*

Αποστολέας Θέμα: Περιοχές πρώτου διορισμού  (Αναγνώστηκε 113296 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος new

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #406 στις: Ιούλιος 14, 2009, 03:46:56 μμ »
Θέλω να ρωτήσω για την εντοπιότητα.
Πόσα μόρια σου δίνει για μετάθεση?
Πώς αποδεικνύεται - ελέγχεται ? Με φορολογική δήλωση-Δ.Ο.Υ. ,με εκλογικά δικαιώματα, ή με τόπο μόνιμης κατοικίας?
Και τέλος ισχύει για μια περιοχή μόνο (πχ Β' Αθήνας) ή για ολόκληρο Νομό? (πχ Νομό Αττικής)
Ας απαντήσει κάποιος που να γνωρίζει σίγουρα.
Ευχαριστώ. :)
ΠΕ04.01

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:40:32 »

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #407 στις: Ιούλιος 14, 2009, 03:56:38 μμ »
http://www.cdseda.att.sch.gr/Portals/0/pysde/ODHGIES.pdf

Μονάδες μετάθεσης για ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑ λαμβάνουν οι εκπαιδευτικοί της Α/θμιας και Β/θμιας
εκπαίδευσης, όταν ζητούν μετάθεση από μία περιοχή σε άλλη περιοχή, εφόσον είναι δημότες Δήμου ή
Κοινότητας της περιοχής αυτής από διετίας τουλάχιστον μέχρι την ημερομηνία υποβολής της αίτησης
μετάθεσης. Οι μονάδες μετάθεσης για εντοπιότητα υπολογίζονται και όταν οι εκπαιδευτικοί ζητούν
μετάθεσή ή τοποθέτηση μέσα στην ίδια περιοχή, εφόσον είναι δημότες του Δήμου ή της Κοινότητας
όπου λειτουργούν τα σχολεία, στα οποία επιθυμούν να μετατεθούν ή να τοποθετηθούν. Οι εκπαιδευτικοί
των παραπάνω περιπτώσεων λαμβάνουν δύο (2) μονάδες μετάθεσης για εντοπιότητα. Η εντοπιότητα
αποδεικνύεται από βεβαίωση του οικείου προέδρου κοινότητας ή δημάρχου από την οποία να προκύπτει
ότι ο εκπαιδευτικός είναι δημότης του Δήμου ή της Κοινότητας από διετίας.

CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος ζουζουνα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #408 στις: Ιούλιος 14, 2009, 04:07:45 μμ »
Θα ηθελα κι εγω να ρωτησω κατι.Οταν παρουσιαζεσαι στην αντιστοιχη β/θμια σε ενημερωνουν αυτοι οτι εισαι π.χ. υπεραριθμος? Χρειαζεται να κανεις αιτηση οτι επιθυμεις να εισαι υπεραριθμος? Αν καποιος γνωριζει το διαδικαστικο καλα, ας μας πληροφορησει με απλα λογια για να καταλαβουμε κι εμεις οι ασχετοι (εγω δηλαδη)
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #409 στις: Ιούλιος 14, 2009, 05:57:03 μμ »
Θα στα πω όπως τα έχω καταλάβει ( αν και εγώ είμαι διορισμένος σε δυσπρόσιτο και δεν παίζουν τέτοια κόλπα αφού εκεί υπάρχει η δέσμευση της διετίας  ) .
Με παράδειγμα .
Διορίζονται στην Β Ευρυτανίας 8 μαθηματικοί . Δηλώνουν και οι 8 προτίμηση τοποθέτησης στα σχολεία της Β Ευρυτανίας . όμως μπορεί τα κενά στην Β Ευρυτανίας να είναι 5 . Οι 3 θα βγουν υπεράριθμοι . οι 3 αυτοί μπορεί να χρησιμοποιηθούν εντός της Ευρυτανίας ή να πάρουν απόσπαση και εκτός Ευρυτανίας .


