*

Αποστολέας Θέμα: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α  (Αναγνώστηκε 114675 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #308 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 09:14:33 μμ »
Μετά από λίγο ψάξιμο, εντόπισα αυτό: http://edu.klimaka.gr/nomothesia/kathhkontologio/540-kathikontologio-dieythintes-proistamenoi-grafeivn-ekpaideyshs.html

Μια από τις αρμοδιότητες του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας είναι αυτή: "Διαθέτουν μερικά ή ολικά ύστερα από πρόταση των οικείων Υπηρεσιακών Συμβουλίων εκπαιδευτικούς της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε άλλη σχολική μονάδα ή σε τμήματα Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης ή σε τμήματα Ενισχυτικής Διδασκαλίας, όταν η συμπλήρωση του υποχρεωτικού ωραρίου δεν είναι αντικειμενικά δυνατή στη σχολική μονάδα που υπηρετούν." (άρθρο 18.4)

Δεν μου είναι καθόλου ξεκάθαρο αν είναι υποχρεωμένος ο Διευθυντής να δεχτει την πρόταση του ΠΥΣΔΕ ως προς τις διαθέσεις. Μάλλον μας χρειάζεται νομικός. Πάντως, μέχρι τώρα, ό,τι τοποθέτηση έχω δει, είναι με πράξη ΠΥΣΔΕ, όχι με πράξη Διευθυντή Δευτεροβάθμιας. Υπάρχει περίπτωση να μιλήσεις με τους αιρετούς στο ΠΥΣΔΕ να δεις τι παίζει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #309 στις: Φεβρουάριος 06, 2016, 12:28:24 μμ »
Μπορώ να αρνηθώ να πάρω project και να δηλώσω ότι αντί αυτού προτιμώ να διατεθώ σε δεύτερο σχολείο;
Στο σχολείο μας έχουμε κενό στον καθηγητή project. Εγώ θέλω κάποιες ώρες για να συμπληρώσω το ωράριό μου. Είμαι υποχρεωμένος να πάρω το Project; ή μπορώ να πω "προτιμώ να είμαι σε δεύτερο σχολείο και να διδάσκω το μάθημά μου αντι να πάρω project, και κόψτε το λαιμό σας να βρείτε καθηγητή να κάνει το Project"?

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #310 στις: Φεβρουάριος 06, 2016, 02:58:41 μμ »
Γενικά όχι:
Από Αρ.Πρωτ.86035/Δ2/26-07-2012/ΥΠΑΙΘΠΑ
Παράθεση
Το project αποτελεί μάθημα Α ' ανάθεσης για όλες τις ειδικότητες και προσμετράται κανονικά όπως όλα τα μαθήματα Α' ανάθεσης

Tώρα αν στην ειδικότητά σου υπάρχουν πολλές ελλείψεις σε άλλα σχολεία και στο δικό σου το project μπορεί να καλυφθεί από άλλον, μπορείς να ζητήσεις αυτό που λες από τη διεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #311 στις: Φεβρουάριος 06, 2016, 03:35:19 μμ »
Δεν μου είναι καθόλου ξεκάθαρο αν είναι υποχρεωμένος ο Διευθυντής να δεχτει την πρόταση του ΠΥΣΔΕ ως προς τις διαθέσεις. Μάλλον μας χρειάζεται νομικός. Πάντως, μέχρι τώρα, ό,τι τοποθέτηση έχω δει, είναι με πράξη ΠΥΣΔΕ, όχι με πράξη Διευθυντή Δευτεροβάθμιας. Υπάρχει περίπτωση να μιλήσεις με τους αιρετούς στο ΠΥΣΔΕ να δεις τι παίζει;

Όταν υπάρχει πραξη (πρόταση) του Υπηρεσιακού Συμβουλίου, ο Διευθυντής Εκπαίδευσης (ως πρόεδρος αυτού) λειτουργεί ως εκτελεστικό όργανο του Υπηρεσιακού Συμβουλίου και εκδίδει τη σχετική απόφαση χωρίς καμία προσωπική παρέμβαση/τροποποίηση (αλλιώς το Συλλογικό Όργανο "Υπηρεσιακό Συμβούλιο" θα είχε διακοσμητικό χαρακτήρα), αναφέροντας στα "Έχοντας υπόψη" τη σχετική πράξη. Αυτό γίνεται επειδή σε κάθε απόφαση ο υπογράφων είναι ένας (εξαιρούνται οι Κ.Υ.Α.).

