*

Αποστολέας Θέμα: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α  (Αναγνώστηκε 115163 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #350 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 10:30:36 μμ »
Όχι, δεν γνωρίζει κάτι συγκεκριμένο για κάποιο σχολειο.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #351 στις: Σεπτέμβριος 30, 2018, 08:47:51 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Συμπληρώνω το ωράριο μου σε άλλα 2 σχολεία πέραν αυτού της οργανικής μου. Στο ένα σχολείο πηγαίνω για 6 ώρες. Μου έχουν πει πως θα πηγαίνω 2 μέρες και θα έχω 1 ώρα ολοήμερο και τις 2 μέρες. Στο συγκεκριμένο σχολείο υπάρχει συναδελφος ίδιου κλάδου με πλήρες ωράριο στο πρωινό στην οποία δεν έχει ανατεθεί ούτε μία ώρα ολοήμερο. Μπορεί να γίνει αυτό; Δήλαδη να πάρω εγώ ολοημερο που πηγαινω σε τρία σχολεία, τις 2 μέρες σε 2σχολεία και να κάνω και ολοήμερο, και μάλιστα όχι στο σχολείο βάσης μου,  ενώ η άλλη συνάδελφος είναι σε ένα σχολείο μόνο και δεν κάνει ούτε μία ώρα ολοήμερο;
Φυσικα, αν συμπληρώνει το ωράριο της στην πρωινή ζώνη.

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #352 στις: Μάιος 18, 2020, 08:03:33 μμ »
Θα ήθελα συνάδελφοι, κάποιος που γνωρίζει τις ισχύουσες διατάξεις να μου απαντήσει στο εξής ερώτημα:
Παίρνει κάποιος τον Σεπτέμβριο οργανική σε ένα σχολείο και τον Οκτώβριο έρχεται με οργανική άλλος συνάδελφος τον οποίο αφαίρεσαν από την προηγούμενη τοποθέτησή του μετά από ένσταση τρίτου. Όμως το σχολείο μπορεί να καλύψει με ωράριο πλήρες μόνο τον ένα ενώ για τον άλλο διαθέτει μόνο 13 ώρες και στη συνέχεια πρέπει να διατεθεί για συμπλήρωση σε άλλο σχολείο. Ποιος από τους δύο θεωρείται αρχαιότερος για να παραμείνει με το πλήρες ωράριο;
Επίσης να πω ότι με βάσει τους μοριακούς πίνακες της ΔΔΕ ο πρώτος έχει 80,08 μόρια και ο άλλος 76,54 αλλά ανήκει σε ειδική κατηγορία.(κάποια πάθηση τέκνου) Υπάρχουν κάποια άλλα μόρια που παίρνει ο δεύτερος από ειδικές διατάξεις για να προηγείται στην οργανική από αυτόν με τα περισσότερα μόρια; Πρόκειται για τυχόν μόρια που δεν φαίνονται στον μοριακό πίνακα που έχει δημοσιεύσει η ΔΔΕ;
Παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος! ???

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #353 στις: Μάιος 22, 2020, 05:56:22 μμ »
Δεν γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικά με το ζήτημα που έχω εκθέσει παρακαλώ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #354 στις: Μάιος 22, 2020, 06:32:07 μμ »
Όσοι έχουν τοποθετηθεί την ίδια σχολική χρονιά θεωρείται ότι τοποθετήθηκαν ταυτόχρονα ανεξαρτήτως μήνα, κλπ.

Με επιφύλαξη (λόγω ειδικής γιατί ψηφίστηκε νέα διάταξη) νομίζω μετράνε τα μόρια τοποθέτησης για την αρχαιότητα. Τι σου είπαν από περιέργεια;

