*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 111634 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #210 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 04:29:24 μμ »
Εγώ θα συμφωνήσω με την διενέργεια  της συνέλευσης και την ενημέρωση των μαθητών το απόγευμα.
Είναι καλύτερα και για τους γονείς και δεν χάνονται διδακτικές ώρες από το πρωινό πρόγραμμα...

Θα ήθελα να συζητήσουμε τις επιπτώσεις της 2ης παραγράφου του άρθρου 18 που αναφέρει πως:

"Σε περίπτωση απουσίας εκπαιδευτικού η αναπλήρωση στα διδακτικά του καθήκοντα γίνεται με εντολή του διευθυντή από εκπαιδευτικό της ίδια Σχολικής Μονάδας, κατά προτίμηση ίδιας ή συναφούς ειδικότητας, που έχει κενό στο ημερήσιο διδακτικό ωράριο εργασίας του. Η άρνηση συμμόρφωσης στο ανωτέρω εκπαιδευτικό καθήκον συνιστά πειθαρχικό παράπτωμα"

Δηλαδή στην Β'θμια καταργούνται ουσιαστικά τα κενά των μαθητών...  Να σκεφτούμε ακόμη πως οι φιλότιμοι θα πηγαίνουν και άρρωστοι στο σχολείο για να μην επιβαρύνουν τους συναδέλφους τους... Οι αναίσθητοι;
Προσέξτε: αυτός που αναπληρώνει θα μπαίνει και θα κάνει μάθημα...
Τι λέτε;  :)
Δεν ξέρω αν τα παραπάνω ίσχυαν και πιο παλιά, αλλά σίγουρα δεν ίσχυαν στη πράξη...

Όσον αφορά τη γενική γραμμή υπερεξουσιών (φαντάζομαι με το αζημίωτο...  ;) ) του διευθυντή - προιστάμενου και του σχολικού συμβουλίου  :o ( δεν μπορώ να αξιολογήσω ακόμη αυτό το "φρούτο")  και την "διακοσμητική" παρουσία της συνέλευσης, έχουμε την "νομιμοποίηση του φόνου" που είπε και η Hapiness παραπάνω, αλλά είναι κρίμα για τους -λίγους ίσως- συλλόγους που λειτουργούσαν αρμονικά να δεχτούν το καπέλωμα των υπερεξουσιών του διευθυντή...

Λέτε η υπουργός να συμφωνεί με αυτόν τον απολυταρχικό τρόπο διοίκησης, επειδή έχει εκείνο το "άρωμα" που της πάει...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:42:43 »

Αποσυνδεδεμένος valia_r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #211 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 04:42:51 μμ »
Σε  καταλαβαίνω, έχει τύχει και σε μένα να φτιάχνω το πρόγραμμα πριν 2 χρόνια!!!Απλά η καλύτερη λύση είναι να τους αγνοείς και με ύφος να παρουσιάζεις το πρόγραμμα χωρίς να αφήνεις περιθώρια σχολίων γιατί το σίγουρο είναι ότι ποτέ ποτέ ποτέ δε θα ακούσεις ευχαριστώ παρά μόνο παράπονα!
ασε που αυτοί που παραπονιούνται είναι συνήθως και οι πιο ευνοημένοι!!!

ως υπεύθυνος του ωρολογίου προγράμματος του σχολείου, έχω σιχαθεί. Έχω καντατήσει εργοδότης! να ορίζω στον καθένα πότε θα δουλέψει δηλαδή; έλεος. σιγά το μεγάλο ωράριο που έχουμε, από 16 έως 21 ώρες εβδομαδιαίως. Τι να πουν στο υπόλοιπο δημόσιο δηλαδή που τους το αύξησε κιόλας και δεν έχουν και τα Χριστούγεννα, πάσχα καλοκαίρια κλπ;
Να μου λένε γιατί με έβαλες 7η ώρα; γιατί έχω ένα κενό; γιατί έχω 2 ώρες συνεχόμενα κλπ κπ
Τι είμαι εγώ δηλαδή ? ο προισταμενος ή ο εργοδότης;

Αι στο καλό. Θα χαρώ αν μας υποχρεώσει 8-2 όλους κάθε μέρα και να χτυπάμε και κάρτα!
1000 φορές να μπει αξιολόγηση μπας και εκλείψει η σαπίλα και η ρεμούλα. Αξιολόγηση σε βασικά, μετρήσημα και αντικειμενικά πράγματα, όπως τι ώρα έρχεται και τι ώρα φεύγει κάποιος!

