*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 110723 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sgrig

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 06:13:39 μμ »
6 χρόνια επί 18 ώρες σε δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο, γυμνάσιο, ΓΕΛ, ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:49:48 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 06:20:40 μμ »
Με την νέα εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ (24/8/2-005) και ΅ε σχετική γνω΅άτευση του ΝΣΚ που έκανε δεκτή η Υπουργός Παιδείας,  αυξάνεται το ωράριο διδασκαλίας πολλών εκπαιδευτικών γιατί δεν υπολογίζεται πλέον στην προϋπηρεσία για τη ΅είωση του ωραρίου τους, η διανυθείσα δη΅όσια αλλά ΅η εκπαιδευτική υπηρεσία. Συγκεκριμενα κάντε κλικ εδώ για να δείτε την εγκύκλιο http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=11053:egkiklios-gia-tin-pro%CF%8Bpiresia-gia-meiosi-orariou-ekpaideitikon&Itemid=1796  (δεν υπολογίζεται για μείωση ωραρίου η προϋπηρεσία σε ιεκ/τει/ αει/ νελε  - τελευταία παράγραφος της εγκυκλίου)

επίσης εδώ για τη μείωση ωραρίου λόγω επιμέλειας τέκνου με αναπηρία : http://www.doe.gr/1nea/wrea2009.pdf

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 06:29:06 μμ »

το καθεστώς των ωρών (6 έτη - 21 'ωρες) ισχύει και για  επαλ , έτσι?
τι γίνεται με τα εσπερινά ? τι ωράριο έχουν?
ευχαριστώ πολύ !

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 06:34:00 μμ »
επίσης εδώ για τη μείωση ωραρίου λόγω επιμέλειας τέκνου με αναπηρία : http://www.doe.gr/1nea/wrea2009.pdf

Όπως αναφέρει και η εγκύκλιος που παραθέτεις, δυστυχώς δεν υπάρχει μείωση στο ωράριο του εκπαιδευτικού σε αυτή την περίπτωση, αλλά μέριμνα για συνεχές ωράριο διδασκαλίας και άλλες διευκολύνσεις.

Το επισημαίνω επειδή είχε τεθεί αυτό το θέμα σε κάποια σχολική μονάδα που ήμουνα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:49:48 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 06:38:47 μμ »
ισχύει και για τα επαλ και για τα εσπερινά.
ωστόσο, το ωράριο λειτουργιας των εσπερινών διαφοροποιείται . Για παράδειγμα δες εδώ
http://gym-esp-prevez.pre.sch.gr/index.files/Page808.htm 

Patreas σωστά -ουσιαστικά προβλέπεται διευκόλυνση και όχι μείωση ( εγώ εννοούσα τι προβλέπεται σχετικά με την μείωση ωραρίου αυτών των κατηγοριών - ότι δηλαδή για τους εκπ/κούς δεν προβλέπεται όπως γίνεται στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα - αλλά προφανώς δεν το διατύπωσα σωστά ). Πολύ καλά έκανες και το αποσαφήνισες.  Ευχαριστώ!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος peltes29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 12:54:03 πμ »
Θα ήθελα να τονίσω
εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι το πρόγραμμα του σχολείου είναι πρόγραμμα καθηγητών και όχι πρόγραμμα μαθημάτων που αφορά τους μαθητές.
το ζήτημα για μένα είναι αν πρέπει όλα αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω να δημοσιοποιούνται και να καταγγέλλονται ευθέως στο σύλλογο ή να μην μιλάει κανείς από φόβο διατάραξης του κλίματος συνύπαρξης.
κάθε χρόνο 5-6 ευνοούνται στο πρόγραμμα γιατί έχουν ειδικά αιτήματα(έρχονται από μακριά, φεύγουν νωρίτερα για να μαγειρέψουν, δεν κάνουν εφημερίες γιατί λόγω ηλικίας δεν αντέχουν, και διάφορα άλλα).
είναι καλό να συγκρούεται κανείς και να απαιτεί όλοι το ίδιο ή να μην μιλάει ώστε όλοι να ναι χαρούμενοι;

