*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 110928 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #434 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 10:06:32 μμ »
γιατί εσένα σε ρώτησε κανείς πότε βολεύεσαι για τα ΠΕΚ; Ή εμένα; Ή τον οποιονδήποτε; Εντάξει, μην υπερβάλλουμε τώρα.... Στην τελική δεν μιλάμε για καμια επιμόρφωση που θα διαρκέσει χρόνια... το πολύ μια βδομάδα θα "ξεβολευτούν" - μην το θεωρούμε και τραγικό.

όσο για το "λάστιχο" εγώ προσωπικά γίνομαι λάστιχο όταν έρχομαι απ΄τη δουλειά καταμεσήμερο και πρέπει να ανέβω πάνω κάτω τέσσερις φορές με το αυτοκίνητο στο κέντρο της πόλης για γερμανικά και ισπανικά της μικρής ή για να πληρώσω λογαριασμούς ή για να τακτοποιήσω ό,τι άλλες δουλειές δεν μπορώ μέσα στη μέρα και μετά να μαγειρέψω για την άλλη μέρα και να καθαρίσω το σπιτι και να διαβάσω νομοθεσίες ή να τελειώσω δουλειά που ενδεχομένως έχω φέρει απ΄το γραφείο. Και μιλάμε για κάθε μέρα αυτό. Λάστιχο επίσης έγινα στις πανελλαδικές όταν ως το μεσημέρι ήμουν στη διεύθυνση και κάθε απόγευμα για έναν ολόκληρο μήνα ειχα 3 - 9 βάρδια στο βαθμολογικό.... εκει, ναι .....έγινα λάστιχο.... επομένως "λάστιχο' με "λάστιχο" έχει διαφορά.... λίγο ζόρι παραπάνω για μια βδομάδα και μάλιστα με στόχο την ποιοτική εξέλιξη της διδακτικής διαδικασίας ε δεν ειναι τραγικό.

τα σχολεία έχουν ήδη υποβάλλει αίτηση για να ενταχθούν σε πιλοτικό πρόγραμμα απο την πρώτη φάση .

όσο για τις κείμενες διατάξεις, για όσους έχουν πάψει να ισχύουν, ας κατέβουν απο αύριο σε απεργια διαρκείας - και ας λένε οι κειμενες διατάξεις ότι πρέπει να σε καλύπτει ο συνδικαλιστικός σου φορέας....
αν πραγματικά κάποιοι τις έχουν γραμμένες τις διατάξεις ας το αποδείξουν εμπράκτως όχι εγγράφως.  ;) ;)

Συγκρίνεις τα ΠΕΚ που είναι γνωστό ότι θα περάσεις και το αποδέχεσαι με την επιμόρφωση για τα πιλοτικά ? Ξαναλέω ότι η συμμετοχή στο πιλοτικό έγινε με το έτσι θέλω. Ψήφισε ο σύλλογος να συμμετέχει ? ή απλά το αποφάσισε κάποιος σύμβουλος με κάποιον δ/ντη ? ε ?

όπως και να έχει το να σέβεσαι τον συνάδελφο σου είναι αρετή. Το να κρύβεσαι πίσω από γενικές και άκυρες τοποθετήσεις (π.χ. ΠΕΚ), ή του πόσο θα ξεβολευτούν αυτοί αφού εσύ ξεβολεύεσαι κάθε μέρα δεν λένε μια.
Αυτό που είπα και εκεί είναι το θέμα, είναι να πεις αν διαφωνείς στην θέση, ότι  ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ να αποφασίσει το πότε είναι η καλύτερη στιγμή για την επιμόρφωση του και να το θέσει στον επιμορφωτή. Αν ο επιμορφωτής είναι συνάδελφος να το σεβαστεί και να προσπαθήσει να το υλοποιήσει. Δεν υπάρχει περιθώριο να γινόμαστε λάστιχο για κανέναν. Λίγο σεβασμό θέλουμε και να μας ακούνε λίγο. Αν εσύ διαφωνείς με αυτό να το πεις ξεκάθαρα.

