*

Αποστολέας Θέμα: Ε' Φάση????  (Αναγνώστηκε 15683 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Ε' Φάση????
« στις: Οκτώβριος 23, 2007, 04:46:43 μμ »
Σήμερα βγήκε η εγκύκλιος για τις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών της Πρωτοβάθμιας. Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων είναι από 1-30 Νοεμβρίου 2007. Άρα, αφού λογικά θα προκύψουν απ' αυτές επιπλέον κενά, να υποθέσω ότι η Ε' Φάση θα ακολουθήσει μετά την ανακοίνωση των μεταθέσεων; Το λέω, γιατί άκουσα μια φήμη ότι η επόμενη φάση θα γίνει πριν από τα Χριστούγεννα, και πιθανώς να επιβεβαιώνεται έτσι. Μακάρι να έρθει ως χριστουγεννιάτικο δώρο...
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε' Φάση????
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:04:31 »

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 04:50:48 μμ »
Σήμερα βγήκε η εγκύκλιος για τις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών της Πρωτοβάθμιας. Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων είναι από 1-30 Νοεμβρίου 2007. Άρα, αφού λογικά θα προκύψουν απ' αυτές επιπλέον κενά, να υποθέσω ότι η Ε' Φάση θα ακολουθήσει μετά την ανακοίνωση των μεταθέσεων;

οι αιτήσεις για μετάθεση θα γίνουν τον νοέμβριο όχι οι μεταθέσεις

τα αποτελέσματα των μεταθέσεων θα βγουν γύρω στο μάη και οι μεταθέσεις θα ισχύσουν από 21 ιουνίου

οπότε από αυτές δεν προκύπτουν άμεσα κενά
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 04:57:29 μμ »
Γνώμη μου είναι ότι η επόμενη φάση θα βγει μέχρι τα μέσα Νοεμβρίου. Εξάλλου τόσα χρόνια βγάζουν αναπληρωτές τουλάχιστον μία φορά το μήνα. Απλά θα γίνει μεγάλο μπαμ (εάν γίνει) λόγω των συντάξεων και αυτό θα φανεί από τον Ιανουάριο.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 05:02:10 μμ »
Πιστεύω ότι η Ε΄φάση δεν θα αργήσει.Αυτό που επείγε ήταν να ανακοινώσουν τους αναπληρωτές δασκάλους και έβαλαν και λίγους Νηπιαγωγούς μαζί..Ελπίζω η επόμενη φάση να είναι μεγαλύτερη...
   :(Πάντως , χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, η κατάθεση των δικαιολογητικών γίνεται  από 1-30, αλλά η ανακοίνωσή τους δυστυχώς, Απρίλιο με Μάιο.Είναι για το '08-'09...
 Μέσα στον Νοέμβριο σίγουρα κάτι θα γίνει..άλλωστε μην ξεχνάς ότι συνταξιοδοτούνται πολλοί 31-10.. ;)
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε' Φάση????
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:04:31 »

Αποσυνδεδεμένος leta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα έρθουν καλύτερες μέρες πε 60
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 05:03:47 μμ »
έτσι πιστευω κ εγώ ότι μέσα στο νοεμβριο θα ξανακαλέσουν.μακαρι να πάρουν περισσότερους

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 05:07:07 μμ »
Teacherakos, απ' όσα λες οι μεταθέσεις είναι για την επόμενη σχολική χρονιά, έτσι; Τζίφος. Όχι ότι δεν υπάρχουν κενά και χωρίς αυτές δηλαδή.

Georgia, γιατί λες ότι τα κενά των συνταξιοδοτήσεων θα φανούν από τον Ιανουάριο; Αν δεν κάνω λάθος, οι εκπαιδευτικοί πλέον δεν μπορούν να υποβάλλουν παραίτηση όποια χρονική στιγμή θέλουν μέσα στη σχολική χρονιά, οπότε δεν μπορούν να υποβάλλουν παραίτηση π.χ. τέλη Δεκεβρίου. Νομίζω ότι το αργότερο μέχρι τέλη Οκτωβρίου υποβάλλουν τη δεύτερη και οριστική παραίτηση. Αν ξέρει κάποιος σίγουρα, ας μας πει.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 05:27:19 μμ »
Δεν ξέρω σίγουρα... αλλά μπορώ να πω ότι αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι οι αιτήσεις γίνονται τώρα αλλά ισχύουν έως τέλους του χρόνου...
Κάθε ένας που θέλει να βγει στη σύντξη πλέον, τελειώνει αναγκαστικά στις 31 Δεκεμβρίου. Εγώ αυτό ξέρω. Τώρα τι να πω...
Αν μάθω κάτι σίγουρο θα σου πω, αλλά εγώ αυτό ακούω συνέχεια.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 05:41:38 μμ »
Οι διευθύνσεις γνωρίζουν ποιοι θα βγουν σε σύνταξη.Το έλεγαν σήμερα στην πρωτοβάθμια.Απλά το ανέφεραν σαν γεγονός.Το τοπίο θα ξεκαθαρίσει μέσα στο Νοέμβριο με τα κενά που θα ξαναπροκύψουν, γιατί μετά το Υπουργείο, από 15 Δεκέμβρη, θα ασχολείται με τις μεταθέσεις.Έχουν ειδοποιήσει τις πρωτοβάθμιες να σταλούν μέχρι 15/12.Ίδωμεν...
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 05:59:29 μμ »
Δεν ξέρω σίγουρα... αλλά μπορώ να πω ότι αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι οι αιτήσεις γίνονται τώρα αλλά ισχύουν έως τέλους του χρόνου...
Κάθε ένας που θέλει να βγει στη σύντξη πλέον, τελειώνει αναγκαστικά στις 31 Δεκεμβρίου. Εγώ αυτό ξέρω. Τώρα τι να πω...
Αν μάθω κάτι σίγουρο θα σου πω, αλλά εγώ αυτό ακούω συνέχεια.

