*

Αποστολέας Θέμα: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α  (Αναγνώστηκε 115282 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #182 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 07:22:16 μμ »
Ακούστε συνάδελφοι με τι προχειρότητα προσπαθούν να καλύψουν κενά και να μπαλώσουν τρύπες προκειμένου να εξοικονομήσουν λίγες ώρες χωρίς να τους καίγεται καρφί για την αναστάτωση που προκαλείται στους μαθητές και στους διδάσκοντες στα μέσα της χρονιάς. Συνάδελφος από το σχολείο μας (πλησιάζει να βγει στη σύνταξη) συμπλήρωνε από την αρχή της χρονιάς το ωράριό του με διάθεση 6 ωρών σε άλλο (γειτονικό) σχολείο της ίδιας περιοχής. Πριν λίγες μέρες έγινε σύμπτυξη τμημάτων στο σχολείο αυτό κι έτσι ο συνάδελφος κλήθηκε να συμπληρώσει 6 ώρες σε σχολείο άλλης περιοχής, στο οποίο για να πηγαίνει θα έπρεπε να παίρνει 2 λεωφορεία (δεν έχει δικό του μεταφορικό μέσο). Αφού ανέλαβε υπηρεσία στο νέο σχολείο και πρόλαβε να διδάξει μια βδομάδα, τον ειδοποιούν από τη διεύθυνση να αφήσει το σχολείο αυτό και να πάει σε τρίτο σχολείο (άλλης περιοχής) για να διδάξει 4 ώρες project!!! Σημειωτέον ότι το project έχει ξεκινήσει από την αρχή της χρονιάς με άλλους καθηγητές ... Τελικά ο συνάδελφος - που σημειωτέον αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα υγείας - αναγκάστηκε και πήρε αναρρωτική άδεια, ενώ η κατάσταση που δημιουργήθηκε τον αναγκάζει να βγεί τώρα στη σύνταξη για σοβαρούς λόγους υγείας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #183 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 07:33:26 μμ »
Τελικά ο συνάδελφος - που σημειωτέον αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα υγείας - αναγκάστηκε και πήρε αναρρωτική άδεια, ενώ η κατάσταση που δημιουργήθηκε τον αναγκάζει να βγεί τώρα στη σύνταξη για σοβαρούς λόγους υγείας...

Τυχερός που θα προλάβει να πάρει και σύνταξη!

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #184 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 08:44:14 μμ »
υπονοεις με λιγα λογια, οτι το γεγονος οτι ηταν κοντα στη συνταξη κ ειχε προβληματα υγειας συνιστα λογο για να απαλλαγει απο το συγκεκριμενο χωσιμο..επρεπε δηλαδη να παει καποιος νεος με λυγερο κορμι..ο οποιος με τη σειρα του θα ειχε καθε λογο να διαμαρτυρεται εφοσον θα ειχε επιλεχθει οχι για λογους υπηρεσιακους, αλλα για να απαλλαγει ο συναδελφος (α). δεν καταλαβαινω γιατι μας αναφερεις τις παραμετρους αυτες..τους σοβαρους λογους υγειας που επικαλεστηκε για να βγει στη συνταξη δεν τους ειχε κ πριν δημιουργηθει αυτη η κατασταση;συμφωνω απολυτα οτι η προχειροτητα του υπουργειου να μπαλωσει τρυπες ειναι,επιεικως,απαραδεκτη, αλλα καταντα γραφικο να επικαλουμαστε την ελλειψη ανθρωπισμου μιας ακαρδης υπηρεσιας κατα το δοκουν..σε αντιστοιχη περιπτωση θα δεχοσουν να παιρνεις 2 λεωφορεια για να πας στο σχολειο προκειμενου να διευκολυνθει συναδελφος κοντα στη συνταξη, με προβληματα υγειας κ χωρις αυτοκινητο;αμφιβαλλω...αντιθετως, θα ποσταρες στο φορουμ για την προσπαθεια της διευθυνσης να καβαντζωσει ενα συναδελφο εις βαρος σου..
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #185 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 09:03:32 μμ »
Η όλη κατάσταση που δημιουργήθηκε τις τελευταίες μέρες επιδείνωσε το πρόβλημα υγείας του συναδέλφου και τον οδήγησε στην απόφαση να πάρει σύνταξη νωρίτερα απ' ότι είχε σχεδιάσει. Δεν ξέρω αν πρέπει να πω κάτι άλλο, αλλά με τα ελληνικά ορισμένων εδώ μέσα δεν βγάζω και πολύ νόημα. Ίσως θα πρέπει να φρεσκάρω λίγο τις ξένες γλώσσες...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2012, 09:07:58 μμ από Κυκλάμινο »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gallika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #186 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 10:22:19 μμ »
Αν κάποιος είναι σε τρια σχολεία δεν κάνει εφημερίες. Τι γίνεται όμως τις μέρες που βρέχει και τα παιδιά (στο δημοτικό) περαμένουν μέσα στην τάξη? κάνεις εφημερία μέχρι να έρθει ο δάσκαλος που θα σε αλλάξει?