Θα ηθελα κι εγω να ρωτησω κατι.Οταν παρουσιαζεσαι στην αντιστοιχη β/θμια σε ενημερωνουν αυτοι οτι εισαι π.χ. υπεραριθμος? Χρειαζεται να κανεις αιτηση οτι επιθυμεις να εισαι υπεραριθμος? Αν καποιος γνωριζει το διαδικαστικο καλα, ας μας πληροφορησει με απλα λογια για να καταλαβουμε κι εμεις οι ασχετοι (εγω δηλαδη)
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:40:32 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #410 στις: Ιούλιος 14, 2009, 05:58:27 μμ »
Θέλω να ρωτήσω για την εντοπιότητα.
Πόσα μόρια σου δίνει για μετάθεση?
Πώς αποδεικνύεται - ελέγχεται ? Με φορολογική δήλωση-Δ.Ο.Υ. ,με εκλογικά δικαιώματα, ή με τόπο μόνιμης κατοικίας?
Και τέλος ισχύει για μια περιοχή μόνο (πχ Β' Αθήνας) ή για ολόκληρο Νομό? (πχ Νομό Αττικής)
Ας απαντήσει κάποιος που να γνωρίζει σίγουρα.
Ευχαριστώ. :)
η εντοπιότητα αποδεικνύεται καλύτερα με ένα απλό πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #411 στις: Ιούλιος 14, 2009, 06:23:28 μμ »
Θα στα πω όπως τα έχω καταλάβει ( αν και εγώ είμαι διορισμένος σε δυσπρόσιτο και δεν παίζουν τέτοια κόλπα αφού εκεί υπάρχει η δέσμευση της διετίας  ) .
Με παράδειγμα .
Διορίζονται στην Β Ευρυτανίας 8 μαθηματικοί . Δηλώνουν και οι 8 προτίμηση τοποθέτησης στα σχολεία της Β Ευρυτανίας . όμως μπορεί τα κενά στην Β Ευρυτανίας να είναι 5 . Οι 3 θα βγουν υπεράριθμοι . οι 3 αυτοί μπορεί να χρησιμοποιηθούν εντός της Ευρυτανίας ή να πάρουν απόσπαση και εκτός Ευρυτανίας .

Έτσι ακριβώς. Στο δικό μας σχολείο περυσι διόρισαν κι άλλο μαθηματικό δυσπρόσιτο (που ούτε εγώ καλά καλά δεν συμπληρώνω) και ... 2 φυσικούς που ο ένας περισσεύει ολοκληρωτικά!!!Βολεύτηκαν στο συστεγαζόμενο γυμνάσιο και ο άλλος αναγκαστικά στάλθηκε στο γραφείο.
Προσέξτε ξαναλέμε οι υπεράριθμοι, να πάτε κάπου με μόρια, όχι Αθήνα Θεσσαλονίκη κ.λ.π. με 1 μόριο και μετά να μετανιώσετε την ώρα και τη στιγμή!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ζουζουνα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #412 στις: Ιούλιος 14, 2009, 08:45:42 μμ »
ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΝΕΟΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΩΝ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ
ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ
Α) ν.2817/2000 αρθ.8 §9 (ΦΕΚ.78 Α/14.03.2000)
Οι εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης διορίζονται στις περιοχές μετάθεσης, τίθενται στη διάθεση των οικείων περιφερειακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά με απόφαση του προϊσταμένου της οικείας διεύθυνσης εκπαίδευσης, ύστερα από πρόταση του οικείου περιφερειακού συμβουλίου, σε κενές θέσεις σχολείων της περιοχής και οριστικά κατά τη διαδικασία των μεταθέσεων εντός της ίδιας περιοχής, συγκρινόμενοι με τους λοιπούς εκπαιδευτικούς.
Οι εκπαιδευτικοί που τοποθετούνται οριστικά, ύστερα από πρόταση του περιφερειακού συμβουλίου, σε σχολεία της περιοχής μετάθεσης, τα οποία δεν είχαν περιλάβει στις προτιμήσεις τους, έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης από το επόμενο σχολικό έτος για βελτίωση της τοποθέτησης τους για σχολεία της ίδιας ή άλλης περιοχής μετάθεσης μόνο του ίδιου νομού και συγκρίνονται με τους
λοιπούς εκπαιδευτικούς.

Β) ΠΔ.144/97 αρθ.2 (ΦΕΚ.127 Α/20.6.97)
1.Οι διοριζόμενοι τοποθετούνται προσωρινά σε σχολικές μονάδες της περιοχής διορισμού με απόφαση των προϊσταμένων των οικείων Διευθύνσεων Εκπαίδευσης ύστερα από πρόταση του οικείου Περιφερειακού Συμβουλίου (ν.2817/2000 αρ.8 §9).
Για το σκοπό αυτό οι προϊστάμενοι των Δ/νσεων ανακοινώνουν τις κενές θέσεις των σχολείων και καλούν τους νεοδιορισθέντες να υποβάλουν δήλωση προτίμησης προσωρινής τοποθέτησης σε ένα ή περισσότερα σχολεία της περιοχής διορισμού.

