*

Αποστολέας Θέμα: Ε' Φάση????  (Αναγνώστηκε 15682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Angelica

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Smile!
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 09:40:51 πμ »
Μηπως κατεφερε να μιλησει κανεις με το υπουργειο, για το ποτε θα εχουμε νεα για ε' φαση??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε' Φάση????
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:03 »

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 02:07:46 μμ »
γεια σας.πηρα σημερα τηλ στο υπουργειο και μου ειπαν οτι γενικα θα κανουν και αλλες φασεις αλλα ακομα δεν ξερουν τιποτα.ελπιζω να φθασουν μεχρι φλεβαρη οπως αλλες χρονιες μπας και εχουμε ελπιδες για φετος!το θεμα ειναι ποσους θα παιρνουν σε καθε φαση.αλλα αυτο που με απογοητευσε ειναι γιατι αλλαζουν οι σειρες στον πινακα.θελω να ξαναπαρω στο υπουργειο να ρωτησω γιατι γινεται αυτο.γιατι εγω απο το 1253 ειμαι τωρα 1255?παντως στο υπουργειο μου ειπαν οτι εχουν φθασει στο 1096.ελπιζω να εχουν τελειωσει οι τριτεκνες.ελεος!

Αποσυνδεδεμένος elenaki81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 05:00:20 μμ »
angelica και fiona καλησπέρα! πήρα στο υπουργείο και μου είπαν ότι ακόμα δεν τοποθετήθηκαν οι διοριστέοι της Δ΄Φάσης, οπότε να μη ρωτώ για Ε΄φάση. Αν κρίνουμε από πέρυσι θα γίνουν και άλλες φάσεις, αρκεί να μην παίρνουν κάθε φορά 50άδες...ίδωμεν...ό, τι νεότερο το μοιραζόμαστε. Καλό απόγευμα.  :)

Αποσυνδεδεμένος tina_nt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 07:51:40 μμ »
<<Αύριο οι διορισμοί αναπληρωτών στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση
24/10/2007 17:42
 
 
 
 

Τον διορισμό  εκατοντάδων αναπληρωτών στα Γυμνάσια και Λύκεια  θα ανακοινώσει αύριο το υπουργείο Παιδείας , σύμφωνα με πληροφορίες του esos.

 Μείνετε στο esos , προκειμένου να πληροφορηθείτε πρώτοι τα ονόματα , όπως και άλλες ειδήσεις και των τριών βαθμίδων της εκπαίδευσης . >>

Αυτό βρήκα στο esos κορίτσια!Να πω την αλήθεια δεν περίμενα να υπάρξει τόσο σύντομα επόμενη φάση τη για δευτεροβάθμια!Και μάλιστα να καλέσουν εκατοντάδες!Πόσες εκατοντάδες άραγε;Τυχερή η δευτεροβάθμια γιατί περνάνε και αυτοί μεγάλη πίκρα!Μακάρι να υπάρξει σύντομα και για εμάς επόμενη φάση και να εμπεριέχει εκατοντάδες!Αλλά που τέτοια τύχη!(Σύμφωνα με το σύνολο του τελευταίου καλέσματος!)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε' Φάση????
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:03 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 08:39:17 μμ »
<<Αύριο οι διορισμοί αναπληρωτών στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση
24/10/2007 17:42
 
 
 
 

Τον διορισμό  εκατοντάδων αναπληρωτών στα Γυμνάσια και Λύκεια  θα ανακοινώσει αύριο το υπουργείο Παιδείας , σύμφωνα με πληροφορίες του esos.

 Μείνετε στο esos , προκειμένου να πληροφορηθείτε πρώτοι τα ονόματα , όπως και άλλες ειδήσεις και των τριών βαθμίδων της εκπαίδευσης . >>

Αυτό βρήκα στο esos κορίτσια!Να πω την αλήθεια δεν περίμενα να υπάρξει τόσο σύντομα επόμενη φάση τη για δευτεροβάθμια!Και μάλιστα να καλέσουν εκατοντάδες!Πόσες εκατοντάδες άραγε;Τυχερή η δευτεροβάθμια γιατί περνάνε και αυτοί μεγάλη πίκρα!Μακάρι να υπάρξει σύντομα και για εμάς επόμενη φάση και να εμπεριέχει εκατοντάδες!Αλλά που τέτοια τύχη!(Σύμφωνα με το σύνολο του τελευταίου καλέσματος!)


