*

Αποστολέας Θέμα: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !  (Αναγνώστηκε 10857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« στις: Οκτώβριος 22, 2007, 11:51:46 πμ »
απο το cretetv.gr

Ένα απίστευτο περιστατικό ανορθόδοξης παιδαγωγικής τακτικής καταγράφηκε πριν τρεις ημέρες σε δημοτικό σχολείο του Ρεθύμνου. Εκπαιδευτικός, θέλοντας να τιμωρήσει μαθητή της Α’ δημοτικού, του κατέβασε το παντελόνι και το εσώρουχό του μπροστά στα μάτια των έκπληκτων συμμαθητών του... Πολύ λίγο μετά, το γεγονός πήρε έκταση και ενημερώθηκε άμεσα πρώτα ο διευθυντής του σχολείου και μετά ο διευθυντής της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, κ. Γιάννης Κουτάντος.
Ο ωρομίσθιος εκπαιδευτικός, μετά τις απαραίτητες εξηγήσεις, υπέβαλε την παραίτησή του στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, δηλώνοντας ταυτόχρονα μετανιωμένος για το γεγονός. «Προχθές το μεσημέρι πέρασε ο πατέρας του παιδιού και μου κατήγγειλε το γεγονός, το οποίο γνώριζα ήδη. Εγώ έδωσα εντολή στο διευθυντή του σχολείου, ο οποίος είχε ξεκινήσει τη διαδικασία καλώντας τον εκπαιδευτικό να δώσει εξηγήσεις», σημείωσε ο κ. Κουτάντος μετά τη δημοσιοποίηση του γεγονότος. «Τον κάλεσα και ήρθε στο γραφείο μου.
Ο εκπαιδευτικός είναι ωρομίσθιος και κάνει το μάθημα της Θεατρικής Αγωγής. Προφανώς, νόμιζε ότι βρίσκεται σε κάποιο θέατρο και κάποια πράγματα που μπορεί να επιτρέπονται εκεί, μπορεί να επιτρέπονται και στα σχολεία. Ήρθε μετανιωμένος και ζητούσε το τηλέφωνο του πατέρα για να ζητήσει συγνώμη. Με διαβεβαίωσε ότι ήταν μία άτυχη στιγμή γι’ αυτόν και ότι δεν περίμενε να υπάρξει τέτοια αντίδραση. Έθεσε την παραίτησή του στη διάθεσή μου», πρόσθεσε.
Ο εκπαιδευτικός δήλωσε πως δεν ήταν στις προθέσεις του να τιμωρήσει το μαθητή, αλλά ότι έπαιζαν όλοι μαζί και θεώρησε ότι δεν ήταν κακό αυτό που έκανε... Όπως ήταν φυσικό, οι γονείς του μικρού μαθητή θορυβήθηκαν, ενώ και η τοπική κοινωνία έχει καταδικάσει το γεγονός, αφού σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται για σωστή τακτική από έναν εκπαιδευτικό.
Ήδη, ο εκπαιδευτικός έχει μετακινηθεί σε άλλο σχολείο και θα τεθεί υπό την επίβλεψη των αρμοδίων, ώστε να μην υπάρξει στο μέλλον ανάλογο περιστατικό.


και ρωτω...γιατι ρε παιδια να μετακινηθεί σε αλλο σχολειο και οχι σπιτακι του;τι αλλο πρεπει να κανει δηλαδη για να απολυθει οριστικα ενας εκπαιδευτικος;μηπως να του πουμε και ευχαριστω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:27:13 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 12:22:13 μμ »
ΕΛΕΟΣ συναδελφοι τι αλλο θα ακουσουμε :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\


Και για ποιο λογο τον εστειλαν σε αλλο σχολειο αφου τουλαχιστον ειχε την ευθιξια να παραιτηθει?
Η ωρομισθια ειναι μια δοκιμαστικη περιοδος . Εκει φαινεται αν καποιος κανει για εκπαιδευτικος ή οχι.
Αν τωρα που ειναι "φρεσκος" συναδελφος δεν εχει υπομονη με ενα εξαχρονο παιδι και αντιδρα ετσι σπασμωδικα, τι θα γινει αν περασει καμια δεκαετια και "κουραστουν τα νευρα του? :("     ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ. Πολυ μεγαλο ατοπημα για ενα καινουριο εκπαιδευτικο που επρεπε να ειναι πιο προσεκτικος λογω απειριας και να μετρα και το καθετι.

