*

Ψηφοφορία

ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ Η Β' ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

πρεπει να σταματήσει άμεσα
88 (73.9%)
πρέπει να έχει μόνο προσωρινό χαρακτήρα
13 (10.9%)
πρέπει να συνεχιστεί
18 (15.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 117

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 114841 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #630 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:16:16 μμ »
Εγώ πάλι νομίζω Λογοτεχνία (Κείμενα) μπορούμε να κάνουμε άνετα. Αλλά ας μην το συνεχίσουμε γιατί θα μας παρεξηγήσουν (μη θεωρηθεί ότι έχουμε κι άλλες απαιτήσεις)!

Θα πεσεις σε δυσμενεια τωρα.Προσεξε.Εχεις ωραιο μαλλι σαν και το δικο μου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:47:53 »

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #631 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:17:55 μμ »
Εγώ πάλι νομίζω Λογοτεχνία (Κείμενα) μπορούμε να κάνουμε άνετα. Αλλά ας μην το συνεχίσουμε γιατί θα μας παρεξηγήσουν (μη θεωρηθεί ότι έχουμε κι άλλες απαιτήσεις)!

Εννοειται πως μπορουμε να κανουμε λογοτεχνία. Και νομίζω και σε καλύτερη βάση. Περυσι το καλοκαίρι, βρέθηκα στη Βοστώνη όπου το πτυχιο της αγγλ.φιλολογίας μου εδινε το δικαιωμα να διδάξω όλα τα επιπεδα λογοτεχνίας σε ολα τα σχολεία. Δε μου εδινε ομως το δικαιωμα να διδάξω ξενη γλώσσα (πχ σε μετανάστες). Θεωρείται καθαρά πτυχίο λογοτεχνίας για εκείνους.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #632 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:18:14 μμ »

Θα πεσεις σε δυσμενεια τωρα.Προσεξε.Εχεις ωραιο μαλλι σαν και το δικο μου;

 ;) ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Έχω πολύ εντυπωσιακό παρουσιαστικό γενικά! Αυτό με έφαγε!
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #633 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:21:01 μμ »
Εννοειται πως μπορουμε να κανουμε λογοτεχνία. Και νομίζω και σε καλύτερη βάση. Περυσι το καλοκαίρι, βρέθηκα στη Βοστώνη όπου το πτυχιο της αγγλ.φιλολογίας μου εδινε το δικαιωμα να διδάξω όλα τα επιπεδα λογοτεχνίας σε ολα τα σχολεία. Δε μου εδινε ομως το δικαιωμα να διδάξω ξενη γλώσσα (πχ σε μετανάστες). Θεωρείται καθαρά πτυχίο λογοτεχνίας για εκείνους.

Αν και άσχετο στο νήμα αυτό πώς είναι δυνατόν να μη μπορούσες να κάνεις Αγγλικά πχ σε μετανάστες; Εξωτερικό τελείωσες; Εννοώ υπάρχει διαφορά με Ελλάδα;  ??? Κατι κατάλαβα λάθος μάλλον.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:22:57 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:47:53 »

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #634 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:23:06 μμ »
Αν και άσχετο στο νήμα αυτό πώς είναι δυνατόν να μη μπορούσες να κάνεις Αγγλικά πχ σε μετανάστες; Εξωτερικό τελείωσες;

Oχι, στην Αθήνα εχω τελειώσει. Κι ομως δε γινονταν. Για αυτους όσοι διδάσκουν ξένη γλώσσα πρέπει να έχουν τιτλο πτυχίου (αλλά και αναλυτική βαθμολογία μαθημάτων) που να έχει σχέση μονο με TEFL. Αυτό στην πολιτεία της Μασσαχουσέτης. Δεν ξέρω για άλλες πολιτείες γιατί εκεί η καθε μια εχει το σύστημά της.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #635 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:24:33 μμ »
;) ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Έχω πολύ εντυπωσιακό παρουσιαστικό γενικά! Αυτό με έφαγε!

Γιατι λοιπον να στραπατσαριστουμε,κριμα είναι,τοση προσπαθεια εκαναν οι γονεις μας

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #636 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:24:48 μμ »
Ησουν λογοτεχνία κατεύθυνση? Εγω πχ που ήμουν Γλωσσολογία θα μπορούσα;
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #637 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:28:11 μμ »
Ησουν λογοτεχνία κατεύθυνση? Εγω πχ που ήμουν Γλωσσολογία θα μπορούσα;

