*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 110805 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 07:48:10 μμ »
Η οκνηρία δεν έχει σχέση με τις οικογενειακές υποχρεώσεις.  Ο τεμπέλης θα είναι πάντα τεμπέλης είτε έχει παιδιά, άρρωστους γονείς είτε όχι.
Στο δικό μου σχολείο έτυχε να έχουμε αρκετούς τρίτεκνους και πολύτεκνους, που οι περισσότεροι μάλιστα κατοικούμε μακριά απ' το σχολείο. Ποτέ στα 2 χρόνια που είμαι εκεί δε δώσαμε δικαίωμα να κάνουμε κάτι λιγότερο από τους άλλους συναδέλφους. Όχι επειδή έχουμε πολλά παιδιά, αλλά επειδή δεν μας αρέσει το καθισιό. Αντίθετα, καναδυο άνδρες εργένηδες συνάδελφοι που απλώς "δεν μπορούν τη χαρτούρα" και τη "χωρίς λόγο παραμονή στο σχολείο" αργούν 1-2 ώρες να έρθουν αυτές τις μέρες, τον Ιούνιο δεν ήταν στα συνεργεία των εγγραφών, ενώ έκαναν επιτήρηση στις αίθουσες από τα βάθη...του διαδρόμου και η αντιγραφή πήγε σύννεφο.
 Ο δε διευθυντής έχει κουραστεί με την κατάσταση και απλώς τους αφήνει γιατί ξέρει ότι θα κάνουμε οι υπόλοιποι τη δουλειά που θα έπρεπε να κάνουν εκείνοι και μάλιστα αδιαμαρτύρητα.
Άλλος συνάδελφος έχει κατάκοιτους γονείς που τους κρατάει το απόγευμα, επειδή μπορεί να πληρώνει γυναίκα μόνο τα πρωινά. Δεν το έφερε ως πρόσχημα ποτέ, αλλά δεν είναι και έγκλημα να επικαλεστείς οικογενειακούς λόγους εκτάκτως. Φοβάμαι ότι έχουμε γίνει λίγο κυνικοί και ψυχροί στο θέμα της οικογένειας και ξεχνάμε ότι η ελληνική πολιτεία δεν υποστηρίζει τη μητέρα που πρέπει να εργαστεί. Τα παιδιά δεν είναι παπούτσια να τα κλείσεις στο ντουλάπι για να πας στη δουλειά.
Θέλω να πω ότι αυτός που λέει "έχω μικρά παιδιά και δεν μπορώ να κάνω αυτό ή το άλλο" στο σχολείο, έτσι κι αλλιώς βαριέται τη δουλειά, απλώς του φαίνεται πιο εύκολο να επικαλεστεί τα παιδιά του από το να πει "είμαι τεμπελχανάς, τι να κάνουμε;"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:32:26 »

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 08:23:54 μμ »
Η οκνηρία δεν έχει σχέση με τις οικογενειακές υποχρεώσεις.  Ο τεμπέλης θα είναι πάντα τεμπέλης είτε έχει παιδιά, άρρωστους γονείς είτε όχι.
Στο δικό μου σχολείο έτυχε να έχουμε αρκετούς τρίτεκνους και πολύτεκνους, που οι περισσότεροι μάλιστα κατοικούμε μακριά απ' το σχολείο. Ποτέ στα 2 χρόνια που είμαι εκεί δε δώσαμε δικαίωμα να κάνουμε κάτι λιγότερο από τους άλλους συναδέλφους. Όχι επειδή έχουμε πολλά παιδιά, αλλά επειδή δεν μας αρέσει το καθισιό. Αντίθετα, καναδυο άνδρες εργένηδες συνάδελφοι που απλώς "δεν μπορούν τη χαρτούρα" και τη "χωρίς λόγο παραμονή στο σχολείο" αργούν 1-2 ώρες να έρθουν αυτές τις μέρες, τον Ιούνιο δεν ήταν στα συνεργεία των εγγραφών, ενώ έκαναν επιτήρηση στις αίθουσες από τα βάθη...του διαδρόμου και η αντιγραφή πήγε σύννεφο.
 Ο δε διευθυντής έχει κουραστεί με την κατάσταση και απλώς τους αφήνει γιατί ξέρει ότι θα κάνουμε οι υπόλοιποι τη δουλειά που θα έπρεπε να κάνουν εκείνοι και μάλιστα αδιαμαρτύρητα.
Άλλος συνάδελφος έχει κατάκοιτους γονείς που τους κρατάει το απόγευμα, επειδή μπορεί να πληρώνει γυναίκα μόνο τα πρωινά. Δεν το έφερε ως πρόσχημα ποτέ, αλλά δεν είναι και έγκλημα να επικαλεστείς οικογενειακούς λόγους εκτάκτως. Φοβάμαι ότι έχουμε γίνει λίγο κυνικοί και ψυχροί στο θέμα της οικογένειας και ξεχνάμε ότι η ελληνική πολιτεία δεν υποστηρίζει τη μητέρα που πρέπει να εργαστεί. Τα παιδιά δεν είναι παπούτσια να τα κλείσεις στο ντουλάπι για να πας στη δουλειά.
Θέλω να πω ότι αυτός που λέει "έχω μικρά παιδιά και δεν μπορώ να κάνω αυτό ή το άλλο" στο σχολείο, έτσι κι αλλιώς βαριέται τη δουλειά, απλώς του φαίνεται πιο εύκολο να επικαλεστεί τα παιδιά του από το να πει "είμαι τεμπελχανάς, τι να κάνουμε;"
Συμφωνώ απολύτως! Είμαι 10 χρόνια στο ίδιο σχολείο με σύλλογο περίπου 45-50 συναδέλφων και διαπιστώνω ότι είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα. Δεν είναι οι πολύτεκνοι/ τρίτεκνοι ή οι παλιοί ή.... που λουφάρουν κλπ. Είναι εκείνοι που διακατέχονται από τέτοια νοοτροπία. Αυτοί όποια δουλειά και να έκαναν, πάλι έτσι θα συμπεριφέρονταν.
Οι γονείς μου - μετανάστες στη Γερμανία- έχουν συναντήσει και Έλληνες και Γερμανούς που ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα και μάλιστα στο αυστηρό γερμανικό σύστημα λουφ΄ρανε και τη βγάζαν "καθαρή".
Ας μη γενικεύουμε λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 09:22:19 μμ »
Παράθεση
Α, και κατά προτίμηση ο manager από το εξωτερικό να είναι Γερμανός!!!!  :P