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #355 στις: Μάιος 22, 2020, 06:40:56 μμ »
Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε! Ήθελα να ρωτήσω το εξής: προηγείται για συμπλήρωση ωραρίου ο υποδιευθυντής με μαθήματα β ανάθεσης; Και αν ναι, γιατί ο διευθυντής κρατά τον υποδιευθυντή με έλλειμμα ωρών και δεν του δίνει εξαρχής από τις δικές μου ώρες εφόσον δικό μου μάθημα μπορεί να το διδάξει ως β ανάθεση; Και κάτι ακόμα! Η Γ ανάθεση ενεργοποιείται μετά τις 30 Σεπτεμβρίου με απόφαση Πυσδε! Αν όμως δεν υπάρχουν διαθέσιμες ώρες για Γ ανάθεση είναι δυνατόν να παρθούν ώρες από εκπαιδευτικό που έχει το μάθημα σε Α ανάθεση;

ΝΑΙ, Διευθυντής και Υποδιευθυντής συμπληρώνουν με α και β ανάθεση ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ανεξαρτήτως αρχαιότητας/οργανικής.

Να παρθούν από ποιόν;

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #356 στις: Μάιος 23, 2020, 08:23:13 πμ »
Θα ήθελα συνάδελφοι, κάποιος που γνωρίζει τις ισχύουσες διατάξεις να μου απαντήσει στο εξής ερώτημα:
Παίρνει κάποιος τον Σεπτέμβριο οργανική σε ένα σχολείο και τον Οκτώβριο έρχεται με οργανική άλλος συνάδελφος τον οποίο αφαίρεσαν από την προηγούμενη τοποθέτησή του μετά από ένσταση τρίτου. Όμως το σχολείο μπορεί να καλύψει με ωράριο πλήρες μόνο τον ένα ενώ για τον άλλο διαθέτει μόνο 13 ώρες και στη συνέχεια πρέπει να διατεθεί για συμπλήρωση σε άλλο σχολείο. Ποιος από τους δύο θεωρείται αρχαιότερος για να παραμείνει με το πλήρες ωράριο;
Επίσης να πω ότι με βάσει τους μοριακούς πίνακες της ΔΔΕ ο πρώτος έχει 80,08 μόρια και ο άλλος 76,54 αλλά ανήκει σε ειδική κατηγορία.(κάποια πάθηση τέκνου) Υπάρχουν κάποια άλλα μόρια που παίρνει ο δεύτερος από ειδικές διατάξεις για να προηγείται στην οργανική από αυτόν με τα περισσότερα μόρια; Πρόκειται για τυχόν μόρια που δεν φαίνονται στον μοριακό πίνακα που έχει δημοσιεύσει η ΔΔΕ;
Παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος! ???
οποιος ανήκει σε ειδική κατηγορία ΔΕΝ φευγει από το σχολείο και ΔΕΝ χαραχτηρίζεται υπεράριθμος, δλδ συμπληρώνει παντα πρώτος ωράριο. Το θεμα είναι αν ανήκει σε ειδική κατηγορία, γιατί είναι περιορισμένες οι παθησεις που σε εντάσουν σε ειδική κατηγορία. Αναλογα με την πάθηση εντάσσεσαι ή όχι, σε ειδική κατηγορία, δεν παίρνεις απί πλέον μόρια (στις μεταθέσεις, γαιτί στις αποσπάσεις παίρνεις). Οι εκ/κοί που ανηκουν σε ειδική κατηγορία συγκρίνονται μεταξύ τους βάση μορίων και προηγούνται όλων των υπολοίπων που δεν ειναι ειδική κατηγορία

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #357 στις: Μάιος 23, 2020, 09:07:25 πμ »
Όχι, οι προβλέψεις υπέρ των ειδικών κατηγοριών τυγχάνουν εφαρμογής κατά την τοποθέτηση σε οργανικά κενά και τη διαπίστωση ή όχι οργανικής υπεραριθμίας.
Όχι για τη συμπλήρωση ωραριου που δεν δημιουργεί οργανική υπεραριθμία αλλά λειτουργική.
Γνωρίζω πολλούς συναδέλφους ειδικής κατηγορίας που ναι μεν δεν χαρακτηρίζονται ποτέ υπεράριθμοι οργανικά (εκτός αν το επιθυμούν) αλλά κάθε χρόνο συμπληρώνουν ωράριο και σε δεύτερο όμορο σχολείο.
Παρακάτω στη σειρά συμπλήρωσης ωραρίου δεν γίνεται μνεία σε ειδικές κατηγορίες.
https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/topothethseis/666-ekpaidevtikoi-monimoi-yperarithmoi

