*

Αποστολέας Θέμα: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α  (Αναγνώστηκε 115165 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #210 στις: Ιούλιος 31, 2013, 12:25:39 πμ »
Και που να ξερες πόσοι διαθεσίτες συνάδελφοι σου παρακαλάνε αυτήν την στιγμή να πάρουν την οργανική αυτή... και όχι 40... αλλά και 60 χιλιόμετρα να ήτανε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #211 στις: Ιούλιος 31, 2013, 12:33:27 πμ »
Αγχώνομαι ελαφρώς προκαταβολικά με το ενδεχόμενο να μην καλυφθεί αυτό το οργανικό κενό στο γειτονικό ΕΠΑΛ. Αλλά πιστεύω ότι όλο και κάποιος διαθεσίτης θα σταλεί εκεί από το ΠΥΣΔΕ. Μπροστά στο φάσμα των υποχρεωτικών μεταθέσεων, καλό είναι και το ΕΠΑΛ!
θα πάει υποχρεωτικά ο τελευταίος στα μόρια (αυτοδίκαιη τοποθέτηση).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #212 στις: Ιούλιος 31, 2013, 12:37:13 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #213 στις: Ιούλιος 31, 2013, 01:12:23 πμ »
 @ apuleius, τώρα είδα την ειδικότητά σου, ΠΕ02!  :)
Σε καταλαβαίνω απόλυτα που δεν θέλεις να πας στο ΕΠΑΛ. Σε δύο ΕΠΑΛ που έχω πάει, οι μαθητές δεν ήταν ιδιαίτερα συνεργάσιμοι στα φιλολογικά μαθήματα και δυσκόλευαν το έργο των συναδέλφων, όπως και στα άλλα γενικής παιδείας (μαθηματικά - φυσικοχημείες), αλλά σε μικρότερο βαθμό. Αντίθετα οι συνάδελφοι των ειδικοτήτων είχαν λιγότερα προβλήματα γιατί τα μαθήματα ειδικότητας είναι πιο ενδιαφέροντα στους μαθητές.
 Εύχομαι καλή τοποθέτηση!!
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #214 στις: Ιούλιος 31, 2013, 01:54:15 πμ »
@ apuleius, τώρα είδα την ειδικότητά σου, ΠΕ02!  :)
Σε καταλαβαίνω απόλυτα που δεν θέλεις να πας στο ΕΠΑΛ. Σε δύο ΕΠΑΛ που έχω πάει, οι μαθητές δεν ήταν ιδιαίτερα συνεργάσιμοι στα φιλολογικά μαθήματα και δυσκόλευαν το έργο των συναδέλφων, όπως και στα άλλα γενικής παιδείας (μαθηματικά - φυσικοχημείες), αλλά σε μικρότερο βαθμό. Αντίθετα οι συνάδελφοι των ειδικοτήτων είχαν λιγότερα προβλήματα γιατί τα μαθήματα ειδικότητας είναι πιο ενδιαφέροντα στους μαθητές.
 Εύχομαι καλή τοποθέτηση!!

Σ' ευχαριστώ! Έχω ήδη οργανική πάντως, δεν περιμένω τοποθέτηση. Απλά δεν συμπληρώνω το ωράριό μου στο σχολείο της οργανικής μου και δεν θέλω να πάω για τις ώρες που μου λείπουν σε ΕΠΑΛ. Δεν έχω διδάξει ποτέ σε ΕΠΑΛ αλλά από όσα έχω ακούσει από άλλους συναδέλφους δυστυχώς είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα με τους μαθητές. Οι εξαιρέσεις είναι ελάχιστες!