Μία ερώτηση. Το να διευκολυνθεί ένας συνάδελφος που έρχεται από μακριά, ειδικά αν έχει οικογένεια, γιατί το θεωρούμε λούφα και αίτιο σύγκρουσης;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: ’ντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 12:32:59 μμ »
Δουλέψτε,δουλέψτε...  Στην άλλη άκρη της γης, για χρόνια, μακριά από τις οικογένειές σας,ως τις 3, μετά διορθώσεις, προετοιμασία, ως το βράδυ, για 950 Ευρώ... Και να νιώθετε και ενοχές!!!
Μην υπερβάλλεις.
Πόσες διορθώσεις έχεις; 1-2 διαγωνίσματα το τετράμηνο;
Προετοιμασία ως το βράδυ; ίσως για έναν που ξεκινάει τώρα. Για κάποιον που τα διδάσκει χρόνια αρκούν λίγα λεπτά.

Τέλος πάντων, τι άλλο προτείνεις εσύ δηλαδή; Εγώ δούλευα σε ιδιωτική εταιρία με μισθό 980€ ωράριο 9-βραδυ και μερικές φορές και Σαββατοκύριακα.
Τώρα στην εκπαίδευση δουλεύω 4 ώρες την ημέρα (20 ώρες την εβδομάδα), ποτέ Σαββατοκύριακα (μόνο λίγο στο σπίτι φορώτας τις πυτζάμες), 15 μέρες Χριστούγεννα & 15 Πάσχα καθισιό, 2 μήνες Ιούλιο-Αύγουστο καθισιό, Μάιο-Ιούνιο που είναιεξετάσεις πάω σχολείο μόνο αν έχω εισήγηση ή επιτήρηση, τις άλλες μέρες καθισιό, αν έχει ωραία μέρα μέσα στο χρόνο πάω εκδρομή με το σχολείο, θα πάω και 5ήμερη, θα παίξουμε και μουσική τις παραμονές των γιορτών (28η, 17Ν, 25η) κλπ κλπ κλπ (που όλα αυτά δεν τα είχα στην ιδιωτική εταιρία), και θα πληρωθώ και 1200€.
Ασχημα είναι;

Το επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά: σε όποιον δεν αρέσει η εκπαίδευση να πάει στον ιδιωτικό τομέα, και έχω να του προτείνω και μάλιστα κάτι ωραίες εταιρίες με πολύ περισσότερες απολαβές από εμάς τους εκπαιδευτικούς και με κάτι τρελα ωράρια. Γιατί δεν το κάνετε; είναι πολύ απλό


Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 03:06:55 μμ »
Θα ήθελα να τονίσω
εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι το πρόγραμμα του σχολείου είναι πρόγραμμα καθηγητών και όχι πρόγραμμα μαθημάτων που αφορά τους μαθητές.
το ζήτημα για μένα είναι αν πρέπει όλα αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω να δημοσιοποιούνται και να καταγγέλλονται ευθέως στο σύλλογο ή να μην μιλάει κανείς από φόβο διατάραξης του κλίματος συνύπαρξης.
κάθε χρόνο 5-6 ευνοούνται στο πρόγραμμα γιατί έχουν ειδικά αιτήματα(έρχονται από μακριά, φεύγουν νωρίτερα για να μαγειρέψουν, δεν κάνουν εφημερίες γιατί λόγω ηλικίας δεν αντέχουν, και διάφορα άλλα).
είναι καλό να συγκρούεται κανείς και να απαιτεί όλοι το ίδιο ή να μην μιλάει ώστε όλοι να ναι χαρούμενοι;

Μία ερώτηση. Το να διευκολυνθεί ένας συνάδελφος που έρχεται από μακριά, ειδικά αν έχει οικογένεια, γιατί το θεωρούμε λούφα και αίτιο σύγκρουσης;