2.Σε περίπτωση που οι ίδιες θέσεις ζητούνται από περισσότερους υποψήφιους προτιμώνται κατά σειρά όσοι έχουν τις περισσότερες μονάδες τοποθέτησης από:
    οικογενειακούς λόγους [Μονάδες: συζύγου: 4, 1ου παιδιού: 4, 2ου παιδιού: 4, 3ουπαιδιού: 6 και 7 για κάθε ένα από τα επόμενα παιδιά (ΠΔ 50/96 άρθρ.16 παρ.7)],
    συνυπηρέτησης [Μονάδες: 4 (ΠΔ 50/96 άρθρ.16 παρ. 5, 6)]
    και εντοπιότητας [Μονάδες: 2 (εφόσον ζητούν τοποθέτηση σε σχολική μονάδα Δήμου ή κοινότηταςπου είναι δημότες. ΠΔ 50/96 άρθρ.16 παρ.9)], όπως αυτές καθορίζονται από τιςδιατάξεις που ισχύουν για τις μεταθέσεις και τοποθετήσεις εκπ/κών.

3.Οι ανωτέρω εκπ/κοί τοποθετούνται οριστικά σύμφωνα με την διαδικασία των μεταθέσεων μέσα στην ίδια περιοχή και τις διατάξεις του ν.2817/2000 αρθ.8 §9.

Γ) Δ2/22006/25.08.99
Σε περίπτωση ισοβαθμίας κατά τις προσωρινές τοποθετήσεις προηγούνται οι εκπ/κοί που υπερέχουν κατά κριτήριο αν αυτά συντρέχουν και με την εξής σειρά:
α) στη συνυπηρέτηση
β) στην εντοπιότητα
γ) στους οικογενειακούς λόγους
δ) στη συνολική υπηρεσία [Μονάδες: 2 για κάθε έτος υπηρεσίας (ΠΔ 50/96 άρθρ.16 παρ.3, 4)].
ε) στις δυσμενείς συνθήκες σχολείων όπου υπηρέτησαν [μόρια σχολείων (ΠΔ 50/96 άρθρ.16 παρ.8)].
Σε περίπτωση ισοβαθμίας και στα επιμέρους κριτήρια λαμβάνεται υπ’ όψιν η ημερομηνία και η σειρά δημοσίευσης του διορισμού τους στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
Οι διοριζόμενοι θα καλύψουν καταρχήν λειτουργικές ανάγκες στο σχολείο των περιοχών διορισμού τους, μπορεί όμως να διατεθούν και σε σχολεία άλλης περιοχής της αρμοδιότητας του ιδίου ΠΥΣΔΕ για εξαιρετικές υπηρεσιακές ανάγκες, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 16Γ §1,2 του ν.1566/85 σε συνδυασμό με τις διατάξεις του ν.2817/2000 αρθ.8 §9 (ΦΕΚ.78 Α/14.03.2000) και του ΠΔ.144/97 αρθ.2 (ΦΕΚ.127 Α/20.6.97) και με τη διαδικασία που ορίζεται στις διατάξεις αυτές.

Σημείωση: Το αρθ.16Γ § 1,2 του ν.1566/85 αναφέρεται στη δυνατότητα του Προϊσταμένου της Δ/νσης να αποσπά για εξαιρετικές υπηρεσιακές ανάγκες εκπαιδευτικούς από σχολείο σε σχολείο του ίδιου νομού μέχρι δύο μήνες. Η απόσπαση αυτή μπορεί να παραταθεί ως τη λήξη του διδακτικού έτους μετά από πρόταση του ΠΥΣΔΕ .
Απο το klimaka.gr

Αποσυνδεδεμένος ζουζουνα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #413 στις: Ιούλιος 14, 2009, 08:57:00 μμ »
Κι εμενα η απορια μου ειναι, αφου υποτιθεται οτι σου δινουν περιοχες να διαλεξεις κατα το μονιμο διορισμο, δεν τις εχουν επιλεξει με βαση τα κενα? Πως θα κριθεις υπεραριθμος?Θα πας δηλαδη εκει και θα σου πουνε περιμενε να φωναξουμε και τους αλλους υπεραριθμους της περιοχης για να δουμε που θα σε παμε?Κουφο μου φαινεται.Ομως παλι στην Ελλαδα ζουμε. Αν καποιος ξερει κατι παραπανω, ας διαφωτισει

