*

Αποστολέας Θέμα: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !  (Αναγνώστηκε 10854 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 01:05:15 πμ »
Αυτο ΝΙΝΑ Ρ το εχω αναφερει και σε αλλη συζητηση . Πρεπει ολες οι ειδικοτητες που θελουν να προσανατολιστουν στην εκπαιδευση να εχουν δικαιωμα να εκπαιδευονται δωρεαν , δια βιου και να εχουν συνεχως ειδικο συμβουλο στον οποιο να μπορουν να απευθυνθουν για συμβουλευτικη και καθοδηγηση καθ'ολη την εκπαιδευτικη τους διαδρομη.

Γι' αυτό απορώ. Και γω που δεν μαζεύω μόρια (από ότι υπολόγισα έχω 17,50) για ασπαιτε τι κάνω; Χρήματα δεν έχω να πάω για άλλη ξένη γλώσσα παρ' ότι έκανα στο ΤΕΙ,  2 υποχρεωτικές γλώσσες και μία προαιρετικά. Τι κάνω λοιπών εγώ που ενδιαφέρομαι μόνο για αυτό;
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:36:15 »

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 01:15:27 πμ »
daniel  συμφωνώ και επαυξάνω. Απο τα 12 έως και τα 15 ήμουν σε θεατρικό εργαστήρη (ήταν νεανικό σταυροδρόμι του Δήμου Θεσσαλονίκης). Δεν υπήρχε στο σχολείο βλέπεις κάτι ανάλογο. Και εγώ που καιγόμουν να ασχοληθώ με το θέατρο; Πάντως κανένας δεν μας ξεβράκωσε. (Η κοπέλα που μας έκανε μάθημα ήταν δευτεροετείς στο ΚΘΒΕ και τώρα είναι αρκετά γνωστή ηθοποιός). Εμαθα πολλά, πήρα πολλά.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 08:09:13 πμ »
Daniel, μην παιζεις το δικηγορο του διαβολου. Αυτος ο νεαρος δεν ειναι στα καλα του, παει και τελειωσε. Απο τη στιγμη που πιανεις ενα παιδακι και του κατεβαζεις με το ζορι το παντελονι και το εσωρουχο, εισαι ανισορροπος. Δε μ'ενδιαφερει το επαγγελμα σου, η σχεση εργασιας σου, η παιδαγωγικη σου καταρτιση, το αν ηθελες οντως να τιμωρησεις ή απλα να διδαξεις (αληθεια, τι να διδαξεις? Δεν ακουσα ποτε να γδυνουν με το ζορι ουτε καν τους ενηλικους στη Θεατρολογια). Μ'ενδιαφερει οτι πηρες ενα ΠΑΙΔΙ και του κατεβασες με το ζορι τα εσωρουχα και μαλιστα οχι παραμερα, αλλά μπροστα σε ολους τους εκπληκτους συμμαθητες του - αυτος δεν ηταν μονο εξευτελισμος ενος παιδιου, αλλά βιασμος πολλων παιδικων ψυχων. Η πραξη αυτη καθεαυτη ειναι καταδικαστεα και το γιατι το εκανε δε μ'ενδιαφερει ΚΑΘΟΛΟΥ, οπως δε θα μ'ενδιεφερε γιατι ο ταδε νεαρος βιασε την ταδε κοπελα - τη βιασε και πρεπει να τιμωρηθει, ανεξαρτητως αν αυτη φοραγε καυτο μινι ή φουστα μεχρι τον αστραγαλο, αν αυτη τον εβριζε χυδαια ή ηταν μια απλη περαστικη.