Πάντα ευνοούνται  όσοι έχουν οικογένεια ή έρχονται από μακρια και υπάρχει ανθρωπιά, αλλά εως ένα σημείο!!!
Και οι ανύπαντροι  ή οι ντόπιοι έχουν ψυχή και οικογενειακά προβλήματα και κάποια στιγμή πρέπει να υπάρχει ισορροπία, την οποία πρέπει να κρατάει ο διευθυντής :-\
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 03:47:36 μμ »
Δουλέψτε,δουλέψτε...  Στην άλλη άκρη της γης, για χρόνια, μακριά από τις οικογένειές σας,ως τις 3, μετά διορθώσεις, προετοιμασία, ως το βράδυ, για 950 Ευρώ... Και να νιώθετε και ενοχές!!!
Μην υπερβάλλεις.
Πόσες διορθώσεις έχεις; 1-2 διαγωνίσματα το τετράμηνο;
Προετοιμασία ως το βράδυ; ίσως για έναν που ξεκινάει τώρα. Για κάποιον που τα διδάσκει χρόνια αρκούν λίγα λεπτά.
...
Αν τα καταφέρνεις και σου αναθέτουν 1-2 αντικείμενα τη χρονιά στο σχολείο σου, τότε είσαι πολύ τυχερός. Κάποιος που έχει 7 ή 8 αντικείμενα δεν έχει μόνο 1-2 διαγωνίσματα το τετράμηνο. Αν είναι και φιλόλογος, βάλε και τις εκθέσεις. Επίσης, τα ολιγόλεπτα τεστ θέλουν κι αυτά την προετοιμασία τους και χρόνο για διόρθωμα. Όσον αφορά τη διδασκαλία, δεν είναι κασέτα (διάβαζε dvd) να την αναπαράγεις κάθε χρόνο χρησιμοποιώντας το ίδιο υλικό. Ένας που ενδιαφέρεται στοιχειωδώς, εμπλουτίζει τις σημειώσεις του με νέο υλικό κάθε χρόνο, αλλάζει τα σχέδια μαθημάτων των διδακτικών ενοτήτων και πειραματίζεται με τις μεθόδους διδασκαλίας (τώρα που ολοένα και περισσότερο γίνεται χρήση των νέων τεχνολογιών στην τάξη). Όλα αυτά απαιτούν καθημερινή ενασχόληση τόσο για το νέο συνάδελφο όσο και για αυτόν που διδάσκει χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 03:59:09 μμ »
Εντάξει killbill, κι εγώ ξέρω ιδ. υπαλλήλους που (ίσως) έβγαλαν ένα τει της πλάκας και π.χ. κυκλοφορούν με δίλιτρο-τούμπανο και κατανάλωση γκαζιά=ευρώ, ενώ παλιοί συνάδελφοι -πραγματικοί δάσκαλοι- έχουν ακόμα το Lada που είχαν και όταν ήμουν μαθητής τους.
Όχι και να ζητάμε συγγνώμη που παίρνουμε 1200 ευρώ (εγώ από Οκτώβριο 1070 και βλέπουμε...), έχοντας φτάσει ως εδώ με ατελείωτες προσπάθειες.

Όσο για τις αργίες, πέραν του ότι είναι υπερβολή το 15 μέρες Χριστούγεννα - Πάσχα, λες και δουλεύει κανένας άλλος 15 μέρες τότε, υπάρχουν λύσεις:
Π.χ. γιορτές ανήμερα και όχι παραμονή και το βασικότερο: Λήξη των μαθημάτων 31 Μαΐου. Ο Ιούνιος φτάνει για όλες τις εξετάσεις. Όπως γινόταν μέχρι το τέλος των δεσμών.
Ειδικά για το τελευταίο δεν έχω βρει συνάδελφο που να διαφωνεί. Γιατί δε γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 04:00:28 μμ »
Δουλέψτε,δουλέψτε...  Στην άλλη άκρη της γης, για χρόνια, μακριά από τις οικογένειές σας,ως τις 3, μετά διορθώσεις, προετοιμασία, ως το βράδυ, για 950 Ευρώ... Και να νιώθετε και ενοχές!!!
Μην υπερβάλλεις.
Πόσες διορθώσεις έχεις; 1-2 διαγωνίσματα το τετράμηνο;
Προετοιμασία ως το βράδυ; ίσως για έναν που ξεκινάει τώρα. Για κάποιον που τα διδάσκει χρόνια αρκούν λίγα λεπτά.
...
Αν τα καταφέρνεις και σου αναθέτουν 1-2 αντικείμενα τη χρονιά στο σχολείο σου, τότε είσαι πολύ τυχερός. Κάποιος που έχει 7 ή 8 αντικείμενα δεν έχει μόνο 1-2 διαγωνίσματα το τετράμηνο. Αν είναι και φιλόλογος, βάλε και τις εκθέσεις. Επίσης, τα ολιγόλεπτα τεστ θέλουν κι αυτά την προετοιμασία τους και χρόνο για διόρθωμα. Όσον αφορά τη διδασκαλία, δεν είναι κασέτα (διάβαζε dvd) να την αναπαράγεις κάθε χρόνο χρησιμοποιώντας το ίδιο υλικό. Ένας που ενδιαφέρεται στοιχειωδώς, εμπλουτίζει τις σημειώσεις του με νέο υλικό κάθε χρόνο, αλλάζει τα σχέδια μαθημάτων των διδακτικών ενοτήτων και πειραματίζεται με τις μεθόδους διδασκαλίας (τώρα που ολοένα και περισσότερο γίνεται χρήση των νέων τεχνολογιών στην τάξη). Όλα αυτά απαιτούν καθημερινή ενασχόληση τόσο για το νέο συνάδελφο όσο και για αυτόν που διδάσκει χρόνια.

