*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 416737 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος matina_1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #182 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 04:42:07 μμ »
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα τις μεταφράσεις των αρχαίων της 3ης Λυκείου από το βιβλίο του καθηγητή.
Επίσης θα ήθελα το βιβλίο του καθηγητή της Ιστορίας Κατεύθυνσης της 3ης Λυκείου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2010, 06:05:14 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:16:40 »

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #184 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 10:22:32 μμ »
Αύριο θα κάνω τη 15 ενότητα στην Πολιτεία ( Λαχέσεως λόγος ). Είμαι λίγο πίσω, ε; Να σας ρωτήσω : απ' αυτή την ενότητα πού να επιμείνω περισσότερο; Σίγουρα στην επιλογή βίου και πόσο σημαντική είναι η συνδρομή της παιδείας και της φιλοσοφίας προκειμένου η ψυχή να διαλέξει σωστά.  Από εκεί και πέρα όσον αφορά αυτήν την υπερβατική εικόνα με τις Μούσες και την Ανάγκη τι να τους πω; Πως να το παραστήσω; Ουτε εγώ δεν μπορώ να το φανταστώ και να το καταλάβω πλήρως.

Αποσυνδεδεμένος ΜΕΝΙ@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #185 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 11:41:53 μμ »
Γεια σας!Εγω βρισκομαι  στα Ηθικά Νικομάχεια 2η ενότητα.
Οσο για την Πολιτεία έχει στη σελιδα της Παλαιοχωρινού μια καταπληκτική εγχρωμη εικόνα.Εγώ την έδωσα στα παιδιά και τρελαθηκαν...
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο....κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:16:40 »

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #186 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 01:10:15 μμ »
Κι εγώ θα κάνω αύριο τη 2η ενότητα των Ηθικών Νικομαχείων.

Αποσυνδεδεμένος stefanosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #187 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 02:56:03 μμ »
Εγώ αύριο μπαίνω στην 6η ενότητα των Ηθικών Νικομαχείων. Από συντακτικό έχετε κάνει ρηματικά επίθετα, πλάγιο λόγο και ανάλυση μετοχών; (αναφέρομαι σε όσους δουλεύουν σε σχολείο).

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #188 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 06:40:16 μμ »
Καλά, πότε πρόλαβες κι έφτασες μέχρι εκεί;;; Για 2η ή 3η ενότητα Ηθικών δεν εκπλήσσομαι ( κι εγώ εκεί θα ήμουν αν δεν είχε κλέισει 2 βδομάδες το σχολείο μου ) αλλά 6η ενότητα!!! Εντύπωση μού κάνει. Ανάλυση μετοχών σκεφτομαι να τους δείξω τα πολύ βασικά, πλάγιο λόγο σίγουρα θα κάνω, τώρα για ρηματικά επίθετα δεν ξέρω. Παρατραβηγμένο δεν είναι; Το πολύ- πολύ μία σύντομη νύξη για να ξέρουν πώς μεταφράζονται σε περίπτωση που τα βρουν σε κείμενο. Εγώ παιδιά την άλλη βδομάδα θα μπω στα Ηθικά. Τι λέτε; Βγαίνει μία ενότητα σε μία διδακτική ώρα ή θα παέι βόλτα ο προγραμματισμός της ύλης που έκανα;

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #189 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 07:07:29 μμ »
Ερώτηση: Ενότητα 15 ( Πολιτεία)
"βίων παραδείγματα": κάποιο εύπλαστο υλικό, τουλίπα ή τούφα μαλλί, πού έπαιρνε στη συνέχεια τη  μορφή που είχε επιλέξει ο κλήρος". Τι  εννοεί, βρε παιδιά; Ποια μορφή έπαιρνε δηλαδή; Κληρωνόταν μία ψυχή, διάλεγε βίο ( την τουλίπα δηλαδη;;;) και στη συνέχεια η τουλιπα έπαιρνε τη μορφή τησ ζωής που διάλεγε η ψυχή;;; help.....

Αποσυνδεδεμένος stefanosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #190 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 10:07:47 μμ »
Καλά, πότε πρόλαβες κι έφτασες μέχρι εκεί;;; Για 2η ή 3η ενότητα Ηθικών δεν εκπλήσσομαι ( κι εγώ εκεί θα ήμουν αν δεν είχε κλέισει 2 βδομάδες το σχολείο μου ) αλλά 6η ενότητα!!! Εντύπωση μού κάνει. Ανάλυση μετοχών σκεφτομαι να τους δείξω τα πολύ βασικά, πλάγιο λόγο σίγουρα θα κάνω, τώρα για ρηματικά επίθετα δεν ξέρω. Παρατραβηγμένο δεν είναι; Το πολύ- πολύ μία σύντομη νύξη για να ξέρουν πώς μεταφράζονται σε περίπτωση που τα βρουν σε κείμενο. Εγώ παιδιά την άλλη βδομάδα θα μπω στα Ηθικά. Τι λέτε; Βγαίνει μία ενότητα σε μία διδακτική ώρα ή θα παέι βόλτα ο προγραμματισμός της ύλης που έκανα;