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #187 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 11:26:59 μμ »
Όποιος ξέρει ας βοηθήσει παιδιά, γιατί είναι επείγον ... Αν σε καλέσουν ως αναπληρωτή πλήρους ωραρίου για παράλληλη στήριξη, μπορούν να σε στείλουν σε 3 διαφορετικά ή σε 2 διαφορετικά σχολεία, μολονότι υπάρχουν 21 ώρες στο ίδιο σχολείο ?

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #188 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 08:29:25 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!Έχω την εξής απορία εδώ και χρόνια και απάντηση δεν μπόρεσα να πάρω από πουθενά.Ξενόγλωσσος μόνιμος εκπαιδευτικός που πρέπει να συμπληρώσει 20 ώρες την εβδομάδα σε δημοτικά σε πόσα σχολεία το πολύ θα πρέπει να συμπληρώσει;Νομίζω πως είναι μέχρι τρία.Έτυχε να δουλέψω και σε τέσσερα και από συναδέλφους έχω ακούσει και για πέντε ή έξι σχολεία.Τί ισχύει τελικά και πού μπορώ να βρω το έγγραφο που το λέει ξεκάθαρα και έγκυρα,ώστε να μπορώ να προστατέψω τον εαυτό μου στο μέλλον από παρατυπίες του εκάστοτε ΠΥΣΠΕ που θα με τοποθετεί,διότι αν αυξηθούν οι ώρες διδασκαλίας ούτε έξι σχολεία δεν θα μου αρκούν για να συμπληρώνω και όπως καταλαβαίνετε δεν θα προλαβαίνω να πηγαίνω από το ένα σχολείο στο άλλο, εκτός εαν μάθω να κάνω μαγικά!!!  >:( Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!!!Πιστεύω πως πολλοί συνάδελφοι και ειδικά ξενόγλωσσοι να έχουν την ίδια απορία με μένα!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #189 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 09:14:33 μμ »
fivo και Fofaki, ας απαντήσει και η bitch (αν και νομίζω πως έχουν ξαναπαντηθεί αυτές οι ερωτήσεις), δεν υπάρχει ανώτατο όριο σχολείων στα οποία μπορεί να σε στείλουν να συμπληρώσεις ωράριο, ούτε κάποια υποχρέωση να εξαντλείς το διαθέσιμο ωράριο του κάθε σχολείου. Όλα γίνονται "για τις ανάγκες της υπηρεσίας". Ξέρω αναπληρώτρια που συμπληρώνει σε 3 σχολεία, ενώ θα μπορούσε να συμπληρώνει στο 1 από αυτά, και οι υπόλοιπες ώρες δεν καλύπτονται καν από κάποιον άλλο συνάδελφο της ειδικότητάς της. Απλά το ΠΥΣΠΕ για να λέει πως "κάλυψε" περισσότερα σχολεία, κουτσοκαλύπτει ώρες από εδώ κι από εκεί. Άλλες φορές πάλι δεν βγαίνουν τα προγράμματα και μπορεί όντως 2-3 συνάδελφοι να μοιράζονται "φέτες" του ωραρίου που θα μπορούσε να κάνει ο ένας.
Η μόνη υποχρέωση που υπάρχει απ' όσο ξέρω, είναι fivo , να καλύπτεις ώρες παράλληλης στήριξης και όχι κανονικές (αυτό νομίζω πως μπορείς να το παλέψεις) και να σε στέλνουν για συμπλήρωση Fofaki σε σχολείο της ίδιας ή όμορης ομάδας. Όσο για το αν θα προλαβαίνεις, κοίτα... εάν δεν προλαβαίνεις, καταθέτεις την ένστασή σου στο γραφείο με δικαιολογητικά (δρομολόγια ΜΜΜ κτλ) και ζητάς τροποποίηση της τοποθέτησής σου.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #190 στις: Απρίλιος 11, 2013, 07:22:46 μμ »
Κι εγώ ξέρω ξενόγλωσσο συνάδελφο που ήταν πέρυσι σε 6 σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας και σε αποστάσεις από 15 έως 40 χιλιόμετρα από το σχολείο "κύριας τοποθέτησης"!
  