Το οτι ο διευθυντης κατορθωσε με προσεκτικα διαλεγμενες κουβεντες να μετακινησει το ολο θεμα απο την ευθυνη του συγκεκριμενου ατομου στην ελλειψη παιδαγωγικης του καταρτισης ειναι αποδειξη του ποσο ηθελε να γλυτωσει τον προστατευομενο του, μετατοπιζοντας την προσοχη και τη συζητηση αλλου. Γιατι μη μου πειτε οτι αν ηταν αλλο ατομο, που ο διευθυντης δε γνωριζε και δεν ειχε επιλεξει ο ιδιος για την πληρωση αυτης της θεσης, θα τυγχανε της ιδιας ευνοϊκης αντιμετωπισης απο το διευθυντη (να αλλαξει απλα σχολειο)!

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 12:06:26 μμ »
Daniel, μην παιζεις το δικηγορο του διαβολου. Αυτος ο νεαρος δεν ειναι στα καλα του, παει και τελειωσε. Απο τη στιγμη που πιανεις ενα παιδακι και του κατεβαζεις με το ζορι το παντελονι και το εσωρουχο, εισαι ανισορροπος. Δε μ'ενδιαφερει το επαγγελμα σου, η σχεση εργασιας σου, η παιδαγωγικη σου καταρτιση, το αν ηθελες οντως να τιμωρησεις ή απλα να διδαξεις (αληθεια, τι να διδαξεις? Δεν ακουσα ποτε να γδυνουν με το ζορι ουτε καν τους ενηλικους στη Θεατρολογια). Μ'ενδιαφερει οτι πηρες ενα ΠΑΙΔΙ και του κατεβασες με το ζορι τα εσωρουχα και μαλιστα οχι παραμερα, αλλά μπροστα σε ολους τους εκπληκτους συμμαθητες του - αυτος δεν ηταν μονο εξευτελισμος ενος παιδιου, αλλά βιασμος πολλων παιδικων ψυχων. Η πραξη αυτη καθεαυτη ειναι καταδικαστεα και το γιατι το εκανε δε μ'ενδιαφερει ΚΑΘΟΛΟΥ, οπως δε θα μ'ενδιεφερε γιατι ο ταδε νεαρος βιασε την ταδε κοπελα - τη βιασε και πρεπει να τιμωρηθει, ανεξαρτητως αν αυτη φοραγε καυτο μινι ή φουστα μεχρι τον αστραγαλο, αν αυτη τον εβριζε χυδαια ή ηταν μια απλη περαστικη.

Το οτι ο διευθυντης κατορθωσε με προσεκτικα διαλεγμενες κουβεντες να μετακινησει το ολο θεμα απο την ευθυνη του συγκεκριμενου ατομου στην ελλειψη παιδαγωγικης του καταρτισης ειναι αποδειξη του ποσο ηθελε να γλυτωσει τον προστατευομενο του, μετατοπιζοντας την προσοχη και τη συζητηση αλλου. Γιατι μη μου πειτε οτι αν ηταν αλλο ατομο, που ο διευθυντης δε γνωριζε και δεν ειχε επιλεξει ο ιδιος για την πληρωση αυτης της θεσης, θα τυγχανε της ιδιας ευνοϊκης αντιμετωπισης απο το διευθυντη (να αλλαξει απλα σχολειο)!


Δεν ξέρω τη σχέση του εν λόγω εκπαιδευτικού με τον διευθυντή, ουτε αν και τι κουβέντες διάλεξε για να τον ευνοήσει..

Τον δικηγόρο του διαβόλου σίγουρα τον κάνω και μ' αρέσει.. Και ο διάβολος χρειάζεται δικηγόρο γιατι τα πράγματα ποτέ δεν είναι ασπρα ή μαύρα..
Και πιστεύω πως οι υπεραπλουστεύσεις οδηγούν στο φασισμό..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2007, 12:08:55 μμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:36:15 »

eli eli

  • Επισκέπτης
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 02:42:56 μμ »
Προσωπικη αποψη:αν αληθευει το περιστατικο και μονο αν,ο ανθρωπος δεν ειναι καταλληλος για δασκαλος.Ας γινει γραμματεας,πωλητης,οδηγος η οτι τον φωτισει ο Θεος.Δε συμφωνω με την εφαρμογη της συναδελφικης αλληλεγγυης σε καθε περιπτωση αβασανιστα.Δηλαδη επειδη ειναι δασκαλος αποκλειεται να χανει λαδια;;Αθωες ψυχουλες του εμπιστευονται οι γονεις.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 03:46:06 μμ »
Δε συμφωνω με την εφαρμογη της συναδελφικης αλληλεγγυης σε καθε περιπτωση αβασανιστα.Δηλαδη επειδη ειναι δασκαλος αποκλειεται να χανει λαδια;;Αθωες ψυχουλες του εμπιστευονται οι γονεις.