Εχω τελειωσει αρκετα χρονια. Δεν ειχαμε κατευθυνσεις τοτε. Στην αναλυτικη βαθμολογια μου σχεδον τα μισα μαθηματα ειναι λογοτεχνια και τα άλλα μισα ειναι γλωσσολογικά. Αν τα μαθηματα που εχεις διαλέξει εχουν άμεση σχεση με TEFL τοτε ναι ισως ειναι διαφορετικά. Αν ομως ειναι γενικου στυλ πχ contrastive analysis κτλ τοτε οχι.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #638 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:31:38 μμ »
Ναι τετοια ειχα error analysis, contrastive analysis, universal grammar κτλ. Μάλιστα! Δεν τοπ ήξερα. Αλλά ας μη χαλάμε το νήμα άλλο με τα δικά μας.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #639 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 03:33:41 μμ »
Ναι τετοια ειχα error analysis, contrastive analysis, universal grammar κτλ. Μάλιστα! Δεν τοπ ήξερα. Αλλά ας μη χαλάμε το νήμα άλλο με τα δικά μας.

Συμφωνώ!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #640 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 03:10:57 πμ »
Οι ώρες που παίρνουμε στα μαθήματα που αναφέρεις δε συγκρίνονται καν με τις ώρες της Ιστορίας που χάνουμε. Πολύ ευχαρίστως, να μην έχουμε τα μαθήματα αυτά ως β' ανάθεση και να έχουμε την Ιστορία. Θα μας απαγορεύσεις και να διεκδικούμε τα αυτονόητα, γιατί έχεις βαρεθεί τα ακούς κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια! Το "ΕΛΕΟΣ" οι άνεργοι φιλόλογοι πρέπει να το λένε, όχι εσείς.Αρκετά με τη διαιώνιση της αδικίας και του Παραλόγου σ' αυτή τη χώρα!!! Το παίζετε και θιγμένοι και θύματα!!!

Αν και αποφεύγω να συμμετέχω σε τέτοιου είδους συζητήσεις γιατί δεν οδηγούν πουθενά, θέλω να διευκρινίσω κάποια θέματα, χωρίς καμιά κλαδική εμπάθεια.
Το μάθημα της Πολιτικής Παιδείας διδάσκεται στα γενικά λύκεια, και στα ΕΠΑΛ, ημερήσια και νυχτερινά αλλά και στα γυμνάσια αντίστοιχο μάθημα. Οι ώρες είναι πολλές και για κάποιους οικονομολόγους/κοινωνιολόγους/νομικούς που έχουν ελάχιστες ώρες σε σχολεία αυτή η ρύθμιση μπορεί να σημαίνει και απώλεια θέσης. Εξ`άλλου η ικανότητα ενός εκπαιδευτικού να διδάξει τα μαθήματά άλλης ειδικότητας δεν εξαρτάται από τον αριθμό των ωρών που διδάσκεται αυτό το μάθημα.
Όλοι λοιπόν το ίδιο λέμε: Να διδάσκουμε τα μαθήματα της ειδικότητας μας. Ωστόσο σε αυτό το δούναι και λαβείν κάποιες ειδικότητες μόνο δίνουν.
Σε κάθε περίπτωση η αδικία δε διορθώνεται με άλλη αδικία και το παράλογο με άλλο παράλογο. Και είναι τόσο εύκολο τα επιχειρήματα που χρησιμοποιεί ένας κλάδος εναντίον άλλου, να αντιστραφούν. Καλό είναι όμως να τα βλέπουμε όλα και τα συν και τα πλην, γιατί αυτό μας κάνει πιο αντικειμενικούς και πιο αξιόπιστους. Αυτό είναι γενικό σχόλιο.

Υγ. Εύχομαι σύντομα τοποθέτηση με τη δεύτερη φάση, σε σένα και σε όσο το δυνατό περισσότερους συναδέλφους.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Γιώτα4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #641 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 02:19:46 μμ »
Συνάδελφοι έχω μια ερώτηση σχετική με το θέμα και θα ήθελα αν ήξερε κάποιος,, να με βοηθήσει. Μπορεί ένας ξενόγλωσσος να αναλάβει μαθήματα β ανάθεσης χωρίς να έχει ούτε μια ώρα μαθήματα α ανάθεσης; Αν έχετε υπόψιν σας κάποια σχετική εγκύκλιο θα με βοηθούσε πολύ.
Ας μην αφήνουμε τα μικρά και ασήμαντα να μας χαλάνε τα μεγάλα και τα σημαντικά

Αποσυνδεδεμένος jerry2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #642 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 11:48:26 μμ »
Μας έχουν πετσοκόψει τις ώρες Αγγλικών από παντού(Γυμνάσιο/Λύκειο/ΕΠΑΛ) και δεν υπάρχει ένας σύλλογος να υψώσει ανάστημα.................καθόμαστε και τρώμε απανωτές σφαλιάρες.ΕΛΕΟΣ πιά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.