Τα άλλα περί απεργίας που λες είναι γενικολογίες και δεν έχουν κάποιο νόημα. Μόνο για την πάρτη σου μπορείς να μιλήσεις και αυτό με ενδιαφέρει. Εσύ θα απεργήσεις αύριο ? Εγώ ΝΑΙ γιατί ενώ γενικά δεν απεργώ και είμαι άτομο που πιστεύει στους νόμους η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο. Όσο για τους συναδέλφους, ελπίζω και αυτοί να κάνουν αυτό που πιστεύουν ότι είναι καλύτερο. Τελεία.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2011, 10:08:46 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:11:41 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #435 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 10:27:08 μμ »
οι επιμορφώσεις είναι μέρος της δουλειάς την οποία έχεις επιλέξει να κάνεις. Φυσικά και ΔΕ θα τις κάνεις σε προαιρετική βάση επομένως αν θες να είσαι σωστός σ΄αυτό που κάνεις.

όσο για το αλλο, εφόσον επιλέγω να γίνομαι λάστιχο επιλέγω και να το διατυμπανίζω - μου το επιτρέπεις φαντάζομαι.... 

τεσπά..... βγαίνω για ποτάκι τα λέμε αύριο.

Οι επιμορφώσεις δεν είναι όλες ίδιες και θα μπορούσαν να γίνονται σε λογικές ημέρες και ώρες.

Τα πάντα σου επιτρέπω, αλλά επισημαίνω ότι καταντά λίγο βαρετό. Μου το επιτρέπεις φαντάζομαι.

Καλή διασκέδαση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #436 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 01:03:00 μμ »
Ας γίνονται σ/κ οι επιμορφώσεις. Έτσι δεν θα παθαίνει κανένας.. υπερκόπωση  8)
Το θέμα είναι να γίνονται ουσιαστικές επιμορφώσεις και όχι κάτι άχρηστο (δεν ξέρω τι επιμορφώσεις είναι, γενικά μιλάω, για να μην παρεξηγηθώ).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #437 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 04:09:29 μμ »
kinegiros,
αυτό που λες ήταν και το πρώτο που έγραψα:

Μπορείτε ωστόσο να διαπραγματευτείτε την ημερομηνία.

ο Σύλλογος όμως δεν έχει τη δυνατότητα ούτε και τη νομιμότητα να επιβάλλει τον χρόνο των επιμορφώσεων.
Και μιλάμε για συγκεκριμένες επιμορφώσεις. Εξ ου και το πρώτο που ρώτησα ειναι πότε, από ποιον ή για ποιόν λόγο.
Υπό αυτή την άποψη αυτού του είδους οι επιμορφώσεις διέποναι ακριβώς απο τις ίδιες διατάξεις με τα ΠΕΚ - εξ ου και τα ανέφερα. Δε μιλάμε δηλαδή για ένα πχ σεμινάριο ή ημερίδα που οργανώνει λ.χ.  η ΠΕΦ - μιλάμε για επιμόρφωση του υπουργείου που έχει υποχρεωτικό χαρακτήρα ( όπως παλαιότερα η επιμόρφωση για τα νέα βιβλία κτλ).

η συμμετοχή στα πιλοτικά έγινε με δύο τρόπους : είτε με απόφαση Συλλόγου είτε με συναπόφαση Δ/ντή και Σχολικού Συμβούλου. Στη δεύτερη περίπτωση αν το σύνολο του Συλλόγου διαφωνούσε ειχε την δυνατότητα με πράξη του να εκφράσει την αντίθεσή του αυτή και να αρνηθεί τη συμμετοχή του. Αν αυτό δεν έγινε εντός του χρόνου που προβλέπετο τώρα οποιαδηποτε αντίθεση είναι άκυρη και νομικά δεν υφίσταται.