Δεν τίθεται θέμα συναδελφικής αλληλεγύης, ούτε καν αλληλεγύης (σκέτο) τουλάχιστον απο τη μεριά μου..
Συμφωνώ πως αν είναι έτσι το γεγονός όπως έχει δοθεί στη δημοσιότητα, είναι επαίσχυντο..
Απλά δε μου αρέσουν οι κάθε λογιών αβασάνιστοι "σταυρωτήδες" που ανακάλυψαν ξαφνικά την Αμερική.... ακριβώς γιατί οι "δάσκαλοι δεν αποκλείεται να χάνουν λάδια"...  :-\

Και επαναλαμβάνω, είναι ο μόνος;Για πόσους εχουμε ακούσει όλοι ή πόσους είχαμε σα μαθητές από δαύτους;;
Πόσοι έχουν πάει με μαθήτριες και τις έχουνε γκαστρώσει κιόλας; Πόσες και πόσοι έχουνε βιάσει παιδικές ψυχούλες με τη δύναμη της εξουσίας και του βαθμού; Πόσοι μαθαίνουν στα παιδιά και επιβραβεύουν κιόλας,τη ρουφιανιά προκειμένου να "κυβερνήσουν" καλύτερα; Πόσοι ενισχύουν τις διακρίσεις (ταξικές, φυλετικές, μεταξύ φύλων);  >:(  >:(  >:(  :(

Όλοι αυτοί και πολλοί άλλοι (θα μπορούσα να γράψω σεντόνι με απαράδεκτες συμπεριφορες) συνεχίζουν και εργάζονται κανονικά, αλλά στον καινούριο δασκαλάκο (που δεν ..ήταν λεβεντιά) της θεατρολογίας πρέπει να εξαντλησουμε όλη την αυστηρότητά μας και να τον εξοβελίσουμε αβίαστα από την εκπαιδευτική κοινότητα ως μαύρο πρόβατο..

Δεν ξέρω, σκεφτείτε..  :-[

Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 04:38:44 μμ »
Συμφωνώ με τον daniel!
Σε καμία περίπτωση βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι δεν καταδικάζουμε την εν λόγω πράξη του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού... Δε νομίζω άλλωστε να βρεθεί κανείς που να μην το κάνει!