Χμμμμ... κάποιος σαν αυτόν τον κύριο?



Νομίζω πως κάνεις το λάθος να θεωρείς οτι οι "ξένοι" είναι "πεντακάθαροι" κι οτι εδώ θα έρθουν με τις αγνές προθέσεις να βοηθήσουν εμάς τους "βάρβαρους" να γίνουμε άνθρωποι και να μάθουμε να δουλεύουμε.
Κατά τη ταπεινή μου άποψή, δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι καθόλου τόσο απλά. Οι ξένοι "μάνατζερς" ή όπως αλλιώς τους λένε, δε θα έρθουν εδώ (και δε μιλάμε τώρα για θέματα παιδείας μόνο) για να μας βελτιώσουν, αλλά για να πάρουν όποιοδήποτε "φιλέτο" έχει αυτή η χώρα, και να το χρησιμοποιήσουν για το δικό τους κέρδος.
Το να επιθυμούμε να γίνουμε αποικία, τη στιγμή που έχουμε δεί τί ακριβώς έχουν κάνει στις χώρες που έγιναν αποικίες τους, είναι μάλλον αυτοκαταστροφικό.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 12:00:12 πμ »
Δεν είμαι γονιος ακόμα είμαι και ίσως να είμαι λάθος, αλλά όταν ακούω τις κυρίες να λένε ότι θέλουν να πάνε το μικρό στον αγιασμό, ή να πάνε στη γιορτή της μικρής ή στην εκδρομή του γιου, ή να έχουν τις ώρες που θέλουν για να μαγειρευουν για τα παιδάκια, δε μου πολυαρεσει. Εχω νιωσει ότι κάποιες χρησιμοποιουν τη μητρότητα για λούφα. Όχι όλες όμως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:32:26 »

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 12:32:51 πμ »
Εχεις δικιο, δεν εισαι ακομα μητερα γι΄αυτο δεν μπορεις να συλλαβεις, οπως και εγω, οταν ημουν στην θεση σου οτι οταν προκειται για τα δικα σου παιδια ισχυει το "η ζωη πριν και η ζωη μετα". Δε θελουν οι μαμαδες να πανε τα παιδια στον αγιασμο η στη γιορτη, τα παιδια θελουν να τα πανε οι μαμαδες τους. Τα παιδια διεκδικουν το 100% του χρονου σου, φυσικα δεν μπορεις να το προσφερεις. Να επισημανω, επισης, οτι κανονικα δεν πρεπει να μιλαμε για μητροτητα, αλλα για γον娨ικοτητα, παρα το γεγονος οτι το κουπι το τραβανε συνηθως οι μανες. Ουτε ως μανα ουτε ως εγκυος ζητησα ποτε απο συναδελφο η διευθυντη εκδουλευση. Αντιθετα, πολλες φορες νομιμα δικαιωματα συνδεδεμενα με τη γον娨ικοτητα μου αρνηθηκαν, οπως και σε αλλους, με το καχυποπτο ματι καποιοου συναδελφου, γονιου η μη, καρφωμενο πανω μου.
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 12:36:37 πμ »
διορθωση "μου τα αρνηθηκαν"
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 02:25:48 μμ »
εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι το πρόγραμμα του σχολείου είναι πρόγραμμα καθηγητών και όχι πρόγραμμα μαθημάτων που αφορά τους μαθητές.
το ζήτημα για μένα είναι αν πρέπει όλα αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω να δημοσιοποιούνται και να καταγγέλλονται ευθέως στο σύλλογο ή να μην μιλάει κανείς από φόβο διατάραξης του κλίματος συνύπαρξης.
κάθε χρόνο 5-6 ευνοούνται στο πρόγραμμα γιατί έχουν ειδικά αιτήματα(έρχονται από μακριά, φεύγουν νωρίτερα για να μαγειρέψουν, δεν κάνουν εφημερίες γιατί λόγω ηλικίας δεν αντέχουν, και διάφορα άλλα).
είναι καλό να συγκρούεται κανείς και να απαιτεί όλοι το ίδιο ή να μην μιλάει ώστε όλοι να ναι χαρούμενοι;