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #215 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 12:13:43 πμ »
Για να μην ανοίγω νέο topic θα θέσω εδώ ένα ερώτημα σχετικό πάλι με τη συμπλήρωση ωραρίου. Οι συμπληρώσεις ωραρίου γίνονται πριν ή μετά τις τοποθετήσεις των διαθεσιτών σε λειτουργικά κενά; Ή μήπως ταυτόχρονα;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #216 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 12:21:37 πμ »
μετά, και μιλάμε πάντα για λίγες ώρες προς συμπλήρωση ωραρίου (όχι ολόκληρα κενά), συνήθως χωρίς να γίνονται και αιτήσεις (αν και κανονικά προβλέπεται ;D)
γενικά η σειρά είναι:
http://www.pde.gr/index.php?topic=29107.msg689129#msg689129
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #217 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 12:30:53 πμ »
μετά, και μιλάμε πάντα για λίγες ώρες προς συμπλήρωση ωραρίου (όχι ολόκληρα κενά), συνήθως χωρίς να γίνονται και αιτήσεις (αν και κανονικά προβλέπεται ;D)
γενικά η σειρά είναι:
http://www.pde.gr/index.php?topic=29107.msg689129#msg689129

Silkcut ευχαριστώ για την απάντηση. Το έγγραφο όμως του Υπουργείου το σχετικό με τη σειρά των τοποθετήσεων (στο οποίο παραπέμπεις) δεν αναφέρει πουθενά τη διαδικασία της συμπλήρωσης ωραρίου για τους εκπαιδευτικούς που έχουν μεν οργανική αλλά δεν καλύπτουν πλήρως το ωράριό τους σε αυτήν. Αναφέρεται ότι τα λειτουργικά κενά τα καλύπτουν μόνο οι: α) οργανικά υπεράριθμοι, β) λειτουργικά υπεράριθμοι, γ) διάθεση ΠΥΣΔΕ και δ) οι αποσπασμένοι εντός και εκτός ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2013, 12:34:13 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #219 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 12:41:52 πμ »
το λέει ο 1566/85 :)
αυτό το έβαλα για τη σειρά (ότι η συμπλήρωση γίνεται στο τέλος), δες και εδώ:
http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%89%CF%81%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B7-%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CE%B9%CF%81%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%82

Ωραία! Να περάσω όμως και στο δια ταύτα των ερωτήσεών μου. Στο σχολείο που είμαι έχω οργανική με 14 ώρες. Έχω υποχρεωτικό ωράριο 23, άρα μου υπολείπονται 9. Επειδή όμως η κωμόπολη της οργανικής μου είναι 70 χλμ. πήγαινε-έλα, δεν θέλω αυτές τις 9 ώρες να τις συμπληρώνω στην ίδια κωμόπολη, αλλά κάπου πιο κοντά. Αν, λοιπόν, εμφανιστεί λειτουργικό κενό στην κωμόπολη όπου έχω την οργανική μου, θα το πάρει πρώτα κάποιος διαθεσίτης αναγκαστικά και μετά θα συμπληρώσω κάπου πιο κοντά εγώ το ωράριό μου; Ή με βάση το Ν. 1566/1985 (άρ. 14 / παρ. 14) θα πάω εγώ σε αυτό το λειτουργικό κενό της ίδιας κωμόπολης;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2013, 12:45:47 πμ από apuleius »

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #220 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 12:47:48 μμ »
Στο σχολείο μου ο διευθυντής έκανε κατανομή αναθέσεων,ωρών, μαθημάτων από την 1η μέρα και τα πέρασε στο survey με βάση το σχέδιο νόμου για το νέο λύκειο- νέο επαλ και τις αλλαγές που προβλέπει αυτό χωρίς όμως να έχει ψηφιστεί ο νόμος.Στα δικά σας σχολεία τι έγινε;Δεν είναι παράνομο αυτό; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #221 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 09:50:20 μμ »

