*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 110944 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #420 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 06:35:36 μμ »
στην περίπτωση αυτή δεν μπορείτε να αρνηθείτε. η ενημέρωση για τα νεα πιλοτικά προγράμματα είναι υποχρεωτική από το υπουργείο.

Μπορείτε ωστόσο να διαπραγματευτείτε την ημερομηνία.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:03:58 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #421 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 06:49:04 μμ »
Οπότε ψάχνω να βρω, αν γίνει το ίδιο και με εμάς(δηλαδή απογευματινή απασχόληση ταυτόχρονα με πρωινό πρόγραμμα στο σχολείο και Σαββατοκύριακο) αν μπορούμε να πάρουμε απόφαση σαν σύλλογος και να αρνηθούμε.
Aν γίνεται λέει!!!! όλους τους πλεονάζοντες πληροφορικούς τους έχουν βάλει υποχρεωτικά στα ΙΕΚ που λειτουργούν απογεύματα!
Η πλειοψηφία των πληροφορικών δουλεύει πρωί & απόγευμα υποχρεωτικά. Αλλιώς .. "πες αλεύρι"- "η εφεδρεία περιμένει"

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #422 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 06:59:42 μμ »
Δηλαδή καταστρατηγείται έτσι εύκολα το ωράριο;
Δεν μας προστατεύει κάτι; Ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας; Τίποτα;

https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #423 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 07:02:16 μμ »
δεν είναι καταστρατήγηση ωραρίου αυτό! είναι επιμόρφωση και υπάρχουν σαφείς οδηγίες να μην παρακωλύεται το μάθημα λόγω επιμορφώσεων. Δεν κάνεις μάθημα - σου κάνουν. Επομένως δεν καταστρατηγείται το ωράριο.

και στην περίπτωση που αναφέρει ο killbill πρόκειται για συμπλήρωση ωραρίου.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:03:58 »

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #424 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 07:23:06 μμ »
Το καταλαβαίνω πως το λες, αλλά μου φαίνεται "σκότωμα" να έχω το πρωί μάθημα, το απόγευμα να μου κάνουν μάθημα και το βράδυ να έχω την προετοιμασία και το διόρθωμα για την επόμενη ημέρα.
Όπως είχε γίνει και στην εισαγωγική επιμόρφωση, όταν πρωτοδιορίστηκα. Με τη διαφορά ότι τότε είχα μόνο τον εαυτό μου να φροντίσω.  >:(
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #425 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 07:27:22 μμ »
ίσως τότε θα μπορούσες για εκείνη την εβδομαδα - αφού ξέρεις εκ των προτέρων τις ημερομηνίες - να έχεις ήδη ετοιμασει το υλικό σου ή άλλες δραστηριότητες επαναληπτικές, να βάλεις διαγώνισμα, να προγραμματίσεις κάτι πιο light ( πχ μια προβολή ή δεν ξέρω τι άλλο προβλέπεται στο δημοτικό) - κάτι πιο ελαφρύ πάντως ώστε να μην είναι τόσο σκότωμα...

δες το θετικά βρε! θα περάσεις ωραία, θα γνωρίσεις κόσμο, θα ξαναδείς γνωστούς ίσως, μπορεί και να βαρεθείς αλλά κατά κύριο λόγο θα είναι σαν φοιτητές να χουν μαζευτεί μαζί και να χαβαλεδιάζουν!! ( δεν το λες κακό...) ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #426 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 11:54:41 μμ »

σώθηκες κοπελιά αφού σου απαντάει η bitch και ο killbill σε λίγο θα σου πουν ότι πρέπει να πληρώσεις και τους επιμορφωτές εσύ ασχέτως αν εσύ ποτέ δεν επέλεξες αυτή την επιμόρφωση αλλά στην επιβάλλουν. Α ξέχασα θα σε στείλουν στην εφεδρεία ! μπουυυ ο μπαμπούλας....

α ρε πρόβατα

βγάλτε μια απόφαση ως σύλλογος και μην πάτε πουθενά. Μην μασάτε, ενημερώστε και την ΕΛΜΕ κλπ. Αν θέλουν να σας επιμορφώσουν υποχρεωτικά να γίνει με τους δικούς σας όρους. Όσο είστε ενωμένοι δεν φοβάστε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #427 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 12:16:49 πμ »
http://www.panakeia.org.gr/Pub_BurnOut.asp
"Τo επάγγελμα του εκπαιδευτικού κατέχει μια από τις πρώτες θέσεις στον κατάλογο των στρεσογόνων επαγγελμάτων. Οι δε εκπαιδευτικοί ανήκουν στην ομάδα των επαγγελματιών που είναι ιδιαίτερα επιρρεπείς στο "σύνδρομο επαγγελματικής εξουθένωσης".