Ανέφερα επίσης παραδειγματα απο την προσωπική μου ζωή - γιατί για αυτή μπορώ να έχω στοιχεία - για να δειξω ότι το να γίνεται κάποιος "λάστιχο" μπορεί να εκληφθεί απο διαφορετικούς ανθρώπους με διαφορετικό τρόπο. Το "ξεβόλεμα" κάποιου μπορεί να κυμαίνεται απο το να τρέχει όλη μέρα για διάφορες δουλειές μέχρι το αντί δίωρου να τον έχουν τριωρο συνεχόμενο για μάθημα.

αυτό που λέω ξεκάθαρα είναι πως ο εκπ/κός αξίζει πολύ - και όχι λίγο - σεβασμό. Γνώμη μου όμως ειναι πως τον αξίζει εφόσον τον κερδίζει. Προσωπικά δεν μπορώ να ταυτιστώ όμως με εκπ/κούς που θεωρούν ότι η υπηρεσία τους χρωστάει τα πάντα και εκείνοι δεν χρωστούν τίποτα σε κανέναν. Πχ, η υπηρεσία οφείλει να τους απαλλάξει απο τις επιτηρήσεις των πανελλαδικών γιατί δεν έχουν τι να κάνουν τα παιδιά τους - τα οποία όλο τον υπόλοιπο χρόνο μια χαρά βολεύονταν - ή η υπηρεσία οφείλει να τους τοποθετήσει στο σχολέιο που είναι δίπλα από το σπίτι τους, ή η παιδαγωγική συνεδρίαση αφείλει να τελειώσει στις 2.00 ακριβώς γιατί μετά τα παιδιά σχολάνε και δεν θα μπορούν να στρώσουν μόνα τους να φάνε κτλ κτλ κτλ ( αναφέρομαι σε πραγματικά περιστατικά). Προσωπικά, αποδίδω κάθε σεβασμό στον εκπ/κό εκείνο που θα κάνει το κάτι παραπάνω, που θα δημιουργήσει το δικο του υλικό, ή θα συμμετέχει σε διάφορα προγράμματα, ή θα επιλεξει να επιμορφώνεται και να ενημερώνεται συνέχεια, ή που ακόμα θα κάτσει να βάψει την αίθουσά του και να την εξοπλίσει με προτζέκτορες, dvds, cd players κτλ ( επίσης αναφέρομαι σε πραγματικά περιστατικά).

Άρα, ο σεβασμός δεν πρέπει να δίνεται αβλεπτί σε όλους παρά μόνο σε εκείνους που τον αξίζουν. Ελπίζω να μη διαφωνεις με αυτό.

Όσον αφορά την απεργία, καθόλου γενικολογία δεν ειναι αυτό που έγραψα. Όταν γράφεις :

 Τα περί κείμενες διατάξεις έχουν πάψει εδώ και καιρό να ισχύουν για εμένα από την στιγμή που οι κείμενες μας οδηγούν στην εξαθλίωση.

φυσικά και θα σου πω πως εφόσον οι κείμενες διατάξεις δεν ισχύουν για σένα και προφανώς έχεις αποφασίσει να ... αυτομολήσεις, τότε σε προκαλώ να ξεκινήσεις μονος σου απεργία διαρκείας χωρίς την κάλυψη του συνδικαλιστικού σου φορέα. Καθόλου άσχετο και καθόλου γενικόλογο.

Προσωπικά, όχι, δεν απήργησα σήμερα γιατί δεν με εκφράζει ο συνδικαλιστικός μου φορέας και η μια μέρα απεργίας. Θα απεργούσα αν κατέβαινε όλη η Ελλάδα στους δρόμους, και παρέλυαν τα πάντα επ αόριστον. Δε με φοβίζει να μείνω άφραγκη αν ειναι να το παλέψουμε όλοι μαζί μέχρι τέλους. Δε θα δώσω όμως άφεση αμαρτιών με μια απεργία - ξεκάρφωμα ( και δη παρασκευιάτικα που σου κάνει και τριήμερο) για να βγουν μετά οι συνήθεις ύποπτοι και να το παίξουν και συνδικαλισταράδες!