Εγω σκεφτομαι τη ψυχολογια του παιδιου που υπεστη τετοιο εξευτελισμο μπρος στους συμμαθητες του και τη ψυχολογικη κατασταση των γονιων που ξερουν οτι το παιδακι τους εγινε αντικειμενο χλευασμου και ο ιδιος εκπαιδευτικος θα παει να δουλεψει καπου αλλου. Προφανως και δεν κανουν ολοι οι ανθρωποι για εκπαιδευτικοι :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 04:06:40 μμ »
ΤΡΑΓΙΚΟ περιστατικο, ακριβως γιατι αφορα μικρο παιδι! Φανταστειτε την ψυχολογια αυτου του αγοριου στην πρωτη του χρονια στο σχολειο!

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ που δεν εκαναν δεκτη την παραιτηση του (κατ'ονομα) "εκπαιδευτικου"! Αν δεν την ειχε υποβαλει, επρεπε να τον περασουν απο πειθαρχικο και να τον απολυσουν! Κι αυτος την υπεβαλε και δεν εγινε δεκτη? ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! >:( Θα ηθελα να δω τι θα εκανε ο διευθυντης, αν εκεινο το αγορι ηταν ο δικος του γιος! (οποιος εχει παιδια και συλλογιστει οτι μπορει να τους εκαναν το ιδιο, καταλαβαινει καλυτερα απ'ολους...)

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 05:37:14 μμ »
Το κακό για τους ωρομισθιους είναι ότι το Alter στο ρεπορτάζ που έκανε εν ολίγις κατηγορούσε όλους τους ωρομίσθιους και πως δεν θα έπρεπε να υπάρχουν ωρομίσθιοι. Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν αν όλοι μπορούσαμε να διοριστούμε. Απο τη στιγμή που είναι δοκιμαστική περιοδος για όλους (και για εμάς και για αυτούς) τι πρέπει να γίνει.;
Θαρρείς και η πείρα (αυτό έλεγε το ρεπορτάζ: Δεν έχει εμπειρία διότι είναι ωρομίσθιος) σε διδάσκει πως να είσαι σωστος εκπαιδευτικός, δάσκαλος. Δηλαδή αυτός αν ήταν έμπειρος δεν θα ήταν βλάκας και δεν θα το έκανε αυτό;
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:27:13 »

Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 06:49:03 μμ »
Όχι μόνο έπρεπε να απολυθεί πάραυτα και να μην έχει το δικαίωμα να ξαναμπεί σε τάξη,αλλά έπρεπε και να διωχθεί ποινικά για άσεμνη χειρονομία με σεξουαλικό περιεχόμενο.Ο άνθρωπος αυτός είναι ψυχολογικά ανισσόροπος και το γεγονός ότι διδάσκει ακόμα είναι σκάνδαλο.Αν ήμουνα πατέρας αυτού του παιδιού δε νομίζω ότι θα μπορούσα να συγκρατηθώ,θα τον σάπιζα στο ξύλο.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 07:29:34 μμ »
Καταρχήν να πω αντι να βγάζουμε τσιρίδες υστερίας ας δούμε τα πράγματα ψύχραιμα και ας μην παρασυρόμαστε από τον εντυπωσιασμό των ΜΜΕ. Το γεγονός είναι ένα ακραίο φαινόμενο και τίποτα παραπάνω.  Ο εν λόγο κύριος δεν ήταν δάσκαλος αλλά ΠΕ Θεατρολόγος. Δεύτερον και παραιτήθηκε και σε κανένα σχολείο δεν θα διδάξει και τέλος θα διωχθεί ποινικά. Έτσι κανείς δεν χρειάζεται να πάρει το νόμο στα χέρια του για να αποδείξει πόσο τάχαμου καλός εκπαιδευτικός ή γονιός είναι :-X

"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 08:48:30 μμ »
Καταρχήν να πω αντι να βγάζουμε τσιρίδες υστερίας ας δούμε τα πράγματα ψύχραιμα και ας μην παρασυρόμαστε από τον εντυπωσιασμό των ΜΜΕ. Το γεγονός είναι ένα ακραίο φαινόμενο και τίποτα παραπάνω.  Ο εν λόγο κύριος δεν ήταν δάσκαλος αλλά ΠΕ Θεατρολόγος. Δεύτερον και παραιτήθηκε και σε κανένα σχολείο δεν θα διδάξει και τέλος θα διωχθεί ποινικά. Έτσι κανείς δεν χρειάζεται να πάρει το νόμο στα χέρια του για να αποδείξει πόσο τάχαμου καλός εκπαιδευτικός ή γονιός είναι :-X