Μου λέει συνάδελφος, αν μπορείς μην με βάζει ποτε 1η ώρα.
Και όταν του είπα το γιατί μου απάντησε "γιατί δεν προλαβαίνω να έρχομαι"!!!

Είμαστε απαράδεκτοι. Μήπως το είπε γιατί κατήργησε (ή θα καταργήσει) αυτό το εξεφτελιστικό για τους δημοσίους υπαλλήλους επίδομα για να πηγαίνεις έγκαιρα στη δουλειά;
η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...αφηστε μας να ελπίζουμε λοιπόν!!!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #212 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 04:55:42 μμ »
Εγώ θα συμφωνήσω με την διενέργεια  της συνέλευσης και την ενημέρωση των μαθητών το απόγευμα.
Είναι καλύτερα και για τους γονείς και δεν χάνονται διδακτικές ώρες από το πρωινό πρόγραμμα...

Να φροντίσουμε μόνο να είναι ημέρες που είναι κλειστά τα μαγαζιά, μην τους βάλουμε και σε δίλημμα :P

Ο γονιος που διαμαρτύρεται για τις 13.30 το μεσημέρι θα διαμαρτυρηθεί και  για τις 5.30 με το ίδιο επιχείρημα, ότι η δουλειά στον ιδιωτικό/ελεύθερο τομέα λήγει μετά τη δύση του ηλίου και εν τω μεταξύ θα έχει απωλεστεί και η γονική άδεια...



edit μετά το πρώτα ο μαθητής ήρθε και το πρώτα η σχολική μονάδα. Πολύ στον πρωταθλητισμό το έχουν ρίξει στο υπ.παιδείας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2011, 05:01:44 μμ από rozy4 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #213 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 05:04:23 μμ »
Διαφωνώ σ΄αυτό. Εμένα ας πούμε θα με βόλευε πολύ καλύτερα να πάω για βαθμούς το απόγευμα.
τώρα με τα πρωϊνά ξέρεις, πηγαίνω με την ψυχή στο στόμα και κανα δυο φορές ζήτησα από γνωστούς να πάρουν βαθμούς γιατί δε γινόταν να αφήσω τη δουλειά στο γραφείο. (όταν πχ τρέχουν οι μεταθέσεις το Νοέμβριο δε μπορείς να λειψεις ούτε μισή ώρα για να πάρεις τους βαθμούς του  παιδιού σου..).
Για μένα προσωπικά πολύ καλύτερο είναι το νέο αυτό σύστημα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:42:43 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #214 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:36:17 μμ »

1ο ερώτημα: όταν λέει αναπλήρωση στα διδακτικά καθήκοντα εννοεί το ίδιο μάθημα σωστά ? δηλαδή την ίδια ειδικότητα?

2ο ερώτημα: ο συνάδελφος αφού να πάρει διδακτική ώρα και έχει συμπληρωμένο το ωράριο του θα πάρει υπερωρία ?

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #215 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:37:38 μμ »
γιατι χαρακτηριζεις την κατασταση τραγική? Δηλαδη το πρωι μπορουσαν να πηγαινουν αφου δουλευαν και οι δυο γονεις?
Μια χαρα ειναι και παρα πολυ σωστο το μετρο!

Ο χαρακτηρισμός κωμικοτραγικές καταστάσεις αναφερόταν στο γενικότερο πλαίσιο, και όχι στο να γίνεται ενημέρωση κάποια απογεύματα (π.χ. 1-2 φορές το μήνα ε.. όχι κάθε μέρα  8) ), που δεν είναι αυτό το πρόβλημα άλλωστε.
Όταν (αν βρω χρόνο και όρεξη) μελετήσω το σχέδιο νόμου, θα απαντήσω στο άλλο σχετικό θέμα πιο αναλυτικά ανά άρθρο.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #216 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:41:25 μμ »

1ο ερώτημα: όταν λέει αναπλήρωση στα διδακτικά καθήκοντα εννοεί το ίδιο μάθημα σωστά ? δηλαδή την ίδια ειδικότητα?