  Ωστόσο, νομίζω ότι είναι μεγάλο προσόν για έναν άνθρωπο - πολλω δε μάλλον για έναν εκπαιδευτικό - να μην είναι απόλυτος, να εξετάζει σφαιρικά τα διάφορα θέματα και να αποφαίνεται με νηφαλιότητα μόνο όταν γνωρίζει πραγματικά το τι συμβαίνει. Είναι μεγάλο λάθος να καταδικάζεται ένας άνθρωπος έτσι αβασάνιστα και να στηριζόμαστε μόνο στο τι ακούστηκε και τι είπαν τα κανάλια για το συγκεκριμένο θέμα.
  Και αν ήμουν εγώ στη θέση του κράτους που θα έπρεπε να επιβάλλει ποινή (και προσοχή η ποινή επιβάλλεται για σωφρονισμό - άρα πως θα γνωρίζουμε αν αυτός ο άνθρωπος πήρε το μάθημα του κι έγινε καλύτερος αν αφού του επιβάλλουμε την τιμωρία, δεν τον ελέγξουμε?) τότε θα έπαιρνα τα ακόλουθα μέτρα:
α) θα υποχρέωνα τον εκπαιδευτικό να περάσει από μια σειρά ψυχολογικών εξετάσεων και μόνον εφόσον ο ειδικός γιατρός αποφαίνονταν ότι είναι υγιής ψυχικά θα προχώραγα στο επόμενο στάδιο (διότι σε περίπτωση που δεν είναι υγιής εννοείται ότι θα απολύονταν και δεν θα του επιτρέπονταν να ξαναδουλέψει ως εκπαιδευτικός - συγχρόνως όμως θα καλούσα όλους όσοι αναφέρονται στο πρόσωπο του να είναι προσεκτικοί στις διατυπώσεις τους καθώς οι ψυχικά ασθενείς πολλές φορές είναι πιο πολύ θύματα παρά θύτες και το κράτος οφείλει να τους προστατεύει)
β) θα του επέβαλλα "καταναγκαστική εργασία" αορίστου χρόνου, ήτοι θα τον υποχρέωνα να παρακολουθήσει σεμινάρια μέχρις ότου οι εκπαιδευτές του κρίνουν ότι είναι σε θέση να επιστρέψει στα καθήκοντά του
και γ) όταν επέστρεφε σε αυτά θα όριζα να βρίσκεται υπό παρακολούθηση, δηλαδή να υπάρχει κάποιος σχολικός σύμβουλος που θα τον επιβλέπει και θα τον συμβουλεύει σε ό,τι πρόβλημα προκύψει κατά τη διάρκεια της σχολικής πράξης.
Μπορεί να σας ακουστούν κάπως τραβηγμένα όλα αυτά, αλλά δεν θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα αν υπήρχε κάποια έστω στοιχειώδης οργάνωση σε όλα τα θέματα που άπτονται των προβλημάτων της σχολικής πραγματικότητας?

Βέβαια το καλύτερο και αποτελεσματικότερο μέτρο είναι η ΠΡΟΛΗΨΗ...
Όταν το κράτος κωφεύει στα αιτήματα εκπαιδευτικών, μαθητών και γονέων για χιλιάδες άλλα σοβαρά προβλήματα, πως είναι δυνατόν να μην το κάνει και για το αίτημα όλων αυτών των εκπαιδευτικών που ζητούν απεγνωσμένα βοήθεια, επιμορφώσεις, επιπλέον κατάρτιση και συμπαράσταση στο δύσκολο ομολογουμένως έργο που καθημερινά επιτελούν?

Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 07:45:10 μμ »
Τελικα ο γραπτος λογος ειναι δυσκολη υποθεση. Δεν πεταξα το μπαλακι στους ηθοποιους, απλως αποσαφηνισα το γεγονος οτι οσον αφορα την  θεατρικη  αγωγη , η "πιτα" ειναι μοιρασμενη στα δύο (ΠΕ32, ΠΕ18.42). Δεν ειχε καιμια σχεση με τα υπολοιπα  σχολια.

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 07:58:57 μμ »
Κι αν  καπου στην πορεια  η τριχα, μεσω των Μ.Μ.Ε.,   εγινε τριχιά ?

Τα λογια της kellykou  :

     "οχι καταδίκη ενός νέου ανθρώπου που ξεκινάει τώρα από λαϊκά δικαστήρια και κανάλια εκ των προτέρων και πριν εκδικαστεί, αν εκδικαστεί, η υπόθεση και πριν μάθουμε τι ακριβώς συνέβει.. Και προ παντός μην παίζουμε το παιχνιδάκι των μέσων για την ανεπάρκεια και καλά των ωρομισθίων, λες και αυτοί οι συνάδελφοι αυτοί φυτρώσανε..)

Είδατε πουθενα γονείς να αξιώνουν καλύτερη παιδεία και εκπαιδευτικούς;; Τους θυμούνται σε κάτι τέτοια γεγονότα όμως.. Μόνο για τα μπικικίνια βγαίνουν στο δρόμο όλοι... Οί ευθύνες της πολιτείας (όλων μας εν τέλει), ως γνωστόν ανύπαρκτες, όπως σε τόσα άλλα.. "

Απόλυτα σωστό.