Βρήκα ότι σύμφωνα με το άρθρο 13 παρ. 20 εδάφ. α του ν. 3149/03 προβλέπεται ότι: «Παραιτήσεις εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, όταν υποβάλλονται στη διάρκεια του διδακτικού έτους, εφόσον γίνονται αποδεκτές, παράγουν έννομα αποτελέσματα από την επόμενη της λήξης του διδακτικού έτους».
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 07:27:10 μμ »
Teacherakos, απ' όσα λες οι μεταθέσεις είναι για την επόμενη σχολική χρονιά, έτσι; Τζίφος. Όχι ότι δεν υπάρχουν κενά και χωρίς αυτές δηλαδή.

ναι οι μεταθέσεις ισχύουν από το επόμενο σχολικό έτος

όσοι θέλουν να βγουν σε σύνταξη από 31/10 έχουν ήδη καταθέσει τουλάχιστον μία αίτηση για συνταξιοδότηση οπότε οι κατά τόπους πρωτοβάθμιες ίσως ξέρουν περίπου πόσα άτομα θα συνταξιοδοτηθούν από 1/11
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 07:34:48 μμ »
Teacherakos, απ' όσα λες οι μεταθέσεις είναι για την επόμενη σχολική χρονιά, έτσι; Τζίφος. Όχι ότι δεν υπάρχουν κενά και χωρίς αυτές δηλαδή.

ναι οι μεταθέσεις ισχύουν από το επόμενο σχολικό έτος

όσοι θέλουν να βγουν σε σύνταξη από 31/10 έχουν ήδη καταθέσει τουλάχιστον μία αίτηση για συνταξιοδότηση οπότε οι κατά τόπους πρωτοβάθμιες ίσως ξέρουν περίπου πόσα άτομα θα συνταξιοδοτηθούν από 1/11

Σύμφωνα με τη διάταξη που βρήκα πιο πάνω, αν κάποιος εκπαιδευτικός υποβάλει παραίτηση μέσα στη χρονιά, βγαίνει στη σύνταξη την επόμενη σχολική χρονιά.  Δηλαδή, αυτοί που θα συνταξιοδοτηθούν 1 Νοεμβρίου έχουν υποβάλει αίτηση από την προηγούμενη χρονιά και φεύγουν τώρα;
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 08:15:57 μμ »
Σύμφωνα με τη διάταξη που βρήκα πιο πάνω, αν κάποιος εκπαιδευτικός υποβάλει παραίτηση μέσα στη χρονιά, βγαίνει στη σύνταξη την επόμενη σχολική χρονιά.  Δηλαδή, αυτοί που θα συνταξιοδοτηθούν 1 Νοεμβρίου έχουν υποβάλει αίτηση από την προηγούμενη χρονιά και φεύγουν τώρα;

έχουν υποβάλλει ήδη τουλάχιστον μία αίτηση μέχρι τις 31/08
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 08:49:17 μμ »
Σύμφωνα με τη διάταξη που βρήκα πιο πάνω, αν κάποιος εκπαιδευτικός υποβάλει παραίτηση μέσα στη χρονιά, βγαίνει στη σύνταξη την επόμενη σχολική χρονιά.  Δηλαδή, αυτοί που θα συνταξιοδοτηθούν 1 Νοεμβρίου έχουν υποβάλει αίτηση από την προηγούμενη χρονιά και φεύγουν τώρα;

έχουν υποβάλλει ήδη τουλάχιστον μία αίτηση μέχρι τις 31/08

Teacherakos, συγγνώμη που ρωτάω συνέχεια, αλλά προσπαθώ να καταλάβω το σύστημα.
Άρα, οι τελευταίοι για κάθε χρονιά υποβάλλουν την πρώτη αίτηση μέχρι 31/8 και φεύγουν με τη δεύτερη αίτησή τους το αργότερο στις 31/10 της επόμενης σχολικής χρονιάς; Επομένως, τα κενά που θα δημιουργηθούν και που λέτε ότι είναι γνωστά στις πρωτοβάθμιες, θα παρουσιαστούν στα σχολεία 1 Νοεμβρίου και στη συνέχεια θα γίνουν γνωστά στο Υπουργείο.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 10:48:31 μμ »
Teacherakos, συγγνώμη που ρωτάω συνέχεια, αλλά προσπαθώ να καταλάβω το σύστημα.
Άρα, οι τελευταίοι για κάθε χρονιά υποβάλλουν την πρώτη αίτηση μέχρι 31/8 και φεύγουν με τη δεύτερη αίτησή τους το αργότερο στις 31/10 της επόμενης σχολικής χρονιάς; Επομένως, τα κενά που θα δημιουργηθούν και που λέτε ότι είναι γνωστά στις πρωτοβάθμιες, θα παρουσιαστούν στα σχολεία 1 Νοεμβρίου και στη συνέχεια θα γίνουν γνωστά στο Υπουργείο.

πιθανότατα τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες  ;)
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.