Κατάρχήν mat,επειδή μάλλον αναφερόσουν στο δικό μου μήνυμα,οι τσιρίδες υστερίας,όπως είπες,δεν είναι του δικού μου χαρακτήρα,μην ανησυχείς.Επομένως μαθήματα ψυχραιμίας δεν χρειάζομαι.Τώρα το ότι δεν ήταν δάσκαλος αλλά ΠΕ Θεατρολόγος δεν κατάλαβα γιατί το επισημαίνεις,αλλάζει τίποτα;Μια τέτοιου είδους πράξη είναι αισχρή και δεν με ενδιαφέρει τι ΠΕ είναι αυτός που την έκανε.Τέλος θα σου έλεγα ότι αν ξεφτίλιζαν το δικό σου παιδί με αυτόν τον τρόπο ,δεν θα ήσουν τόσο ψύχραιμη.Και επίσης δεν είπα ότι σαπίζοντάς τον στο ξύλο θα προσπαθούσα να αποδείξω κάτι,απλά μιλώντας και λίγο υπερβολικά πιστεύω ότι οποιοσδήποτε γονιός με ένα τέτοιο περιστατικό θα έχανε την ψυχραιμία του και με το δίκιο του. :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 10:35:06 μμ »
Καταρχήν να πω αντι να βγάζουμε τσιρίδες υστερίας ας δούμε τα πράγματα ψύχραιμα και ας μην παρασυρόμαστε από τον εντυπωσιασμό των ΜΜΕ. Το γεγονός είναι ένα ακραίο φαινόμενο και τίποτα παραπάνω.  Ο εν λόγο κύριος δεν ήταν δάσκαλος αλλά ΠΕ Θεατρολόγος. Δεύτερον και παραιτήθηκε και σε κανένα σχολείο δεν θα διδάξει και τέλος θα διωχθεί ποινικά. Έτσι κανείς δεν χρειάζεται να πάρει το νόμο στα χέρια του για να αποδείξει πόσο τάχαμου καλός εκπαιδευτικός ή γονιός είναι :-X



δεν θα διδαξει σε αλλο σχολειο;και θα διωχθει ποινικα;αυτα θα γινοταν σε κανενα αλλο προηγμενο κρατος οχι στο ελλαδισταν..για διαβασε προσεκτικα το παρακατω:

Αίσθηση προκάλεσε το περιστατικό που κατήγγειλε γονιός μαθητή στο Ρέθυμνο, του οποίου ο δάσκαλος μέσα στην σχολική αίθουσα εν ώρα μαθήματος, του κατέβασε το παντελόνι και το εσώρουχο. Ο μαθητής είπε στους γονείς του, πως ο δάσκαλος τον «τιμώρησε» με αυτόν τον τρόπο για κάποια αταξία, ο δάσκαλος όμως υποστηρίζει, όπως επισημαίνει ο Προϊστάμενος της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, κ. Γιάννης Κουτάντος ότι ήταν μια «ατυχής» στιγμή στα πλαίσια του μαθήματος της θεατρικής αγωγής. Ο εκπαιδευτικός έχει σπουδάσει θεατρική αγωγή, είναι ωρομίσθιος και διδάσκει το μάθημα της θεατρικής αγωγής στα παιδιά. Όπως τονίζει ο κ. Κουτάντος, «οι άνθρωποι που διδάσκουν αυτά τα μαθήματα δεν έχουν το σωστό παιδαγωγικό υπόβαθρο και ο τρόπος της διδασκαλίας τους είναι διαφορετικός. Ο εκπαιδευτικός δεχόμενος την επίπληξη του Προϊστάμενου, εξέφρασε τη συγγνώμη του και δήλωσε πως είναι διατεθειμένος να παραιτηθεί, ωστόσο ο κ. Κουτάντος αποφάσισε πως έπρεπε να του δοθεί μια δεύτερη ευκαιρία και έτσι θα διδάξει σε άλλο σχολείο.

Υ.Γ αν και σε αυτο το θεμα δεν βγαλουμε τσιριδες υστεριας σε ποιο θα βγαλουμε;