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 08:45:56 μμ »
Συμφωνώ με τον daniel!
Σε καμία περίπτωση βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι δεν καταδικάζουμε την εν λόγω πράξη του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού... Δε νομίζω άλλωστε να βρεθεί κανείς που να μην το κάνει!

  Ωστόσο, νομίζω ότι είναι μεγάλο προσόν για έναν άνθρωπο - πολλω δε μάλλον για έναν εκπαιδευτικό - να μην είναι απόλυτος, να εξετάζει σφαιρικά τα διάφορα θέματα και να αποφαίνεται με νηφαλιότητα μόνο όταν γνωρίζει πραγματικά το τι συμβαίνει. Είναι μεγάλο λάθος να καταδικάζεται ένας άνθρωπος έτσι αβασάνιστα και να στηριζόμαστε μόνο στο τι ακούστηκε και τι είπαν τα κανάλια για το συγκεκριμένο θέμα.
  Και αν ήμουν εγώ στη θέση του κράτους που θα έπρεπε να επιβάλλει ποινή (και προσοχή η ποινή επιβάλλεται για σωφρονισμό - άρα πως θα γνωρίζουμε αν αυτός ο άνθρωπος πήρε το μάθημα του κι έγινε καλύτερος αν αφού του επιβάλλουμε την τιμωρία, δεν τον ελέγξουμε?) τότε θα έπαιρνα τα ακόλουθα μέτρα:
α) θα υποχρέωνα τον εκπαιδευτικό να περάσει από μια σειρά ψυχολογικών εξετάσεων και μόνον εφόσον ο ειδικός γιατρός αποφαίνονταν ότι είναι υγιής ψυχικά θα προχώραγα στο επόμενο στάδιο (διότι σε περίπτωση που δεν είναι υγιής εννοείται ότι θα απολύονταν και δεν θα του επιτρέπονταν να ξαναδουλέψει ως εκπαιδευτικός - συγχρόνως όμως θα καλούσα όλους όσοι αναφέρονται στο πρόσωπο του να είναι προσεκτικοί στις διατυπώσεις τους καθώς οι ψυχικά ασθενείς πολλές φορές είναι πιο πολύ θύματα παρά θύτες και το κράτος οφείλει να τους προστατεύει)
β) θα του επέβαλλα "καταναγκαστική εργασία" αορίστου χρόνου, ήτοι θα τον υποχρέωνα να παρακολουθήσει σεμινάρια μέχρις ότου οι εκπαιδευτές του κρίνουν ότι είναι σε θέση να επιστρέψει στα καθήκοντά του
και γ) όταν επέστρεφε σε αυτά θα όριζα να βρίσκεται υπό παρακολούθηση, δηλαδή να υπάρχει κάποιος σχολικός σύμβουλος που θα τον επιβλέπει και θα τον συμβουλεύει σε ό,τι πρόβλημα προκύψει κατά τη διάρκεια της σχολικής πράξης.
Μπορεί να σας ακουστούν κάπως τραβηγμένα όλα αυτά, αλλά δεν θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα αν υπήρχε κάποια έστω στοιχειώδης οργάνωση σε όλα τα θέματα που άπτονται των προβλημάτων της σχολικής πραγματικότητας?

Βέβαια το καλύτερο και αποτελεσματικότερο μέτρο είναι η ΠΡΟΛΗΨΗ...
Όταν το κράτος κωφεύει στα αιτήματα εκπαιδευτικών, μαθητών και γονέων για χιλιάδες άλλα σοβαρά προβλήματα, πως είναι δυνατόν να μην το κάνει και για το αίτημα όλων αυτών των εκπαιδευτικών που ζητούν απεγνωσμένα βοήθεια, επιμορφώσεις, επιπλέον κατάρτιση και συμπαράσταση στο δύσκολο ομολογουμένως έργο που καθημερινά επιτελούν?



