*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 410265 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος brokolo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 23, 2008, 08:39:40 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:42 »

Αποσυνδεδεμένος penthesileia24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 08:58:33 μμ »
Επειδή εχω μπερδευτεί πολύ, ζητώ τη βοήθειά σας σχετικά με το θέμα των αρχαίων ελληνικών της γ λυκείου..διδάσκονται μόνο φιλοσοφικό λόγο;;; Ο Επιτάφιος του Θουκυδίδη έχει γίνει μάθημα Γενικής Παιδείας;;;!!! Το είδα να το συζητάνε σε ένα ποστ στο φορουμ και επίσης παρατήρησα ότι έχει βγει από τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα..Ωστόσο, έχω μείνει ακόμη με την απορία αν όντως έχει γίνει μάθημα Γενικής, καθώς με μια αναζήτηση στο Ιντερνετ σχετικά με τα μαθήματα που διδάσκονται στην γ λυκείου, δεν συμπεριλαμβανόταν ως μάθημα στα Γενικής Παιδείας...

Παιδιά, αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει, σχετικά με το τι ακριβώς συμβαίνει, του είμαι ευγνώμων..Γιατί ξεκινάω ιδιαίτερο γ λυκείου και είμαι στα χαμένα απ' ότι καταλαβαίνετε κι αυτό επειδή είναι η πρώτη φορά που θα αναλάβω μαθητές της γ' τάξης...Επίσης μπορείτε να με διαφωτίσετε και σχετικά με τη διδακτέα ύλη του φιλοσοφικού λόγου (την περσινή τουλάχιστον), γιατί έχω ως τώρα έχω υπόψη μου μόνο την εξεταστέα για τις πανελλήνιες και φαντάζομαι ότι αυτή μπορεί να είναι και μειωμένη...

Ευχαριστώ....

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 02:09:16 πμ »
Ο Επιτάφιος είναι γενικής παιδείας. Σύντομα θα βγει και η ύλη και θα είσαι σίγουρη. Την περσινή δεν την έχω να στη δώσω, δεν έκανα πέρισυ γ' λυκείου οπότε δεν ψάχτηκα.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 09:04:28 πμ »
 :)   Καλημέρα. Διδάσκω 5 χρόνια Γ Λυκείου. Με αυτή τη μικρή πείρα μπορώ να σου πώ τα εξής:
1) χαλάρωσε, γιατί έχεις τελειώσει πανεπιστήμιο και πάντα θα ξέρεις παραπάνω από τους μαθητές σου.
2) Αγόρασε τώρα τα βοηθήματα από εκδόσεις Ζήτη, είναι τα καλύτερα μεταξύ Μεταίχμιου-Σαββάλα, δεν έχω δουλέψει Ελληνικά Γράμματα στα Αρχαία
3) Ύλη περσινή: Πρωταγόρας:1,2,3,4,5,6,7, Πολιτεία: 11,12,13,14,15, Ηθικά1-10. Πολιτικά 11-20
Από εισαγωγή ξεκινάς με τις σελίδες31-39(Δ2-Οι φιλοσ. ιδέες του Σωκράτη έως και Δ3-Ο θ¨ανατος του Σωκράτη)
4)Στη Λογοτεχνία μακράν τα καλύτερα Ελληνικά Γράμματα
5)Στα λατινικά έχω Σαββάλα, αλλά υπάρχουν και καλύτερα
6)Θεματογραφίες αγνώστου πολλές, πολύ καλή του Κωνσταντινίδη
7)Ιστορία και Έκθεση δε δίδαξα, αλλά καθηγήτρια Λυκείου με πολυετή πείρα μου πρότεινε για τις ασκήσεις της Έκφρασης τις εκδόσεις Ρώσση, το βιβλίο είναι ακριβό, αλλά δεν ξέρω μήπως κάποιος άλλος έχει να προτείνει κάτι καλύτερο

Ελπίζω να βοήθησα, καλημέρα :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:42 »