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 11:28:48 μμ »
Eγώ πάντως σε κάποιο κανάλι στις ειδήσεις των 8, είδα σχόλια απο άτομο του υπουργείου (νομίζω) που έλεγε "θα αξιολογηθεί (με κάποιο τρόπο) η παιδαγωγική κατάρτιση των ωρομισθιων εκπαιδευτικων" ή κάτι ανάλογο. Αν το ακουσε καποιος και μπορεί να μας το μεταφέρει πιο έγκυρα ας το κάνει, εγώ μέχρι να αντιληφθώ το θέμα είχε αλλάξει το ρεπορτάζ...
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 12:04:43 πμ »
Mηπως τελικα το συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι η παιδαγωγικη καταρτιση ειναι απαραιτητη για οποιασδηποτε ειδικοτητας εκπαιδευτικο?
Αρα λοιπον το κρατος πρεπει να μεριμνησει ολες οι ειδικοτητες να εχουν ελευθερη προσβαση στην ΑΣΠΑΙΤΕ ή και σε αλλες παιδαγωγικες σχολες (δεν μου αρεσουν τα μονοπωλια) και οχι να κανουν επιλογες. Πρεπει υποχρεωτικα ολοι οι εκπαιδευτικοι να κανουν παιδαγωγικα μαθηματα και να τους παρεχονται απο το κρατος δωρεαν.

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 12:09:42 πμ »
δε νομίζω ότι θα μπορούσα να συγκρατηθώ,θα τον σάπιζα στο ξύλο.
είναι το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό! Ο Χριστός και η Παναγία... Εγώ πάντως φαντάζομαι ότι ο "κύριος" αυτός είναι παιδεραστής. Δεν πιστεύω ότι έκανε κάτι τέτοιο λόγω νεύρων...έχω ακούσει για ξυλοδαρμό λόγω θυμού, αλλά αυτό ποτέ...Ο Θεός να μας φυλάει!Εννοείται ότι πρέπει να μας πιάνει υστερία με τέτοια γεγονότα...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 12:26:09 πμ »
δε νομίζω ότι θα μπορούσα να συγκρατηθώ,θα τον σάπιζα στο ξύλο.
είναι το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό! Ο Χριστός και η Παναγία... Εγώ πάντως φαντάζομαι ότι ο "κύριος" αυτός είναι παιδεραστής. Δεν πιστεύω ότι έκανε κάτι τέτοιο λόγω νεύρων...έχω ακούσει για ξυλοδαρμό λόγω θυμού, αλλά αυτό ποτέ...Ο Θεός να μας φυλάει!Εννοείται ότι πρέπει να μας πιάνει υστερία με τέτοια γεγονότα...



Ενταξει συναδελφοι και εγω επαθα φρικη οταν το ακουσα αλλα μη βγαζουμε και συμπερασματα περι κινητρου κ.λ.π.  Γιατι λιγοι βλακες υπαρχουν σε ολους τους χωρους? Δυστυχως εχουμε και εμεις στο χωρο των εκπαιδευτικων ανθρωπους που λειτουργουν αντιπαιδαγωγικα χωρις κριτικη θεωρηση ,ανιδεους και απρεπεις που λειτουργουν εντελως αψυχολογητα.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 12:32:06 πμ »
Eγώ πάντως σε κάποιο κανάλι στις ειδήσεις των 8, είδα σχόλια απο άτομο του υπουργείου (νομίζω) που έλεγε "θα αξιολογηθεί (με κάποιο τρόπο) η παιδαγωγική κατάρτιση των ωρομισθιων εκπαιδευτικων" ή κάτι ανάλογο. Αν το ακουσε καποιος και μπορεί να μας το μεταφέρει πιο έγκυρα ας το κάνει, εγώ μέχρι να αντιληφθώ το θέμα είχε αλλάξει το ρεπορτάζ...

 Το σχόλιο, πάντως, των ειδήσεων που αναφέρει η συνάδελφος  με καθιστά καχύποπτη και με τρομάζει λίγο..Οι απανταχού αρμόδιοι δεν έχασαν την ευκαιρία να συνδέσουν το γεγονός με την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών την οποία ως μέτρο σιγα-σιγά πάνε να περάσουν..Η κοινή γνωμή προετοιμάζεται ωστε να δεχτεί την αξιολόγηση ως αναγκαία κι επιβεβλημένη.. Όπως πχ όταν η Δημοκρατία δε λειτουργεί σωστά κάποιοι λένε "μια δικτατορία μας χρειάζεται"..
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 02:34:32 πμ »
Δικτατορία δεν μας χρειάζεται αλλά από την δικτατορία της δημοκρατίας ποιος θα μας σώσει; Τώρα δηλαδη έπρεπε να μείνει σε δημοτικό σχολείο αυτός ο άνθρωπος; Ας τον στείλουν σε κανένα λύκειο να πάει να ξεβρακώσει κανένα "μαντραχαλά" της Γ λυκείου να δεις τι έχει να γίνει.
Αυτός θα διδάξει ήθος στα παιδάκια του δημοτικού; Θα ποιήσει ήθος αυτός ο άνθρωπος; >:(
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 663
Σύνολο: 679

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.141 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.