Ρωξάνη ,
 προχωρώντας παραπέρα τον όλο προβληματισμό και τις  ωραίες προτάσεις σου θα έλεγα ότι δεν θα έπρεπε να μπαίνει δάσκαλος σε τάξη , αν πρώτα δεν είχε δοκιμαστικά παρακολουθήσει για 50 ώρες  δοκιμαστικά το αντίστοιχο μάθημα σε ένα σχολείο.
 Είναι πολύ απλό να γίνει κάτι τέτοιο:
  α) μια αίτηση στην πλησιέστερη Διεύθυνση
  β) έγκριση , αφού υπάρξουν κάποια κριτήρια προτεραιότητας.
  γ) ο υποψήφιος δάσκαλος να μπαίνει για ένα τρίμηνο σε όποιο μάθημα της ειδικότητας του θέλει και σε συνεργασία με τον υπεύθυνο καθηγητή - δάσκαλο να κάνει ορισμένα πράγματα που θα ορίζονται με σαφήνεια από το νόμο( συλλογή στοιχείων , δοκιμαστικό μάθημα κλπ)
  δ) η συμμετοχή του αυτή να αμοίβεται και να προσμετράται με μόρια στη μόνιμη πρόσληψη.

  Εμείς οι μεγαλύτεροι μπήκαμε στην τάξη ... από το δρόμο. Κανένας δε μας μίλησε ποτέ για το τι είναι τάξη , σχολείο , αγωγή , παιδαγωγική κλπ. Κάθε μας ενέργεια ήταν προϊόν πειραματισμού ή ενστίκτου ή προτύπων από τα μαθητικα χρόνια.Αυτή όμως η τακτική δεν μπορεί να συνεχίζεται σήμερα.Δεν μπορεί να παίρνεις ωρομίσθιο - όμηρο στην πραγματικότητα - για να σου βγάλει τη δουλειά  για να φανείς σωστός απέναντι στα παιδιά και τους γονείς , ενώ την άλλη στιγμή τον ξεχνάς.Να του αναθέτεις τις ίδιες αρμοδιότητες και ευθύνες με το μόνιμο , να τον πληρώνεις εξευτελιστικά , να μην νοιάζεσαι ποτέ για αυτόν και να απαιτείς ως πολιτεία αυτός να είναι τέλειος ή αλάνθαστος. Το όλο σκηνικό είναι πράγματι παράλογο. Είναι σαν ναν ανοίξω τώρα μια βιομηχανία παραγωγής αεροσκαφών και θέλω να μου έρθει μετά από μια αίτηση ένας μηχανικός που με 800 ευρώ το μήνα θα μου σχεδιάσει τα μοντέλα , θα τα δοκιμάσει και θα με κάνει πλούσιο!!! Θα μου πείτε ότι στην εκπαίδευση δεν σχεδιάζεις αεροπλάνα και κυρίως δε σε νοιάζει αν πετάνε ! Δυστυχώς όμως αυτή η νοοτροπία , η προχειρότητα και η γενικότερη υποκρισία - κοροϊδία προς τη νέα γενιά , τους γονείς και την πατρίδα ολόκληρη θα συνεχίσει να γεννά προβλήματα σαν αυτό που συζητάμε αλλά και πολύ χειρότερα που θα προκύψουν στο μέλλον.
   Δε θα κουραστώ να  λέω συνέχεια και να τονίζω ,  ότι το παρόν σύστημα εκπαίδευσης θέλει γκρέμισμα συθέμμελα. Διότι γεννά αμόρφωτους πολίτες , οδηγεί το λαό στο σκοτάδι , στις χαρτορίχτρες, τη θρησκοληψία και τα μέντιουμ , θεοποιεί τον ανόητο ατομικισμό και μηδενίζει το πνεύμα της συνεργασίας ή της συμμετοχής που είναι βασικά στοιχεία για την ανάπυξη υγιούς πολιτισμού. Βλέπω καθημερινά πόσο σπουδαίο έργο θα μπορούσε να παραχθεί , με τα ίδια πάνω κάτω έξοδα , αλλά πάει χαμένο διότι δεν υπάρχει  ουσιαστική μέριμνα για τον εκπαιδευτικό και το μαθητή.
  Στο χώρο μας όμως υπάρχουν άνθρωποι που έχουν και ήθος και δυνατότητες και αρετές. Αυτοί μπορούν να αλλάξουν την κατάσταση πολύ γρήγορα. Αρκεί η πολιτική του υπουργείου κάποια στιγμή να θελήσει να κάνει το τόλμημα. Φοβάμαι όμως ότι δε θα το κάνει , αν δεν ξεσηκωθεί ο ίδιος ο λαός και κυρίως  - θα σας φανεί περίεργο - η οικονομική ελιτ της χώρας και κάποιοι από τους φωτισμένους ανθρώποπυς της ανώτερης αστικής τάξης. Διότι αυτοί ξέρουν πολύ καλύτερα ότι χωρίς μόρφωση κάποια στιγμή μπορεί να τα χάσουν όλα.  Μπάμπης