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #358 στις: Ιούλιος 26, 2020, 08:47:54 πμ »
οποιος ανήκει σε ειδική κατηγορία ΔΕΝ φευγει από το σχολείο και ΔΕΝ χαραχτηρίζεται υπεράριθμος, δλδ συμπληρώνει παντα πρώτος ωράριο. Το θεμα είναι αν ανήκει σε ειδική κατηγορία, γιατί είναι περιορισμένες οι παθησεις που σε εντάσουν σε ειδική κατηγορία. Αναλογα με την πάθηση εντάσσεσαι ή όχι, σε ειδική κατηγορία, δεν παίρνεις απί πλέον μόρια (στις μεταθέσεις, γαιτί στις αποσπάσεις παίρνεις). Οι εκ/κοί που ανηκουν σε ειδική κατηγορία συγκρίνονται μεταξύ τους βάση μορίων και προηγούνται όλων των υπολοίπων που δεν ειναι ειδική κατηγορία
Είναι δυνατόν κάποιος που δεν έχει ενταχθεί σε ειδική κατηγορία κατά την περίοδο των τοποθετήσεων ,μετά αν δεν συμπληρώνει ωράριο πλήρες στο σχολείο και είναι ο τελευταίος στον κλάδο εκπαιδευτικός, να τον εντάξει το ΠΥΣΔΕ σε ειδική κατηγορία τότε προκειμένου να μην μετακινηθεί;;;; Είναι άλλο ΠΔ για τις ειδικές κατηγορίες στις τοποθετήσεις και άλλο για το αν θα μετακινηθεί για να συμπληρώσει; Εγώ ως τώρα έχω βρει μόνο το ΠΔ 50/96 άρθρο 13. Ας με διαφωτίσει όποιος γνωρίζει υπεύθυνα γιατί πρέπει να ξέρω πιο είναι το νόμιμο επιτέλους! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #359 στις: Ιούλιος 28, 2020, 07:58:24 πμ »
Δεν γνωρίζει κανένας τις νομικές διατάξεις που ανέφερα παραπάνω για να με κατατοπίσει;
Ας ενδιαφερθεί κάποιος που μπορεί!  :-\

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #360 στις: Ιούλιος 28, 2020, 02:26:00 μμ »
Οχι δεν υπάρχει κάτι που να αλλάζει την σειρά ως προς την συμπλήρωση ωραρίου. Φυσικά κάποιος μπορεί να φέρει χαρτιά και να γίνει δεκτή η αίτηση του οποιαδήποτε στιγμή του χρόνου για να ενταχθεί στην ειδιή κατηγορία (με βάση τις συγκεκριμένες ασθένεειεςς κλπ. Οι ειδικές κατηγορίες προηγούνται στις τοποθετήσεις (εκτος των υπεράριθμων). Στην περίπτωση σου πρέπει να λάβεις υπόψη όμως δύο αντιφατικά μεταξύ τους θέματα
α) Η συμπλήρωση ωρίρίου προκύπτει στον τελευταίο τοποθετηθεντα μετά τις αναθασεις μαθημάτων που γίνονταια από τον σύλλογο με βάση τις ισχύουσες Υ.Α αναθέσεων. Επομένως για να συμπληρώσει ο άλλος (ο ειδικής κατγορίας)) και όχι εσυ πρέπει να υπάρχει αιτιολογημένη απόφαση συλλόγου που αναθέτει ώρες στο ειδικής παρότι δεν είναι   τελευταίος τοποθετηθής. Τέτοιο ΦΕΚ δεν υπάρχει (που να λέει ότι προηγείται στην συμπλήρωση ωραρίου ο ειδικής)
β) Η διεύθυνση-ΠΥΣΔΕ όμως μπορει να πεί στον διευθυντη ότι πρέπει να συμπληρώσει πρώτα ο ειδικής. Αυτό δεν είναι νόμιμο επειδή όπως είπα η διεύθυνση δεν έχει να κάνει τίποτα με τον τρόπο που θα κατανήμει ο σύλλογος τις ώρες ώστε να προκύψουν οι στμπληρώσεις ωραρίου (τονίζω ότι αυτό γίνεται μόνο από τον σύλλογο). Μπορεί όμως να γίνει αυτό. Σε αυτη την περίπτωση το ΠΥΣΔΕ στηρίζεται στην λεγομενη "διασταλτική εφαρμογη του νόμου". Δηλαδή εφόσον δεν υπάρχει κάρι που να αφορά την συγκεκριμένη περίπτωση εφαρμόζουμε την νομοθεσία που αφορα την κοντινότερη περίπτωση (δηλαδή τις τοποθετήσεις). Εξάλλου τα ΠΥΣΔΕ έχουν την δυνατότητα να λαμμβάνουν αποφάσεις και μέ βάση άλλα κριτήρια όπως τα προβλήματα των εκπαιδευτικών ή οι ανάγκες τις υπηρεσίας.
Η περίπτωση που αναφερεις λοιπόν δεν είναι απλή εφόσον δεν αφορά το ΠΥΣΔΕ αλλά το σύλλογο για την οποία ομως το ΠΥΣΔΕ /Διευθυνση παράτυπα μπορεί να αναφέρει γνώμη και να επηρεάσει καταστάσεις.
Για ότι άλλο θέλεις ανέβασε ερώτημα