Αποσυνδεδεμένος penthesileia24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 12:46:44 μμ »
κορίτσια ευχαριστώ πολύ!! :) adigoni, ολως τυχαία χθες, πριν δω ακόμη το μηνυμά σου, αγόρασα εκδόσεις ΖΗΤΗ για Πλάτωνα. ομολογώ ότι έμεινα κι εγώ ικανοποιημένη, αλλά όταν είδα ότι μου το πρότεινες κι εσύ, τώρα ξέρω στα σίγουρα ότι έκανα την καλύτερη επιλογή.
Να σας ρωτήσω κάτι ακόμα; Κάποια αποσπάσματα απο τα έργα και των δύο φιλοσόφων είναι από μετάφραση, σωστά; Το σχολικό που έχω είναί από το 2000 τότε που έδινα πανελλήνιες και σ' αυτό δίνονται κάποια αποσπάσματα από μετάφραση όπως: η ενότητα 1 και 7 στον Πρωταγόρα, ο μύθος του Ηρός και κάποιες ενότητες από τα πολιτικά του Αριστοτέλη. Πιστεύω πως δεν έχει αλλάξει καθώς το συσχέτισα και με τα αντίστοιχα βοηθήματα που δίνουν και αυτά κάποια αποσπάσματα από μετάφραση, κάνω λάθος;

Τώρα σχετικά με την Έκφραση-Έκθεση, αντιγόνη, θα σου πρότεινα να δουλέψεις με επιλεγμένες ασκήσεις του ΚΕΕ (υπάρχουν και βοηθήματα στο εμπόριο απ' ότι θυμαμαι με τις απαντήσεις, που μπορεί να σε βοηθήσουν για κάτι που θες να το επιβεβαιώσεις). Εκτός αυτών θα σου πρότεινα να δώσεις περισσότερο βάρος σε κείμενα σχετικά με τα θέματα που ορίζονται από τους θεμάτικούς κύκλους. Με τέτοιου είδους κείμενα θα μπορούσες να ενισχύσεις την επαφή τους με τη συγκεκριμένη θεματική, να τους δώσεις τη δυνατότητα να εμβαθύνουν στο θέμα, να προβληματιστούν, να το επεξεργαστούν καλύτερα, μεσω κυρίως ερωτήσεων κατανόησης. Έτσι, πρώτον, θα μάθουν να κατανοούν και να επεξεργάζονται τέτοιου είδους κείμενα (πάντα σχετικά με τις θεματικές τους) και κυρίως θα είναι σε θέση να απαντούν στις ερωτήσεις κατανόησης που τους βάζουν στις πανελλήνιες και να τις αναπτύσσουν σωστά, δομημένα, τεκμηριωμένα, με σωστή επιχειρηματολογία, εφόσον θα έχουν καταλάβει πως να επικοινωνούν με το κείμενο, να αναζητούν και να εντοπίζουν το θέμα του, τη θέση του συγγραφέα και τις απόψεις του και να επισημαίνουν την επιχειρηματολογία του. Για μενα η επικοινωνία με το κείμενο είναι το α και το ω σε αυτή τη φάση, όπως και η εξάσκησή τους στην επικοινωνία αυτή, στα νοήματα που κρύβονται πίσω από τις λέξεις ή τις φρἀσεις, στην κριτική επεξεργασία του κειμένου πάνω από όλα και τέλος στην σύνθεση και παραγωγή ενός δομημένου, άρτιου και τεκμηριωμένου, από την πλευρά τους, λόγου.
Αυτή η επαφή τους με τα κείμενα θα καταστήσει επίσης τους μαθητές ικανούς να προβαίνουν στη σύνταξη μιας περίληψης, καθώς θα έχουν μάθει να αναζητούν και να κατανοούν το νόημα ενός κειμένου, τις βασικές του ιδέες και να τα ανασυνθέτουν δημιουργικά. Αλλά επίσης πιστεύω ότι οι μαθητές είναι σε θέση να παράγουν το δικό τους λόγο σε μια Έκθεση και τη δική τους επιχειρηματολογία, μόνο όταν έχουν έρθει σε μια τέτοια επαφή με το κείμενο, έχουν αντλήσει πολλές ιδέες, έχουν ενημερωθεί πάνω σε διαφορετικές απόψεις, σε διαφορετικούς τρόπους επεξεργασίας ενός θέματος και έχουν τέλος  καταφέρει να αναπτύξουν το δικό τους προβληματισμό, να εξαγουν τα δικά τους συμπεράσματα και να είναι σε θέση να υποστηρίξουν τη δική τους επιχειρηματολογία.

