σύλογό σας λοιπων να συνεννοηθείτε να μαθαίνει αυτός και να σας ειδοποιεί.

Αυτό που αναφέρει ο/η mariad  για τους γνωστούς συμβαίνει πολύ συχνά ως και πάντα με τα stage τα κρατικά ( τα ιδιωτικά στα λένε αλλά μόρια για δημόσιο δεν έχει εκεί και δεν έχεις και ένσυμα ούτε στα ιδιωτικά ούτε στα δημόσια).
Εκεί γίνεται το έλα να δεις. Μπάρμπα στην Κορώνη πρέπει να έχεις για πας stage. Τουλάχιστον εδώ στην Καρδίτσα δεν ξέρω τι γίνεται σε μεγάλες πολίς.

Ελπίζω να βοήθησα.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος mariad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επιμορφωσεις στα ΚΕΚ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 01:24:09 μμ »
Και στη Λάρισα που είμαι εγώ τα ίδια συμβαίνουν.Αυτά που σου είπα Nina_p τα ξέρω επειδή γνωρίζω κάποιο υψηλά ιστάμενο πρόσωπο μέσα στο ΚΕΚ και μου έχει πει ο ίδιος τί παίζει με τα σεμινάρια.
Μην περιμένεις από τους συμβούλους εργασίας να σου πουν πολλά.Δεν λεν κιόλας.Οι σύμβουλοι εργασίας είναι για όλους τους ανέργους.
Απλά να ξέρεις ότι αν μπεις σε κάποιο σεμινάριο σου "παίρνουν" την κάρτα για όσο διάστημα διαρκεί το σεμινάριο.
Όσο για τα stage όλοι γνωρίζουμε τί παίζει.Έχεις γνωστό,"μπήκες".

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επιμορφωσεις στα ΚΕΚ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 02:18:08 μμ »
Καλησπερα...Ηθελα να ρωτησω αν εχει παρακολουθησει καποιος επιμορφωτικο προγραμμα για υπολογιστες στα ΚΕΚ...Υπαρχει καποια ιστοσελιδα για να ενημερωθω????Ευχαριστω..... :)
Αυτό το σεμινάριο που οργανώνουν τα ΚΕΚ για την εκμάθηση υπολογιστών είναι επιδοτούμενο πρόγραμμα στο οποίο συμμετέχουν μόνο εργαζόμενοι (γιατί πρόκειται για κέντρα επαγγελματικής κατάρτισης). οι συμμετέχοντες θα καταβάλουν μόνο το ποσό των 250 ευρώ περίπου στο οποίο συμπεριλαμβάνονται τα μαθήματα, το εκπαιδευτικό υλικό, και τα εξέταστρα για δύο φορές (σε περίπτωση που κοπεί κάποιος).Στο τέλος θα πάρουν μετά από εξετάσεις πιστοποιητικό του πανεπιστημίου cambridge που αναγνωρίζεται από το δημόσιο. Τώρα ήδη το πρόγραμμα λειτουργεί αλλά από ό,τι ξέρω θα δημιουργηθούν στη συνέχεια και άλλα τμήματα. Για να ενημερωθείς πάρε τηλ τα ΚΕΚ της περιοχής σου.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Επιμορφωσεις στα ΚΕΚ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 03:06:57 μμ »
Και στη Λάρισα που είμαι εγώ τα ίδια συμβαίνουν.Αυτά που σου είπα Nina_p τα ξέρω επειδή γνωρίζω κάποιο υψηλά ιστάμενο πρόσωπο μέσα στο ΚΕΚ και μου έχει πει ο ίδιος τί παίζει με τα σεμινάρια.
Μην περιμένεις από τους συμβούλους εργασίας να σου πουν πολλά.Δεν λεν κιόλας.Οι σύμβουλοι εργασίας είναι για όλους τους ανέργους.
Απλά να ξέρεις ότι αν μπεις σε κάποιο σεμινάριο σου "παίρνουν" την κάρτα για όσο διάστημα διαρκεί το σεμινάριο.
Όσο για τα stage όλοι γνωρίζουμε τί παίζει.Έχεις γνωστό,"μπήκες".