2ο ερώτημα: ο συνάδελφος αφού να πάρει διδακτική ώρα και έχει συμπληρωμένο το ωράριο του θα πάρει υπερωρία ?

αυτό ισχύει ούτως ή άλλως και με τον 1566...
αυτό που ίσως δεν καταλάβατε είναι ότι η παραμονή στο σχολείο πλέον 8-2 γίνεται υποχρεωτική ( και όχι μόνο εφόσον υπάρχουν διοικητικές εργασίες και δεν ξεπερνούν τις τόσες ώρες τη μέρα κτλ κτλ κτλ )και άρα δεν θα πληρώνεται και η υπερωρία... 
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #217 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:43:49 μμ »

1ο ερώτημα: όταν λέει αναπλήρωση στα διδακτικά καθήκοντα εννοεί το ίδιο μάθημα σωστά ? δηλαδή την ίδια ειδικότητα?

2ο ερώτημα: ο συνάδελφος αφού να πάρει διδακτική ώρα και έχει συμπληρωμένο το ωράριο του θα πάρει υπερωρία ?

αυτό ισχύει ούτως ή άλλως και με τον 1566...
αυτό που ίσως δεν καταλάβατε είναι ότι η παραμονή στο σχολείο πλέον 8-2 γίνεται υποχρεωτική ( και όχι μόνο εφόσον υπάρχουν διοικητικές εργασίες και δεν ξεπερνούν τις τόσες ώρες τη μέρα κτλ κτλ κτλ )και άρα δεν θα πληρώνεται και η υπερωρία...

νομίζω δεν κατάλαβες ότι λέει αναπλήρωση στα "διδακτικά" και το διδακτικό ωράριο όταν ξεπερνιέται τότε μπαίνει υπερωρία, δεν μιλάει σκέτο απασχόληση.

αν έλεγε απασχολεί τότε οκ

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #218 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:47:29 μμ »
Εγώ θα συμφωνήσω με την διενέργεια  της συνέλευσης και την ενημέρωση των μαθητών το απόγευμα.
Είναι καλύτερα και για τους γονείς και δεν χάνονται διδακτικές ώρες από το πρωινό πρόγραμμα...

Να φροντίσουμε μόνο να είναι ημέρες που είναι κλειστά τα μαγαζιά, μην τους βάλουμε και σε δίλημμα :P

Ο γονιος που διαμαρτύρεται για τις 13.30 το μεσημέρι θα διαμαρτυρηθεί και  για τις 5.30 με το ίδιο επιχείρημα, ότι η δουλειά στον ιδιωτικό/ελεύθερο τομέα λήγει μετά τη δύση του ηλίου και εν τω μεταξύ θα έχει απωλεστεί και η γονική άδεια...



edit μετά το πρώτα ο μαθητής ήρθε και το πρώτα η σχολική μονάδα. Πολύ στον πρωταθλητισμό το έχουν ρίξει στο υπ.παιδείας.

Κυριακη πρωι 11-13. Ολοι μπορουν. Εκλεισε!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #219 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:50:08 μμ »
Εγώ θα συμφωνήσω με την διενέργεια  της συνέλευσης και την ενημέρωση των μαθητών το απόγευμα.
Είναι καλύτερα και για τους γονείς και δεν χάνονται διδακτικές ώρες από το πρωινό πρόγραμμα...

Να φροντίσουμε μόνο να είναι ημέρες που είναι κλειστά τα μαγαζιά, μην τους βάλουμε και σε δίλημμα :P

Ο γονιος που διαμαρτύρεται για τις 13.30 το μεσημέρι θα διαμαρτυρηθεί και  για τις 5.30 με το ίδιο επιχείρημα, ότι η δουλειά στον ιδιωτικό/ελεύθερο τομέα λήγει μετά τη δύση του ηλίου και εν τω μεταξύ θα έχει απωλεστεί και η γονική άδεια...



edit μετά το πρώτα ο μαθητής ήρθε και το πρώτα η σχολική μονάδα. Πολύ στον πρωταθλητισμό το έχουν ρίξει στο υπ.παιδείας.