Αυτά πιστεύω θα τους εξασφαλίσουν το μεγαλύτερο μέρος της επιτυχίας στις εξετάσεις καθώς θα είναι σε θέση και στις ερωτήσεις κατανόησης να απαντήσουν σωστά και μια σωστή περίληψη να κάνουν και το δικό τους λόγο να αναπτύξουν σε μια έκθεση..Εγώ σε μια τέτοιου είδους εξάσκηση θα επικέντρωνα την προσοχή μου και γιατί όλα αυτα θα τους χάριζαν την επιτυχία πιστεύω, αλλά ακόμα και αν όχι, θα ήταν σαφώς μια προσπάθεια στο να αναπτύξουν την κριτική τους ικανότητα για το μετεπειτα στάδιο της ζωής τους, μια προσπάθεια που θα συνέβαλλε πιστεύω στο να ολοκληρωθούν σε προσωπικότητες, να διευρύνουν τους πνευματικούς τους ορίζοντες, να ευαισθητοποιηθούν πάνω σε θέματα κοινωνικής ή πολιτικής φύσης, να επιτευχθεί τέλος ο ανωτατος σκοπός της μάθησης και της παίδευσης: οι άνθρωποι αυτοί που θα φύγουν από τα χέρια μας να έχουν γίνει σκεπτόμενα όντα και πάνω από ολα σωστοί ανθρωποι, χωρίς φόβους, χωρίς δυσειδαιμονίες, χωρίς δογματισμούς και μισσαλοδοξίες. Άνθρωποι που θα κατανοήσουν τους προβληματισμούς και τα λάθη του παρελθόντος και θα προχωρήσουν δημιουργικά και ευσυνείδητα στη διαμόρφωση ενός καλύτερου κόσμου, ενός καλύτερου αύριο.

Πολύ ψηλές επιδιώξεις, το ξέρω... μπορεί και ουτοπικές...ας ζούμε όμως με την ελπίδα, κάθως μόνο αυτή μας μένει σήμερα...αν δεν έχει ακόμη σβήσει κι αυτή...

Καλή και δημιουργική χρονιά σε όλους τους συναδέλφους!!!!

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 12:52:32 μμ »
 ;)   Σε ευχαριστώ πολύ. Αυτό που με φέρνει σε δύσκολη θέση είναι βασικά οι ασκήσεις σχετικά με την πειθώ....Το βιβλίο δεν έχει αλλάξει και ναι, είναι από μετάφραση οι ενότητες 1 και 7. Καλό ξεκίνημα λοιπόν....

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 01:16:14 μμ »
Παιδια η υλη αλλαξε καθολου ή εινια ιδια με την περσινη?

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 08, 2008, 07:33:53 μμ »
Σε ποιο σημείο βρίσκεστε στον Πρωταγόρα; πως προχωράτε στο άγνωστο;
εγώ βρίσκομαι στη 5η ενότητα και με το άγνωστο ... ζορι...οι δυο ώρες ειναι πολύ λίγες
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2008, 10:19:42 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος Angieee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 02:32:17 μμ »
Είμαι στην πρώτη ενότητα του Αριστοτέλη.Δύο ώρες Γ΄Λυκείου δεν επαρκούν.Συνήθως κάνω 3 γνωστό 2 άγνωστο.Βέβαια κάναμε προετοιμασία το καλοκαίρι και βγάλαμε τις 6 πρώτες ενότητες του Πλάτωνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2008, 02:36:13 μμ από Angieee »

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 02:34:54 μμ »
εμεις ειμαστε στην 12 απο πολιτεια αλλα ξεκινησαμε αργα..ερχες σεπτεμρβρη..
εγω κανω ακομη λγοτερο (διαταγη του φροντιστηριου) 1 μιση γνωστο μιαμιση αγνωστο.. :( και η αληθεια ειναι οτι τους πιεζω πολυ στο μαθημα..

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 07:09:07 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...και για το εγκεφαλικό που κόντεψα να πάθω.  :P :P :P :P
Μήπως μπορεί να απαντήσει και κάποιος συνάδελφος που δουλεύει σε δημόσιο σχολείο;;;;; ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 07:15:28 μμ »
Είμαι σε δημόσιο σχολείο, άρχισα τον Σεπτέμβρη. Σήμερα τελειώσαμε το 12 από την Πολιτεία, μαζί φυσικά με την εισαγωγή.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος glauki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 10:10:52 μμ »
Εγώ στο σχολείο αύριο μπαίνω στην πρώτη ενότητα (11η) της Πολιτείας. Εκεί στα φροντιστήρια μην αγχώνεστε..
Κι αυτό θα περάσει...

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 08, 2008, 12:19:08 πμ »
θα παρακαλουσα οσους απο εσας εχουν εμπειρια να με διαφωτισετε !!ειναι η πρωτη χρονια που αναλαμβανω γ λυκειου!ποιες μεταφρασεις χρησιμοποιειτε στον αριστοτελη???ειναι σωστη κινηση να δινω τις μεταφρασεις απο το βιβλιο του καθηγητη?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159617
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.