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #191 στις: Ιούλιος 30, 2013, 10:41:02 μμ »
Με βάση τη νομοθεσία ένας εκπαιδευτικός που του λείπουν ώρες διδασκαλίας στο σχολείο της οργανικής του, μπορεί να συμπληρώσει το ωράριο μόνο σε κάποιο σχολείο του ίδιου δήμου ή και σε σχολεία όλης της περιοχής στην οποία είναι τοποθετημένος; Μήπως υπάρχει και κάποια προτεραιότητα (π.χ. πρώτα πρέπει να συμπληρώνει σε σχολεία του ίδιου δήμου και αν δεν μπορεί σε αυτά, πάει και σε μακρινότερα);

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #192 στις: Ιούλιος 30, 2013, 11:27:28 μμ »
Αρχικά συμπληρώνει ωράριο σε σχολείο(α) της ίδιας ομάδας με αυτήν που ανήκει το σχολείο της οργανικής του. Τα ΠΥΣΔΕ έχουν προβεί σε ένταξη των σχολικών μονάδων σε ομάδες σχολείων. Αν λοιπόν δεν συμπληρώνει στην ίδια ομάδα, τότε μπορεί να τον στείλουν και για συμπλήρωση σε σχολείο άλλης ομάδας. Αν το σχολείο αυτό ανήκει σε άλλον Καλλικρατικό δήμο από αυτόν της οργανικής του, τότε δικαιούται και χιλιομετρική αποζημίωση (αν η απόσταση που διανύει είναι ανω των 39 χιλιομέτρων-αν θυμάμαι καλά)... ή δες καλύτερα και αυτό...
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/oikonomika/104-symplhrwsh-wrariu-odoiporika-exoda.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2013, 11:33:22 μμ από alexandr75math »

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #193 στις: Ιούλιος 30, 2013, 11:35:02 μμ »
Αρχικά συμπληρώνει ωράριο σε σχολείο(α) της ίδιας ομάδας με αυτήν που ανήκει το σχολείο της οργανικής του. Τα ΠΥΣΔΕ έχουν προβεί σε ένταξη των σχολικών μονάδων σε ομάδες σχολείων. Αν λοιπόν δεν συμπληρώνει στην ίδια ομάδα, τότε μπορεί να τον στείλουν και για συμπλήρωση σε σχολείο άλλης ομάδας. Αν το σχολείο αυτό ανήκει σε άλλον Καλλικρατικό δήμο από αυτόν της οργανικής του, τότε δικαιούται και χιλιομετρική αποζημίωση.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν όμως στην ίδια ομάδα σχολείων υπάρχει ένα κενό μεγαλύτερο από αυτό που χρειάζεται ο εν λόγω εκπαιδευτικός (π.χ. αυτός χρειάζεται 9 ώρες για να συμπληρώσει και το υπάρχον κενό είναι 16 ώρες), τι συμβαίνει; Παίρνει 9 από τις 16 ώρες και οι υπόλοιπες 7 ώρες πάνε σε άλλον εκπαιδευτικό για συμπλήρωση;

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #194 στις: Ιούλιος 30, 2013, 11:41:35 μμ »
Ακριβώς αυτό γίνεται! Μου έχει τύχει να θέλω 5 ώρες για να συμπληρώσω και διατέθηκα σε σχολείο που είχε 7 ώρες κενό στην ειδικότητά μου. Για τις 2 ώρες που περίσσεψαν ήρθε άλλος συνάδελφος!
  

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #195 στις: Ιούλιος 30, 2013, 11:44:21 μμ »
Ακριβώς αυτό γίνεται! Μου έχει τύχει να θέλω 5 ώρες για να συμπληρώσω και διατέθηκα σε σχολείο που είχε 7 ώρες κενό στην ειδικότητά μου. Για τις 2 ώρες που περίσσεψαν ήρθε άλλος συνάδελφος!

Μάλιστα. Αν το κενό όμως είναι οργανικό (δηλαδή άνω των 12 ωρών), όπως ανέφερα στο παράδειγμα (16 ώρες), μπορεί να δοθεί ως "ρετάλι" για συμπλήρωση ωραρίου σε δυο-τρεις εκπαιδευτικούς;  Ή πρέπει να δοθεί σε έναν εκπαιδευτικό κατά τη διαδικασία των βελτιώσεων-τοποθετήσεων; Για να το πω διαφορετικά: για συμπλήρωση ωραρίου μπορείς να πας σε οποιοδήποτε κενό (ανεξαρτήτως του πλήθους ωρών που έχει)  ή μόνο σε κενό κάτω των 12 ωρών (που δεν είναι δηλαδή οργανικό); Δεν ξέρω αν έγινα σαφής... :o
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2013, 11:47:42 μμ από apuleius »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159759
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.