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #414 στις: Ιούλιος 14, 2009, 09:05:59 μμ »
Ακριβώς όπως το είπες...Στην  Ελλάδα ζούμε.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #415 στις: Ιούλιος 14, 2009, 09:06:59 μμ »
Κι εμενα η απορια μου ειναι, αφου υποτιθεται οτι σου δινουν περιοχες να διαλεξεις κατα το μονιμο διορισμο, δεν τις εχουν επιλεξει με βαση τα κενα? Πως θα κριθεις υπεραριθμος?Θα πας δηλαδη εκει και θα σου πουνε περιμενε να φωναξουμε και τους αλλους υπεραριθμους της περιοχης για να δουμε που θα σε παμε?Κουφο μου φαινεται.Ομως παλι στην Ελλαδα ζουμε. Αν καποιος ξερει κατι παραπανω, ας διαφωτισει

Υπάρχουν περιοχές ας το πούμε ... ανεπιθύμητες από πολλούς, οπότε διορίζουν παραπάνω για σιγουριά, γιατί όλο και κάποιοι από τους πολλούς θα βρούν τρόπο να την κάνουν.ή ακόμη κάποιες κοπέλες θα έχουν άδειες κύησης κ.λ.π.
Άλλο σενάριο είναι να μην κοιτάνε καθόλου τα κενά που δίνουν τα σχολεία ή να τα κοιτάνε φευγαλέα  ;D ;D
Υπάρχουν όμως και άλλα ...πονηρότερα σενάρια ακατάλληλα για το φορουμ  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος ζουζουνα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #416 στις: Ιούλιος 14, 2009, 09:23:11 μμ »
Δεν υπαρχουν πονηρα σεναρια, μονο πονηροι ανθρωποι, κατ' αναλογια του δεν υπαρχουν προστυχα λογια, μονο προστυχοι ανθρωποι....
Πλακα κανω. Παντως πολυ θα ηθελα να μαθω αυτα τα "πονηρα σεναρια' για να ειμαι προετοιμασμενη.....

Αποσυνδεδεμένος arianoula27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #417 στις: Ιούλιος 15, 2009, 12:31:47 πμ »
Το άγχος, μας τελείωσε στον τελευταίο ασέπ. Δε χρειάζεται να ανησυχούμε τόσο και για τον τόπο διορισμού. Ότι είναι να γίνει θα γίνει και σύντομα μάλιστα. Πάντως προσωπικά αν ήμουν ελεύθερη δε θα είχα πρόβλημα να πάω και στο πιο μακρινό νησί! Μακριά από τη μαμά μου άνετα ζω, όχι όμως κι από τον άντρα μου!Καλή τοποθέτηση σε όλους/όλες και χωρίς άγχος!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #418 στις: Ιούλιος 15, 2009, 12:29:34 μμ »
να ρωτησω και εγω κατι αλλο, μια απορια, ξερω ανθρωπους που βγηκαν υπεραριθμοι στον τοπο διορισμου τους και γυρισαν πισω στον τοπο κατοικιας τους και τοποθετηθηκαν σε σχολειο εκει. αυτο πως γινεται ? δλδλ. εινια μια νομιμη διαδικασια? ::)

και μιλαμε για πρωτοδιοριστους χωρις μορια.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #419 στις: Ιούλιος 15, 2009, 01:12:37 μμ »
Κοιτάξτε πως τα κατάλαβα εγώ τα πράγματα. Υπάρχουν δύσκολοι νομοί ( σαν αυτόν που διορίστηκα ) . Εκεί λοιπόν στέλνουν παραπάνω νεοδιόριστους . Όπως είπε και η Μάγδα κάποια θα πάρει άδεια εγκυμοσύνης κλπ . Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να σκορπάνε και λίγο πρόχειρα τους νεοδιόριστους  ( ή να κρύβεται και κάτι πιο πονηρό ) .  Αναφέρω πιθανο πονηρό παράδειγμα απο την περσινή χρονιά .  Στον νομό Ε διορίζουν παραπάνω μαθηματικούς ενώ στον νομό Ι δεν διορίζουν κανέναν μαθηματικό . Καπάκι συμβαίνουν τα παρακάτω. Μια υπεράριθμη του Ε πήρε απόσπαση στον Ι και επιπλέον πήραν αναπληρωτές α φασης στον Ι επίσης . Τι πονηρό μπορεί να είχε συμβει..?  Σου λεει ας μη βγαλω κενο για διορισμό στον Ι αρχικα ωστε να βολεψω τον γνωστο μου που ειναι απο Ι και αναμενει αναπληρωση.. Λεω ότι έχω ακούσει , χωρίς να έχω στοιχεία να αποδείξω .  Επίσης οι αποσπάσεις είναι κατά 99% βυσματικές απ όσα ακούω . 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.