Υπάρχει επίσης και βιβλίο πράξεων του Διευθυντή Εκπαίδευσης, ο οποίος μπορεί (ελλείψει Υπηρεσιακού Συμβουλίου, π.χ. σε αναμονή ανασυγκρότησής του) να συντάσσει πράξεις (και δυνάμει αυτών εκδίδονται και οι σχετικές αποφάσεις) για τοποθετήσεις Αναπληρωτών καθώς και για Αποσπάσεις Μονίμων από σχολείο σε σχολείο για χρονικό διάστημα μέχρι δύο μήνες (ν.1566/1985 άρθρο 16.Γ.1).  Παράταση της απόσπασης αυτής ή απόσπαση για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο του διμήνου και έως τη λήξη του διδακτικού έτους χρειάζεται πρόταση του οικείου Υπηρεσιακού Συμβουλίου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #312 στις: Μάρτιος 21, 2016, 08:18:20 μμ »
συγγνωμη αν ειμαι εκτος θεματος!υπηρετω σε δυο σχολειο ( το ενα εσπερινο 6 ωρες και 15 ωρες σε ημερησιο). Στη γιορτη της 25ης  ειμαι και στα 2.Ωστοσο, σε ποιο απο τα δυο πρεπει να παω;ή πρέπει και στα δυο; παρακαλω αν εχετε το νομο που το καθοριζει.......

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #313 στις: Μάρτιος 21, 2016, 08:41:09 μμ »
Στο σχολειο της κυριας τοποθετησης και οχι στο σχολειο συμπληρωσης ωραριου

Αποσυνδεδεμένος quiz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #314 στις: Ιούνιος 25, 2016, 01:26:13 μμ »
Καλημέρα!
Πέρσι πήρα οργανική με 6 ώρες α΄ ανάθεσης στο σχολείο (γυμνάσιο) μου και άλλες 6 α΄ ανάθεσης σε συστεγαζόμενο γυμνάσιο. Η οργανική αυτή δίνεται έτσι τα τελευταία πολλά χρόνια. Συμπλήρωνα, όπως και οι προηγούμενοι από μένα στην οργανική αυτή, με άλλες 6 ώρες α΄ ανάθεσης σε όμορο και 2 με Project στο δικό μου. Φέτος με τις μειώσεις ωρών κάποιων μαθημάτων άλλης ειδικότητας, υπάρχει περίπτωση συνάδελφος αυτής της ειδικότητας στο συστεγαζόμενο, να πάρει με β΄ ανάθεση τις ώρες α΄ ανάθεσης τις δικές μου για να αυξήσει τις δικές του (και να συμπληρώσει τελικά ωράριο σε όμορο) κι εγώ να εκτοπιστώ από το συστεγαζόμενο, και να βγω και υπεράριθμη;

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #315 στις: Ιούλιος 09, 2016, 08:40:07 μμ »
εχει συμβει σε κανενα αν δεν συμπληρωνει ωραριο στο σχολειο του να συμπληρωνει με ενισχυτικη σε γυμνασιο;(ΣΕ ΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ)

Αποσυνδεδεμένος loumbago

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #316 στις: Ιούλιος 21, 2016, 03:30:39 πμ »
συγγνωμη αν ειμαι εκτος θεματος!υπηρετω σε δυο σχολειο ( το ενα εσπερινο 6 ωρες και 15 ωρες σε ημερησιο). Στη γιορτη της 25ης  ειμαι και στα 2.Ωστοσο, σε ποιο απο τα δυο πρεπει να παω;ή πρέπει και στα δυο; παρακαλω αν εχετε το νομο που το καθοριζει.......

Γίνεται αυτό; :o

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #317 στις: Ιούλιος 21, 2016, 07:37:06 πμ »
Γίνεται αυτό; :o

Γιατί να μη γίνεται;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος loumbago

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #318 στις: Ιούλιος 21, 2016, 04:09:42 μμ »
Για ευνόητους λόγους! Δηλαδή, είναι λογικό να εχεις την ίδια μέρα πχ 1η ώρα στο ημερήσιο και τελευταία στο εσπερινό; :o

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #319 στις: Ιούλιος 21, 2016, 04:12:44 μμ »
Για ευνόητους λόγους! Δηλαδή, είναι λογικό να εχεις την ίδια μέρα πχ 1η ώρα στο ημερήσιο και τελευταία στο εσπερινό; :o

Η νομοθεσία λέει όχι πάνω από 6 ώρες την ημέρα στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος loumbago

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #320 στις: Ιούλιος 21, 2016, 04:26:40 μμ »
Ναι, το ξέρω αυτό, αλλά μπορεί δηλαδή να στείλουν κάποιον να κάνει πχ 1η, 2η, 3η στο ημερήσιο και 2 τελευταίες ώρες στο εσπερινό; Δεν είναι τελείως ανάλγητο (για να το θέσω κομψά);

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #321 στις: Ιούλιος 21, 2016, 07:06:06 μμ »
Δεν απαιτείται να έχεις την ίδια μέρα μάθημα στα δύο σχολεία, αν και μερικές φορές μπορεί να το δεχτείς για να βολέψει το πρόγραμμα. Η καλύτερη κατανομή ωρών θα ήταν 2 μέρες από 3 ώρες στο εσπερινό και 3 μέρες από 5 ώρες στο ημερήσιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.