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2007, 08:52:57 μμ από MATH »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 11:01:57 μμ »
Κι αν  καπου στην πορεια  η τριχα, μεσω των Μ.Μ.Ε.,   εγινε τριχιά ?

Τα λογια της kellykou  :

     "οχι καταδίκη ενός νέου ανθρώπου που ξεκινάει τώρα από λαϊκά δικαστήρια και κανάλια εκ των προτέρων και πριν εκδικαστεί, αν εκδικαστεί, η υπόθεση και πριν μάθουμε τι ακριβώς συνέβει.. Και προ παντός μην παίζουμε το παιχνιδάκι των μέσων για την ανεπάρκεια και καλά των ωρομισθίων, λες και αυτοί οι συνάδελφοι αυτοί φυτρώσανε..)

Είδατε πουθενα γονείς να αξιώνουν καλύτερη παιδεία και εκπαιδευτικούς;; Τους θυμούνται σε κάτι τέτοια γεγονότα όμως.. Μόνο για τα μπικικίνια βγαίνουν στο δρόμο όλοι... Οί ευθύνες της πολιτείας (όλων μας εν τέλει), ως γνωστόν ανύπαρκτες, όπως σε τόσα άλλα.. "

Απόλυτα σωστό.




io μου τα λογια αυτα εινα παραθεση και ανηκουν στο daniel :) Mη μας κατηγορησουν και για κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας? ;)  Τα παρεθεσα για να συμφωνησω με την αποψη οτι το κρατος δεν επιτελει το χρεος του οσον αφορα την επιμορφωση και την εκπαιδευση των εκπαιδευτικων.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 01:51:31 πμ »

Παράθεση
io μου τα λογια αυτα εινα παραθεση και ανηκουν στο daniel :) Mη μας κατηγορησουν και για κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας? ;)  Τα παρεθεσα για να συμφωνησω με την αποψη οτι το κρατος δεν επιτελει το χρεος του οσον αφορα την επιμορφωση και την εκπαιδευση των εκπαιδευτικων.

Γεια σου ρε kellykou, γίγαντα της ηθικής τάξης!!  :)  :)  :)  ;)
Θα μπορουσες να το 'χες γράψει εσύ γι' αυτό μπερδεύτηκε ο συνάδελφος..Μια μικρή κοινότητα είμαστε εδώ και μιας και μιλάμε καθημερινά βγαίνουν και συμπεράσματα για το "προφίλ" του καθενός...   ;)  ;)

Μπάμπη MATH πέρα του ότι τα λες καλά είσαι απαιχτος!! Αργείς να "χτυπήσεις", αλλά χτυπάς με "σεντόνια"!!
Χαχαχαχαχαχαχααα!!  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D
Συνέχισε πάντως έτσι, σωστός!!
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 08:45:59 πμ »
Όλοι αυτοί και πολλοί άλλοι (θα μπορούσα να γράψω σεντόνι με απαράδεκτες συμπεριφορες) συνεχίζουν και εργάζονται κανονικά

Δυστυχως! Αυτο, ομως, ειναι αλλο τοπικ. Δε δικαιολογει τη συμπεριφορα του συγκεκριμενου νεαρου.