Κάποια περίοδο που είχα κάρτα ανεργίας, το 2004, έκανα αίτηση για stage.Είχα δει τυχαία την ανακοίνωση στη σελίδα του ΟΑΕΔ, επρόκειτο για stage μέσα στον ΟΑΕΔ.Όταν βγήκαν τα αποτελέσματα ήμουν πρώτη μέσα σ'αυτούς που θα προσλαμβάνονταν και δεν είχα κανέναν γνωστό, ούτε κάποιο μέσο.Είχα κάνει μάλιστα την αίτηση χωρίς να το αναφέρω καν στους γονείς μου.Στο μεταξύ , έτυχε να έχω αλλάξει σταθερό τηλ και ο νέος αριθμός δεν υπήρχε καν στον τηλεφωνικό κατάλογο και δεν είχα δώσει κινητό.Οι υπάλληλοι κατάφεραν να με βρουν μετά από επανειλημμένες προσπάθειες.Μου είχε κάνει εντύπωση αυτό.Στο stage τελικά δεν πήρα μέρος γιατί προσλήφθηκα τότε (για πρώτη φορά) σε ΠΔΣ.
Από τον ΟΑΕΔ ζήτησαν να δηλώσω έγγραφα ότι αρνήθηκα να συμμετάσχω.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Επιμορφωσεις στα ΚΕΚ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 08:11:53 μμ »
tithea αν είσαι σε μεγάλη πόλη έτσι γίνετε. Στις επαρχιακές πόλις όμως γίνεται το έλα να δεις.  :-\

Almali τα κεκ δεν κάνουν σεμινάρια μόνο για εργαζόμενους. Σε κεκ έκανα το δικό μου απλά ήταν για ανέργους.
Υπάρχουν δε και σεμινάρια που δεν πληρώνεις για υπολογιστές και μάλιστα πληρώνεσε απλά πληρώνεις το πτυχίο αφού περάσεις στις εξετάσεις (πήρε μέρος μια φίλη και γι' αυτό ξέρω). ;)

την κάρτα ανεργείας σου την παίρνουν αλλά δεν έχεις καμιά επίπτωση γιατί α) λαμβάνεται υπ' όψιν μόνο ο τελευτέος χρόνος της κάρτας ανεργίας και β) όταν παίρνεις το έγγραφο από τον ΟΑΕΔ για το χρόνο ανεργείας σου αναγράφεται ο χρόνος και η διακοπή για ποιον λόγο έγινε άρα είναι υπέρ σου, γιατί φαίνεται ότι παρακολούθησες σεμινάριο.  :)
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επιμορφωσεις στα ΚΕΚ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 11:33:07 πμ »
tithea αν είσαι σε μεγάλη πόλη έτσι γίνετε. Στις επαρχιακές πόλις όμως γίνεται το έλα να δεις.  :-\

Almali τα κεκ δεν κάνουν σεμινάρια μόνο για εργαζόμενους. Σε κεκ έκανα το δικό μου απλά ήταν για ανέργους.
Υπάρχουν δε και σεμινάρια που δεν πληρώνεις για υπολογιστές και μάλιστα πληρώνεσε απλά πληρώνεις το πτυχίο αφού περάσεις στις εξετάσεις (πήρε μέρος μια φίλη και γι' αυτό ξέρω). ;)

την κάρτα ανεργείας σου την παίρνουν αλλά δεν έχεις καμιά επίπτωση γιατί α) λαμβάνεται υπ' όψιν μόνο ο τελευτέος χρόνος της κάρτας ανεργίας και β) όταν παίρνεις το έγγραφο από τον ΟΑΕΔ για το χρόνο ανεργείας σου αναγράφεται ο χρόνος και η διακοπή για ποιον λόγο έγινε άρα είναι υπέρ σου, γιατί φαίνεται ότι παρακολούθησες σεμινάριο.  :)
Σε αυτό που τρέχει τώρα από τα ΚΕΚ για Θεσ/νίκη τουλάχιστον αφορά την κατάρτιση εργαζομένων και είναι όπως το περιγράφω παραπάνω καθώς συμμετέχω σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Επιμορφωσεις στα ΚΕΚ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 12:49:15 μμ »
almali, ναυτό είπα. Απλά είχες αναφέρει παραπάνω ότι τα κεκ κάνουν σεμινάρια μόνο για εργαζόμενους. Μπορεί όμως να τρέχει ένα σαν το δικό σου και στον κάτω όροφο ή στον πάνω ή σε άλλη ώρα να γίνετε σεμινάριο και για ανέργους.
Φίλησε μου την πατρίδα έχω καιρό να ανέβω και μου έχει λείψει.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Ameli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π70
    • Προφίλ
Απ: Επιμορφωσεις στα ΚΕΚ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 08:13:45 μμ »
ποια η γνωμη σας για αυτο το προγραμματα καταρτισης? Αληθεια που μπορει να μας χρησιμευσει?μετραει σε αποσπασεις?

http://www.kek.uth.gr/images/files/%CE%95%CE%9D%CE%97%CE%9C%CE%95%CE%A1_%CE%A6%CE%A5%CE%9B%CE%9B%CE%91%CE%94_%CE%94%CE%99%CE%93%CE%9B%CE%A9%CE%A3%CE%A3%CE%99%CE%91_%CE%99%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%A5%CE%91%CE%A1_2013.pdf

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμορφωσεις στα ΚΕΚ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 08:16:35 μμ »
πολυ ενδιαφερον ακουγεται....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 715
Σύνολο: 729

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.