Ωραία! Να περάσω όμως και στο δια ταύτα των ερωτήσεών μου. Στο σχολείο που είμαι έχω οργανική με 14 ώρες. Έχω υποχρεωτικό ωράριο 23, άρα μου υπολείπονται 9. Επειδή όμως η κωμόπολη της οργανικής μου είναι 70 χλμ. πήγαινε-έλα, δεν θέλω αυτές τις 9 ώρες να τις συμπληρώνω στην ίδια κωμόπολη, αλλά κάπου πιο κοντά. Αν, λοιπόν, εμφανιστεί λειτουργικό κενό στην κωμόπολη όπου έχω την οργανική μου, θα το πάρει πρώτα κάποιος διαθεσίτης αναγκαστικά και μετά θα συμπληρώσω κάπου πιο κοντά εγώ το ωράριό μου; Ή με βάση το Ν. 1566/1985 (άρ. 14 / παρ. 14) θα πάω εγώ σε αυτό το λειτουργικό κενό της ίδιας κωμόπολης;
τους διαθεσίτες και όσους έχουν αρχικά 0 ώρες τους στέλνουν σε μεγάλα κενά πρώτα, αφού τοποθετηθούν στα μεγάλα κενά και με τη γνωστή σειρά όλοι (υπεράριθμοι, διαθεσίτες και αποσπασμένοι εντός/εκτός) κοιτάνε ποιοι δε συμπληρώνουν το ωράριο και τους στέλνουν στα αντίστοιχα μικρά κενά λαμβάνοντας υπόψη την εύρυθμη λειτουργία των σχολείων ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2013, 09:51:51 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #222 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 09:53:57 μμ »
Στο σχολείο μου ο διευθυντής έκανε κατανομή αναθέσεων,ωρών, μαθημάτων από την 1η μέρα και τα πέρασε στο survey με βάση το σχέδιο νόμου για το νέο λύκειο- νέο επαλ και τις αλλαγές που προβλέπει αυτό χωρίς όμως να έχει ψηφιστεί ο νόμος.Στα δικά σας σχολεία τι έγινε;Δεν είναι παράνομο αυτό; Ευχαριστώ.
για την α λυκείου λάβαμε υπόψη το νεο ωρολόγιο πρόγραμμα (και τη σχετική ΥΑ)  όπου λέει ότι θα ισχύσει για την α τάξη από τη σχολική χρονια 2013/14, για τις άλλες τάξεις φυσικά ισχύουν τα παλιά.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #223 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 11:38:10 μμ »

Ωραία! Να περάσω όμως και στο δια ταύτα των ερωτήσεών μου. Στο σχολείο που είμαι έχω οργανική με 14 ώρες. Έχω υποχρεωτικό ωράριο 23, άρα μου υπολείπονται 9. Επειδή όμως η κωμόπολη της οργανικής μου είναι 70 χλμ. πήγαινε-έλα, δεν θέλω αυτές τις 9 ώρες να τις συμπληρώνω στην ίδια κωμόπολη, αλλά κάπου πιο κοντά. Αν, λοιπόν, εμφανιστεί λειτουργικό κενό στην κωμόπολη όπου έχω την οργανική μου, θα το πάρει πρώτα κάποιος διαθεσίτης αναγκαστικά και μετά θα συμπληρώσω κάπου πιο κοντά εγώ το ωράριό μου; Ή με βάση το Ν. 1566/1985 (άρ. 14 / παρ. 14) θα πάω εγώ σε αυτό το λειτουργικό κενό της ίδιας κωμόπολης;
τους διαθεσίτες και όσους έχουν αρχικά 0 ώρες τους στέλνουν σε μεγάλα κενά πρώτα, αφού τοποθετηθούν στα μεγάλα κενά και με τη γνωστή σειρά όλοι (υπεράριθμοι, διαθεσίτες και αποσπασμένοι εντός/εκτός) κοιτάνε ποιοι δε συμπληρώνουν το ωράριο και τους στέλνουν στα αντίστοιχα μικρά κενά λαμβάνοντας υπόψη την εύρυθμη λειτουργία των σχολείων ;D

Όταν λες μεγάλο κενό, πόσο εννοείς; Πλήρες κενό, π.χ. 21 ώρες; Αν όμως δεν υπάρχουν τόσο μεγάλα λειτουργικά κενά αλλά μικρότερα (π.χ. των 10-12 ωρών), λογικά δεν πρέπει ένας διαθεσίτης να πάει σε δύο διαφορετικά σχολεία,  άρα να πιάσει τελικά μικρά κενά;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2013, 11:41:50 μμ από apuleius »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159587
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.