Τέλος  jak-13 επιλέγεις να "βαριέσαι " μόνο με συγκεκριμένες τοποθετήσεις απο συγκεκριμένα μέλη του φόρουμ. Από την αντίστοιχη ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εμπειρία που μας παρέθεσε εδώ η κυρά δασκάλα

 
Το καταλαβαίνω πως το λες, αλλά μου φαίνεται "σκότωμα" να έχω το πρωί μάθημα, το απόγευμα να μου κάνουν μάθημα και το βράδυ να έχω την προετοιμασία και το διόρθωμα για την επόμενη ημέρα.
Όπως είχε γίνει και στην εισαγωγική επιμόρφωση, όταν πρωτοδιορίστηκα. Με τη διαφορά ότι τότε είχα μόνο τον εαυτό μου να φροντίσω.  >:(

δεν είδα να βαριέσαι .
Ως εκ τουτου δε θα μπω στη λογική σου του να στέκεσαι στη γωνία περιμένοντας....   ;)   :) 
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:11:41 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #438 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 10:11:29 μμ »


Όπως είπα σου μιλάει κάποιος που παίζει με τους νόμους κάθε μέρα. Αλλά ΕΜΑΘΑ. Ίσως το μάθεις και εσύ κάποτε.

Το κόλλημα με τον νόμο (γνώση, αντίληψη, ερμηνεία, εφαρμογή κλπ) όσο και να σου αρέσει έχει κάποιες φορές μια παγίδα. Αγνοείς τον ανθρώπινο παράγοντα. Φτάνεις εκεί bitch όταν θεωρείς 1ο) ότι ο συνάδελφος σου είναι χαμηλών δυνατοτήτων αντίληψης (γιατί δεν μπορεί να αντιληφθεί αυτό που εσύ θεωρείς ως βάση) 2ο) γιατί κάποιοι νομοθέτες δεν σκέφτηκαν καθόλου τον ανθρώπινο παράγοντα.  Μιλώντας πάντα λοιπόν για τον εαυτό μου μετά από κάποια χρόνια τυπολατρίας, νομολατρίας μου, πες το όπως θες, που με είχαν πείσει ότι το 85%+ των συναδέλφων μου είναι παντελώς ΑΣΧΕΤΟΙ (και είναι) με την νομοθεσία, την διοίκηση, το πως τα πράγματα προβλέπονται να λειτουργούν, το πως όντως λειτουργούν κλπ, ΚΑΤΑΛΑΒΑ ότι δεν παίζει κανέναν ρόλο αφού το ίδιο ζόρι τρώω εγώ και ο άσχετος. Κλέφτης δεν μπορώ να γίνω, γλείφτης δεν μπορώ να γίνω, οπότε το "αξιοκρατικό" σύστημα που έχουμε δεν έχει να μου δώσει κάτι επιπλέον από τον άσχετο συνάδελφο.

Οι νόμοι λοιπόν bitch μόνο εκεί που είναι ανθρώπινοι. Όπου δεν είναι ας πας εσύ να τους εφαρμόσεις. Εγώ μόνο εκεί που μας συμφέρει πια. Κουράστηκα να με "κομματιάζουν" κάθε μέρα. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.

Μην μου λες λοιπόν μπηχτές για το τι θα κάνω με απεργίες και μπούρδες άλλες, με προσλάβεις και σε είχα για καλύτερο άνθρωπο. Βάλε στην άκρη τα "επιχειρήματα" αυτά δεν πιάνουν εδώ. Ξέρεις τι σου λέω και δεν είναι θέμα πια να κάτσω να σε ταπώσω όπως εσύ προσπαθείς να κάνεις χρησιμοποιώντας την τυπολατρία που περιέγραψα παραπάνω. Όχι σε εμένα σε παρακαλώ. Εγώ θέλω να πιστεύω ότι εξελίχτηκα, αν θέλεις άκουσε και δες το...

