*

Αποστολέας Θέμα: Ε' Φάση????  (Αναγνώστηκε 15776 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elenaki81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 09:06:04 μμ »
Δεν νομίζω ότι πρέπει να απογοητευόμαστε...Στις 31/10 θα φύγουν πολλοί με σύνταξη, όσο και αν "γκρινιάζει" το υπουργείο οικονομικών δεν μπορούν όλα αυτά τα νηπιαγωγεία να μείνουν κλειστά ή να εξυπηρετηθούν εκ των ενόντων. Ακούγεται ότι το "μεγάλο κύμα" των νηπιαγωγών θα ξεκινήσει σε αυτή και τις επόμενες φάσεις. Συνεπώς, δείχνουμε ψυχραιμία και το υπουργείο οικονομικών, αν η κατάσταση έχει έτσι, θα αναγκαστεί να πιεστεί...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε' Φάση????
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:09:40 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 11:53:22 πμ »
Δεν νομίζω ότι πρέπει να απογοητευόμαστε...Στις 31/10 θα φύγουν πολλοί με σύνταξη, όσο και αν "γκρινιάζει" το υπουργείο οικονομικών δεν μπορούν όλα αυτά τα νηπιαγωγεία να μείνουν κλειστά ή να εξυπηρετηθούν εκ των ενόντων. Ακούγεται ότι το "μεγάλο κύμα" των νηπιαγωγών θα ξεκινήσει σε αυτή και τις επόμενες φάσεις. Συνεπώς, δείχνουμε ψυχραιμία και το υπουργείο οικονομικών, αν η κατάσταση έχει έτσι, θα αναγκαστεί να πιεστεί...

Και εγώ τα λέω αυτά, με βάση τη λογική, αλλά φοβάμαι μήπως λογαριάζω χωρίς τον ξενοδόχο. Όταν λες "ακούγεται ότι το μεγάλο κύμα των νηπιαγωγών θα ξεκινήσει σ' αυτή και τις επόμενες φάσεις", το έχεις ακούσει σε κάποια πρωτοβάθμια διεύθυνση ή εν πάση περιπτώσει, από κάποια επίσημα χείλη; Το λέω, γιατί το έχω ακούσει και εγώ σαν φήμη, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το πιστέψω ή όχι.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος elenaki81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 12:48:22 μμ »
"Επίσημα χείλια" δε θα το 'λεγα, ανεπίσημα όμως ναι. Έχω γνωστό που έχει γνωστό στο Υπουργείο και του είπε ότι 1 Νοεμβρίου θα βγουν τα κενά και χαρακτηριστικά "το μεγάλο κύμα των νηπιαγωγών τώρα θα αρχίσει". Ίδωμεν...Εγώ πάντως προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη...άλλωστε τόοοοοοοοοοοοοοοσο καιρό που αγχωνόμουν δεν κατάλαβα και τίποτα!!!Καλημέρα

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 02:28:45 μμ »
"Επίσημα χείλια" δε θα το 'λεγα, ανεπίσημα όμως ναι. Έχω γνωστό που έχει γνωστό στο Υπουργείο και του είπε ότι 1 Νοεμβρίου θα βγουν τα κενά και χαρακτηριστικά "το μεγάλο κύμα των νηπιαγωγών τώρα θα αρχίσει". Ίδωμεν...Εγώ πάντως προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη...άλλωστε τόοοοοοοοοοοοοοοσο καιρό που αγχωνόμουν δεν κατάλαβα και τίποτα!!!Καλημέρα

Μπράβο, elenaki, τώρα μου έφτιαξες τη μέρα. Εγώ πάλι το έχω ακούσει από γνωστή που της το είπαν σε Πρωτοβάθμια. Μακάρι, μακάρι, να ισχύουν όλα αυτά :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε' Φάση????
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:09:40 »

Αποσυνδεδεμένος leta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα έρθουν καλύτερες μέρες πε 60
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 03:28:33 μμ »
παιδια καλησπέρα σας!μακαρι να γινουν τα πραγματα έτσι όπως τα λέτε,γιατί πολλά ακουσαμε κ αρκετες φορες απογοητευτηκάμε.να δουμε στις επόμενες φάσεις τι θα γίνει!ευχομαι το καλύτερο για τον κλάδο μας!πάντως ένας γνώστος μου που είναι απόσπασμένος στα γραφεία της πρωτοβάθμιας, μου είπε ότι ακούγετε ότι από δω κ πέρα θα ναι πολύ καλά τα πραγματα για μας!

Αποσυνδεδεμένος angelika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 340
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πρόσεχε τι εύχεσαι... ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 12:50:03 μμ »
Από τη μια το κύμα συνταξιοδοτήσεων που έτσι κι αλλιώς αναμενόταν για φέτος, αλλά και ο πανικός με τα νέες συνταξιοδοτικές ρυθμίσεις που τρέπουν πολύ κόσμο σε πρόωρη συνταξιοδότηση - Από την άλλη ο συνωστισμός στις τάξεις λόγω θέσπισης της προσχολικής... Θέλω να πιστεύω πως τελικά θα ανοίξουν οι πόρτες... Και δεν είναι μόνο δική μου εκτίμηση. Μου το έχουν μεταφέρει ανεπίσημα μεν, επίσημα χείλη δε. Παρόλα αυτά ίσως θα έπρεπε να περιμένουμε μεγαλύτερη κινητικότητα το 2008-09, αφού φέτος μπορεί να εξήγγειλαν την υποχρεωτική προσχολική, αλλά δεν είχαν το χρονικό περιθώριο να προετοιμαστούν για να υποδεχτούν ένα τέτοιο αριθμό νηπίων. Ας ελπίσουμε πως δε θα το αφήσουν έτσι...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2007, 12:51:34 μμ από angelika »
Κοιτα εκεί που θέλεις να πας,
γιατι αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς...