Άντε παιδιά με το καλό, να αδειάζουν σιγά σιγά οι πίνακες. Τώρα αυτό το "εκαντοντάδες" δεν ξέρω αν είναι πολλοί για τη δευτεροβάθμια, γιατί είναι και πολλές οι ειδικότητες. Μακάρι να είναι  πολλές εκατοντάδες. Και μια και θα το κάνουν το καλό, από εβδομάδα να ακολουθήσουν και στρατιές νηπιαγωγών.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος leta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα έρθουν καλύτερες μέρες πε 60
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 09:37:28 μμ »
πιστευω το πρωτο 15μερο του Νοεμβριου θα βγει για εμάς κ ελπίζω να είναι πολύ

Αποσυνδεδεμένος marcy

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 09:53:14 μμ »
Μηπως κατεφερε να μιλησει κανεις με το υπουργειο, για το ποτε θα εχουμε νεα για ε' φαση??
γεια σας.πηρα σημερα τηλ στο υπουργειο και μου ειπαν οτι γενικα θα κανουν και αλλες φασεις αλλα ακομα δεν ξερουν τιποτα.ελπιζω να φθασουν μεχρι φλεβαρη οπως αλλες χρονιες μπας και εχουμε ελπιδες για φετος!το θεμα ειναι ποσους θα παιρνουν σε καθε φαση.αλλα αυτο που με απογοητευσε ειναι γιατι αλλαζουν οι σειρες στον πινακα.θελω να ξαναπαρω στο υπουργειο να ρωτησω γιατι γινεται αυτο.γιατι εγω απο το 1253 ειμαι τωρα 1255?παντως στο υπουργειο μου ειπαν οτι εχουν φθασει στο 1096.ελπιζω να εχουν τελειωσει οι τριτεκνες.ελεος!
και εγω πηρα τηλ και μου ειπαν οτι ειναι πολυ νωρις και οτι δε γνωριζουν κατι ακομα για την Ε φαση.ι
Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος leta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα έρθουν καλύτερες μέρες πε 60
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 04:44:58 μμ »
η Ε φάση για πε70 είχε μόνο 4 άτομα,αλλά βγηκε πολύ γρήγορα.λέτε κατι τετοιο να γίνει κ για μας;δεν το πιστευω τοσα λιγα άτομα

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 04:55:23 μμ »
η Ε φάση για πε70 είχε μόνο 4 άτομα,αλλά βγηκε πολύ γρήγορα.λέτε κατι τετοιο να γίνει κ για μας;δεν το πιστευω τοσα λιγα άτομα

Εγώ άλλο σκέφτομαι. Το esos αναφέρει πως ο λόγος καθυστέρησης της ανακοίνωσης των ονομάτων της δευτεροβάθμιας είναι ότι δεν έχουν δοθεί ακόμη οι πιστώσεις από το Υπουργείο Οικονομικών. Καλά, αφού οι προηγούμενες υποτίθεται ότι δεν είχαν τελειώσει, έτσι δεν είναι; Και πρέπει να ήταν τουλάχιστον 2000, γιατί η Δ' φάση δεν ήταν μεγάλη. Γιατί συμβαίνει αυτό; Θέλει να πάρει μεγάλο αριθμό αναπληρωτών και χρειάζεται κι άλλες πιστώσεις ή αυτές που είχε εξασφαλίσει στην αρχή της χρονιάς, δεν του είχαν δοθεί ακόμη όλες;
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 06:51:57 μμ »
Μάλλον το πρώτο. Από τις 2000 πιστώσεις, 1000 δόθηκαν για γυμναστές στα ΤΑΔ και 250 περίπου για Δ΄και Ε΄φάση πρωτοβάθμιας.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 07:46:56 μμ »
Teacherakos, συγγνώμη που ρωτάω συνέχεια, αλλά προσπαθώ να καταλάβω το σύστημα.
Άρα, οι τελευταίοι για κάθε χρονιά υποβάλλουν την πρώτη αίτηση μέχρι 31/8 και φεύγουν με τη δεύτερη αίτησή τους το αργότερο στις 31/10 της επόμενης σχολικής χρονιάς; Επομένως, τα κενά που θα δημιουργηθούν και που λέτε ότι είναι γνωστά στις πρωτοβάθμιες, θα παρουσιαστούν στα σχολεία 1 Νοεμβρίου και στη συνέχεια θα γίνουν γνωστά στο Υπουργείο.