ανοίχτηκα παραπάνω από όσο έπρεπε

ΥΓ1.  ο σύλλογος το είχε μάθει? ή είχαν γίνει εν κρυπτό όλα?
ΥΓ2. Την μισή αλήθεια λες για τον σεβασμό, υπάρχει και το άλλο μισό του να κερδίζει τον σεβασμό. Πρέπει και η νομοθεσία να κερδίζει τον σεβασμό και η διοίκηση που την ασκεί. Αλλά πρέπει να είσαι πρώτα άνθρωπος και να βλέπεις τον νόμο ως άνθρωπος και όχι σαν μηχανή. Και όσα αιτήματα κάνουν οι συνάδελφοι που εσύ τα βλέπεις αρνητικά εγώ τα βλέπω ως ανθρώπινα αιτήματα και στον βαθμό που είναι δυνατόν πρέπει να καλύπτονται, δεν υπάρχουν βλέπεις μόνο τα άκρα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #439 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 11:11:12 μμ »
Τέλος  jak-13 επιλέγεις να "βαριέσαι " μόνο με συγκεκριμένες τοποθετήσεις απο συγκεκριμένα μέλη του φόρουμ. Από την αντίστοιχη ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εμπειρία που μας παρέθεσε εδώ η κυρά δασκάλα

Κάποιες τοποθετήσεις είναι τόσο κτυπητές που δεν επιδέχονται επιλογής. Δε θέλω να υπεισέλθω σε λεπτομέρειες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #440 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 11:21:46 μμ »
η νομιμότητα  δε μπορεί να έχει ευαισθησίες. Και αυτό γιατί ακριβώς αναφέρεται σε ανθρώπους που ειναι όλοι τους διαφορετικοί μεταξύ τους.Ο Νόμος οφείλει να κρατά τις ίδιες αποστάσεις από όλους και να ισχύει το ίδιο για όλους ώστε να είναι και αποδεκτός από όλους. Οι άνθρωποι ερμηνεύουν το νόμο κατά πώς τους βολεύει κάθε φορά. Αν ας πούμε ένας δ/ντής δεν "γράψει" άδεια σε κάποιον γιατί κρίνει ότι πρέπει να συμπεριφερθεί ανθρώπινα ξέρεις τι θα γυρίσεις να πεις όταν μια άλλη φορά σε σένα δε φερθεί ανάλογα ; ότι κάνει διακρίσεις. Ο νόμος δεν προβλέπει - και δεν πρέπει να προβλέπει - διακρίσεις και παραθυράκια.
εξάλλου τα παραθυράκια και η κατ' επιλογή εφαρμογή των νόμων μας έφεραν εδώ που μας έφεραν. ( Εξ άλλου, ένας απο τους λόγους αντίδρασής μας ως εργαζομένων, απέναντι στο Πολυνομοσχέδιο δεν είναι οτι τελικά δεν είναι και τόσο Ενιαίο όσο ονομάζεται;)

 Δεν είναι όμως τυπολατρία η επίκληση του νόμου όταν ένα θέμα είναι διφορούμενο. Αν όλοι υπακούαμε μόνο σε όσα μας είναι αρεστά μπάχαλο θα γινόταν. Βλέπεις, η διάκριση δεν είναι ίδιον όλων των ανθρώπων.

Και η διοίκηση οφείλει να λειτουργεί πάνω σε μια βάση, να έχει έναν μπούσουλα. Δε λέω να μη βλέπει τον άνθρωπο πίσω από την πράξη - αλλά ο άνθρωπος έχει και κίνητρα, και αυτά τα κίνητρα οφείλει να τα αξιολογεί ανάλογα.
Παράδειγμα πραγματικό: μητέρα χωρισμένη με παιδί ( όχι εγώ- εξηγούμαι ) ζητά απαλλαγή απο τις πανελλαδικές γιατί πρόσφατα πέθανε η μητέρα της που την βοηθούσε με το παιδί. Αντίστοιχα, ζητάει απαλλαγή μητέρα έγγαμη, με πεθερά και γονείς ζωντανους που μένουν σε απόσταση πενήντα μέτρων ( στην επαρχία, τα ξέρουμε αυτά ). Την πρώτη φυσικά και την απαλλάσσεις φερόμενος ανθρώπινα - τη δεύτερη όμως;