Κυριακη πρωι 11-13. Ολοι μπορουν. Εκλεισε!

Εγώ δεν μπορώ Κυριακή πρωί.. μετά από ξενύχτι σαββατόβραδου, επιβάλλεται ύπνος. Και αν με πιέσετε, θα φέρω χαρτί από γιατρό!  ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #220 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:52:08 μμ »
και την επομενη θα πας "εφεδρεια"....διαλεξε  ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #221 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:53:22 μμ »
Διαφωνώ σ΄αυτό. Εμένα ας πούμε θα με βόλευε πολύ καλύτερα να πάω για βαθμούς το απόγευμα.

Μα αν η βολή του καθενός ήταν το κριτήριο κι εμένα θα με βόλευε οι Δ/νσεις να είναι ανοικτές τις Κυριακές (το Σάββατο έχει λαϊκή ;D).

Δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν φορές που αδυνατούμε να αφήσουμε τη δουλειά μας προς χάριν των βαθμών ή της ενημέρωσης και ως γονείς βρισκόμαστε πολλές φορές σε αδιέξοδο, ειδικά όσοι έχουμε βιώσει τον ιδιωτικό τομέα και ξέρουμε πώς μας κοιτούν όταν ζητάμε γονική άδεια.
Όμως έχω τύχει σε σχολεία που έδιναν/δώσαμε απογευματική ώρα βαθμούς και η προσέλευση των γονιών δεν ήταν διαφορετική από αυτήν των μεσημεριανών ωρών με μικρές αποκλίσεις και προς τα πάνω και προς τα κάτω.

Και έστω και να δεχθώ ότι είναι μια προς το καλύτερο αλλαγή (για τους βαθμούς μόνο) γιατί δεν προβλέπεται για τον εκπαιδευτικό να είναι υπερωριακή απασχόληση; Όλα στην πλάτη του καμπούρη; 

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #222 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:54:42 μμ »

1ο ερώτημα: όταν λέει αναπλήρωση στα διδακτικά καθήκοντα εννοεί το ίδιο μάθημα σωστά ? δηλαδή την ίδια ειδικότητα?

2ο ερώτημα: ο συνάδελφος αφού να πάρει διδακτική ώρα και έχει συμπληρωμένο το ωράριο του θα πάρει υπερωρία ?

αυτό ισχύει ούτως ή άλλως και με τον 1566...
αυτό που ίσως δεν καταλάβατε είναι ότι η παραμονή στο σχολείο πλέον 8-2 γίνεται υποχρεωτική ( και όχι μόνο εφόσον υπάρχουν διοικητικές εργασίες και δεν ξεπερνούν τις τόσες ώρες τη μέρα κτλ κτλ κτλ )και άρα δεν θα πληρώνεται και η υπερωρία...

νομίζω δεν κατάλαβες ότι λέει αναπλήρωση στα "διδακτικά" και το διδακτικό ωράριο όταν ξεπερνιέται τότε μπαίνει υπερωρία, δεν μιλάει σκέτο απασχόληση.

αν έλεγε απασχολεί τότε οκ


βασικά αυτό που λέει είναι ΚΕΝΟ ΣΤΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ "Σε περίπτωση απουσίας εκπαιδευτικού η αναπλήρωση στα διδακτικά του καθήκοντα γίνεται με εντολή του διευθυντή από εκπαιδευτικό της ίδια Σχολικής Μονάδας, κατά προτίμηση ίδιας ή συναφούς ειδικότητας, που έχει κενό στο ημερήσιο διδακτικό ωράριο εργασίας του. Η άρνηση συμμόρφωσης στο ανωτέρω εκπαιδευτικό καθήκον συνιστά πειθαρχικό παράπτωμα

πράγμα που σημαίνει ότι όλο το ωράριο εργασίας θεωρείται πλέον διδακτικό..... δε μπορώ να επεκταθώ άλλο για να το ξεκαθαρίσω περαιτέρω...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #223 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 07:57:49 μμ »
και την επομενη θα πας "εφεδρεια"....διαλεξε  ;D

Χμμμμμμ τώρα που το ανέφερες, παίζει στο μέλλον θέμα "εφεδρείας" και στους εκπαιδευτικούς; Τι πιστεύετε;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160951
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.