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #361 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 05:04:45 μμ »
Ερώτηση σχετικά με τις επικείμενες συγχωνεύσεις τμημάτων: ο δ/ντής ενημέρωσε ότι οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί, που δίδασκαν σε τμήματα που πρόκειται να συγχωνευτούν, θα συμπληρώσουν το ωράριό τους παίρνοντας ώρες από τους αναπληρωτές. Και ρωτώ: αν δεν υπάρχουν διαθέσιμες ώρες σε άλλο σχολείο της περιοχής και κάποιος αναπληρωτής βρεθεί με πλεόνασμα π.χ. 8-10 ωρών, πώς θα αυμπληρώσει ωράριο;;;

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #362 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 05:56:00 μμ »
Ερώτηση σχετικά με τις επικείμενες συγχωνεύσεις τμημάτων: ο δ/ντής ενημέρωσε ότι οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί, που δίδασκαν σε τμήματα που πρόκειται να συγχωνευτούν, θα συμπληρώσουν το ωράριό τους παίρνοντας ώρες από τους αναπληρωτές. Και ρωτώ: αν δεν υπάρχουν διαθέσιμες ώρες σε άλλο σχολείο της περιοχής και κάποιος αναπληρωτής βρεθεί με πλεόνασμα π.χ. 8-10 ωρών, πώς θα αυμπληρώσει ωράριο;;;
Προφανώς περιγράφεις μία κατάσταση για την οποία δεν είναι σε καμία περίπτωση υπαίτιος ο αναπληρωτής. Δεν αποκλείεται στην περίπτωση όπου δεν υπάρχει πουθενά κενό στην ειδικότητα του, να του αναθέσουν διοικητικό έργο στην διεύθυνση όπου ανήκει... Δεν αποκλείεται επίσης να του υπολείπονται 3-4 ώρες και να πληρώνεται στο ακέραιο, χωρίς να συμπληρώνει αλλού. Όπως και να χει, ο αναπληρωτής δεν ευθύνεται για την μη σωστό υπολογισμό των ωρών από τα σχολεία. Σε άλλο ΠΥΣΔΕ δεν μπορεί να διατεθεί, επομένως αν έχει 8-10 ώρες κενό το πιθανότερο είναι να του ζητήσουν δύο μέρες να πηγαίνει στα γραφεία της διεύθυνσης όπου ανήκει και να βοηθάει σε κάποιο γραφείο ως διοικητικός...

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #363 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 06:19:41 μμ »
Ναι, αλλά δεν πρέπει οι πλεονάζουσες ώρες να είναι αποκλειστικά διδακτικές;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159584
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 368

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.