Αποσυνδεδεμένος elenaki81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 01:25:12 μμ »
Καλημέρα σας! Συμφωνώ με τις εκτιμήσεις σας, η λογική άλλωστε αυτό πρεσβεύει. Μήπως μίλησε κανείς με το Υπουργείο;

Αποσυνδεδεμένος elenaki81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 02:54:10 μμ »
Το υπουργείο Παιδείας εξασφάλισε από το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους 1.000 πιστώσεις για πρόσληψη αναπληρωτών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Σύμφωνα με τον κ. Κώστα Κουτρομάνο Διευθυντή της Γενικής Διεύθυνσης Διοίκησης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης το ΥΠΕΠΘ είναι έτοιμο για την ανακοίνωση της πρόσληψης περίπου 800 αναπληρωτών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης μόλις σταλεί σήμερα ή αύριο η υπογραφή για τις πιστώσεις από το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους.

Σύμφωνα με τη Γενική Διεύθυνση Διοίκησης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης μέχρι σήμερα έχουν προσληφθεί 9.950 περίπου αναπληρωτές και 8.500 περίπου ωρομίσθιοι στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Η ανακοίνωση των νέων προσλήψεων η οποία αναμένεται να γίνει μέχρι αύριο 1η Νοεμβρίου θα αφορά περίπου 200 Νηπιαγωγούς, 60 έως 80 δασκάλους και περίπου 500 καθηγητές διαφόρων ειδικοτήτων.

Η alfavita.gr θα ενημερώσει έγκαιρα για όλες τις εξελίξεις στο θέμα των προσλήψεων εκπαιδευτικών που καίει, δικαιολογημένα, χιλιάδες ενδιαφερόμενους.


ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΝΕΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!
200 ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ...ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΡΑΦΕΙ Η ALFAVITA!!!

Αποσυνδεδεμένος sedix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκπαιδευση ?? ποια εκπαιδευση ?
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 04:04:07 μμ »
Μακαρι παιδια να παρουν αρκετους !!

Αντε να ερχεται και η δικη μας η σειρα !!

Αποσυνδεδεμένος leta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα έρθουν καλύτερες μέρες πε 60
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 05:37:41 μμ »
παιδιά. λέτε να πάρουν τόσα πολλά άτομα νηπιαγωγούς μακαρι!!αντε να παίρνουν πολύ κοσμό,γιατί την προσχολική ηλικία την είχαν πολύ παραμελημενη στην ελλάδα.περιμένουμε όλοι με αγωνία την ε΄φάση

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 09:32:57 μμ »
Δεν λέω ότι η πρόσληψη 200 ατόμων δεν είναι πολύ καλό νέο. Δεν είναι πάντως "το μεγάλο κύμα νηπιαγωγών΄" που περιμέναμε. Μακάρι, να αποτελεί την αρχή και να ακολουθήσουν και άλλες φάσεις με αρκετά άτομα και όχι φάσεις των 5-10 ατόμων.
Καλή τύχη σε όσους/όσες αναμένουν νέα από αύριο και καλές τοποθετήσεις.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος thessalonikia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 10:41:35 μμ »
Apri θα συμφωνήσω μαζί σου. Αξιόλογος αριθμός αλλά όχι ιδιαίτερα μεγάλος σε σύγκριση με όσα ακούγαμε και περιμέναμε...Είμαι κοντά στο 1600 στον ΄πίνακα αναπληρωτών. Νιώθω τόσο κοντά κι όμως είμαι πολύ μακρυά ακόμη! Όπως και να χει εύχομαι τα καλύτερα σε αυτούς που θα δουν τα ονόματα τους στους αναπληρωτές!!!

Αποσυνδεδεμένος elenaki81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 01, 2007, 10:01:51 πμ »
Αμάν αυτός ο "πόλεμος" υπουργείου και alfavita! Πριν από λίγο πήρα στο υπουργείο να ρωτήσω τι ώρα θα βγει η Ε φάση νηπιαγωγών και μου είπαν ότι δεν ξέρουν τίποτα και ότι η alfavita  λέει ότι θέλει και δεν είναι σελίδα του υπουργείου. Λίγο αγενής μου φάνηκε η κοπέλα...Σε κάθε περίπτωση και σε όλες τις προηγούμενες φάσεις οι πληροφορίες όμως  της alfavita ήταν έγκυρες... Τα συμπεράσματα δικά σας...
 ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Jo_pap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 01, 2007, 10:29:52 πμ »
καλημέρα σας!! μολις πηρα το υπουργειο και μου απαντησε ενας πολυ ευγενικος κυριος και μου ειπε πως η πεμπτη φάση νηπιαγωγών θα βγει εντός των ημερών και γι' αυτό να έχετε πολύ το νου σας στο διαδίκτυο! Για τον αριθμο δεν ηξερε καθολου να μου πει!! Αντε παιδιά καλη επιτυχία σε όλους!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160947
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 31
Επισκέπτες: 577
Σύνολο: 608

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.