πιθανότατα τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες  ;)

Λοιπόν, έψαξα το θέμα και όντως τα πράγματα είναι, όπως τα λέγαμε. Διάβασα λοιπόν (http://users.forthnet.gr/ath/polyzois/asf_ipem2.htm) ότι οι εκπαιδευτικοί αν υποβάλουν παραίτηση στη διάρκεια του διδακτικού έτους, φεύγουν την επόμενη σχολική χρονιά. Όμως, αν υποβάλουν παραίτηση μετά τη λήξη της σχολικής χρονιάς (καλοκαίρι) φεύγουν μετά από τη δεύτερη παραίτηση ή υποχρεωτικά μετά από την πάροδο δύο μηνών από την πρώτη παραίτηση και εφόσον, εν τω μεταξύ δεν έγινε ανάκλησή της. Αυτό σημαίνει ότι η τελευταία προθεσμία, που είχαν οι εκπαιδευτικοί που ήθελαν να φύγουν φέτος, ήταν η 31 Αυγούστου και το αργότερο θα φύγουν στις 31/10. Μάλιστα, πολλοί προτιμούν να παραιτηθούν τέλη Αυγούστου και να περιμένουν να παρέλθει το δίμηνο, για να προλάβουν να πάρουν μισθολογικό κλιμάκιο το Σεπτέμβριο ή τον Οκτώβριο. Άρα, 1 Νοεμβρίου θα παρουσιαστούν στην ουσία τα κενά. Ας ελπίσουμε να είναι πολλά, όπως έλεγαν τόσο καιρό, και το κυριότερο, να καλυφθούν. Ευρυπίδη, σ' εσένα το λέω. Move, move...   ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2007, 07:54:41 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 10:06:45 μμ »
Ίσως, όμως, ισχύει και κάτι άλλο: Τα σχολεία ήδη από Σεπτέμβρη δε δίνουν ώρες μαθημάτων σε όσους έχουν κάνει από Ιούνη αίτηση για συνταξιοδότηση.Εντωμεταξύ, οι περισσότεροι εξ αυτών είναι Διευθυντές οπότε έτσι κι αλλιώς έχουν λίγες διδακτικές ώρες. Στην ουσία, δηλαδή, ανοίγουν οργανικά κενά που θα επηρεάσουν αρχικά τις μεταθέσεις αλλά δε θα προκαλέσουν υποχρεωτικά και αύξηση των προσλήψεων, τουλάχιστον άμεσα. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι βάσιμο αυτό το σκεπτικό, νομίζω έχει αναλυθεί και σ'άλλο τόπικ αυτό το θέμα.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 12:17:01 πμ »
"Άρα, 1 Νοεμβρίου θα παρουσιαστούν στην ουσία τα κενά."

Αυτό δεν έλεγα κι εγώ τόσο καιρό...?
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ε' Φάση????
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 12:01:59 μμ »
Ίσως, όμως, ισχύει και κάτι άλλο: Τα σχολεία ήδη από Σεπτέμβρη δε δίνουν ώρες μαθημάτων σε όσους έχουν κάνει από Ιούνη αίτηση για συνταξιοδότηση.Εντωμεταξύ, οι περισσότεροι εξ αυτών είναι Διευθυντές οπότε έτσι κι αλλιώς έχουν λίγες διδακτικές ώρες. Στην ουσία, δηλαδή, ανοίγουν οργανικά κενά που θα επηρεάσουν αρχικά τις μεταθέσεις αλλά δε θα προκαλέσουν υποχρεωτικά και αύξηση των προσλήψεων, τουλάχιστον άμεσα. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι βάσιμο αυτό το σκεπτικό, νομίζω έχει αναλυθεί και σ'άλλο τόπικ αυτό το θέμα.

Αν έχουν κάνει τον Ιούνιο την αίτηση, πρέπει το αργότερο τον Αύγουστο να έφυγαν από την υπηρεσία, γιατί αν περάσουν δυο μήνες από την πρώτη παραίτηση, φεύγεις αυτομάτως.  Αυτά τα κενά δηλαδή υπήρχαν το Σεπτέμβρη. Εγώ αναφερόμουν σ' αυτούς που υπέβαλαν την παραίτηση τον Αύγουστο.
Επίσης, αυτά τα οργανικά κενά μπορεί, όπως λες, να δοθούν του χρόνου για μεταθέσεις ή να προστεθούν στις θέσεις που θα προκηρυχθούν στο νέο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Το θέμα είναι πώς θα καλυφθούν φέτος. Λογικά δεν θα στείλουν αναπληρωτές σ' αυτές τις θέσεις;
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.