Έρευνες στην Αμερική και την Ευρώπη έχουν δείξει ότι από το σύνολο των εργαζομένων σε ανθρωπιστικά επαγγέλματα, οι εκπαιδευτικοί πλήττονται ιδιαίτερα. Σύμφωνα με τη διεθνή βιβλιογραφία το 5-25% των εκπαιδευτικών υποφέρει από το σύνδρομο της επαγγελματικής εξουθένωσης.

Στην Ελλάδα το 10% των εκπαιδευτικών βιώνει υψηλή συναισθηματική εξάντληση, το 15-17% μέτρια ως υψηλή αποπροσωποποίηση που εκ δηλώνεται με τη δημιουργία απρόσωπων σχέσεων με τους μαθητές, και το 30-35% αισθάνεται ότι δεν μπορεί να είναι αποτελεσματικό στη δουλειά του. Το Burnout δεν έχει φύλο και πλήττει εξίσου άντρες και γυναίκες. Οι ανύπαντροι, οι πρωτοδιόριστοι και οι εκπαιδευτικοί με πολλά χρόνια υπηρεσίας είναι αυτοί που απειλούνται περισσότερο από το Burnout. "

Δεν χρειάζεται κόπος,για να μην αναλώνεσαι σε συζητήσεις καφενείου,όταν αγνοείς στοιχειώδη πράγματα.Απλά αντέγραψα από την πρώτη σελίδα που μου έβγαλε το google!

Το καταλαβαίνω,όταν κάποιος που αγνοεί τις συνθήκες εργασίας του εκπ/κού,επιδίδεται  σε εύκολα συμπεράσματα και αυθαίρετες συγκρίσεις.Οταν όμως ένας εκπ/κός υιοθετεί αυτή την πρόχειρη κριτική,τότε (στην καλύτερη περίπτωση) πιθανολογώ ότι πρόκειται για μηχανισμό άμυνας έναντι του αισθήματος δυσανασχέτησης (βλ.le malaise des enseignants).



+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #428 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 06:06:34 μμ »

σώθηκες κοπελιά αφού σου απαντάει η bitch και ο killbill σε λίγο θα σου πουν ότι πρέπει να πληρώσεις και τους επιμορφωτές εσύ ασχέτως αν εσύ ποτέ δεν επέλεξες αυτή την επιμόρφωση αλλά στην επιβάλλουν. Α ξέχασα θα σε στείλουν στην εφεδρεία ! μπουυυ ο μπαμπούλας....

α ρε πρόβατα

βγάλτε μια απόφαση ως σύλλογος και μην πάτε πουθενά. Μην μασάτε, ενημερώστε και την ΕΛΜΕ κλπ. Αν θέλουν να σας επιμορφώσουν υποχρεωτικά να γίνει με τους δικούς σας όρους. Όσο είστε ενωμένοι δεν φοβάστε τίποτα.

Kinegiros,
όπως ακριβώς τα ΠΕΚ ειναι υποχρεωτικά έτσι και ορισμένες επιμορφώσεις ειναι εξίσου υποχρεωτικές. Δεν αποτελει τη δική μου παραίνεση ή άποψη αλλά την περιγραφή μιας πραγματικότητας που μπορει ενίοτε να μην αρέσει ή να μη βολεύει αλλά έτσι είναι....
κατά τα άλλα βέβαια οι εκπ/κοί έχουν ως μόνιμο αίτημα την "επιμόρφωση"και μάλιστα μιλάνε και για την υποχρέωση του υπουργείου να τους επιμορφώσει αλλά όταν αυτή τους παρέχεται - και μάλιστα δωρεάν - δεν τους αρέσει κιόλας γιατί δε βολεύονται.... εκτός και αν ειναι να χάσουν μάθημα ας πουμε....εντάξει....η επιστημη σηκώνει τα χέρια ψηλά...μετά όμως μην παραπονιέστε με όσους σας τα λένε χύμα και τσουβαλάτα.

α, και για να μιλάμε και με βάση τα νόμιμα:
καθηκοντολόγιο αρθρο 38, παρ.5 - καθήκοντα διδασκόντων:
5. Συμμετέχουν υποχρεωτικά στις συνεδριάσεις του Συλλόγου Διδασκόντων, στις παιδαγωγικές συναντήσεις και στα σεμινάρια επιμόρφωσης που πραγματοποιούνται σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις, και εκφράζουν ελεύθερα τις παιδαγωγικές απόψεις τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2011, 06:40:29 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #429 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 09:05:09 μμ »

Δεν νομίζω να ρωτήθηκε το σχολείο να γίνει πιλοτικό.

τους επιβάλουν μια επιμόρφωση, το λιγότερο που οφείλουν είναι να τους ρωτήσουν και το πότε τους βολεύει να επιμορφωθούν. Αν εσύ θεωρείς ότι πρέπει να γίνουν λάστιχο για να βολέψουν κάποιους επιμορφωτές τότε γελιέσαι.