Το "αξιοκρατικό" μας σύστημα σε προφυλάσσει όχι απο τον άσχετο συνάδελφο που δεν το ξέρει αλλά από εκείνον που πατώντας επάνω του το εκμεταλλεύεται ( και συνεπώς εκμεταλλεύεται εσένα). Δεύτερο υπαρκτό παράδειγμα: ξενόγλωσση καθηγήτρια "χτυπάει" μονίμως άδειες Δευτέρες και Παρασκευές για να βλέπει το γκομενο, και το κάνει σε σχολείο που πάγια πολιτική του είναι τα κενά να καλύπτονται από άλλους εκπ/κούς των οποίων η παρουσία είναι υποχρεωτική 8-2. Ναι, κλέφτης και γλείφτης δε θα γίνεις αλλά θα γίνεις κορόιδο υποκλινόμενος στις "ανθρώπινες ανάγκες" της εν λόγω; Εκεί δε θα επικαλεστείς το νόμο; Και η Διοίκηση επίσης, δε θα επικαλεστεί το νόμιμο δικαίωμά της να μην εγκρίνει την άδεια όταν αυτή χρησιμοποείται κατά τρόπο καταχρηστικό;

Επομένως,η εφαρμογή του νόμου μπορεί να είναι ανθρώπινη όταν αυτό χρειάζεται - αλλά ο Νόμος δεν μπορεί να είναι ευαίσθητος. Ο Νόμος οφείλει να είναι ίδιος για όλους. Και άρα συγκεκριμένα για την περίπτωση της επιμόρφωσης, σου είπα - ξεκινάμε από τη βάση του ότι η επιμόρφωση είναι υποχρεωτική. Από κει και πέρα, αν γίνεται να ταυτιστούν οι ανάγκες όλων των συμμετεχόντων έχει καλώς, αν μπορούν να γίνουν κάποιες τροποποιήσεις του προγράμματος επιμόρφωσης βεβαίως και να γίνουν - είναι όμως άλλο αυτό και άλλο να λες " κάνω σύλλογο ώστε να μην συμμετέχει κανένας γιατί κάποιοι δε βολευόμαστε"

όσο για το αν έγιναν εν κρυπτώ όλα..... ε τώρα αστειεύεσαι! Στη Διαύγεια να κοιτάξει κανείς θα δει ποιά σχολεία εντάχθηκαν στο πιλοτικό πρόγραμμα.... Αν κανείς δεν κοιτάζει δε σημαίνει ότι έγιναν και εν κρυπτώ τα πράγματα. Μη βλέπουμε μπαμπούλες εκεί που δεν υπάρχουν.

Τα αιτήματα των συναδέλφων που εσύ τα βλέπεις ανθρώπινα εγώ τα βλέπω παράλογα γιατί τα συσχετίζω με τους συγκεκριμένους συναδέλφους. Πάντα ένα αίτημα για να το αξιολογήσεις θα πρέπει να το δεις στην ολότητά του, έτσι δεν είναι; Δεν περιγράφεις ένα αίτημα ως "ανθρώπινο" απλά επειδή βασίζεται σε μια ανθρώπινη ανάγκη.... Είναι ανθρώπινο και οφείλεις ως διοίκηση να το ικανοποιήσεις όταν εκπορεύεται απο ανθρώπινα κίνητρα και εκφράζεται από  συγκεκριμένους υπαλλήλους που δεν δρουν καταχρηστικά. Αν όχι, εφαρμόζεις στυγνά το Νόμο και τίποτα άλλο.