Κάθε ενότητα την έκανα σε μία ώρα. Μόλις τελειώνουμε κάθε έργο (Πρωταγόρας, Πολιτεία κλπ) τους βάζω διαγώνισμα. Την Παρασκευή γράψαμε Πολιτεἰα και την επόμενη εβδομάδα σκέφτομαι να τους βάλω άγνωστο. Πιστεύω ότι πάνω από μία ώρα δε χρειάζεται για κἀθε ενότητα στα Ηθικά Νικομάχεια. Είναι μικρά τα αποσπάσματα και είναι εύκολα στην ανάλυση. Εξαρτάται βέβαια και από το επίπεδο της τάξης. Ας πούμε η δικιά μου φέτος είναι πολύ καλή. Ποιο βοήθημα χρησιμοποιείς; Τους δἰνεις φυλλάδια με αναλύσεις ή ότι πείτε στην τάξη; Τους δίνεις ερωτήσεις του ΚΕΕ;

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #191 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 11:21:02 μμ »
έχω ένα βοήθημα από την Βιβλιοεκδοτική, ένα από Μπαχαράκη, ένα από Ζήτη και το βιβλίο του καθηγητή ( το οποίο είναι τέλειο για Ηθικά Νικομάχεια). Από αυτά κάνω δικές μου σημειώσεις και τους τις δίνω. Κι εγώ πιστεύω πως ο αριστοτέλης Βγαίνει πιο ευκολα. Από ερωτήσεις ΚΕΕ,εννοείς τον "όμιλο συγγραφέων;". Αν είναι αυτό, το πήρα για Πρωταγόρα αλλά δεν μου άρεσε και τόσο ( κάποιες σημειώσεις μόνο που κρατούσα και τις προσάρμοζα στο μάθημα). Για Αριστοτέλη μήπως έχει καλύτερα πράγματα; Εσύ τι ακριβώς κάνεις; καλό είναι να ανταλλάζουμε ιδέες.

Αποσυνδεδεμένος stefanosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #192 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 12:36:30 πμ »
Εγώ έχω του Ζήτη. Είναι τέλειο. Κανένα άλλο δεν τα ερμηνεύει τόσο καλά. Ζήτη έχω και για τα Ρητορικά. Για κάθε ενότητα τους δίνω και τις απαντήσεις στις ερωτήσεις του ΚΕΕ. Είναι πολύ καλές γιατί οι περισσότερες ερωτήσεις που μπαίνουν στο τέλος βασίζονται σε αυτές. Όταν έχουμε χρόνο τις βλέπουμε στην τάξη αλλιώς τις διαβάζουν στο σπίτι.  Ποια θεματογραφία χρησιμοποιείς;

Αποσυνδεδεμένος Dros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #193 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 01:50:01 πμ »
Πολυ ωραιο βοηθημα για τον Αριστοτελη ειναι αυτο της βιβλιοεκδοτικης και των εκδοσεων Ζητη. Της βιβλιοεκδοτικης δε εχει και πολυ ωραιες επαναληπτικες ασκησεις.Στον Αριστοτελη ειμαι στην πρωτη ενοτητα των Πολιτικων.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #194 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 06:19:03 μμ »
stefanosk, πού βρίσκονται οι απαντήσεις των ΚΕΕ; Υπάρχει καμία σελίδα στο ίντερνετ με τις απαντήσεις ή να τις αγοράσω από βιβλιοπωλείο και αν ναι, πώς να τις ζητήσω; Βιβλιογραφίες έχω πολλές. Και από Ζήτη (2) και από το φροντιστήριο που πήγαινα όταν ήμουν μαθήτρια. Dros, πολύ μπροστά είσαι. Τι να πω....Μπράβο! Εγώ πρέπει να είμαι η τελευταία σε όλα την Ελλάδα. Αυριο κάνω την εισαγωγή Αριστοτέλη και τη Δευτέρα θα γράψουν στην Πολιτεία. Από Τρίτη μπαίνω στα Ηθικά ( τρέχα γύρευε δηλαδή)

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #195 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 07:09:31 μμ »
stefanosk, πού βρίσκονται οι απαντήσεις των ΚΕΕ; Υπάρχει καμία σελίδα στο ίντερνετ με τις απαντήσεις ή να τις αγοράσω από βιβλιοπωλείο και αν ναι, πώς να τις ζητήσω; Βιβλιογραφίες έχω πολλές. Και από Ζήτη (2) και από το φροντιστήριο που πήγαινα όταν ήμουν μαθήτρια. Dros, πολύ μπροστά είσαι. Τι να πω....Μπράβο! Εγώ πρέπει να είμαι η τελευταία σε όλα την Ελλάδα. Αυριο κάνω την εισαγωγή Αριστοτέλη και τη Δευτέρα θα γράψουν στην Πολιτεία. Από Τρίτη μπαίνω στα Ηθικά ( τρέχα γύρευε δηλαδή)
Ψάξε κι εδώ : http://www.sunfiles.org/alpharhochialpha943alpha-epsilonlambdalambdaetanuiotakappa940.html

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161862
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 503
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 281
Σύνολο: 292

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.