Ας σεβαστούν λοιπόν πρώτα τον συνάδελφο τους. Ας γίνει ο επιμορφωτής λάστιχο. Αυτός είναι ένας οι άλλοι είναι περισσότεροι. Τα περί κείμενες διατάξεις έχουν πάψει εδώ και καιρό να ισχύουν για εμένα από την στιγμή που οι κείμενες μας οδηγούν στην εξαθλίωση. Σεβασμός λοιπόν πρώτα στον συνάδελφο και μετά όλα τα άλλα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #430 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 09:17:37 μμ »
επειδή αναφέρθηκες και σε εμένα παραπάνω, εγώ θα σου πω ότι έχεις τα 1000 δίκια!!
Αφού είναι έτσι λοιπόν, τότε γιατί δεν αλλάζεις επάγγελμα; γιατί δεν παραιτείσαι αφού έχεις οδηγηθεί σε εξαθλίωση και δεν μπορείς να εφαρμόζεις τις κείμενες διατάξεις;
Αφού λες ότι αυτά τελείωσαν για σενα, μήπως και εσύ τελείωσες για την εκπαίδευση;

Εγώ δεν θα το συζητούσα καν στη θέση σου. Αν ένιωθα ότι εξαθλιώθηκα, θα άλλαζα δουλειά! Γιατί να βασανίζεσαι;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #431 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 09:20:16 μμ »
γιατί εσένα σε ρώτησε κανείς πότε βολεύεσαι για τα ΠΕΚ; Ή εμένα; Ή τον οποιονδήποτε; Εντάξει, μην υπερβάλλουμε τώρα.... Στην τελική δεν μιλάμε για καμια επιμόρφωση που θα διαρκέσει χρόνια... το πολύ μια βδομάδα θα "ξεβολευτούν" - μην το θεωρούμε και τραγικό.

όσο για το "λάστιχο" εγώ προσωπικά γίνομαι λάστιχο όταν έρχομαι απ΄τη δουλειά καταμεσήμερο και πρέπει να ανέβω πάνω κάτω τέσσερις φορές με το αυτοκίνητο στο κέντρο της πόλης για γερμανικά και ισπανικά της μικρής ή για να πληρώσω λογαριασμούς ή για να τακτοποιήσω ό,τι άλλες δουλειές δεν μπορώ μέσα στη μέρα και μετά να μαγειρέψω για την άλλη μέρα και να καθαρίσω το σπιτι και να διαβάσω νομοθεσίες ή να τελειώσω δουλειά που ενδεχομένως έχω φέρει απ΄το γραφείο. Και μιλάμε για κάθε μέρα αυτό. Λάστιχο επίσης έγινα στις πανελλαδικές όταν ως το μεσημέρι ήμουν στη διεύθυνση και κάθε απόγευμα για έναν ολόκληρο μήνα ειχα 3 - 9 βάρδια στο βαθμολογικό.... εκει, ναι .....έγινα λάστιχο.... επομένως "λάστιχο' με "λάστιχο" έχει διαφορά.... λίγο ζόρι παραπάνω για μια βδομάδα και μάλιστα με στόχο την ποιοτική εξέλιξη της διδακτικής διαδικασίας ε δεν ειναι τραγικό.

τα σχολεία έχουν ήδη υποβάλλει αίτηση για να ενταχθούν σε πιλοτικό πρόγραμμα απο την πρώτη φάση .

όσο για τις κείμενες διατάξεις, για όσους έχουν πάψει να ισχύουν, ας κατέβουν απο αύριο σε απεργια διαρκείας - και ας λένε οι κειμενες διατάξεις ότι πρέπει να σε καλύπτει ο συνδικαλιστικός σου φορέας....
αν πραγματικά κάποιοι τις έχουν γραμμένες τις διατάξεις ας το αποδείξουν εμπράκτως όχι εγγράφως.  ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #432 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 09:49:27 μμ »

Άλλο να σου επιβάλλουν να γίνεσαι "λάστιχο" και άλλο να το επιλέγεις (και να το διατυμπανίζεις).

















Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #433 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 09:56:35 μμ »
οι επιμορφώσεις είναι μέρος της δουλειάς την οποία έχεις επιλέξει να κάνεις. Φυσικά και ΔΕ θα τις κάνεις σε προαιρετική βάση επομένως αν θες να είσαι σωστός σ΄αυτό που κάνεις.

όσο για το αλλο, εφόσον επιλέγω να γίνομαι λάστιχο επιλέγω και να το διατυμπανίζω - μου το επιτρέπεις φαντάζομαι.... 

τεσπά..... βγαίνω για ποτάκι τα λέμε αύριο.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.