Τέλος, το να είσαι ανθρώπινος είναι αρετή. Το να είσαι και νόμιμος και ανθρώπινος είναι χάρισμα!
Το να δέχεσαι όμως το Νόμο μόνο ως εκεί που σε συμφέρει, όπως λες, είναι απάνθρωπο και αντισυναδελφικό γιατί μπορεί να συμφέρει εσένα και να θίγει τον δίπλα. Και αυτό είναι επίσης ένα άλλο άκρο - δεν είναι ;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #441 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 12:22:02 πμ »
Όλα όσα είπες είναι σωστά αλλά μόνο ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ

Στην πράξη οι άνθρωποι δημιουργούν και εφαρμόζουν νόμους. Επειδή λοιπόν οι άνθρωποι που περιγράφεις ως κακά παραδείγματα (και ορθά τα λες) είναι αυτοί που βάζουν το χεράκι τους στην δημιουργία "ανήθικων" νόμων ή ανήθικων παραθύρων αλλά και τα ίδια άτομα είναι αυτά που ανεβαίνουν στην διοίκηση και εφαρμόζουν τους νόμους αυτούς, το να έρχεσαι και να μου λες θεωρίες για την ουτοπία που περιγράφεις ακούγεται λίγο αστείο.

Αυτά που λες τα πιστεύω. Αλλά υπάρχουν σε ένα φανταστικό κόσμο. Εκεί έξω δεν ισχύουν. Από την άλλη στο μικρόκοσμο του γραφείου σου μπορεί να νομίζεις ότι όλα είναι όπως τα λες γιατί εσύ προσπαθείς να τα φέρεις έτσι όπως τα πιστεύεις. Αλλά δυστυχώς για εσένα είσαι ένας κούκος και εγώ δύο, μπορείς να προσπαθείς αλλά άνοιξη δεν φέρνεις. Αν ικανοποιείσαι, ώστε να μπορείς να αντέξεις άλλη μια μέρα, επειδή μπορεί να ακούς την συνείδηση σου ή κάποιον σαν εμένα να σου λέει ότι σωστά βαδίζεις έχει καλώς. Εμένα δεν μου φτάνει πια.

Δεν κατάλαβες όταν έλεγα όμως για την τυπολατρία, είσαι στο μεθύσι ακόμα, ίσως κάποτε καταλάβεις ίσως όχι.

Παράθεση
Το να δέχεσαι όμως το Νόμο μόνο ως εκεί που σε συμφέρει, όπως λες, είναι απάνθρωπο και αντισυναδελφικό γιατί μπορεί να συμφέρει εσένα και να θίγει τον δίπλα. Και αυτό είναι επίσης ένα άλλο άκρο - δεν είναι ;

Μάλλον δεν με διαβάζεις καλά και δεν έχεις καταλάβει το πνεύμα όσων λέω. Είπα "Εγώ μόνο εκεί που μας συμφέρει πια." Το μας είναι όλους εμάς. Χρησιμοποιώ λοιπόν τους νόμους για το συμφέρον μας.

ΥΓ Δεν έχω αντίδραση για το νομοσχέδιο επειδή δεν είναι ενιαίο. Ίσα ίσα δεν πιστεύω σε ενιαία και άλλα τέτοια. Η αντίδραση μου είναι στο ότι βλέπω να πλησιάζουμε στο πάτο στου σκουπιδοτενεκέ και δεν θέλω το παιδί μου να μεγαλώσει εκεί.

ΥΓ δεν έχω να πω κάτι άλλο για το θέμα και ακόμα και αν έχω θα στο πω με προσωπικό.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #442 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 10:14:50 πμ »
καλέ μου kinegiros
ακριβώς το ίδιο έγραψα κι εγώ: η εφαρμογή των Νομων ( καλή ή κακή) εναπόκειται στους ανθρώπους - γιαυτό και είναι προβληματική.