Αν είναι και φιλόλογος γίνεται  "μαχητικό παντός καιρού ( και αντικειμένου)"  ή αν προτιμάτε πιο πεζά: ο συνήθης  μ@@@@ς  του σχολείου  >:(

Ν'αρχίσω; Θα μιλήσω για το Γυμνάσιο μόνο γιατί στο "καινούργιο" Λύκειο της ακατανόμαστης λυπάμαι από τώρα τους συναδέλφους φιλολόγους: Αρχαία από πρωτότυπο ,Ιστορία , Ν.Γλώσσα,Ν.Κείμενα, Αρχαία από Μετάφραση ( Οδύσσεια Α',Ιλιάδα Β' ,Ελένη+Φιλοσοφικός Λόγος Γ' τάξης) , σχολικές εορτές ,πανηγυρικοί λόγοι , πρακτικό,υπεύθυνος τμήματος ( απουσίες + ενημέρωση γονέων με υπηρεσιακά σημειώματα) ...... κι αυτά είναι τα στανταράκια που λένε  >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2011, 04:25:21 μμ από Βασίλης Πε02 »
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: ’ντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 04:30:58 μμ »
Η κάθε άποψη είναι σεβαστή και υποκειμενική.
άλλος μπορεί να το θεωρεί τραγικό να έχει να διορθώσει πολλές εκθέσεις, και αντί αυτού να προτιμάει να δούλευε στον ιδιωτικό τομέα και τα Σαββατοκύριακα και Χριστούγεννα και Πάσχα και Ιούλιο και Αύγουστο παρά να έχει τη διόρθωση.

Εγώ δοκίμασα και τις δύο όψεις του νομίσματος, και του καθηγητή και του υπαλλήλου του ιδιωτικού τομέα, και διαλέγω το επάγγελμα του εκπαιδευτικού και ας έχω να διορθώνω από το πρωι μέχρι το βράδυ.
Στα σκ@τ@ του ιδιωτικού τομέα δεν ξαναγυρνάω στη ζωή μου!

Απλά την άποψή μου λέω και δεν θέλω να πείσω κανέναν. Δοκιμάζεις και διαλέγεις. Τόσο απλά! αλλά αν δεν δοκιμάσεις και τα δύο ποτέ δεν θα έχεις ξεκάθαρη άποψη για το τι σου ταιριάζει.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 04:35:53 μμ »
Aν επιτρέπεται Killbill, τι ειδικότητα έχεις;
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 04:48:29 μμ »

Στα σκ@τ@ του ιδιωτικού τομέα δεν ξαναγυρνάω στη ζωή μου!



Eδώ θα συμφωνήσω αβλεπί  ;), σε φροντιστήριο χωρίς ασφάλιση ή σε ιδιωτικό με 10 πληρωμένες και 18 δουλεμένες 
( προσωπικές εμπειρίες) δεν ξαναγυρνάω  >:(
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 287
Σύνολο: 297

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.144 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.