Παράθεση
αλλά στον καινούριο δασκαλάκο (που δεν ..ήταν λεβεντιά) της θεατρολογίας πρέπει να εξαντλησουμε όλη την αυστηρότητά μας και να τον εξοβελίσουμε αβίαστα από την εκπαιδευτική κοινότητα ως μαύρο πρόβατο..

Δεν ξέρω, σκεφτείτε..  :-[

Ακριβως, σκεφτομαστε, γι'αυτο κι η σταση σου ως εκπαιδευτικου με κανει πραγματικα ν'απορω, εκτος κι αν η ιδιοτητα του δικηγορου ειναι σημαντικοτερη για σενα απο την ιδιοτητα του εκπαιδευτικου. Εδω δε μιλαμε για περιπτωση "μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα" για να δικαιολογουνται τα λογια σου, δε μιλαμε για ενα συναδελφο που εκανε κατι ασημαντο και εβγαλαν ολοι πανω του το μενος τους για τα λαθη των αλλων. Ισα-ισα, μιλαμε για αλλο ενα σαπιο μηλο που ερχεται να προστεθει στα ηδη υπαρχοντα σαπια μηλα του καλαθιου! Ολα τα σαπια μηλα πρεπει να πεταχτουν. Τ'οτι δε γινεται να πεταχτουν ολα μαζι, οπως επιθυμουμε κι εσυ κι εγω, δε δικαιολογει να αντιδρουμε στο πεταγμα εστω κι ενος απο αυτα ή ακομη χειροτερα να το προσθετουμε μονοι μας στο καλαθι! Αυτη η λογικη του "αφου κι αλλοι παρανομουν, ειμαι δικαιολογημενος να παρανομησω κι εγω" ειναι που εχει καταστρεψει την Ελλαδα στους περισσοτερους τομεις - τι μαθηματα παιρνουν οι μαθητες απο τετοια περιστατικα? Αντι να δικηγορεις μονο για να υπερασπισεις το θυτη, για προσπαθησε εστω και για μια στιγμη να υπερασπισεις τα θυματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2007, 08:49:07 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 09:02:37 πμ »
  Φοβάμαι όμως ότι δε θα το κάνει , αν δεν ξεσηκωθεί ο ίδιος ο λαός και κυρίως  - θα σας φανεί περίεργο - η οικονομική ελιτ της χώρας και κάποιοι από τους φωτισμένους ανθρώποπυς της ανώτερης αστικής τάξης. Διότι αυτοί ξέρουν πολύ καλύτερα ότι χωρίς μόρφωση κάποια στιγμή μπορεί να τα χάσουν όλα.

Συμφωνω με ολα τα ποστ σου σ'αυτο το τοπικ. Σε αυτο το σημειο, ομως, πιστευω οτι ειναι ουτοπικο να περιμενουμε οτι η αλλαγη θα ερθει απο την οικονομικη ελιτ και την ανωτερη αστικη ταξη, γιατι πολυ απλα η λυση που προτιμησαν για το προβληματικο συστημα ηταν να στελνουν τα παιδια τους σε ιδιωτικα σχολεια. Οι γονεις που εχουν την οικονομικη ευχερεια (και πολλες φορες ακομη κι οταν δεν την εχουν) δε διακινδυνευουν να δυναμιτισουν το μελλον του παιδιου τους στελνοντας το σε ενα δημοσιο σχολειο οπου δεν υπαρχουν βιβλια και καθηγητες, οπου κανουν διπλοβαρδιες και οι καταληψεις ειναι καθημερινοτητα. Δυστυχως, αυτη η κατασταση εχει εδραιωθει τα τελευταια 14 χρονια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162175
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 677
Σύνολο: 693

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.