Προτιμώ να είμαι κούκος πάντως ....και σιγά σιγά θα ρθει και η άνοιξη. Ξέρεις, είναι μεγάλο πράγμα να έρχονται εκπ/κοί κατ΄ ευθείαν σε μένα με την πεποίθηση ότι θα βρουν άκρη σε κάποια τους υπόθεση. Όχι γιατί απαραίτητα έχω όλες τις απαντήσεις αλλά γιατί ξέρουν πως θα προσπαθήσω να τις βρω. Βεβαίως και αυτό δίνει στα νεύρα σε κάποιους συναδέλφους του γραφείου αλλά δεν ευθύνομαι εγώ αν αυτοί αισθάνονται ανασφαλείς με την πάρτη τους ούτε θα σταματήσω να δουλεύω όσο καλύτερα μπορώ για να μην αισθάνονται αυτοί "κάπως". 
όχι - ψώνιο δεν είμαι, εργασιομανής είμαι και θέλω να κάνω το καλύτερο που μπορώ.
Ουτοπικό θα μου πεις....ίσως...αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό - ειδικά όταν η real life εκεί έξω είναι όπως είναι.

Το σκεπτικό σου το κατάλαβα πάρα πολύ καλά. Εσύ μπορεί να χρησιμοποιείς το νόμο για το συμφέρον όλων μας- και γω να εμπιστεύομαι ότι θα το κάνεις και καλά - αλλά τι θα γινει όταν αυτό το κάνει και ο άλλος και ο άλλος που αντιλαμβάνεται το συμφέρον ΜΑΣ με εντελώς διαφορετικό τρόπο;

τεσπά , τα υπόλοιπα - συμφωνώ - σε π.μ. γιατί το θέμα του thread  είναι για το ωράριο και εμείς μάλλον ξεφύγαμε... :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #443 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 01:56:50 μμ »

Προσωπικά, όχι, δεν απήργησα σήμερα γιατί δεν με εκφράζει ο συνδικαλιστικός μου φορέας και η μια μέρα απεργίας. Θα απεργούσα αν κατέβαινε όλη η Ελλάδα στους δρόμους, και παρέλυαν τα πάντα επ αόριστον. Δε με φοβίζει να μείνω άφραγκη αν ειναι να το παλέψουμε όλοι μαζί μέχρι τέλους. Δε θα δώσω όμως άφεση αμαρτιών με μια απεργία - ξεκάρφωμα ( και δη παρασκευιάτικα που σου κάνει και τριήμερο) για να βγουν μετά οι συνήθεις ύποπτοι και να το παίξουν και συνδικαλισταράδες!
Άρα bitch θα πρέπει να περιμένουμε να σε δούμε σε κάποια πορεία και στις 19 και στις 20 του μηνός που είναι γενική απεργία έτσι;;; Να φοράς ταμπελάκι "bitch@pde" για να σε αναγνωρίσουμε  ;D

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #444 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 01:59:10 μμ »
τρέχω να το παραγγείλω!!!
Πάντως απόψε στις έξι, βγαίνουμε όλοι στις πλατείες!! Παγκόσμια συνάντηση των Αγανακτισμένων - μην ξεχνιόμαστε!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος miska

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #445 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 12:32:27 μμ »
τα ΜΚ έχουν "παγώσει" α πο 1/7 επομένως δεν έχει καμία σημασία πλέον αυτό.
Αφου συμπληρώσεις τα 6 χρόνια υπηρεσίας μπορείς να πέσεις στις 19 ώρες. Προσοχή όμως γιατί δεν μετράνε όλες οι προϋπηρεσίες για μείωση ωραρίου. Πχ, προϋπηρεσία σε ιεκ ή αει/τει δεν υπολογίζεται για τη μείωση ωραρίου.

Οι αναπληρωτές δικαιούνται (πέραν του επιπλέον ποσού κάθε μήνα) και μείωση ωραρίου όταν έχουν 2 ΜΚ;;; Ή μιλάτε μόνο για τους μόνιμους;

Αποσυνδεδεμένος kesk1506

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #446 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 12:48:55 μμ »
ΟΛΟΙ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ( ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΩΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ )

Αποσυνδεδεμένος miska

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #447 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 12:52:51 μμ »
ΟΛΟΙ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ( ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΩΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ )

δηλ εγω που πέρυσι έκανα 21 ωρες /βδομαδα με 2 μκ είμαι μ@λ@κ@ς;;;
* γι αυτο μας βγαζουν τα μκ κατα τον Μαιο κάθε χρονιά στους αναπληρωτες ;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.14 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.