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 02:46:51 μμ »
εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι το πρόγραμμα του σχολείου είναι πρόγραμμα καθηγητών και όχι πρόγραμμα μαθημάτων που αφορά τους μαθητές.
το ζήτημα για μένα είναι αν πρέπει όλα αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω να δημοσιοποιούνται και να καταγγέλλονται ευθέως στο σύλλογο ή να μην μιλάει κανείς από φόβο διατάραξης του κλίματος συνύπαρξης.
κάθε χρόνο 5-6 ευνοούνται στο πρόγραμμα γιατί έχουν ειδικά αιτήματα(έρχονται από μακριά, φεύγουν νωρίτερα για να μαγειρέψουν, δεν κάνουν εφημερίες γιατί λόγω ηλικίας δεν αντέχουν, και διάφορα άλλα).
είναι καλό να συγκρούεται κανείς και να απαιτεί όλοι το ίδιο ή να μην μιλάει ώστε όλοι να ναι χαρούμενοι;

Κακώς που τους ανέχεστε  ,άκου δεν κάνουν εφημερίες ή φεύγουν νωρίτερα για να... μαγειρέψουν  >:( να αλλάξουν επάγγελμα τότε ...
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 03:40:44 μμ »
Στον αγιασμό είναι απαραίτητο να πάμε; Αν δεν έχουν έρθει τα βιβλία να μοιράσουμε στους μαθητές, θα είναι σκέτο χάσιμο χρόνου... Αφήστε που εκείνη τη μέρα έχει και λαϊκή στη γειτονιά μου...
Τυχαίο; Δεν νομίζω...  ;D :D

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 04:10:44 μμ »
μου τη δίνει στα νευρα να γενικευετε καταστάσεις και να δημιουργούνται εντυπώσεις!
εχω αλλάξει αρκετά σχολεια και έχω δει λίγους με τη νοοτροπια που περιγράφετε , κυρίως καποιους κοντά στη σύνταξη ...
εντάξει, μπορούμε να δείξουμε λίγη κατανοηση , έχουν κι αυτοί πολλά προβλήματα , κυρίως υγείας, έχουμε θεωρώ όλοι ηλικιωμένους στις οικογένειες μας και ξέρουμε λιγο πολύ την ψυχολογία της ηλικιας αυτής. εγω τουλάχιστον δεν ενοχλούμαι απ αυτούς , ούτε νιωθω ότι μ εκμεταλλεύονται, ακόμα κι όταν με το έτσι θέλω διαλέγουν οτι μαθημα θέλουν ...
βεβαια πάντα υπάρχει και κάποιος κλασσικος λουφαδόρος , όπως παντού, ακόμα και νεότατος (συχνά συγκεκριμενης ειδικότητας, που δεν αναφέρω για να μην γενικεύω κι εγώ), αυτόν όμως μπορ'ει εύκολά να τον βάλει στη θέση του ο διευθυντής , αν θέλει.
η πλειοψηφία όμως έρχεται στην ώρα της, μπαίνει κανονικά για μάθημα, και συχνά καθόμαστε ως τις 3 για να κάνουμε τα γραφειοκρατικά του σχολείου. επίσης να πω ότι πολλές φορές συναδελφοι μου έβγαλαν δική μου γραφειοκρατική δουλεια, χωρις καν να τους παρακαλέσω, όταν για σοβαρους λόγους δεν μπορούσα. και μάλιστα άνθρωποι μεγάλοι σε ηλικία!


Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 05:59:22 μμ »
Μην κατακρίνετε τον killbill.
Ο συνάδελφος ήταν άτυχος έως τώρα στις τοποθετήσεις και έπεσε σε αχαρακτήριστα σχολεία, με "ανύπαρκτο" διευθυντή.
Ας του ευχηθούμε να είναι πιο τυχερός στο μέλλον.


Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #137 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 06:20:07 μμ »
 :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2014, 09:44:20 πμ από emnaypli »

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 05:47:28 μμ »
μετά από πόσα χρόνια υπηρεσίας κάνεις λιγότερες από 21 ώρες? 19 δηλαδη.
το μκ που έχεις παίζει ρόλο?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 06:10:38 μμ »
τα ΜΚ έχουν "παγώσει" α πο 1/7 επομένως δεν έχει καμία σημασία πλέον αυτό.
Αφου συμπληρώσεις τα 6 χρόνια υπηρεσίας μπορείς να πέσεις στις 19 ώρες. Προσοχή όμως γιατί δεν μετράνε όλες οι προϋπηρεσίες για μείωση ωραρίου. Πχ, προϋπηρεσία σε ιεκ ή αει/τει δεν υπολογίζεται για τη μείωση ωραρίου.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.